ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΑΛΤΕΖΟ...μαμά!


scooby

Member
19 Νοεμβρίου 2009
24
1
Luna,

προφανώς και λόγω των πρόσφατων εξελίξεων στη ζωή μου, αλλά σίγουρα και το συγκινητικό σου post μου έφερε δάκρυα στα μάτια. Σ' ευχαριστώ για τη κατανόηση.

Βεβαίως, το κατάλαβα ευτυχώς έγκαιρα, πως όχι, το σκυλάκι μας δεν θα συνδυαστεί σε καμία περίπτωση με δώρο του Άη Βασίλη.
Και ναι, ήδη έχουμε αρχίσει να ζητάμε κάτι της Playmobil απ' αυτόν (αμέσως μετά την ποικιλία του παιδότοπου της Playmobil στη Λυκόβρυση, ερχόμαστε εμείς!!).

Δε συνηθίζω να μιλάω πολύ για τον εαυτό μου, διότι αν αρχίσω να λέω τα κουσούρια και τα ελαττώματά μου, θα κάνω τον συνομιλητή μου να βαρεθεί γρήγορα.
Αλλά, αν μη τι άλλο, οι γονείς μου φρόντισαν να μου μάθουν από πολύ νωρίς την ευγένεια, σε όλο της το μεγαλείο.
Εύχομαι να το καταφέρω το ίδιο καλά κι εγώ με το παιδί μου.

Δε σας εξιστόρησα τις εξελίξεις από χθες το μεσημέρι και μετά:

Η κοπέλα του αδελφού (νεαρή πολύ σε ηλικία), δέχτηκε ως δώρο απ' τους γονείς της, πριν από 6 μήνες, ένα Μαλτεζάκι.

Οι ίδιοι, με καταγωγή απ' τις Σέρρες, βρήκαν εκεί κάποιον σοβαρό και αξιόπιστο εκτροφέα και αγόρασαν τον τετράποδο φίλο της κόρης τους.
Καλό περιβάλλον, γονείς μια χαρά, καθαριότητα, βιβλιάριο, καλή τιμή, εκπαιδευτικός ο ίδιος ο εκτροφέας και όλα καλά.

Έξι μήνες μετά, το σκυλάκι μεγαλώνει υγιέστατο και πολύ χαρούμενο.

Χθες, επικοινώνησα κι εγώ με τον κ. Γιώργο στις Σέρρες, να πάρω πληροφορίες, έστω και απο' κει.

Ενθουσιάστηκα! Έχει κάποια αδελφάκια και αρσενικά και θηλυκά, τα μεν είναι 50 ημερών, τα δε προχθές έκλεισαν τους 2 μήνες.

Αφού μου είπε διάφορα αλλά και μου έδωσε μια συμβουλή (την οποία δεν είχα σκεφτεί και θα σας πω παρακάτω σε τι αφορούσε), τον ρώτησα και για το διαδικαστικό: πώς μπορεί να φτάσει στα χέρια μου.

Τελικά, με ΚΤΕΛ το σκυλάκι αποστέλλεται (!) στην Αθήνα σε μέρα που επιθυμώ και θα συμφωνήσουμε.

Έχω σχεδόν καταλήξει και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας πριν προχωρήσω.
Με πιο πιθανή ημερομηνία "παραλαβής" το Σάββατο 5 Δεκεμβρίου.

Ο κύριος αυτός, καθότι εκπαιδευτικός ο ίδιος, στάθηκε σε ένα σημαντικό είναι η αλήθεια, σημείο που δεν είχα σκεφτεί αλλά ούτε και θα φανταζόμουν.

Ήταν της γνώμης πως δεν θα πρέπει να πάρω σκυλάκι γιατί ο γιος μου είναι πολύ μικρός, θα δεθεί πολύ μαζί του και όταν θα φτάσει γύρω στα 15-16, θα είναι η ηλικία που θα "χάσουμε" το σκυλάκι και θα στοιχίσει πολύ στον μικρό.:shock:

Εντάξει, έχει μια λογική, αλλά έτσι να είναι?
Κι αυτό με προβλημάτισε, αλλά δε σας κρύβω πως δε στάθηκα και πολύ σ' αυτό.
Του το είπα ευγενικά και συνεχίσαμε τα...διαδικαστικά.

Αυτές οι εξελίξεις μέχρι στιγμής.

Σκοπεύω τώρα να πέσω με τα μούτρα στο διάβασμα των τόσο ενδιαφέρων σελίδων του φόρουμ.:D
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εϊναι εγγεγραμένος στον ΚΟΕ ο εκτροφέας στις Σέρρες;
Τα σκυλιά του έχουν κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις;
Το κουταβάκι θα έχει pedigree;
Δεν θα δεις καθόλου τους γονείς του κουταβιού πριν αποφασίσεις;
Δεν θα δεις τον χαρακτήρα τους;
Απλά θα σου έρθει ενα κουταβάκι σαν να ήταν βαλίτσα με το κτελ;
Μερικές ερωτήσεις προς προβληματισμό...
 


scooby

Member
19 Νοεμβρίου 2009
24
1
Foibo,

γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο, προτού προβώ σε οποιαδήποτε ενέργεια, σας παρέθεσα όλα τα δεδομένα, προς προβληματισμό/συζήτηση.

  • Δεν ξέρω αν είναι εγγεγραμένος στον ΚΟΕ. Πώς μπορώ να το μάθω? Αν πάρω απευθείας εκεί, θα μου πουν?
  • Μου είπε οτι έχουν κάνει όλες τις εξετάσεις και τα εμβόλια που πρέπει μέχρι τώρα.
  • Χωρίς να ξέρω ακριβώς τι είναι το Pedigree, τον ρώτησα και μου είπε πως δεν έχει, αλλά έχει βιβλιάριο υγείας.
  • Δυστυχώς, προφανώς γονείς και χαρακτήρα δεν θα έχω τη τύχη να δω.
  • Και πράγματι, όλη αυτή η αγοραπωλησία μοιάζει και είναι (!) βαλίτσα που έρχεται με το ΚΤΕΛ.:(
Οι γονείς της φίλης με το Μαλτεζάκι, θα πάνε στις Σέρρες το επόμενο 10ήμερο, οπότε και δεν αποκλείεται να διεκπαιρεώσουν οι ίδιοι ό,τι χρειάζεται για μένα, με απόλυτη, εννοείται, εμπιστοσύνη.

Τι με συμβουλεύεις?
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αν τηλεφωνήσεις στον ΚΟΕ (www.koe.gr για να βρεις το τηλέφωνο) και ξέρεις το όνομα του κυρίου στις Σέρρες λογικά θα μπορούν να σου πουν αν είναι εγεγραμμένος...
Πάντως απο την στιγμή που δεν σου δίνει pedigree λίγες πιθανότητες δίνω να είναι!
Είναι αρκετά πιθανό να είναι BYB (back yard breeder) και σε αυτή την περίπτωση, δεν πρέπει να τους υποστηρίζουμε...

Το pedigree είναι ένα εγγραφο που παρουσιάζει τους προγόνους του σκύλου, με αυτό μπορεί να εγγυηθεί, σε κάποιο βαθμό πάντα, την καλή υγεία, από άποψη κληρονομικών παθήσεων, την καλή μορφολογία και τον καλό χαρακτήρα του κουταβιού, εφόσον βέβαια και οι πρόγονοί του πληρούσαν αυτά τα χαρακτηριστικά!

Αντίθετα το βιβλιάριο υγείας είναι....τίποτα πέρα απο ένα βιβλιάρακι στο οποίο αναγράφονται οι εξετάσεις, οι αποπαρασιτώσεις και τα εμβόλια που έχει κάνει το κάθε σκυλι και φυσικά με το που θα πας στον κτηνίατρο σου δίνει ένα!


Το ζήτημα του χαρακτήρα το θεωρώ απελπιστικά σημαντικό, είδικα στην περίπτωσή σου, που το σκυλάκι θα είναι με ένα μικρό παιδί!
Σκυλιά που προέρχονται απο νευρικούς κι ασταθείς γεννήτορες έχουν αυξημένες πιθανότητες να εμφανίσουν αντίστοιχες συμπεριφορές!Νομίζω ότι είναι κάτι που πρέπει να το προσέξεις!
 


scooby

Member
19 Νοεμβρίου 2009
24
1
Τηλεφώνησα στον ΚΟΕ και είναι εγγεγραμένος εδώ και πολλά χρόνια.
Μονάχα που τη συγκεκριμένη γέννα δεν την έχει δηλώσει.

Και ως απόλυτα ειλικρινής και αυθόρμητος χαρακτήρας, αμέσως του τηλεφώνησα να του πω τους προβληματισμούς μου.

Δε ξέρω πώς αυτό θα "ακουστεί", αλλά με έπεισε.
Δεν επέμεινα πολύ στο "γιατί δεν έχει pedigree", αλλά κατάλαβα πως λίγο γιατί παρήλθε το 30ήμερο της προθεσμίας, λίγο τα 120€, λίγο γιατί απ' οτι κατάλαβα δεν τα θεωρεί και τόσο σπουδαία υπόθεση (!), δεν το έχει κάνει.

Το σκυλάκι είναι 50 ημερών, οπότε θα βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου στη διαμόρφωση του χαρακτήρα του.

Δυστυχώς, δε θα καταφέρω να δω το περιβάλλον που μεγαλώνει, ούτε τους γονείς του και ειλικρινά λυπάμαι.

Όμως, εντάξει, δεν είμαι άνθρωπος που σκέφτομαι το αρνητικό, ούτε φέρνω τη καταστροφή.
Κι έτσι, φέρνω στο νου τη φίλη που απέκτησε απ' τον ίδιο άνθρωπο Μαλτέζ και μεγαλώνει τόσο όμορφα και τόσο καλά. Και προπάντων...ΕΙΝΑΙ Μαλτέζ! χιχι...

Τώρα βέβαια, το θέμα της μεταφοράς του στην Αθήνα, δε με κάνει περήφανη, αλλά μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να πάω Σέρρες να το πάρω (που θα ήταν τόσο, μα τόσο καλό).

Μέχρι και τελευταία στιγμή, θα ελπίζω πως οι γονείς της φίλης θα πάνε πάνω, ημερομηνία που συμπίπτει με την αγορά και θα δούν εκείνοι αυτά που θα έπρεπε να εξακριβώσω εγώ.
Μακάρι...
 






LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
εχασα επεισοδια παλι ........:(


δεν προλαβαινω να παρακολουθησω ,λαμβανω διαρκως email που ζητουν παιδιας της Λουνας και ρωτανε ποτε θα την ζευγαρωσω.....ε,ναι λοιπον το αποφασισα....
θα βαλω αγγελια για γαμπρο ...πωπω,χρυσες δουλειες θα κανω....:rolleyes::eek:

καλα φευγω...........:D
 


christinad

Member
10 Σεπτεμβρίου 2009
7
0
Δεν θα ήθελα να σε στεναχωρήσω, αλλά φοβάμαι ότι το παιδάκι σου είναι λίγο μικρό για να συμβιώσει με ένα μαλτέζ. Τα μαλτέζ είναι μικρόσωμα σκυλιά, και τα παιδάκια αυτής της ηλικίας δεν έχουν συνήθως την ωριμότητα να καταλάβουν ότι ο σκύλος είναι ζωντανό που θέλει και την ηρεμία του, τον ύπνο του, και δεν έχει όρεξη να παίζει όποτε θέλουμε εμείς. Αποτέλεσμα να κινδυνεύει και το σκυλί (από ατυχήματα, πτώσεις, άγαρμπα παιχνίδια), και το παιδί σου αν σκεφτείς ότι ο σκύλος όταν τον πειράζεις κάποια στιγμή θα αγριέψει. Εμείς έχουμε την μαλτεζούλα μας εδώ και δύο χρόνια, αλλά τα παιδιά μου είναι 10 και 14 ετών, και είναι σε θέση να την φροντίζουν και να καταννοούν τις ανάγκες της. Κι εμένα μου ζητούσαν σκύλο από τότε που άρχισαν να μιλάνε, αλλά τους έπαιρνα λούτρινα. Πίστευα και πιστεύω ακράδαντα ότι για όλα υπάρχει η κατάλληλη στιγμή.
Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα, αυτή είναι απλώς η άποψή μου.
 


scooby

Member
19 Νοεμβρίου 2009
24
1
Christinad,

αλίμονο, γιατί να με απογοητεύσεις.
Ο λόγος που βρέθηκα σε τούτες τις σελίδες, είναι ακριβώς αυτός, για τον διάλογο και ν' ακούσω πράγματα που σίγουρα δε γνωρίζω και ίσως δεν έχω σκεφτεί.

Ευχαριστώ γι' αυτά που μου γράφεις. Ακριβώς τα ίδια μου είπε και ο εκτροφέας που λέω να πάρω το σκυλάκι (και μάλιστα μ' εντυπωσίασε η ειλικρίνιά του).

Αυτό, νιώθω, πως είναι το μόνο τελικά δίλημμα που πλέον έχω.

Η ζυγαριά όμως ευτυχώς, βαραίνει απ' τη μεριά του παιδιού μου, που είναι ένα πάρα πολύ καλόβολο μικρό αγοράκι, εξαιρετικά ευγενικό και προσεκτικό με οποιοδήποτε πλάσμα κινείται (δε πατάμε μυρμήγκια, δε σκοτώνουμε αραχνούλες, σεβόμαστε κάθε ύπαρξη μεγάλη ή μικρή).

Λόγω ηλικίας πάντα θα έχω στο νου μου πως μπορεί να γίνει ο ένας επικίνδυνος (ή κουραστικός) για τον άλλον, αλλά με πολύ προσπάθεια, συζήτηση (δεν έπαψα ποτέ να το κάνω όσο μικρός κι αν ήταν) και αγάπη, θα τον βοηθήσω να κατανοήσει την ανάγκη του χρόνου και του χώρου του νέου μας φίλου.

Είναι, μάλλον, ένα ρίσκο που θα το πάρω.
Κι επίσης, κάπως θετικό είναι το γεγονός πως όποτε επισκεπτόμαστε τους γονείς μου, έρχεται σ' επαφή με τον 12χρονο Cookie, όπου από μωρό κιόλας σεβόταν και δεν πείραζε ή εκνεύριζε.
Τουναντίον, με μεγάλη ευλάβεια τον παρακολουθούσε να κοιμάται, να τρώει ή απλώς να κάθεται ήσυχος σε μια ακρούλα.

Χωρίς να είμαι σίγουρη, είμαι αισιόδοξη πως όλα θα πάνε καλά.
 




mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
Δεν ξερω παλι δεν ειμαι ειδημων. Οι ειδικοι επι του θεματος εχουν τον λογο. Παραταυτα, μακαρι να ειναι οπως το θες και επιτελους να αποκτησεται το πολυποθητο κουταβι σας.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
μετα απο 6 σελιδες εσυ καταλαβες οτι
σιγα και τι εγινε που δεν εχει pedigree?
την ειλικρινια μεσα απο το τηλ πως την
καταλαβες?οτι σου εγραψαν τα διαβασες?
και αν τα διαβασες τα καταλαβες?εαν ειναι δυνατον....απογοητευτικα..:(
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Να σου πω την αληθεια βρε zouzounos,τελικα ναι, σιγα και τι εγινε που δεν εχει pedigree και ξερεις γιατι? Γιατι ο συγκεκριμενος αλλες φορες δινει pedigree και αλλες οχι,η ποιοτητα των σκυλων του ομως δεν αλλαζει δινοντας ενα pedigree και ετσι δεν μπαινει στον κοπο.
Πουλαει πολυ φτηνα,350 ευρω το μαλτεζ, αρα και pedigree να μου δωσει εμενα,δεν περιμενω να μου βγει εκθεσιακο;)
 




βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Χμμμ..πλακα οχι,αλλα μαλλον δεν καταλαβες τι θελω να πω...ο Γιωργος,κυριος Γιωργος τελοσπαντων πουλαει μαλτεζ ή οτι ειναι αυτο 350 ευρω,οκ? Θεωρω χαζομαρα να κολλαει κανενας στο οτι το σκυλι δεν εχει pedigree...αυτο το σκυλι,αυτου του εκτροφεα!!! Ρε παιδια,ο ανθρωπος εχει φωτογραφιες πως και που ζουνε τα σκυλια του,οσο για τα μαλτεζ,εχει καποια σκυλακια στο αλμπουμ που αλλοιμονο αν ειναι οι γονεις, του κουταβιου που θα παρω απο κει( υποθετικα μιλαω)
Λεω λοιπον,ενας ανθρωπος, εχει δει ολα αυτα που μπορεις να δεις στη σελιδα του και παρολα αυτα αγοραζει...ε...θα κολλησει στο οτι το κουταβι δεν εχει pedigree?
 






christinad

Member
10 Σεπτεμβρίου 2009
7
0
αφού το έχεις αποφασίσει scooby, η συμβουλή μου είναι να είσαι πάντα παρούσα και να μην αφήνεις ποτέ τον μικρό με το σκυλάκι μόνους τους, γιατί όσο ώριμο και να είναι ένα παιδί......δεν παύει να είναι παιδί! και όσο έξυπνος και να είναι ένας σκύλος....δεν παύει να είναι σκύλος! Μην σε ξεγελάει το μέγεθος του maltez, είναι υπέροχα σκυλιά, αλλά ξέρουν να διεκδικούν όταν αισθάνονται ότι αδικούνται! Σου εύχομαι καλή επιτυχία. Η χαρά που φέρνει ένας σκύλος στο σπίτι είναι ανεκτίμητη. Εγώ και ο άντρας μου τουλάχιστον την Λουϊζα μας (το μαλτεζάκι μας) την έχουμε σαν τρίτη μας κόρη...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight