Υιοθεσία Yorkshire terrier


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Είμαι εντελώς άσχετη με όλα αυτά, αλλά θυμάμαι πριν πολυ καιρό είχα διαβάσει εδω στο φόρουμ ένα θέμα μιας εκτροφέα, που έγραφε αναλυτικά τα έξοδα που είχε μια γέννα της και μετά έγραψε και τα κέρδη. Πραγματικά, τα κέρδη ήταν πολυ λίγα. Είχε ξοδέψει τόσα πολλά για υπερήχους, εξετάσεις των γονέων για κληρονομικές ασθένειες κ.α, τροφές, εξετάσεις των κουταβιών, έκτακτα περιστατικά και άλλα χίλια δυο που δεν γνωρίζω. Έτσι, κατάλαβα πως δικαιολογείται η υψηλή τιμή των εκτροφικων κουταβιών.
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Γιατί πρέπει να σου δικαιολογήσει κάποιος την τιμή και τι θα αλλάξει; Θες να αγοράσεις κατι που κοστιζει 1000+ ευρώ. Υπάρχουν αγοραστές σε αυτή την τιμή, οπότε έτσι είναι τα πράγματα. Είτε 90% κέρδος είτε 5% κέρδος είτε μπαίνει μέσα ο εκτροφέας, είτε το βρίσκεις ακριβό είτε ανήθικο, τόσο είναι. Δε θες ή δεν μπορείς, δεν αγοράζεις. Τι νόημα έχει να το αναλύεις; Αντε και συμφωνουμε όλοι εδώ ότι η σωστή τιμή είναι 300, και με εκπτώσεις στους απόρους. Και; Τι θα αλλάξει στην αγορά;
Είμαι εντελώς άσχετη με όλα αυτά, αλλά θυμάμαι πριν πολυ καιρό είχα διαβάσει εδω στο φόρουμ ένα θέμα μιας εκτροφέα, που έγραφε αναλυτικά τα έξοδα που είχε μια γέννα της και μετά έγραψε και τα κέρδη. Πραγματικά, τα κέρδη ήταν πολυ λίγα. Είχε ξοδέψει τόσα πολλά για υπερήχους, εξετάσεις των γονέων για κληρονομικές ασθένειες κ.α, τροφές, εξετάσεις των κουταβιών, έκτακτα περιστατικά και άλλα χίλια δυο που δεν γνωρίζω. Έτσι, κατάλαβα πως δικαιολογείται η υψηλή τιμή των εκτροφικων κουταβιών.
http://www.dogforum.gr/community/threads/Θέλω-κουτάβι-ράτσας-αλλά.1352/

Αυτό μου το ανέβασε πριν ο Irilis απλά Δείτε το όλοι να καταλάβετε λέει ότι κάθε κουτάβι έχει γύρω στα 350-450 € με όλα τα έξοδα που πρέπει να γίνουν και αναλύει κάθε λεπτομέρεια...
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Είμαι εντελώς άσχετη με όλα αυτά, αλλά θυμάμαι πριν πολυ καιρό είχα διαβάσει εδω στο φόρουμ ένα θέμα μιας εκτροφέα, που έγραφε αναλυτικά τα έξοδα που είχε μια γέννα της και μετά έγραψε και τα κέρδη. Πραγματικά, τα κέρδη ήταν πολυ λίγα. Είχε ξοδέψει τόσα πολλά για υπερήχους, εξετάσεις των γονέων για κληρονομικές ασθένειες κ.α, τροφές, εξετάσεις των κουταβιών, έκτακτα περιστατικά και άλλα χίλια δυο που δεν γνωρίζω. Έτσι, κατάλαβα πως δικαιολογείται η υψηλή τιμή των εκτροφικων κουταβιών.
Ναι...ωραία και κάθε φορά και σε κάθε κουτάβι υπάρχουν έκτακτα περιστατικά;
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
http://www.dogforum.gr/community/threads/Θέλω-κουτάβι-ράτσας-αλλά.1352/

Αυτό μου το ανέβασε πριν ο Irilis απλά Δείτε το όλοι να καταλάβετε λέει ότι κάθε κουτάβι έχει γύρω στα 350-450 € με όλα τα έξοδα που πρέπει να γίνουν και αναλύει κάθε λεπτομέρεια...
Ωραία. Και; Πού σε βοηθάει αυτό; Ελπίζω να μην καταλήξεις σε δικαιολόγηση του τύπου "όλοι αλήτες είναι, θα πάρω από puppy mill, μη δώσω και μια περιουσία" :(
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Ωραία. Και; Πού σε βοηθάει αυτό; Ελπίζω να μην καταλήξεις σε δικαιολόγηση του τύπου "όλοι αλήτες είναι, θα πάρω από puppy mill, μη δώσω και μια περιουσία" :(
Βοηθάει στο ότι ΣΕ ΚΑΝΈΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΆΝΩ ΤΗ ΧΆΡΗ ΑΝ ΕΊΝΑΙ ΈΤΣΙ....Απλά τα πράγματα...Θα θέσω ένα απλό ερώτημα...Γιατί υπάρχουν τόσο διαφορετικές τιμές στα κουτάβια εκτροφεων;Τόσο διαφορετικές εξετάσεις και χαρτιά χρειάζονται;Όχι βέβαια....Απλά είναι θέμα ζήτησης κάθε ράτσας...ψέματα;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Είναι απόλυτα ξεκάθαρο, ότι ψάχνεις δικαιολογίες, για να αποκτήσεις το μικρότερο, φθηνότερα. Γιόρκι δεν θα είναι. Θα μοιάζει ίσως, για όποιον δεν ξέρει, κι εσύ θα μπορείς να καμαρώνεις, ότι ξεγέλασες τους πάντες και υπήρξες εξυπνότερη των ηλιθίων, που πετάνε μια περιουσία σε απατεώνες, δήθεν εκτροφείς.

Στην πραγματικότητα, θα είσαι απλώς, ακόμη ένας συνένοχος, στο φρικτό έγκλημα, των ανεξέλεγκτων αναπαραγωγών. Προφανώς, μπορείς μια χαρά, να ζήσεις με το βάρος αυτό, στην συνείδησή σου.

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω, γιατί το συζητάμε ακόμη.
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Είναι απόλυτα ξεκάθαρο, ότι ψάχνεις δικαιολογίες, για να αποκτήσεις το μικρότερο, φθηνότερα. Γιόρκι δεν θα είναι. Θα μοιάζει ίσως, για όποιον δεν ξέρει, κι εσύ θα μπορείς να καμαρώνεις, ότι ξεγέλασες τους πάντες και υπήρξες εξυπνότερη των ηλιθίων, που πετάνε μια περιουσία σε απατεώνες, δήθεν εκτροφείς.

Στην πραγματικότητα, θα είσαι απλώς, ακόμη ένας συνένοχος, στο φρικτό έγκλημα, των ανεξέλεγκτων αναπαραγωγών. Προφανώς, μπορείς μια χαρά, να ζήσεις με το βάρος αυτό, στην συνείδησή σου.

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω, γιατί το συζητάμε ακόμη.
Κι εγώ απορώ γιατί το λέμε ακόμα ενώ πριν είπα ότι δεν θα πάρω καθόλου αν δεν βρω κάποιον σωστό και έμπιστο....Βιάζεστε να απαντήσετε και να βγάλετε συμπεράσματα και δεν βλέπετε τι λέω....Σε αυτό κατέληξα ότι δεν θα πάρω καθόλου
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Ναι...ωραία και κάθε φορά και σε κάθε κουτάβι υπάρχουν έκτακτα περιστατικά;
Δεν ανέφερα οτι συμβαίνει πάντα, μίλησα για συγκεκριμένη περίπτωση που διάβασα εδώ μέσα. Εάν δεν διαθέτεις τα λεφτά για καθαρόαιμο απλά μην τα δίνεις. Αλλά μην ενισχύσεις με την αγορά σου τις ανεύθυνες γέννες, σώζοντας όπως είπες μια ψυχή. Αν θέλεις να σώσεις μια ψυχή υπάρχουν πολλά αδέσποτα. Μάλιστα στο facebook υπάρχουν σελίδες που προωθούν την υιοθεσία μόνο μικρόσωμων σκυλιών.
 
  • Like
Reactions: anastasiak




MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Εντάξει σας ευχαριστώ όλους που απαντήσατε έστω και μου δώσατε κι άλλες οπτικές όμως όποιος θέλει κάτι πολύ και έχει αγάπη γι αυτό το καταφέρνει
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μελίνα αν θες διάβασε αυτό.

Αυριο με το καλό, πάρε τηλέφωνο τον ΚΟΕ να ζητήσεις την λίστα εκτροφέων για Yorkshire Terrier.
Η λίστα που θα σου δώσουν θα περιλαμβάνει όσους έκαναν και ΔΗΛΩΣΑΝ γέννα στον ΚΟΕ το τελευταίο χρονικό διάστημα.
Καλοί κακοί, ηθικοί ή όχι, θα πρέπει να το ανακαλύψεις μόνη σου!

Ανάμεσα σε αυτούς λοιπόν, ψάξε να βρεις ανθρώπους με καλά και υγιή σκυλιά που εκτρέφουν έχοντας υγιείς προθέσεις και με το 3πτυχο Υγεία - Χαρακτήρας - Μορφολογία!
Πήγαινε σε εκθέσεις μορφολογίας να δεις τι άλλο θα συναντήσεις και από κει και πέρα η τιμή είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί.

Σε όλα αυτά σύμμαχός σου θα είναι η έρευνα και η μελέτη που έκανες για την φυλή 3 χρόνια - όπως ανέφερες.

Εχε επίσης στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως όσοι ασχολούνται με τα γιόρκι στην Ελλάδα και μετέχουν σε εκθέσεις πάντοτε ήταν λίγοι. Τώρα είναι ακόμα λιγότεροι.
Ελάχιστοι είναι ενεργοί.
Επομένως ενδέχεται να χρειαστεί να απευθυνθείς σε κάποιον στο εξωτερικό.
Κάτι το οποίο απαιτεί ακόμα μεγαλύτερη έρευνα.
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Μελίνα αν θες διάβασε αυτό.

Αυριο με το καλό, πάρε τηλέφωνο τον ΚΟΕ να ζητήσεις την λίστα εκτροφέων για Yorkshire Terrier.
Η λίστα που θα σου δώσουν θα περιλαμβάνει όσους έκαναν και ΔΗΛΩΣΑΝ γέννα στον ΚΟΕ το τελευταίο χρονικό διάστημα.
Καλοί κακοί, ηθικοί ή όχι, θα πρέπει να το ανακαλύψεις μόνη σου!

Ανάμεσα σε αυτούς λοιπόν, ψάξε να βρεις ανθρώπους με καλά και υγιή σκυλιά που εκτρέφουν έχοντας υγιείς προθέσεις και με το 3πτυχο Υγεία - Χαρακτήρας - Μορφολογία!
Πήγαινε σε εκθέσεις μορφολογίας να δεις τι άλλο θα συναντήσεις και από κει και πέρα η τιμή είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί.

Σε όλα αυτά σύμμαχός σου θα είναι η έρευνα και η μελέτη που έκανες για την φυλή 3 χρόνια - όπως ανέφερες.

Εχε επίσης στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως όσοι ασχολούνται με τα γιόρκι στην Ελλάδα και μετέχουν σε εκθέσεις πάντοτε ήταν λίγοι. Τώρα είναι ακόμα λιγότεροι.
Ελάχιστοι είναι ενεργοί.
Επομένως ενδέχεται να χρειαστεί να απευθυνθείς σε κάποιον στο εξωτερικό.
Κάτι το οποίο απαιτεί ακόμα μεγαλύτερη έρευνα.
Μελίνα αν θες διάβασε αυτό.

Αυριο με το καλό, πάρε τηλέφωνο τον ΚΟΕ να ζητήσεις την λίστα εκτροφέων για Yorkshire Terrier.
Η λίστα που θα σου δώσουν θα περιλαμβάνει όσους έκαναν και ΔΗΛΩΣΑΝ γέννα στον ΚΟΕ το τελευταίο χρονικό διάστημα.
Καλοί κακοί, ηθικοί ή όχι, θα πρέπει να το ανακαλύψεις μόνη σου!

Ανάμεσα σε αυτούς λοιπόν, ψάξε να βρεις ανθρώπους με καλά και υγιή σκυλιά που εκτρέφουν έχοντας υγιείς προθέσεις και με το 3πτυχο Υγεία - Χαρακτήρας - Μορφολογία!
Πήγαινε σε εκθέσεις μορφολογίας να δεις τι άλλο θα συναντήσεις και από κει και πέρα η τιμή είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί.

Σε όλα αυτά σύμμαχός σου θα είναι η έρευνα και η μελέτη που έκανες για την φυλή 3 χρόνια - όπως ανέφερες.

Εχε επίσης στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως όσοι ασχολούνται με τα γιόρκι στην Ελλάδα και μετέχουν σε εκθέσεις πάντοτε ήταν λίγοι. Τώρα είναι ακόμα λιγότεροι.
Ελάχιστοι είναι ενεργοί.
Επομένως ενδέχεται να χρειαστεί να απευθυνθείς σε κάποιον στο εξωτερικό.
Κάτι το οποίο απαιτεί ακόμα μεγαλύτερη έρευνα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ είναι το χρησιμοτερο πράγμα που μου είπαν εδώ και ώρες!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Ευχαριστώ πάρα πολύ είναι το χρησιμοτερο πράγμα που μου είπαν εδώ και ώρες!
Και που 3 χρόνια, που έψαχνες ενδελεχώς για την φυλή, δεν τα είχες ξανακούσει!!!
Αλήθεια, τι είδους έρευνα έκανες αυτά τα χρόνια;
Που πήγες; Τι διάβασες; Με ποιόν μίλησες; Σε πόσες εκθέσεις πήγες; Πόσα σκυλιά καθαρόαιμα, είδες από κοντά;
Ασχετο: το σκυλάκι στο avatar σου, τυχαία φωτό από το ιντερνετ είναι;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Όταν το βλέπω αυτό το μόνο που θέλω είναι να μην υπήρχε καν το κυριότερο και δεύτερον να σώσω ένα από εκεί μέσα
Δινοντας τα 400 ευρώ σε σκυλι τετοιας προέλευσης...δεν εχεις σωσει ενα...εχεις καταδικασει εκατονταδες αλλα...νομος προσφορας κ ζήτησης....
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Και που 3 χρόνια, που έψαχνες ενδελεχώς για την φυλή, δεν τα είχες ξανακούσει!!!
Αλήθεια, τι είδους έρευνα έκανες αυτά τα χρόνια;
Που πήγες; Τι διάβασες; Με ποιόν μίλησες; Σε πόσες εκθέσεις πήγες; Πόσα σκυλιά καθαρόαιμα, είδες από κοντά;
Ασχετο: το σκυλάκι στο avatar σου, τυχαία φωτό από το ιντερνετ είναι;
Ναι λέτε να είχα ήδη; Και όχι δεν έχω πάει σε πολλές εκθέσεις έχω πάει σε 2....Δεν είμαι γυναίκα των σαλονιών που έχω ένα μπαμπά ή σύντροφο να μου παρέχει τα πάντα και εγώ να είμαι στον κόσμο μου!Είμαι μια κοπέλα 20 ετών που κάνει πρακτική στην κομμωτικη χωρίς καμία πληρωμή και μαθαίνει ονυχοπλαστικη και ο μπαμπάς της προσπαθεί να βοηθήσει όσο μπορεί με τον καλύτερο τρόπο αν και δεν έχει την άνεση και απλά θέλει μια συντροφιά και το σκυλάκι των ονείρων της...Απλά
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Δινοντας τα 400 ευρώ σε σκυλι τετοιας προέλευσης...δεν εχεις σωσει ενα...εχεις καταδικασει εκατονταδες αλλα...νομος προσφορας κ ζήτησης....
Α δηλαδή εσύ αν έβλεπες δυστυχισμένα παιδιά στο ορφανοτροφείο δεν θα ήθελες να υιοθετήσεις ένα διότι θα προετρεπες τους γονείς να παρατουν τα παιδια τους και θα προτιμουσες να παρεις ενα που να στο έδιναν οι ίδιοι για να ξέρεις και τι παίρνεις...Μπορεί να φανεί βλακεία παράδειγμα όμως δεν έβρισκα Πώς αλλιώς να το παρομοιασω αφου είναι αβοηθητες ψυχές...Το θέμα δεν είναι που τα εχουν αλλά το ότι τα βλέπεις και βασανίζονται και θέλεις να τα σώσεις...Γιατί αν δεν πωλούνται θα θανατωθούν...Τι να τα κάνουν αν σταματήσουν όλοι να παίρνουν...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν είναι θύματα εγκατάλειψης ειναι θύματα εμποριου...

Εαν σε ενα υπέροχο κοσμο σταματουσε το εμποριο, τα ηδη υπάρχοντα θυματα θα περιθαλπονταν κ δεν θα υπήρχαν καινουρια. Θα τελειώνε η φρίκη...

Εάν συνεχίζονται να γινονται τέτοιες αγορες...θα συνεχιζουν να βασανιζονται εκαντονταδες, χιλιάδες πλασματα παγκοσμίως...

Απλα κ ξαστερα...ολα τα αλλα ειναι να χουμε να λεμε...οτι μας βολεύει....
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Ας σταματήσει εδώ γιατί με αυτά που λέτε θα αυξηθούν κι άλλο οι τιμές από αύριο με το να τους δικαιολογείται για τις τιμές τους...Που δεν ξέρω και αν είστε κάποιοι από σας και γι αυτό επιμένετε τόσο πολύ και δικαιολογείται την ακρίβεια...Εγώ απλά λέω ότι όταν θα σταματήσουμε να έχουμε τέτοιες απόψεις τότε ίσως τα πράγματα πάνε καλύτερα....Και συγγνώμη που είμαι τόσο φτωχή και δεν αξίζω ένα γιορκσαιρ τερριερ κατά την άποψη σας!Απλά δεν θα επηρρεαστω και θα αρκεστώ στο ότι είμαι πλούσια εσωτερικά και αυτό με νοιάζει.
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Δεν είναι θύματα εγκατάλειψης ειναι θύματα εμποριου...

Εαν σε ενα υπέροχο κοσμο σταματουσε το εμποριο, τα ηδη υπάρχοντα θυματα θα περιθαλπονταν κ δεν θα υπήρχαν καινουρια. Θα τελειώνε η φρίκη...

Εάν συνεχίζονται να γινονται τέτοιες αγορες...θα συνεχιζουν να βασανιζονται εκαντονταδες, χιλιάδες πλασματα παγκοσμίως...

Απλα κ ξαστερα...ολα τα αλλα ειναι να χουμε να λεμε...οτι μας βολεύει....
Αν λοιπόν οι εκτροφείς αγαπούν την ράτσα που εκτρέφουν ας ανταγωνιστούν τις τιμές τους να τους αφανίσουν...Δεν φταίμε εμείς που αγοράζουμε τα πιο φθηνά αφού δεν γνωρίζουν κάποιοι ότι δεν είναι γνήσια φταίνε αυτοί που έχουν τέτοιες τιμές...Δεν κατάλαβα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU