Χριστιανισμός και σκύλος


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Δηλαδη τι εννοουσε με το "Φευγει η χαρα του Θεου"?
Αφου και το ζωο δημιουργημα του ειναι.Επιδη το αγαπαω δεν χαιρεται ο Θεος?
Ειναι καπως παραξενο.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
ναι αλλα αυτα ειναι γραμμενα απο πολλους και διαφορου αγιους παπαδες θεολογους.. νομιζω επισημα ο χριστιανισμος -αντε να μην πω και για τις αλλες θρησκειες- ειναι θρησκεια της αγαπης.. αγαπαει ανθρωπους ζωακια τα παντα και τα σεβεται
τωρα οσο για το συγκεκριμενο βιβλιο τη να πω.. εγω ουτως η αλλως εχω κανει χειροτερα για να χασω τη χαρη του θεου.. Εδω περνω αντισυλληπτικα το οτι αγαπαω τα σκυλακια θα τους μαρανει.. να μη πω για το σεξ πριν το γαμο!!-να μουν λεει 29 χρονων παρθενα μπουχαχα!!-
Επισημα ωστοσο το ξαναλεω, δε νομιζω η θρησκεια να λεει κατι κακο..
Οσον αφορα τα σκυλια και τους μοναχους. Αυτο επισης δεν αποδεικνυει τιποτα για τη θεση του σκυλου στο χριστιανισμο, και στα φυτα το ιδιο κανανε. Μη ξεχναμε πως ειδικα στο μεσαιωνα οι μορφωμενοι ανθρωποοι ηταν μοναχοι.. αρα ολες οι μελετες γινοταν απο αυτους. Το να διασταυρονουν σκυλια δε σημαινει πως τα αγαπουσαν και επιδης ηταν ενα ταγμα οχι ολη η θρησκεια.. ετσι δεν ειναι?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το θεμα μας δεν είναι εάν αγαπούσαν οι μοναχοί το Bloodhound, αλλά ότι το τελειοποίησαν σαν φυλή. Ξέρεις κάποιο ανάλογο περιστατικό που να αφορά ΣΚΥΛΟ?

@ Maria91, ποιο βιβλίο ήταν αυτό που αναφέρεις? Δώσε μας παραπάνω στοιχεία για να έχει νόημα η συζήτηση.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σε πολλά μοναστήρια πολλών θρησκειών αναπτύχθηκαν φυλές ... ευνοείται η λατάσταση λόγω της απομόνωσης - έτσι μπορούν να επιτυχουν καλύτερο αποτέλεσμα. Δεν ξέρω αν τα αγαπούσαν , αγαπούσαν σίγουρα αυτό που έκαναν όμως ...
 


Maria91

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2008
61
0
LaMb0fGod said:
Δηλαδη τι εννοουσε με το "Φευγει η χαρα του Θεου"?
Αφου και το ζωο δημιουργημα του ειναι.Επιδη το αγαπαω δεν χαιρεται ο Θεος?
Ειναι καπως παραξενο.
Δηλαδη οταν προσκολλαται ο ανθρωπος στα ζωα, χανει την επιμελεια του στο Θεο κ αυτο θεωρειται καπως ειδωλολατρικο (κατα το βιβλιο παντα)
 


Maria91

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2008
61
0
ROTTIE said:
@ Maria91, ποιο βιβλίο ήταν αυτό που αναφέρεις? Δώσε μας παραπάνω στοιχεία για να έχει νόημα η συζήτηση.
Πρεπει να ειναι του Οσιου Σιθωνιτη, απ' το Αγιο Ορος....
 




Maria91

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2008
61
0
Βασικα, δεν το 'χω τωρα καπου κοντα μου, μολις το βρω θα σας πω ok; :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Κάνε ένα κόπο και πες μας γιατί το να στηριχθεί μια ολόκληρη κουβέντα σε κάτι που διάβασες κάποτε και νόμιζες ότι είναι κάποιου Οσίου, είναι ανούσιο. :wink:
 


Maria91

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2008
61
0
Ξερω οτι ειναι Οσιου, το ονομα δε θυμαμαι... Το βιβλιο ειναι στην κρεβατοκαμαρα στην οποια κοιμαται η μαμα μου....... :?
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Απο βικιπεδια


The Catholic Church recognizes Saint Roch (also called Saint Rocco), who lived in the early 1300s in France, as the patron saint of dogs. It is said that he caught the black plague while doing charitable work and went into the forest, expecting to die. There he was befriended by a dog which licked his sores and brought him food, and he was able to recover. The feast day of Saint Roch, August 16, is celebrated in Bolivia as the "birthday of all dogs."[3]

Α.Ετσι εξηγειται γιατι ο ροκος ειναι τοσο διασημο σκυλοονομα?
Β. για σκυλο οχι αλλα μπορω ως βιολογος να σου πω για τον μεντελ και το μπιζελι αλλα αυτο φανταζομαι οτι παει στο bizeliforum.gr :wink: :wink: :lol:
 


ctrouss

Active Member
29 Μαρτίου 2007
25
0
Glyfada
Πάντως παιδιά ο παπάς της ενορίας μου όποτε με βλέπει με το σκύλο κάνει σαν τρελός από τη χαρά του. Τον παίρνει αγκαλιά, τρέχουν κ μένω άναυδος εγώ. Και μου έχει πει (ο παπάς) ότι ο σκύλος είναι χαρά να υπάρχει σε κάθε σπίτι.. :)
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Δεν ξερω αν ο σκυλος μου εχει ψυχη η οποια θα συνεχισει να υπαρχει μετα το θανατο του. Σιγουρα, δεν ξερω αν εχω εγω ψυχη που θα συνεχισει να υπαρχει μετα το δικο μου θανατο.

Εκεινο, ομως, που σιγουρα ξερω ειναι οτι εχω ηθικη υποχρωση να του συμπεριφερομαι σε ολη του τη ζωη με τον σεβασμο που αξιζει σε καθε ζωσα ψυχη και ταυτοχρονα να τον αγαπω ως ενα μελος της οικογενειας μου.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Όντως η φυλή δημιουργήθηκε από τους μοναχούς της μονής του Αγίου Βερνάρδου (Saint Bernard de Menthon Hospice) στις ελβετικές Άλπεις.




Chloe said:
Από την Βιβλική Εγκυκλοπαίδεια: "Στην Αγία Γραφή υπάρχουν αρκετές αναφορές για σκύλους που περιέρχονται στους αγρούς και τους δρόμους για να τραφούν από πτώματα και απορρίμματα κρεάτων (Α' Βασιλέων 14:11, 16:4, 21:19), για το λόγο αυτό ήταν ζώα αντιπαθή (Ψαλμός 22:16,20, Ιερεμίας 15:3). Πολλές φορές όμως χρησίμευαν στη φύλαξη κοπαδιών προβάτων (Ιώβ 30:1). Μεταφορικά ο απ. Παύλος ονομάζει τους ψευτοδιδασκάλους "κύνες" (Φιλιππησίους 3:2), ενώ όσοι θα βρεθούν έξω από τη βασιλεία των ουρανών χαρακτηρίζονται "κύνες", λόγω τις αμαρτωλής τους ζωής (Αποκάλυψη 22:15)."
Το link το βρήκα. http://www.jesuslovesyou.gr/Bible_club/Encyclopedia/Zoo/Animal_2.htm#

Το συγκεκριμένο χωρίο της Αποκάλυψης δεν βρήκα. Μπορεί κανείς να μου βρει σε ποιο κεφαλαίο της Αποκάλυψης υπάρχει αυτή η αναφορά?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Στο 22.15 Κατερίνα (τελευταία σελίδα!)
Λέει σε μετάφραση που έχω, στη δημοτική, της Βιβλικής Εταιρείας:
"Μακάριοι όσοι τηρούν τις εντολές του, για να έχουν δικαίωμα να φάνε από το δέντρο της ζωής και να περάσουν τις πύλες για να μπουν στην πολιτεία. 'Εξω θα μείνουν όσοι είναι αδιάντροποι σαν τα σκυλιά, οι μάγοι, οι πόρνοι, οι φονιάδες, οι ειδωλολάτρες κι εκείνοι που τους αρέσει ν' αντιστρατεύονται την αλήθεια".
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το βρήκα. Κεφαλαίο κβ.
«Έξω οι κύνες και οι φαρμακοι και οι πόρνοι και οι φονείς και οι ειδωλολάτραι και πας ο φιλών και ποιων ψευδός.»
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σχετικά με τον Άγιο Σκύλο Αντρωνίου, Σοφία!
Ψάχνοντας λίγο το θεμα βρήκα μερικές φωτογραφίες εικόνων του Άγιου Χριστόφορου που απεικονίζεται ως κυνοκέφαλος:




και ο Saint Roch που ανέφερε η xritaki:

 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.010
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps