Ψάχνω το πρώτο μου σκυλί! Θέλω την γνώμη σας


fozakos

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2012
44
0
vraxati korinthias
ΨΑΧΝΩ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ!ΤΟΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΥΛΑΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΙΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΣΚΥΛΙΟΥ ΛΟΓΩ ΤΙΜΗΣ ΔΙΟΤΙ ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ 300 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΕΙ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙ ΠΟΥ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΛΥΚΟΣΚΥΛΟ ΜΕ ΧΑΣΚΙ!ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 




wgsd

Banned
Banned
31 Μαϊου 2010
89
0
ΨΑΧΝΩ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ!ΤΟΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΥΛΑΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΙΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΣΚΥΛΙΟΥ ΛΟΓΩ ΤΙΜΗΣ ΔΙΟΤΙ ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ 300 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΕΙ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙ ΠΟΥ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΛΥΚΟΣΚΥΛΟ ΜΕ ΧΑΣΚΙ!ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Φίλε μου τα έξοδα για να ''φτιάξεις'' (βασική υπακοή, φύλαξη) ένα σκύλο φύλακα (αν το έχει μέσα του ο σκύλος) είναι πολλά περισσότερα από την αγορά ενός σκύλου από έναν σωστό εκτροφέα. Να μη σου πω για τα έξοδα διαβίωσης του σκύλου... εμβόλια, τροφές κτλπ. Τώρα απ'την 'αλλη αν μπορείς να καλύψεις τα έξοδα διαβίωσης του σκύλου και θες το σκυλί να βγάλει ότι είναι να βγάλει μόνο από το ένστικτο (γαύγισμα) προχώρα, θα κάνεις και καλό δίνοντας σπίτι σε ένα σκυλάκι που το χρειάζεται. Σκέψου το καλά όμως πριν αποφασίσεις.
 


fozakos

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2012
44
0
vraxati korinthias
Αν δεν έχεις λεφτά για αγορά, έχεις λεφτά για εκπαίδευση φύλακα;
Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΡΕΣΗ ΣΚΥΛΟΥ ΓΙΑ ΑΡΧΗ!ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΔΙΑΒΙΩΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΤΡΟΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΖΕΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΠΤ!ΑΠΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ 5-6 ΜΗΝΩΝ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ!
 


fozakos

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2012
44
0
vraxati korinthias
Φίλε μου τα έξοδα για να ''φτιάξεις'' (βασική υπακοή, φύλαξη) ένα σκύλο φύλακα (αν το έχει μέσα του ο σκύλος) είναι πολλά περισσότερα από την αγορά ενός σκύλου από έναν σωστό εκτροφέα. Να μη σου πω για τα έξοδα διαβίωσης του σκύλου... εμβόλια, τροφές κτλπ. Τώρα απ'την 'αλλη αν μπορείς να καλύψεις τα έξοδα διαβίωσης του σκύλου και θες το σκυλί να βγάλει ότι είναι να βγάλει μόνο από το ένστικτο (γαύγισμα) προχώρα, θα κάνεις και καλό δίνοντας σπίτι σε ένα σκυλάκι που το χρειάζεται. Σκέψου το καλά όμως πριν αποφασίσεις.
ΑΠΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΣΚΥΛΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ!ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΛΑΜΠΡΑΝΤΟΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΩΡΟΥ!ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΛΥΘΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΓΟΡΑΣ!ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΟ ΣΚΥΛΟ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΟ ΧΑΡΑΧΤΗΡΑ!
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Fozako καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Μου επιτρέπεις να σταθώ λίγο στο θέμα του λάμπραντορ που έδωσες. Καλά έκανες εφόσον δεν μπορούσες να τον φροντίζεις σωστά αλλά ποιός σου εγγυάται ότι το θέμα χώρου δεν θα ξαναπροκύψει με το νέο σου σκυλάκο; Θα έλεγα να το σκεφτείς πολύ σοβαρά , να μην κάνεις τίποτα παρορμητικό και να είσαι πάνω από 100% σίγουρος ότι θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στις ανάγκες ενός σκύλου πριν προβείς σε υιοθεσία. Μην ξεχνάς ότι το λαμπ μπορεί να βρήκες να το δώσεις αλλά ένα ημίαιμο θα είναι ακόμη πιο δύσκολο.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Άρα ψάχνεις το δεύτερο σου σκυλί εφόσον είχες λαμπραντορ και το έδωσες! Σωστά? Τι εννοείς πρόβλημα χώρου?
 


fozakos

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2012
44
0
vraxati korinthias
Fozako καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Μου επιτρέπεις να σταθώ λίγο στο θέμα του λάμπραντορ που έδωσες. Καλά έκανες εφόσον δεν μπορούσες να τον φροντίζεις σωστά αλλά ποιός σου εγγυάται ότι το θέμα χώρου δεν θα ξαναπροκύψει με το νέο σου σκυλάκο; Θα έλεγα να το σκεφτείς πολύ σοβαρά , να μην κάνεις τίποτα παρορμητικό και να είσαι πάνω από 100% σίγουρος ότι θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στις ανάγκες ενός σκύλου πριν προβείς σε υιοθεσία. Μην ξεχνάς ότι το λαμπ μπορεί να βρήκες να το δώσεις αλλά ένα ημίαιμο θα είναι ακόμη πιο δύσκολο.

καλως σας βρηκα!εχεις απολυτο δικιο!περασε αρκετος καιρος καπου στα 2 μιση χρονια πλεον ωστε να σιγουρευτω πως δεν θα χρειαστει να δωσω παλι το σκυλακι μου!ειμαι σιγουρος πανω σε αυτο το θεμα πλεον!πρωτον και κυριον το να δινεις ενα σκυλακι που εχεις δεθει μαζι του τοσο πολυ και ολη μερα εισαι μαζι του γιατι δεν μπορεις να του προσφερεις αυτα που πρεπει ειναι πολυ επωδυνο!οπως και το να χεις ενα σκυλο και να μην μπορεις να του προσφερεις αυτα που πρεπει για να ζει ευτυχισμενος!γιαυτο και φροντισα ωστε να μην χρειαστει κατι τετοιο ξανα!το γνωριζω οτι ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι σε ενα ημιαιμο σκυλακι!γιατι πολλοι εχουν την νοοτροπια του οτι μονο τα καθαροαιμα σκυλια αξιζουν!και δυστυχως το πιστευουν πολλοι που εχουν σκυλους!εμενα με ενδιαφερει να ναι μεγαλοσωμο με καλο χαραχτηρα και ομορφος!απλα το προβλημα ειναι τωρα οτι δεν εχω τα χρηματα αυτη την στιγμη για την αγορα ενος σκυλου!και ψαχνω να βρω τι μπορω να κανω!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Τα χρήματα για την συντήρηση ενός μεγαλόσωμου σκύλου, θα τα έχεις;
 


fozakos

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2012
44
0
vraxati korinthias
Άρα ψάχνεις το δεύτερο σου σκυλί εφόσον είχες λαμπραντορ και το έδωσες! Σωστά? Τι εννοείς πρόβλημα χώρου?
ψαχνω το δευτερο σκυλακι μου αλλα το πρωτο που θα μπορω να του προσφερω οσα χρειαζεται και να μπορω να πω οτι οντως εχω σκυλο!το προβλημα χωρου ηταν οτι το σπιτι που εμενα δεν προσφεροταν για να υπαρχει σκυλος!μικρος χωρος περιφραξη!ηλιθιοι γειτονες!αλλα αδεσποτα που μπαινανε μεσα στο σπιτι!ελλειπης ελευθερια κινησεων!δεν μπορουσα να το χω δεμενο!δεν γινοταν να ζει περιορισμενο!και καταλαβα οτι ετσι οσο και να το αγαπαω και να θελω να εχω την μπρεντα μου δεν μπορουσα!γιαυτο αναγκαστικα να το δωσω σε μια οικογενεια που του προσφερε ολα αυτα και το αγαπουσε οσο εγω!7 μηνες ηταν αρκετοι για να μου διδαξουν οτι ειναι μεγαλη ευθυνη και πρεπει να σαι σοβαρος στο να μεγαλωσεις σκυλο!τωρα το καταλαβα γιαυτο το θελω να αποκτησω ενα σκυλακι!
 


fozakos

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2012
44
0
vraxati korinthias
Τα χρήματα για την συντήρηση ενός μεγαλόσωμου σκύλου, θα τα έχεις;
ναι εχω τα χρηματα για να τον συντηρισω!για να το συντηρισω απο κουταβι μεχρι να μεγαλωσει τα εχω!τα χρηματα για την αγορα ενος σκυλου 500 ευρω δεν εχω!γιατι μαζι με την αγορα και 300 ευρω να κανει ο σκυλος μαζι με την τροφη εβμολια φροντιδα κτηνιατρους κλπ το ποσο σιγουρα θα ξεφυγει απο τα 500 ευρω!ακομα λογο δουλειας μετα απο καποια ηλικια θα μπορω να του προσφερο τροφη κοκκαλα και να του μαγειρευω!μαζι με την ξηρα τροφη και την σωστη διατροφη του!γιατι δεν θα με επιβαρυνουν οικονομικα!
 
Last edited:


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Υπάρχουν και οι φιλοζωικές. Δε χρειάζεται να παίρνουμε ό,τι να'ναι επειδή δεν έχουμε λεφτά για αγορά καθαρόαιμου..
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
φυλακας ειναι και μικρα σκυλια,,, γαυγιζουν αν ακουσουν κατι,,, και το εχεις και μεσα,,,, τωρα αν θες σκυλο για να τον εχεις παλι εξω και να μην φαει τη φολα η το υπνωτικο και να σου δωσει τον κλεφτη χειροποδαρα ξεχνα το,,, θες ενα τσουβαλι λιρες ==))
 


fozakos

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2012
44
0
vraxati korinthias
φυλακας ειναι και μικρα σκυλια,,, γαυγιζουν αν ακουσουν κατι,,, και το εχεις και μεσα,,,, τωρα αν θες σκυλο για να τον εχεις παλι εξω και να μην φαει τη φολα η το υπνωτικο και να σου δωσει τον κλεφτη χειροποδαρα ξεχνα το,,, θες ενα τσουβαλι λιρες ==))
χαχα!νταξει ας τον φαει εστω!!χαχαχ!τ ξερω!απλα τον θελω πιο πολυ σαν φιλο και παρεα αλλα να μπορει και να γαυγισει ορμιξει απωθησει καποιον κλεφτη!απλα δεν ξερω τι να κανω!
 


thanosrx8

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
166
0
Λάρισα
Η φιλοζωικές γεμάτες ειναι από σκυλιά κ γερμανικους ποιμενικους που μπορείς να υιοθετήσεις και ας μην ειναι απαραίτητα κουτάβι. Θα σώσεις μια ζωή που θα σε ευγνωμονεί για πάντα και τα λεφτά που έχεις βαλτα για τις τροφές του

Στάλθηκε από το Xperia Arc S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2.
 


fozakos

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2012
44
0
vraxati korinthias
Υπάρχουν και οι φιλοζωικές. Δε χρειάζεται να παίρνουμε ό,τι να'ναι επειδή δεν έχουμε λεφτά για αγορά καθαρόαιμου..
εννοειτε οτι δεν παιρνουμε οτι να ναι!και εννοειτε οτι υπαρχουν οι φιλοζωικες!απλα ειναι μερικα ημιαιμα που ειναι πολυ καλα!οπως ειπα ειχα ενα λαμπραντορ που δεν ηταν καθαροαιμο!ηταν μπαμπας ριτριβερ μαμα γκολντεν ριτριβερ!και ηταν τελεια!και ηταν και τζαμπα γτ επειδη δεν ηταν καθαροαιμα τα δινανε τζαμπα!απλα θελω να ακουσω μια δευτερη και τριτη και τεταρτη γνωμη πριν κανω την κινηση μου να αποκτησω σκυλι
 


fozakos

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2012
44
0
vraxati korinthias
Η φιλοζωικές γεμάτες ειναι από σκυλιά κ γερμανικους ποιμενικους που μπορείς να υιοθετήσεις και ας μην ειναι απαραίτητα κουτάβι. Θα σώσεις μια ζωή που θα σε ευγνωμονεί για πάντα και τα λεφτά που έχεις βαλτα για τις τροφές του

Στάλθηκε από το Xperia Arc S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2.
αυτο το σκεφτομουν αλλα ποσο εμπιστοσυνη μπορεις να εχεις σε ενα λυκοσκυλο η οτιδηποτε ρατσας που εχει διαμορφωσρει χαραχτηρα και εχει βιωσει μπορει και ασχημες καταστασεις?μπορεις να εισαι σιγουρος οτι εχει ανατραφει σωστα?μπορεις να σαι σιγουρος και ασφαλης?
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
εννοειτε οτι δεν παιρνουμε οτι να ναι!και εννοειτε οτι υπαρχουν οι φιλοζωικες!απλα ειναι μερικα ημιαιμα που ειναι πολυ καλα!οπως ειπα ειχα ενα λαμπραντορ που δεν ηταν καθαροαιμο!ηταν μπαμπας ριτριβερ μαμα γκολντεν ριτριβερ!και ηταν τελεια!και ηταν και τζαμπα γτ επειδη δεν ηταν καθαροαιμα τα δινανε τζαμπα!απλα θελω να ακουσω μια δευτερη και τριτη και τεταρτη γνωμη πριν κανω την κινηση μου να αποκτησω σκυλι
Ασχετο αλλά και τα δύο ριτριβερ είναι, λαμπραντορ ριτριβερ και γκολνεν ριτριβερ!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU