απόγνωση, η


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Για το Θεό, σταμάτα να κοιτάς το chatgpt. Σταματήστε να ρωτάτε το chatgpt. Δεν είναι φτιαγμένο για να δώσει ορθές απαντήσεις ή ολοκληρωμένες απαντήσεις. Είναι φτιαγμένο για να κάνει αληθοφανή διάλογο. Δεν το ΑΦΟΡΑ να δώσει σωστές απαντήσεις ή εμπεριστατωμένη πληροφορία. Γκουγκλαρε μόνος σου low glucose / low blood sugar / hypoglycemia τουλάχιστον...

Τρώει το σκυλί; Ήταν μήπως πολλές ώρες νηστικό πριν την αιμοληψια; Έκτοτε έφαγε ικανοποιητικά;

Γιατί αν δεν ισχύει το παραπάνω, κ δεν είπαν να αντιμετωπίσουν σε πρώτη φάση την υπογλυκαιμία, ΑΣΧΕΤΑ από τη διερεύνηση της αιτίας, που είναι δευτερεύουσα, τότε τι να πω.. Δλδ πολλά πήγα να πω, τα σβησα...

Καλά θα κάνεις κ θα μιλήσεις αύριο με άλλους γιατρούς αλλά η υπογλυκαιμία πρέπει να αντιμετωπιστεί ΣΗΜΕΡΑ, ΤΩΡΑ, αν δεν υπάρχει διατροφικός παράγοντας στη μέση. Μπορείς κ απ'το σπίτι ενδεχομένως αλλά πρέπει να μιλήσεις με ένα γιατρό της προκοπής γιατί παίρνει κ φάρμακα το σκυλί κ δεν είναι να ακολουθείς κ ότι να ναι οδηγίες.
Χρησιμοποιεί δεδομένα που βρίσκει στο ίντερνετ οπότε τα ίδια βρήκα και σε ξεχωριστή αναζήτηση που έκανα. Και τα οποία ανέφερα στους κτηνιάτρους αλλά σου λέω δεν έχουν θορυβηθεί. Δεν είναι ότι θα βγαλουμε και αγωγή απο αυτα που λέει. Ειναι σαν να μου λες αν θα εμπιστευόμουν ποτέ το wikipedia. Βασικές γνώσεις παρέχουν. Αλλά φαντάζομαι κάποιος θα μου έλεγε πάρε αυτό και δώστου το άμεσα γιατί το σκυλι ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ αν καθυστερήσουμε. Και ειδικά ο ένας που βρηκε τον θυρεοειδή απλά κοιτάζοντας το θα στεκότανσε αυτό. Για κάποιο λόγο κρίνουν πιο σημαντική την εύρεση σε αυτή της φάση μιας πιθανής πολυαρθρίτιδας πάρα τις εξετάσεις που όπως είπα βγήκαν όλες τέλειες πλην της γλυκόζης. Παρόλο που οποιαδήποτε φύσης αρθρίτιδας δεν επηρεάζει τα επίπεδα γλυκόζης.

Τρώει κανονικά και πίνει νερό κανονικά και η διάθεση του δεν έχει πέσει καθόλου. Είναι καθόλα ένα υγιές σκυλί (συμπεριφορά αιματολογικές) που ωστόσο έχει πέσει στο πάτωμα και δε μπορεί να σηκωθεί.

Τώρα τι να σου πω. Μιλάμε εμείς για πράγματα που γνωρίζουμε και βρήκαμε στο ίντερνετ και 2 κτηνιατροι να μην τα γνωρίζουν; Να πέφτουν τόσο έξω; Εννοείται αύριο θα πάρω και τις επιπλέον γνώμες αλλά εκεί θα πάμε σε διαφορετική προσέγγιση στην όλη κατάσταση και πάνω κάτω αυτό που περίμενα εγώ από την αρχή να μου έλεγε κάποιος.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Για το Θεό, σταμάτα να κοιτάς το chatgpt. Σταματήστε να ρωτάτε το chatgpt. Δεν είναι φτιαγμένο για να δώσει ορθές απαντήσεις ή ολοκληρωμένες απαντήσεις. Είναι φτιαγμένο για να κάνει αληθοφανή διάλογο. Δεν το ΑΦΟΡΑ να δώσει σωστές απαντήσεις ή εμπεριστατωμένη πληροφορία. Γκουγκλαρε μόνος σου low glucose / low blood sugar / hypoglycemia τουλάχιστον...
Πολύ σωστά, για του λόγου το αληθές εδώ ένας δημιουργικός διάλογος με το Chatgpt...
1688901684948.png
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Πολύ σωστά, για του λόγου το αληθές εδώ ένας δημιουργικός διάλογος με το Chatgpt...
View attachment 77387
:LOL::ROFLMAO::LOL::ROFLMAO::LOL:
Καλά εντάξει και εσύ αναφέρεις κάτι που είναι στα ελληνικά αρχικά. Έχει βγάλει παρουσιάσεις και έχει βοηθήσει κόσμο να περνάνε άριστα τα τεστ. Απλά είναι περισσότερο έμπιστο στα αγγλικά. Μια χαρά πληροφορίες σου εμφανίζει.
 

Attachments



Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
839
698
Ναι ενταξει μην επικεντρωνομαστε στο chat gpt πιο πολυ απο την ουσια αφου και στο google αυτο λεει. Το θεμα ειναι να γινει καλα το σκυλακι.
 
  • Like
Reactions: Ichi


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.562
6.993
Χρησιμοποιεί δεδομένα που βρίσκει στο ίντερνετ
Αγάπη, είμαι ερευνήτρια τεχνητής νοημοσύνης, μην προσπαθείς να μου εξηγήσεις πώς δουλεύει, μπορώ να σου κάνω μάθημα. Κ πήγα βσκ αρχικά να σου εξηγήσω ακριβώς πώς δουλεύει κ γιατί μπορεί να έχει επιτυχία κ γιατί μπορεί να μην έχει καθόλου, κ πότε, κ από τι εξαρτάται, αλλά ήταν πολύ εκτός θέματος.

Αυτό που με δαιμονιζει με τη νεόκοπη χρήση του είναι ότι οι δημιουργοί του λένε, με απλά λογάκια, ακριβώς τι κάνει κ ποια είναι η λειτουργικότητα του, άλλα κανένας ποτέ δεν ασχολήθηκε. Μασημένη τροφή να ναι, από το μασημενος χρυσός μέχρι μασημένα σκατά, κ την τρώμε άκριτα.

Στο δια ταύτα για το θέμα σου, ναι κ εγώ θα φανταζομουν ότι κάποιος έπρεπε να σου έλεγε "πρέπει να κάνεις κάτι τώρα αλλιώς θα πεθάνει". Το ίδιο λέμε.

Γι'αυτό σου έκανα τις ερωτήσεις για το φαΐ, για να δω αν είχε βάση που δε σου παν τπτ ή αν είναι πραγματικά εντελώς για τα ανάθεμα.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict and Ichi


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Αγάπη, είμαι ερευνήτρια τεχνητής νοημοσύνης, μην προσπαθείς να μου εξηγήσεις πώς δουλεύει, μπορώ να σου κάνω μάθημα. Κ πήγα βσκ αρχικά να σου εξηγήσω ακριβώς πώς δουλεύει κ γιατί μπορεί να έχει επιτυχία κ γιατί μπορεί να μην έχει καθόλου, κ πότε, κ από τι εξαρτάται, αλλά ήταν πολύ εκτός θέματος.

Αυτό που με δαιμονιζει με τη νεόκοπη χρήση του είναι ότι οι δημιουργοί του λένε, με απλά λογάκια, ακριβώς τι κάνει κ ποια είναι η λειτουργικότητα του, άλλα κανένας ποτέ δεν ασχολήθηκε. Μασημένη τροφή να ναι, από το μασημενος χρυσός μέχρι μασημένα σκατά, κ την τρώμε άκριτα.

Στο δια ταύτα για το θέμα σου, ναι κ εγώ θα φανταζομουν ότι κάποιος έπρεπε να σου έλεγε "πρέπει να κάνεις κάτι τώρα αλλιώς θα πεθάνει". Το ίδιο λέμε.

Γι'αυτό σου έκανα τις ερωτήσεις για το φαΐ, για να δω αν είχε βάση που δε σου παν τπτ ή αν είναι πραγματικά εντελώς για τα ανάθεμα.
Δε κάθισα να σου εξηγήσω, εσυ ανεφερες να προτιμώ τα link απο το chatgpt το οποιο εχει φτιαχτει απλά για να παρεχει μια αληθοφανή συνομιλία και εγώ απλά σου είπα ότι χρησιμοποιεί ήδη υπάρχουσες γνώσεις που αντλεί από διάφορα μέσα όπως το σαιτ που μου έκανες παράθεση για παράδειγμα και δεν ειναι απλά μια αληθοφανής ανθρώπινη συνομιλία. Είτε διαβάσω το link που μου έστειλες για παράδειγμα είτε το τιωθα μου πει το chatgpt το ίδιο κι το αυτό. Απλά το chatgpt μπορεί να σου παρέχει πολλές περισσότερες πληροφορίες από αυτές που θα εστιάζονται σε ένα άρθρο. Γιατί θα τα πάρει όλα και θα σου πει μια σούμα. Είτε με αυτό είτε με το link που έστειλες εγώ θορυβηθηκα και ρώτησα τους κτηνιάτρους. Οπότε ότι και να λέμε την ίδια δουλειά κάνανε.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.562
6.993
Δε κάθισα να σου εξηγήσω, εσυ ανεφερες να προτιμώ τα link απο το chatgpt το οποιο εχει φτιαχτει απλά για να παρεχει μια αληθοφανή συνομιλία και εγώ απλά σου είπα ότι χρησιμοποιεί ήδη υπάρχουσες γνώσεις που αντλεί από διάφορα μέσα όπως το σαιτ που μου έκανες παράθεση για παράδειγμα και δεν ειναι απλά μια αληθοφανής ανθρώπινη συνομιλία. Είτε διαβάσω το link που μου έστειλες για παράδειγμα είτε το τιωθα μου πει το chatgpt το ίδιο κι το αυτό. Απλά το chatgpt μπορεί να σου παρέχει πολλές περισσότερες πληροφορίες από αυτές που θα εστιάζονται σε ένα άρθρο. Γιατί θα τα πάρει όλα και θα σου πει μια σούμα. Είτε με αυτό είτε με το link που έστειλες εγώ θορυβηθηκα και ρώτησα τους κτηνιάτρους. Οπότε ότι και να λέμε την ίδια δουλειά κάνανε.
Εξακολουθείς να μου εξηγείς... Άντε, αε παίξω. Υπάρχει δόση αλήθειας σε αυτά που λες. Όπως ακριβώς κ σε αυτά που λέει το chatgpt. Άκριτη κ ημιμαθής. Ακριβώς όπως αυτά που περιμένεις να σου βγάλει το εργαλείο.

Θα αρκεστώ στα εξής επί του εν λόγω (εκτός) θέματος: Όχι, δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Όχι, δεν κάνει πάντα την ίδια δουλειά. Οχι, ούτε τώρα, στη συγκεκριμένη περίπτωση, κάνανε την ίδια δουλειά, ολοφάνερα.

Γιατί αν κανανε την ίδια δουλειά, τώρα θα τρεχες να πάρεις τηλέφωνα γιατρούς.
 
  • Like
Reactions: Εriana and mareco


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Εξακολουθείς να μου εξηγείς... Άντε, αε παίξω. Υπάρχει δόση αλήθειας σε αυτά που λες. Όπως ακριβώς κ σε αυτά που λέει το chatgpt. Άκριτη κ ημιμαθής. Ακριβώς όπως αυτά που περιμένεις να σου βγάλει το εργαλείο.

Θα αρκεστώ στα εξής επί του εν λόγω (εκτός) θέματος: Όχι, δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Όχι, δεν κάνει πάντα την ίδια δουλειά. Οχι, ούτε τώρα, στη συγκεκριμένη περίπτωση, κάνανε την ίδια δουλειά, ολοφάνερα.

Γιατί αν κανανε την ίδια δουλειά, τώρα θα τρεχες να πάρεις τηλέφωνα γιατρούς.
Το σαιτ που έκανες παράθεση μου λέει ότι πρέπει να δράσω άμεσα γιατί η υπογλυκαιμία μπορεί να επιφέρει θάνατο. Το ίδιο διάβασα και εγώ. Και τα δύο ανήκουν στον ίδιο τρόπο αναζήτησης μιας Πληροφορίας. Και έρχονται αντίθετα με τις απόψεις όπως φαίνεται των δύο κτηνιάτρων. Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται θέμα και κουβέντα το ότι παρόμοια με αυτά που μου έλεγε το λινκ σου διάβασα και στο chatgpt. Έχω πρόβλημα στο σβέρκο υποπτεύομαι αυχενικό διαβάζω στο ίντερνετ ακόμα και για καρκίνο. Πάω σε γιατρό μου λέει αυχενικό πας και σε άλλον μου λέει αυχενικό και κάτι άλλο. Εγώ τι κάνω συνεχίζω να πηγαίνω σε γιατρούς επειδή διαβάζω ότι μπορεί να είναι καρκίνος; Και τα δύο είναι πηγές στο ίντερνετ.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.562
6.993
Να, είδες, κ το σκεφτόμουν να το πω ότι αν δεν υπάρχει κριτική κ ψύχραιμη σκέψη, καλύτερα να μην κοιτάει κανείς τπτ. Το chatgpt μη σου πω έχει κιόλας μεγαλύτερες πιθανότητες να τα βγάλει καλύτερα.

Όχι, δεν ανήκουν στον ίδιο τρόπο αναζήτησης πληροφορίας. Είπα ξεκάθαρα ότι το chatgtp ΔΕΝ είναι πηγή πληροφορίας, ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ, ΤΕΛΕΊΑ. Τα άρθρα που ανήκουν σε αξιόπιστες πηγές φτιάχτηκαν για να πληροφορούν.

Το ότι εξισώνεις το να κάνεις αυτοδιαγνωση από το νετ με το να θορυβηθείς για ένα ΗΔΗ ΔΙΑΓΝΩΣΜΕΝΟ σύμπτωμα που έχει, αυτό καθαυτό, άμεση επικινδυνότητα, ασχέτως αιτιών, λέει πολλά.

Τεσπά, ούτε οι γιατροί σου έχουν δώσει τα καλύτερα δείγματα καθ'όλη τη διάρκεια αυτής της κατάστασης (εκτός κ αν σου χει ξεφύγει πληροφορία που δε θεωρησες σημαντική να μας πεις), ούτε εσύ ξέρεις πώς να αντιμετωπίσεις την κατάσταση επειδή είσαι πρωτάρης κ επειδή χάνεις κ το δέντρο κ το δάσος γενικά, τι να πω, καλή τύχη κ στους δυο. Εύχομαι καλή έκβαση κ πλήρη ίαση.
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Να, είδες, κ το σκεφτόμουν να το πω ότι αν δεν υπάρχει κριτική κ ψύχραιμη σκέψη, καλύτερα να μην κοιτάει κανείς τπτ. Το chatgpt μη σου πω έχει κιόλας μεγαλύτερες πιθανότητες να τα βγάλει καλύτερα.

Όχι, δεν ανήκουν στον ίδιο τρόπο αναζήτησης πληροφορίας. Είπα ξεκάθαρα ότι το chatgtp ΔΕΝ είναι πηγή πληροφορίας, ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ, ΤΕΛΕΊΑ. Τα άρθρα που ανήκουν σε αξιόπιστες πηγές φτιάχτηκαν για να πληροφορούν.

Το ότι εξισώνεις το να κάνεις αυτοδιαγνωση από το νετ με το να θορυβηθείς για ένα ΗΔΗ ΔΙΑΓΝΩΣΜΕΝΟ σύμπτωμα που έχει, αυτό καθαυτό, άμεση επικινδυνότητα, ασχέτως αιτιών, λέει πολλά.

Τεσπά, ούτε οι γιατροί σου έχουν δώσει τα καλύτερα δείγματα καθ'όλη τη διάρκεια αυτής της κατάστασης (εκτός κ αν σου χει ξεφύγει πληροφορία που δε θεωρησες σημαντική να μας πεις), ούτε εσύ ξέρεις πώς να αντιμετωπίσεις την κατάσταση επειδή είσαι πρωτάρης κ επειδή χάνεις κ το δέντρο κ το δάσος γενικά, τι να πω, καλή τύχη κ στους δυο. Εύχομαι καλή έκβαση κ πλήρη ίαση.
Ε πείτε μου ρε παιδιά σε ποιους τα πάτε εσείς και μπλέκω με όλους τους επικίνδυνους και ανίδεους. Εσείς που έχετε και μια Χ εμπειρία λόγω πολλών κηδεμονιών. Γιατί αυτά τα διάβασε εδώ τι κάνει η υπογλυκαιμία τα κάνω και μόνος μου. Καθόμαστε τόση ώρα και συζητάμε για το οτι αυτο που μου παρεθεσες το διάβασα και εγώ στο chatgpt... :LOL:Απλά δεν έχω χρήματα για να τον τρέχω σε κλινικές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Ξέρω κακώς πήρα σκύλο χωρίς να το υπολογίσω αυτό αλλά τώρα έγινε.
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Το ότι εξισώνεις το να κάνεις αυτοδιαγνωση από το νετ με το να θορυβηθείς για ένα ΗΔΗ ΔΙΑΓΝΩΣΜΕΝΟ σύμπτωμα που έχει, αυτό καθαυτό, άμεση επικινδυνότητα, ασχέτως αιτιών, λέει πολλά.
btw αυτό είναι καθαρά δική σου τοποθέτηση. Ουδέποτε ανέφερα για αυτοδιαγνώσεις. Το λέω έτσι να βρίσκεται για το ποιος παίζει το παιχνίδι ποιανού όπως είπες.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.562
6.993
Α τώωωωρα κατάλαβα τι έγινε προχθές. Κ με ξένισε κ εμένα. Ναι ναι, τώρα βγάζουν όλα νόημα.

Δεν είμαι Αττική για να σου προτείνω γιατρό, καλά θα ταν να σου πρότεινε κάποιος όντως.

Ε κι αν μπορεί κάποιος συμφορουμιτης να συνεννοηθεί για το τρέχον ίσως-και-καταεπειγον ας κάνει μια προσπαθεία. Θα αγιάσει :ROFLMAO:

Δλδ απλά λίγο μέλι στα ούλα, ΑΝ κάνει με αυτά που παίρνει, κ αν δεν υπήρχε διατροφικός παράγοντας στη μέση όταν έγινε η εξέταση, μπορεί κ να το σώσει.
 
  • Like
Reactions: Ichi


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Α τώωωωρα κατάλαβα τι έγινε προχθές. Κ με ξένισε κ εμένα. Ναι ναι, τώρα βγάζουν όλα νόημα.

Δεν είμαι Αττική για να σου προτείνω γιατρό, καλά θα ταν να σου πρότεινε κάποιος όντως.

Ε κι αν μπορεί κάποιος συμφορουμιτης να συνεννοηθεί για το τρέχον ίσως-και-καταεπειγον ας κάνει μια προσπαθεία. Θα αγιάσει :ROFLMAO:

Δλδ απλά λίγο μέλι στα ούλα, ΑΝ κάνει με αυτά που παίρνει, κ αν δεν υπήρχε διατροφικός παράγοντας στη μέση όταν έγινε η εξέταση, μπορεί κ να το σώσει.
Τώρα το κατάλαβες; :( Μα είχε φανεί! Και φαίνεται σε όλα τα ποστ σου!!! Απίστευτο; :D Και ειδικά αυτό με τα like τέλειο! Θα ρωτήσω το chatGPT για το μέλι. Σε ευχαριστώ!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Και ειδικά αυτό με τα like τέλειο!
Αυτό σε μάρανε. Οπως και των συνήθει κανά δυό, που η μόνη τους συνεισφορά, είναι...να μην χάνουν αυτή την ευκαιρία και το να αναμασήσουν, ποιά είναι η φιλοσοφία των απανταχού...φόρα. Χέσθηκε το πόνυ στ΄ αλώνι, είναι η απάντηση.

Απορώ που βρίσκεις την όρεξη για εξυπναδίστικα σχόλια, όταν το πλάσμα σου, που εξαρτάται εξ'ολοκλήρου από εσένα, είναι σε αυτή την κατάσταση.

Δεν είπε κανείς ότι δεν προσπαθείς. Βασικά, αν δεν ήταν τόσο λεπτομερή τα ιατρικά ποστ σου, εγώ πρώτα θα ξαναέλεγα ότι κάθεσαι και περιμένεις να συμβεί ένα θαύμα. Ομως, επειδή διαβάζει κι άλλος κόσμος, εκτός των 3-4 που θέλησαν να ασχοληθούν με την ζωή του σκύλου σου, πρέπει να ακουστεί φωναχτά: Η ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΣΚΥΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ. Εχεις (όχι εσύ προσωπικά) μια ζωή που εξαρτάται από εσένα για κάθε ανάσα της. Εχεις υποχρέωση να κάνεις τα πάντα. Αν δεν σου περισσεύουν τα λεφτά (join the club) στερείσαι εσύ. Οχι ο σκύλος σου. Οταν παραστεί ανάγκη και δεν έχεις [κάκιστα και ανώριμα] σκεφτεί εκ των προτέρων πως θα το χειριστείς, η ατάκα: "...αλλά τώρα έγινε", είναι αδιανόητη. Δανείζεσαι. Ζητάς κάθε είδους βοήθεια, από συγγενείς και φίλους. Δεν περιμένεις (εσύ προσωπικά) να δεις τι θα γίνει. Τον ζαλώνεσαι στην πλάτη σου και τρέχεις. Δεν είναι δυνατόν να συζητάμε, ότι δεν έχεις πάει από την πρώτη στιγμή τον σκύλο σε ιατρείο, γιατί...δεν μπορείς να τον μεταφέρεις. Κάθε φορά που το σκέφτομαι, με τρελλαίνει η σκέψη. Είναι μόνο ΔΙΚΟ ΣΟΥ πρόβλημα. Ούτε καν, του σκύλου σου. Κι αν ξεπεράσει αυτό που του συμβαίνει τώρα και που όλοι το ευχόμαστε, και ξαναχρειαστεί στο μέλλον, πάλι το ίδιο θα γίνει; Οταν γεράσει, αν και κάθε φορά που ρωτάω την ηλικία του δεν απαντάς, και μπορεί να είναι ήδη ηλικιωμένος και δεν μπορεί να σταθεί στα ποδαράκια του, τι θα κάνεις; Δεν θα τον ξαναβγάλεις ποτέ από το σπίτι; Θα τον γυρνάς πλευρό, θα ζουπάς κύστη και θα κάνεις κλύσμα, μέχρι να τον βγάλεις μια και καλή;

Μην τολμήσεις να αναρωτηθείς φωναχτά και εξυπναδίστικα, τι κάνουμε όλοι εμείς οι "έξυπνοι" που σου κουνάμε το δάχτυλο. Δεν θες να ξέρεις.

Και σου λέω φιλικά...μην μπεις στον κόπο, να σκεφτείς τι έξυπνο θα μου απαντήσεις, για να με ταπώσεις. Εχεις πολύ πιο σοβαρά πράγματα να διαχειριστείς. Και περιμένουμε όλοι με αγωνία, να ακούσουμε καλά νέα για τον σκύλο σου. Κι οτι εσύ, μετά απ' όλα όσα έχεις ακούσει, έχεις προβληματιστεί σοβαρά και κυρίως παραγωγικά.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Παιδιά για να ξεκαβλώνουμε (συγγνώμη κιόλας) λίγο με το chatgtp και το ai (Ούι παναϊα μου τι φτιάχνουνε!), να πούμε για την ιστορία ότι το πρώτο σύστημα τεχνητής νοημοσύνης φτιάχτηκε το 1966, οπότε σιγά τα ωά.
1688913025131.png

Επιπλέον στο περιεχόμενο του chatgpt βάζουν χέρι και ανθρώπινα μάτια, ΜΗ εξειδικευμένα σε τομείς, δηλαδή ανειδίκευτο ανθρώπινο δυναμικό, όποιος θέλει λεπτομέρειες να τον παραπέμψω σε σχετικά λινκ. Συνεπώς αν αυτοί είναι ζντουπ, μην περιμένουμε και κανα εκθαμβωτικό περιεχόμενο. Και στο Wikipedia εξάλλου γράφει ο καθένας ό,τι θέλει είτε με είτε χωρίς στόχους.

Όπως έγραψε και η @Estranged πιο πάνω, για κτηνιατρικά ψάχνουμε σε αξιόπιστες πηγές (ιατρικά συγγράματα, έρευνες, θεματικά sites), είτε σε φόρα όπου χρήστες συζητούν και καταθέτουν εμπειρίες με το ίδιο πρόβλημα κλπ. πάντα κρίνοντας και συγκρίνοντας.

Στο θέμα μας τώρα, σε ποια περιοχή είσαι μπας και κάποιος άνθρωπος μπορεί να σου συστήσει κάποιον κτηνίατρο αν χρειαστείς ξανά;
 
  • Like
Reactions: Ichi


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Αυτό σε μάρανε. Οπως και των συνήθει κανά δυό, που η μόνη τους συνεισφορά, είναι...να μην χάνουν αυτή την ευκαιρία και το να αναμασήσουν, ποιά είναι η φιλοσοφία των απανταχού...φόρα. Χέσθηκε το πόνυ στ΄ αλώνι, είναι η απάντηση.

Απορώ που βρίσκεις την όρεξη για εξυπναδίστικα σχόλια, όταν το πλάσμα σου, που εξαρτάται εξ'ολοκλήρου από εσένα, είναι σε αυτή την κατάσταση.

Δεν είπε κανείς ότι δεν προσπαθείς. Βασικά, αν δεν ήταν τόσο λεπτομερή τα ιατρικά ποστ σου, εγώ πρώτα θα ξαναέλεγα ότι κάθεσαι και περιμένεις να συμβεί ένα θαύμα. Ομως, επειδή διαβάζει κι άλλος κόσμος, εκτός των 3-4 που θέλησαν να ασχοληθούν με την ζωή του σκύλου σου, πρέπει να ακουστεί φωναχτά: Η ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΣΚΥΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ. Εχεις (όχι εσύ προσωπικά) μια ζωή που εξαρτάται από εσένα για κάθε ανάσα της. Εχεις υποχρέωση να κάνεις τα πάντα. Αν δεν σου περισσεύουν τα λεφτά (join the club) στερείσαι εσύ. Οχι ο σκύλος σου. Οταν παραστεί ανάγκη και δεν έχεις [κάκιστα και ανώριμα] σκεφτεί εκ των προτέρων πως θα το χειριστείς, η ατάκα: "...αλλά τώρα έγινε", είναι αδιανόητη. Δανείζεσαι. Ζητάς κάθε είδους βοήθεια, από συγγενείς και φίλους. Δεν περιμένεις (εσύ προσωπικά) να δεις τι θα γίνει. Τον ζαλώνεσαι στην πλάτη σου και τρέχεις. Δεν είναι δυνατόν να συζητάμε, ότι δεν έχεις πάει από την πρώτη στιγμή τον σκύλο σε ιατρείο, γιατί...δεν μπορείς να τον μεταφέρεις. Κάθε φορά που το σκέφτομαι, με τρελλαίνει η σκέψη. Είναι μόνο ΔΙΚΟ ΣΟΥ πρόβλημα. Ούτε καν, του σκύλου σου. Κι αν ξεπεράσει αυτό που του συμβαίνει τώρα και που όλοι το ευχόμαστε, και ξαναχρειαστεί στο μέλλον, πάλι το ίδιο θα γίνει; Οταν γεράσει, αν και κάθε φορά που ρωτάω την ηλικία του δεν απαντάς, και μπορεί να είναι ήδη ηλικιωμένος και δεν μπορεί να σταθεί στα ποδαράκια του, τι θα κάνεις; Δεν θα τον ξαναβγάλεις ποτέ από το σπίτι; Θα τον γυρνάς πλευρό, θα ζουπάς κύστη και θα κάνεις κλύσμα, μέχρι να τον βγάλεις μια και καλή;

Μην τολμήσεις να αναρωτηθείς φωναχτά και εξυπναδίστικα, τι κάνουμε όλοι εμείς οι "έξυπνοι" που σου κουνάμε το δάχτυλο. Δεν θες να ξέρεις.

Και σου λέω φιλικά...μην μπεις στον κόπο, να σκεφτείς τι έξυπνο θα μου απαντήσεις, για να με ταπώσεις. Εχεις πολύ πιο σοβαρά πράγματα να διαχειριστείς. Και περιμένουμε όλοι με αγωνία, να ακούσουμε καλά νέα για τον σκύλο σου. Κι οτι εσύ, μετά απ' όλα όσα έχεις ακούσει, έχεις προβληματιστεί σοβαρά και κυρίως παραγωγικά.
Κοίτα διάθεση για να τσακωθώ δεν είχα όταν άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα. Ήταν κάποια συγκεκριμένα σημεία που ήθελα να τονίσω όταν σου συμβαίνει κάτι στο ζωντανό σου. Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι έχω προσπάθησει πολύ για να κάνω όλα αυτά που με τόση ευκολία κουνάς το δάχτυλο και με κατηγορείς ότι δεν τ κάνω. Αυτό προσπαθούσα να σου πω, αλλά εσύ επεμενες ότι δεν έκανα αρκετά. Και μετά το προχώρησες πιο χοντρά ότι δεν μου αξίζει σκύλος και δεν έπρεπε να τον πάρω εξαρχής. Και πάνω στο δικό σου εκνευρισμό ξεπετάχτηκαν και άλλοι με το ίδιο εκνευρισμό και το αυστηρό υφάκι. Δεν είμαι 12 χρόνο και δόξα τω Θεώ ξέρω πολύ καλά τι έχω και τι δεν έχω κάνει για τον σκύλο μου. Απλά δε δέχομαι να λέει ο άλλος ανακρίβειες χωρίς να με ξέρει. Γιατί το ίδιο θα μπορούσα να κάνω και εγώ. Δεν είχα πρόβλημα να ακούσω οποίο προβληματισμό είχατε, όχι όμως υφακι και όχι με αυτό το τρόπο που το απαιτουσατε. Γίνατε κτηνίατροι και ιδιοκτήτες του σκύλου μου ενώ δεν σας έδωσα το δικαίωμα. Γιατί δεν ήρθατε με επισημάνσεις ή πληροφορίες. Ήρθατε με απαιτήσεις και επειδή δε σας άρεσε που δεν τις ακολουθούσα μου εναντιωθηκατε. Τόσο απλά. Αν διαβασει καποιος το θέμα φαίνονται καθαρά ποια ακαουντ δεν ήρθαν φιλικά όπως λες. Αυτό το κούνημα δαχτύλου δεν μου αρέσει και είναι ο τρόπος μου να παίζω με κάτι τέτοια. Δε σου έχω πει για την ηλικία του σκύλου μου γιατί δεν ήθελα να στο πω, γιατί πολυ απλα είχα ξενερώσει από το πρώτο σου ποστ που έκανες όταν με είπες πρωτάρη και οτι είμαι σε πανικό γιατί είναι ο πρώτος μου σκύλος (ναι δεν έχει τύχει να μετράω θανάτους πάνω μου για να μπορώ να πω ότι έχω εμπειρία και να επιβάλλω το τρόπο και όσα πιστεύω). Και είμαι σε θέση να πειράζω παίζω όπως θέλεις πες το γιατί έχω ένα σκύλο που όπως είπα είναι υγιέστατος με ένα θέμα στη γλυκόζη που θα το ψάξω και επειδή πλέον μπορώ και τον σηκώνω μόνος μου αγκαλιά για να τον βγάζω στο μπαλκόνι για την ανάγκη του και ας είμαι εγώ το βράδυ με παυσίπονα. Γιατί κανείς δεν μπορεί να μου προσαψει ότι για τον σκύλο μου δεν έκανα τίποτα. Έχω ξεπεράσει όλα μου τα όρια που ανάθεμα αν θα καθόμουν εδώ μέσα να σας πω αν δανείστηκα η αν έχω πουλήσει πράγματα για να τον φροντίσω. Γιατί όπως είπες αυτά ήμαστε υποχρεωμένοι να τ κάνουμε όλοι οι ιδιοκτήτες. Αυτό που δεν είμαστε υποχρεωμένοι είναι να βρίζουμε και να κατηγορούμε άλλους ιδιοκτήτες πως δεν κάνουν τίποτα για τα ζωντανά τους. Αυτό σας έριξε στα μάτια μου.
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Στο θέμα μας τώρα, σε ποια περιοχή είσαι μπας και κάποιος άνθρωπος μπορεί να σου συστήσει κάποιον κτηνίατρο αν χρειαστείς ξανά;
Σε ευχαριστώ. Μου έχουν στείλει κάποια παιδιά κάποιους. Αν χρειαστώ κάτι άλλο θα το αναφέρω εδώ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Ωραία. Ας πιάσουμε ακόμη ένα πάρα πολύ χρήσιμο για τον σκύλο σου, θέμα.
Την χρησιμότητα των παραγράφων, ειδικά στα μεγάλα κείμενα! o_O
Αν γράφει κάτι πικρόχολο για μένα, που δεν νομίζω δηλαδή :LOL: παρακαλώ κάποιον να μου το κάνει ένα quote.
Ευχαριστώ!
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Ωραία. Ας πιάσουμε ακόμη ένα πάρα πολύ χρήσιμο για τον σκύλο σου, θέμα.
Την χρησιμότητα των παραγράφων, ειδικά στα μεγάλα κείμενα! o_O
Αν γράφει κάτι πικρόχολο για μένα, που δεν νομίζω δηλαδή :LOL: παρακαλώ κάποιον να μου το κάνει ένα quote.
Ευχαριστώ!
Μιλάμε τώρα... δε ξέρω τι να πω. Σπιτσλες. Και δε ξέρω που να κρυφτώ. 8; 10 το πολύ; Μόλις μου επιβέβαιωσες πάντως και το κυριότερο επιβεβαίωσες και αυτούς που κατηγόρησες παραπάνω για το ποιόν σου. Thank you ribbon έχει πάρει το ακαου ή ακόμα; Φέρτε μου ένα παρακαλώ να το προσφέρω! Ότι νάναι...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.562
6.993
Παιδιά για να ξεκαβλώνουμε (συγγνώμη κιόλας) λίγο με το chatgtp και το ai (Ούι παναϊα μου τι φτιάχνουνε!), να πούμε για την ιστορία ότι το πρώτο σύστημα τεχνητής νοημοσύνης φτιάχτηκε το 1966, οπότε σιγά τα ωά.
View attachment 77390

Επιπλέον στο περιεχόμενο του chatgpt βάζουν χέρι και ανθρώπινα μάτια, ΜΗ εξειδικευμένα σε τομείς, δηλαδή ανειδίκευτο ανθρώπινο δυναμικό, όποιος θέλει λεπτομέρειες να τον παραπέμψω σε σχετικά λινκ. Συνεπώς αν αυτοί είναι ζντουπ, μην περιμένουμε και κανα εκθαμβωτικό περιεχόμενο. Και στο Wikipedia εξάλλου γράφει ο καθένας ό,τι θέλει είτε με είτε χωρίς στόχους.
- Chatbots ειδικά είναι αυτά, όχι ΑΙ γενικά (υποκατηγορία, ούτε καν κατηγορία, του ΑΙ). Wow η Eliza πάντως, φαίνεται ότι προσπαθεί να φιττάρει το διάλογο σε κάποια καλούπια που έχει, ενώ το chatgpt δεν έχει προκαθορισμένα καλούπια, αλλά για 1966 τρομερά καλά!
- Χέρι δε βάζει κανείς. Δε μπορεί κανείς να βάλει χέρι σε αυτά τα μοντέλα, πολύ θα το θέλαμε in fact. Κ γι'αυτό ακριβώς λένε οι δημιουργοί - κ εγώ πριν - ότι είναι μόνο για φυσικό διάλογο κ τίποτα άλλο. Γιατί δε μπορεί να έχει κανενός είδους curation, κανένα έλεγχος, καμία στοχευμένη συνεισφορά. Μαθαίνει από τα λάθη του πάντως αν συνεισφέρουν σωστά οι χρήστες. Αυτό που κάνει είναι να εκπαιδεύεται απλά από πηγές από διάφορα μέρη - κ σούπερ τις καλύτερες επιστημονικές κτλ κ ανειδικευτες απόψεις κ από social media κ τα πάντα. Ό,τι από όλα αυτά είναι συχνότερο/ περισσότερο ανά ερώτημα (ειδικά, έχει συνεισφέρει πιο πολύ στη διαμόρφωση συσχετίσεων ανάμεσα στα λεξικολογικα - κ ίσως* κ σημασιολογικά - μέρη της ερωτήσης κατά το στάδιο της εκπαίδευσης) διαμορφώνει πιο πολύ τις απαντήσεις. *Η ακριβής φύση της συνεισφοράς κ των συσχετίσεων είναι παντελώς άγνωστη σε όλα τα νευρωνικά δίκτυα. Μαύρο κουτί.
- Η wikipedia έχει τουλάχιστον crοwdsourced curation. Που σημαίνει ότι κάποιοι ελέγχουν κατά καιρούς κάποια πράγματα.
- Fun fact: η wikipedia είναι μέρος του training dataset του chatgpt.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.124
Μηνύματα
895.938
Μέλη
19.939
Νεότερο μέλος
steliosstel