απόγνωση, η


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Καλό θα ήταν να γίνουν οι εξής εξετάσεις:
- Ακτινογραφίες
- Υπέρηχος
- Τεστ για λεισμάνια, λάιμ, ερλίχια, αναπλάσμωση

Μέσω φόρουμ, τηλεφώνου, ίντερνετ κλπ δε γίνονται διαγνώσεις. Είχα σκύλο που τους τελευταίους 5 μήνες της ζωής του δεν μπορούσε να περπατήσει καθόλου, κι όμως τα καταφέρναμε να το βγάζουμε λίγο έξω και να τον βάζουμε στο αμάξι για να πάμε στον κτηνίατρο. Ολα γίνονται.

Οσο για τις αιματολογικές, ο σκύλος σου είναι υπογλυκαιμικός και στη θέση σου θα το έπαιρνα σοβαρά. Θέλει ψάξιμο το θέμα, γι' αυτό επείγει να πάει για παραιτέρω εξετάσεις σε ένα σωστό κτηνίατρο.
Καλημέρα. Ακτινογραφίες θα του κάνουμε μόλις τελειώσει η αγωγή αυτή την εβδομάδα αν όλα πάνε καλά. Για τις ασθένειες έχει εξετασθεί και βγει αρνητικός σε λεισμάνια, ερλίχια, πιροπλάσμωση και περιμένουμε λαιμ σήμερα. Επίσης σήμερα θα έχουμε τα Τ4 για να δούμε και τη σχέση της με την υπογλυκαιμία. Στις επόμενες ημέρες επίσης και αναλόγως την αγωγή θα εξεταστεί και πάλι για νόσο Cushing.

Δεν περιμένω διαγνώσεις ούτε από τηλέφωνο ούτε με φώτο και βίντεο αλλά ούτε και από εδώ μέσα. Χρήση φώτο και βίντεο έκανα τις πρώτες δύο μέρες με τους δύο κτηνιατρους που κρατάω επαφή μόνο και μόνο για συμβουλές μέχρι να φτάσει η Δευτέρα. Εδώ μπήκα να γράψω τον πόνο μου και όχι να πάρω κάποια διάγνωση, ανοιχτός σε όποια πληροφορία γνώση είχε κάποιος στο θέμα. Αυτή τη στιγμή ο σκύλος έχει 3 κτηνιάτρους που ενημερώνονται για τα πάντα οπότε πιστεύω κάποιος από τους 3 θα μπορούσε να έχει διαφορετική άποψη και να την πει.

Επίσης όταν κάθομαι και γράφω ότι ο σκύλος δεν μετακινείται, δεν μετακινείται. Με ηρέμηση μόνο την οποία κανείς δε μου εχει προτεινει για να γινει για αυτο το λόγο, μόνο για τη μεταφορά του. Να του γινει ηρεμηση για τη μεταφορά μετα ξανα νάρκωση για την ακτινογραφία και μετά ξανά ηρέμηση για την επιστροφή. Έχω προσπαθήσει με θειους ξαδέρφια κτηνίατρο τίποτα. Ο σκύλος είναι πολλά κιλά γιγαντοσωμος με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος ακόμα και με τους τρόπους που τον καταφέρνουμε έστω να τον βγάζουμε στο μπαλκόνι (να πέσει να σπάσει σπονδυλική στήλη πόδια και δε ξέρω και εγώ τι άλλο). Ο σκύλος απλά δεν γίνεται να μετακινηθεί και κάποιοι μας χαρακτηρίζουν γιατί δε του βρίσκουμε τρόπο να πάει σε κλινική... χθες.

Θα ξεκινήσει αγωγή λογικά με κορτιζόνη για να δούμε αν πάρει τα πάνω του και για να ανεβάσει τα επίπεδα της γλυκόζης. Αν ανταποκριθεί θα μας δειξει πολλάγια τη φύση της καταστασης του (πχ αυτοανοσο). Αν δεν κάνει κάτι η κορτιζόνη θα πρέπει να εξεταστούν αρθρώσεις και νευρολογικά.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Δεν θα γινει αυτο που λες εννοειται. Μια ναρκωση και ολα μαζι. Αφου θα χρειαστει να τα δεις τα ποδια του εσενα δεν σου ειναι αδιανοητο να μην μπορει να κουνηθει και να μην εχει βγαλει ακτινογραφια? Επειδη δεν στο προτειναν δεν σημαινει κατι οπως αρχισες και εσυ αυτο το θεμα δεν προτεινουν παντα αυτα που πρεπει να γινουν
 
  • Like
Reactions: Ichi


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Δεν θα γινει αυτο που λες εννοειται. Μια ναρκωση και ολα μαζι. Αφου θα χρειαστει να τα δεις τα ποδια του εσενα δεν σου ειναι αδιανοητο να μην μπορει να κουνηθει και να μην εχει βγαλει ακτινογραφια? Επειδη δεν στο προτειναν δεν σημαινει κατι οπως αρχισες και εσυ αυτο το θεμα δεν προτεινουν παντα αυτα που πρεπει να γινουν
Πολλά μου φαίνονται αδιανόητα σε αυτή τη φάση. Και αφορά όλες τις πτυχές του προβλήματος του σκύλου.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Πολλά μου φαίνονται αδιανόητα σε αυτή τη φάση. Και αφορά όλες τις πτυχές του προβλήματος του σκύλου.
Αλλα λογια να αγαπιομαστε... οταν δεν μπορει να κουνηθει το πρωτο που κανεις ειναι ακτινογραφιες τωρα δεν μπορω να σιυ πω κατι παραπανω. Υπαρχουν και αλλα αδιανοητα αλλα το βασικο για εμενα ειναι αυτο. Αφου μις με τπυς κτηνιατρους συνεχεια ρωτα και αυτο αν υπαρχει καποιος λογος που δεν θελουν να κανουν ναρκωση. Βεβαια αν δεν το ζητησεις εσυ αυτοι υποθετουν οτι δεν θες να τον πας ουτε με ναρκωση.
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Αλλα λογια να αγαπιομαστε... οταν δεν μπορει να κουνηθει το πρωτο που κανεις ειναι ακτινογραφιες τωρα δεν μπορω να σιυ πω κατι παραπανω. Υπαρχουν και αλλα αδιανοητα αλλα το βασικο για εμενα ειναι αυτο. Αφου μις με τπυς κτηνιατρους συνεχεια ρωτα και αυτο αν υπαρχει καποιος λογος που δεν θελουν να κανουν ναρκωση. Βεβαια αν δεν το ζητησεις εσυ αυτοι υποθετουν οτι δεν θες να τον πας ουτε με ναρκωση.
Εξαιτίας της κατάστασης που είναι ο σκύλος. Το θεωρούν ριψοκίνδυνο να προχωρήσουν σε ηρέμηση για να δουν αν υπάρχει θέμα αρθρίτιδας, όταν όλοι τους συμφωνούν στο ότι η αρθρίτιδα δεν έχει τόσο ραγδαία εξέλιξη μέσα σε 4 ημέρες και ψαχνουμε να βρούμε το κατι άλλο. Και δε ξέρουν αν αυτό με το οποίο πάσχει το σκυλί ενδείκνυται για διαδικασία μακράς νάρκωσης για μια πάθηση που μπορεί να ελεγχθεί και αργότερα.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Εξαιτίας της κατάστασης που είναι ο σκύλος. Το θεωρούν ριψοκίνδυνο να προχωρήσουν σε ηρέμηση για να δουν αν υπάρχει θέμα αρθρίτιδας, όταν όλοι τους συμφωνούν στο ότι η αρθρίτιδα δεν έχει τόσο ραγδαία εξέλιξη μέσα σε 4 ημέρες και ψαχνουμε να βρούμε το κατι άλλο. Και δε ξέρουν αν αυτό με το οποίο πάσχει το σκυλί ενδείκνυται για διαδικασία μακράς νάρκωσης για μια πάθηση που μπορεί να ελεγχθεί και αργότερα.
Ναι εννοειται δεν επεσε απο την αρθριτιδα σε μια μερα. Δεν δειχνει μονο αρθριτιδα η ακτινογραφια. Να δουν την σπονδυλικη του στηλη κυριως. Για δισκους ογκους κτλ
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Εξαιτίας της κατάστασης που είναι ο σκύλος. Το θεωρούν ριψοκίνδυνο να προχωρήσουν σε ηρέμηση για να δουν αν υπάρχει θέμα αρθρίτιδας, όταν όλοι τους συμφωνούν στο ότι η αρθρίτιδα δεν έχει τόσο ραγδαία εξέλιξη μέσα σε 4 ημέρες και ψαχνουμε να βρούμε το κατι άλλο. Και δε ξέρουν αν αυτό με το οποίο πάσχει το σκυλί ενδείκνυται για διαδικασία μακράς νάρκωσης για μια πάθηση που μπορεί να ελεγχθεί και αργότερα.
Ναι εννοειται δεν επεσε απο την αρθριτιδα σε μια μερα. Δεν δειχνει μονο αρθριτιδα η ακτινογραφια. Να δουν την σπονδυλικη του στηλη κυριως. Για δισκους ογκους κτλ
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Εξαιτίας της κατάστασης που είναι ο σκύλος. Το θεωρούν ριψοκίνδυνο να προχωρήσουν σε ηρέμηση για να δουν αν υπάρχει θέμα αρθρίτιδας, όταν όλοι τους συμφωνούν στο ότι η αρθρίτιδα δεν έχει τόσο ραγδαία εξέλιξη μέσα σε 4 ημέρες και ψαχνουμε να βρούμε το κατι άλλο. Και δε ξέρουν αν αυτό με το οποίο πάσχει το σκυλί ενδείκνυται για διαδικασία μακράς νάρκωσης για μια πάθηση που μπορεί να ελεγχθεί και αργότερα.
Ναι εννοειται δεν επεσε απο την αρθριτιδα σε μια μερα. Δεν δειχνει μονο αρθριτιδα η ακτινογραφια. Να δουν την σπονδυλικη του στηλη κυριως. Για δισκους ογκους κτλ
 




Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Επίσης όταν κάθομαι και γράφω ότι ο σκύλος δεν μετακινείται, δεν μετακινείται. Με ηρέμηση μόνο την οποία κανείς δε μου εχει προτεινει για να γινει για αυτο το λόγο, μόνο για τη μεταφορά του. Να του γινει ηρεμηση για τη μεταφορά μετα ξανα νάρκωση για την ακτινογραφία και μετά ξανά ηρέμηση για την επιστροφή. Έχω προσπαθήσει με θειους ξαδέρφια κτηνίατρο τίποτα. Ο σκύλος είναι πολλά κιλά γιγαντοσωμος με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος ακόμα και με τους τρόπους που τον καταφέρνουμε έστω να τον βγάζουμε στο μπαλκόνι (να πέσει να σπάσει σπονδυλική στήλη πόδια και δε ξέρω και εγώ τι άλλο). Ο σκύλος απλά δεν γίνεται να μετακινηθεί και κάποιοι μας χαρακτηρίζουν γιατί δε του βρίσκουμε τρόπο να πάει σε κλινική... χθες.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό. Τι ακριβώς σας δυσκολεύει στο να μεταφέρεται έναν σκύλο 50 + κιλών; τι ακριβώς από τις προσπάθειες που κάνατε απέτυχαν; και με ποιους τρόπους έχετε επιχειρήσει να τον κουβαλησετε;
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό. Τι ακριβώς σας δυσκολεύει στο να μεταφέρεται έναν σκύλο 50 + κιλών; τι ακριβώς από τις προσπάθειες που κάνατε απέτυχαν; και με ποιους τρόπους έχετε επιχειρήσει να τον κουβαλησετε;
Του αγόρασα αναπηρικά σαμαράκια αλλά είναι μεγάλος ο κορμός που διπλώνει ο σκύλος στη μέση επειδή τα σαμαρακια σηκώνουν την περιοχή των ποδιών και των χεριών. Με σεντόνια να κρατάει κάτω από τις μασχάλες και τα πόδια το ίδιο πράγμα. Δύο μέρες τώρα τον πιάνω εγώ από το θώρακα και τον σηκώνω στον αέρα και τον βγάζω έξω σε άλλους δεν το δέχεται αυτό ενώ και σε εμένα σε μερικά σημεία κλωτσάει για να ξεφύγει. Δεν είναι συνεργασιμος κυρίως και υπάρχει πιθανότητα σοβαρού τραυματισμού του αν πχ μας πέσει στα σκαλιά.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Σκεφτήκατε το ενδεχόμενο να του αγοράσετε ένα κλουβί μεταφοράς; θα μπορούσατε να το χρησιμοποιείτε σαν φορείο. Αντί να σηκώνεις τον σκύλο στον αέρα και να κλωτσάει είτε επείδη δεν του αρέσει είτε επειδή μπορεί να τον πονάς, με αποτέλεσμα να σου φύγει από τα χέρια και να τραυματιστεί χειρότερα, θα μπορούσατε να τον βάζετε μέσα σε ένα κλουβί και με τη βοήθεια ενός ακόμα ατόμου να το σηκώσετε(πολλά κλουβια έχουν και ροδακια έτσι μπορείς να αποφύγεις και το κουβάλημα) θα μπορεί να μπει και να βγει και στο αυτοκίνητο πιο εύκολα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
τον πιάνω εγώ από το θώρακα και τον σηκώνω στον αέρα και τον βγάζω έξω
Aπό τη στιγμή που μπορείς να τον σηκώσεις, μπορείς να στρώσεις κάτω ένα αυτοσχέδιο "φορίο" μια τάβλα, ένα στρώμα, κάτι σταθερό τελοσπάντων, και ακούμπησέ τον πάνω σε αυτό.
Από τη στιγμή που έχεις αμάξι, ρίξε τα πίσω καθίσματα ή κάνε χώρο (ανάλογα το αμάξι που έχεις) ώστε να χωράει ο σκύλος μαζί με το αυτοσχέδιο "φορίο" και τον πας όπου θες.


Άλλη λύση είναι με ένα μεγάλο σεντόνι, όχι όμως να κρατάει μονο τις μασχάλες.
Στρώσε κάτω ένα σεντόνι (αρκετά μεγάλο ωστε να πιάνει όλο το σκύλο και να αφήνει υφασμα περιμετρικά), βάλε τον σκύλο επάνω και με έναν ακόμα άνθρωπο τον μεταφέρετε στο αμάξι.
Ο ένας κρατάει από μπροστά, ο άλλος από πίσω.
Αν θες μεγαλύτερη ασφάλεια και ο σκύλος είναι σε θέση να κινείται, μπορείς να έχεις ακόμα έναν που να επιβλέπει στη μέση τον σκύλο μην κάνει κίνηση να φύγει.

Τελευταία λύση είναι να τον πάρεις αγκαλιά, όπως παίρνουμε έναν άνθρωπο. Δεν μπορούμε μόνοι μας με τόσα κιλά;; Ζητάμε την βοήθεια ενός άλλου ανθρώπου ώστε πάση θυσία να μεταφερθεί.
Μιλάμε για έκτακτες καταστάσεις του στυλ ζει-πεθαίνει ο σκύλος και πρέπει άμεσα να μεταφερθεί. Δεν το σκέφτεσαι και πολύ. Κάνεις το παν για να σώσεις τον ΣΚΥΛΟ ΣΟΥ και να λάβει την καλύτερη φροντίδα που μπορεί να του προσφερθεί.

Μου δίνεται η εντύπωση πάντως πως κανένας ιατρός από όσους έχεις μιλήσει, δεν σε έχει θορυβήσει τόσο ώστε να σε βάλει σε φάση έκτακτης ανάγκης και να κάνεις ό,τι περνάει από το χέρι σου ώστε να τον μεταφέρεις.
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Σκεφτήκατε το ενδεχόμενο να του αγοράσετε ένα κλουβί μεταφοράς; θα μπορούσατε να το χρησιμοποιείτε σαν φορείο. Αντί να σηκώνεις τον σκύλο στον αέρα και να κλωτσάει είτε επείδη δεν του αρέσει είτε επειδή μπορεί να τον πονάς, με αποτέλεσμα να σου φύγει από τα χέρια και να τραυματιστεί χειρότερα, θα μπορούσατε να τον βάζετε μέσα σε ένα κλουβί και με τη βοήθεια ενός ακόμα ατόμου να το σηκώσετε(πολλά κλουβια έχουν και ροδακια έτσι μπορείς να αποφύγεις και το κουβάλημα) θα μπορεί να μπει και να βγει και στο αυτοκίνητο πιο εύκολα.
Με ένα του ενός μέτρου δεν μπορεί να χωρέσει μέσα γιατί ο σκύλος κάθεται ξαπλωτός. Μεγαλύτερα κλουβιά θα έχουμε θέμα με το ασανσέρ και τις σκάλες και στα περισσότερα θα πρέπει ο σκύλος να είναι σε στάση Σφίγγας, επειδή είναι στενά, το οποίο επίσης δύσκολο για τη κατάσταση του.
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Aπό τη στιγμή που μπορείς να τον σηκώσεις, μπορείς να στρώσεις κάτω ένα αυτοσχέδιο "φορίο" μια τάβλα, ένα στρώμα, κάτι σταθερό τελοσπάντων, και ακούμπησέ τον πάνω σε αυτό.
Από τη στιγμή που έχεις αμάξι, ρίξε τα πίσω καθίσματα ή κάνε χώρο (ανάλογα το αμάξι που έχεις) ώστε να χωράει ο σκύλος μαζί με το αυτοσχέδιο "φορίο" και τον πας όπου θες.


Άλλη λύση είναι με ένα μεγάλο σεντόνι, όχι όμως να κρατάει μονο τις μασχάλες.
Στρώσε κάτω ένα σεντόνι (αρκετά μεγάλο ωστε να πιάνει όλο το σκύλο και να αφήνει υφασμα περιμετρικά), βάλε τον σκύλο επάνω και με έναν ακόμα άνθρωπο τον μεταφέρετε στο αμάξι.
Ο ένας κρατάει από μπροστά, ο άλλος από πίσω.
Αν θες μεγαλύτερη ασφάλεια και ο σκύλος είναι σε θέση να κινείται, μπορείς να έχεις ακόμα έναν που να επιβλέπει στη μέση τον σκύλο μην κάνει κίνηση να φύγει.

Τελευταία λύση είναι να τον πάρεις αγκαλιά, όπως παίρνουμε έναν άνθρωπο. Δεν μπορούμε μόνοι μας με τόσα κιλά;; Ζητάμε την βοήθεια ενός άλλου ανθρώπου ώστε πάση θυσία να μεταφερθεί.
Μιλάμε για έκτακτες καταστάσεις του στυλ ζει-πεθαίνει ο σκύλος και πρέπει άμεσα να μεταφερθεί. Δεν το σκέφτεσαι και πολύ. Κάνεις το παν για να σώσεις τον ΣΚΥΛΟ ΣΟΥ και να λάβει την καλύτερη φροντίδα που μπορεί να του προσφερθεί.

Μου δίνεται η εντύπωση πάντως πως κανένας ιατρός από όσους έχεις μιλήσει, δεν σε έχει θορυβήσει τόσο ώστε να σε βάλει σε φάση έκτακτης ανάγκης και να κάνεις ό,τι περνάει από το χέρι σου ώστε να τον μεταφέρεις.
Με αυτό το σκεπτικό τα δοκιμασαμε όλα αυτα που λες. Οτι ειναι εύκολα θεωρητικά μέχρι που τα είδαμε στη πράξη. Με 4 άτομα δεν δοκιμασαμε να κραταει ο καθενας απο μια άκρη. Αλλά μη ξεχνάς ότι μιλάμε για ένα τρομαγμένος ζώο εκείνη τη στιγμή και δε θέλεις να ξέρεις πως κάνει οτν νιώθει πως εγκλωβίζεται σε ένα σεντόνι που τον τυλίγει. Και έτσι όπως σπαρταράει σαν ψάρι ενέχει κινδύνους. Η μόνη λύση που θα δούλευε παρόλο που πετάχτηκε εδώ μέσα μακάβρια από τη mareco και για να μου την πει, είναι πραγματικά ο γερανός. Τον βάζεις στο κλουβί και τον κατεβάζεις κάτω. Και αυτο με τη νάρκωση αλλά δε ξέρουμε την αντίδραση του σκύλου αν αυτό που έχει είναι τίποτα περίεργο
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Επιβεβαιώνεις με τα γραφόμενά σου πως δεν σε έχει βάλει ιατρός σε φάση έκτακτης ανάγκης.
Αν σε είχε βάλει, δεν θα υπήρχαν δοκιμές, πισωγυρίσματα και χρόνος για αντιπαραθέσεις σε ένα φόρουμ
Θα ήταν ήδη σε κλινική ο σκυλάκος.

Και να το πάω και λίγο στο πιο προσωπικό.
Δεν θα μπορούσα ποτέ να συγχωρήσω τον εαυτό μου αν δεν έκανα τα πάντα για να προσφέρω στον σκύλο ΜΟΥ την φροντίδα που του αξίζει τη στιγμή που το έχει ανάγκη. Από μένα εξαρτάται, κανέναν άλλον. Σε μένα είναι αφοσιωμένος, εμένα λατρεύει, εμένα βλέπει ως ΘΕΟ του, εμένα έχει ανάγκη και δεν θα μπορούσα ποτέ να τον προδώσω.
Γιατί εγώ μπορεί να έχω τις καλύτερες προθέσεις, δεν είμαι όμως ιατρός να αξιολογήσω την κατάστασή του, ούτε να του προσφέρω αυτά που μπορούν σε μια κλινική, ένα ιατρείο.
Δυστυχώς δεν υπάρχει ctrl+z να κάνεις undo στα λάθη και να δοκιμάσεις ξανά.
Εχεις μόνο μια ευκαιρία, όπως σε όλα στη ζωή.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Κατ’αρχάς περαστικά στον σκύλο σου!

Εγώ θα προτείνω κάτι άλλο για την μεταφορά του. Σαν παραλλαγή της ιδέας του @Yorkaddict.

IMG_2124.jpeg
IMG_2125.jpeg
Αν δεν μπορείς να τον σηκώσεις μόνος σου, φώναξε τον κτηνίατρο (ή έναν γείτονα) να τον κατεβάσετε μαζί… Τόσες ιδέες σου έδωσαν! Κάποια θα λειτουργεί.
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Επιβεβαιώνεις με τα γραφόμενά σου πως δεν σε έχει βάλει ιατρός σε φάση έκτακτης ανάγκης.
Αν σε είχε βάλει, δεν θα υπήρχαν δοκιμές, πισωγυρίσματα και χρόνος για αντιπαραθέσεις σε ένα φόρουμ
Θα ήταν ήδη σε κλινική ο σκυλάκος.

Και να το πάω και λίγο στο πιο προσωπικό.
Δεν θα μπορούσα ποτέ να συγχωρήσω τον εαυτό μου αν δεν έκανα τα πάντα για να προσφέρω στον σκύλο ΜΟΥ την φροντίδα που του αξίζει τη στιγμή που το έχει ανάγκη. Από μένα εξαρτάται, κανέναν άλλον. Σε μένα είναι αφοσιωμένος, εμένα λατρεύει, εμένα βλέπει ως ΘΕΟ του, εμένα έχει ανάγκη και δεν θα μπορούσα ποτέ να τον προδώσω.
Γιατί εγώ μπορεί να έχω τις καλύτερες προθέσεις, δεν είμαι όμως ιατρός να αξιολογήσω την κατάστασή του, ούτε να του προσφέρω αυτά που μπορούν σε μια κλινική, ένα ιατρείο.
Δυστυχώς δεν υπάρχει ctrl+z να κάνεις undo στα λάθη και να δοκιμάσεις ξανά.
Εχεις μόνο μια ευκαιρία, όπως σε όλα στη ζωή.
Εννοείται πως δεν μου έχουν πει ότι πρέπει να πάει άμεσα σε κλινική. Μου εχουν αναφερει οτι καποια στιγμή θα πρεπει να γινουν ακτινογραφίες γιατι μπορει να εχει αρθρίτιδα. Εγώ ξεκίνησα να προσπαθώ να βρω τρόπους να τον πάω από τη τρίτη μέρα του προβλήματός του, οταν αρχισα να βλεπω οτι δυσκολεύεται στο σήκωμα ακόμα και με εναν τραυματισμό στο πόδι πριν πρηστεί στα πίσω. Αυτός ήταν και ο λόγος που άνοιξα το θέμα. Γιατί όλοι είχαν επικεντρωθεί στο να λύσουν το θέμα του τραυματισμού στο πόδι και εγω ημουν αυτος που τον εβλεπε να υποφέρει. Όταν άρχισε να έχει πρηξίματα στα πίσω πόδια λέγανε για κατακράτηση υγρών επειδή δεν κατουράει. Τώρα το γυρίσαμε σε κορτιζόνη μήπως φτιάξει λίγο η κατάσταση του να μπορεί να μετακινηθεί για όλα τα υπόλοιπα εφόσον δεν είναι θέμα λοίμωξης από βακτήρια η προβλήματα στα εσωτερικά του όργανα. Αλλά από τη πρώτη στιγμή προσπάθησα να βρω τρόπους να μεταφερθεί. Και όχι μόνο εγώ. "Ένας λόχος" με βοήθησε και όλοι μου λέγανε δύσκολα τα πράγματα στο θέμα μεταφοράς. Και πες εγώ είμαι ηλιθιος για κάποιους. Ολοι μα όλοι να βλέπουνε ότι δε γίνεται η μεταφορά; και δε σου λέω για τους κτηνιάτρους που τον ξέρουν τον Ίαν. Σου λέω για φίλους και συγγενείς που προσπαθήσαμε. Πραγματικά θα ήθελα πολύ να πω σε κάποιους από αυτούς που λένε ότι δεν κάνω τίποτα για το σκυλί μου να έρθουν σπίτι μου να δοκιμάσουν.
Το μόνο που μπορεί να με κατηγορήσει κάποιος και για το οποίο κατηγορώ και εγώ ο ίδιος τον εαυτό μου είναι που δεν τον άρπαξα να τον πάρω τη Παρασκευή και πέρασε ένα 24ωρο νομίζοντας ότι ηταν μουδιασμένο το πόδι του επειδή συνέχεια είναι ξαπλωμένος και μετα καθισα και ακουσα τους κτηνιατρους οτι κατσε να δεις με αντιφλεγμωνωδες τι θα κανει το σουκου. Αλλά μετά άρχισε το πρήξιμο στο μαξιλαράκι, άρχισε να μη μπορεί να σηκωθεί και να πρηζονται τα πόδια του. Μόνο για αυτό με κατηγορώ.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
απ οτι εγραψες σε προηγουμενο ποστ, αν χρειαζεται πολυ να σηκωθει (να παει τουαλετα), σηκωνεται. και λες οτι απο ορεξη ειναι οκ. αν του αφησεις κανα λαχταριστο κομματι κρεας λιγο πιο κει, τι κανει; το αφηνει; σερνεται; σηκωνεται;
 
  • Like
Reactions: Ichi


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
απ οτι εγραψες σε προηγουμενο ποστ, αν χρειαζεται πολυ να σηκωθει (να παει τουαλετα), σηκωνεται. και λες οτι απο ορεξη ειναι οκ. αν του αφησεις κανα λαχταριστο κομματι κρεας λιγο πιο κει, τι κανει; το αφηνει; σερνεται; σηκωνεται;
Σήμερα με το κλύσμα δεν μπόρεσε να σηκωθεί και έκανε κακάκια ξαπλωμένος. Του έχει πέσει και η όρεξη για φαγητό, βασικά ξεψειρίζει το φαγητό (πως κάνουν για τους ψύλλους πάνω τους) και προσπαθεί να το θάψει στο σεντόνι που του έχω βάλει πάνω στο χαλί που είναι ξαπλωμένος. Ξεκίνησε κορτιζόνη. Σήμερα το πίσω του δεξί πόδι (αυτό που είχε αρχίσει να πρηζεται πρώτο μετά το τραύμα) έχει ξεπρηστεί τελείως. Καιβαπο εχθές το απόγευμα εχει αρχισει να προσπαθει μονος του να γυρίζει πλευρό. Είναι πολύ κουλά όλα. Συνεχίζουμε την ίδια αγωγή και βλέπουμε πως θα πάει. Η όρεξη για φαγητό θα του γυρίσει με τη κορτιζόνη μου είπανε οι κτηνίατροι.