διαρροια με αιμα


Status
Κλειδωμένο θέμα

Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Είδα και το δικό μου που είναι απο εκτροφείο..... τι να πω? Είναι να μην σου τύχει το πρόβλημα υγείας.
Εννοείται μην σου τύχει όπως τα λέτε....
Απο την μικρή μου εμπειρία πάντως πιστεύω οτι ειναι θέμα τροφής.....
Εννοείται άμεσα κτηνίατρο για να μην παρεξηγηθώ και πάλι.....
Τα Maltese δεν έχουν πολλα προβληματα με γαστρεντερικά σαν φυλή γιαυτο επιμένω στην τροφή....I/d ή gastrointestinal αν δώσει δεν θα κάνει κακό.....
 


Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
Συμφωνώ αλλά η τροφή είναι η λύση του συμπτώματος πρέπει όμως να βρεθεί η αιτία που προκαλεί το σύμπτωμα. Κτηνίατρος άμμεσα.
 


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Παιδιά τελικά θα τον πάμε σε άλλο κτηνίατρο .απο τη έμαθα είναι καλός.αν και σήμερα δεν έχει κάνει διάρροια και αίμα αλλα ούτε σφιχτά ήτανε.και όσο αφορά το θέμα petshop και με το δίκιο κάποι είναι αντίθετη σύμφωνο και εγώ .αλλα όπως σας είπα ζούμε σε μια κομουνιστικι χώρα και εδώ η νόμοι δεν είναι όπως Ελλάδα.και δεν είναι ότι δεν το έψαξα και άλλου το θέμα .και οπος σας είπα ήδη Ειχαμε για κάποιο διαςτημα Ένα άλλο σκυλάκι που μας το χάριζαν και όταν ήταν να πάμε Ελλάδα δεν μας βγάλανε τα απαραίτητα έγγραφα για να ταξιδέψει .Σε μια πόλη με 60 εκατομμύρια πληθυσμό δεν βλέπεις ούτε για δείγμα ένα αδέσποτο μπορείς όμως να βρεις σε εστιατόρια μαγειρεμένα.οποτε μην λέμε και ότι θελουμε.αλλο να το ζεις εδώ και αλλο από κι .και πάλη καλά που υπάρχουν και τα petshop.αν ήμουν Ελλάδα ενίοτε ότι δεν θα περνάμε από μαγαζί .
 


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
Υπάρχουν και pet που προμηθεύονται τα κουτάβια τους από εκτροφείς και δίνουν και όλα τα απαραίτητα έγγραφα, κόσμος παίρνει σκυλάκια αδέσποτα από φιλοζωικές που δεν ξέρει τίποτα ούτε για τα προβλήματα υγείας που θα βγάλει, ούτε από κληρονομικότητα , ούτε πως του φερόντουσαν εκεί... και τα σκυλάκια από τα pet κάποιος τα αγοράζει που θέλει να τα αγαπήσει και να τα φροντίσει... σκύλες που μένουν έγκυες και κάνουν κουτάβια στην πίσω αυλή κάποιος πρέπει να τα πάρει επίσης ... τι να κάνουμε? δεν είναι όλα ιδανικά αλλά τα σκυλάκια υπάρχουν, γεννιούνται και καλό θα είναι να βρίσκουν σπίτι και ιδιοκτήτες από όπου κι αν προέρχονται ... αυτή είναι η γνώμη μου :rolleyes:
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Υπάρχουν και pet που προμηθεύονται τα κουτάβια τους από εκτροφείς και δίνουν και όλα τα απαραίτητα έγγραφα, κόσμος παίρνει σκυλάκια αδέσποτα από φιλοζωικές που δεν ξέρει τίποτα ούτε για τα προβλήματα υγείας που θα βγάλει, ούτε από κληρονομικότητα , ούτε πως του φερόντουσαν εκεί... και τα σκυλάκια από τα pet κάποιος τα αγοράζει που θέλει να τα αγαπήσει και να τα φροντίσει... σκύλες που μένουν έγκυες και κάνουν κουτάβια στην πίσω αυλή κάποιος πρέπει να τα πάρει επίσης ... τι να κάνουμε? δεν είναι όλα ιδανικά αλλά τα σκυλάκια υπάρχουν, γεννιούνται και καλό θα είναι να βρίσκουν σπίτι και ιδιοκτήτες από όπου κι αν προέρχονται ... αυτή είναι η γνώμη μου :rolleyes:
Νομίζω οτι τα εχεις μπερδεψει λιγο, η ελπιζω να τα εγραψες μπερδεμενα ;) τα σκυλάκια απο τα πετ τα αγοραζει ή κοσμος που δεν εψαξε λιγο παραπανω η κόσμος που εψαξε αλλα δεν τον νοιαζει. ¨οσο για τα προβληματα υγείας ποιος σου είπε οτι οι πιθανότητες να εχει το κουταβι απο το πετ σοπ η απο την πισω αυλη ειναι μικροτερες απο το αδεσποτο που δινουν οι φιλοζωικες ?
 


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Εννοείται μην σου τύχει όπως τα λέτε....
Απο την μικρή μου εμπειρία πάντως πιστεύω οτι ειναι θέμα τροφής.....
Εννοείται άμεσα κτηνίατρο για να μην παρεξηγηθώ και πάλι.....
Τα Maltese δεν έχουν πολλα προβληματα με γαστρεντερικά σαν φυλή γιαυτο επιμένω στην τροφή....I/d ή gastrointestinal αν δώσει δεν θα κάνει κακό.....
Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή τελικά η διατροφή ήταν το πρόβλημα και η ποσότητα ίσως που έδινα .Αλαξαμε διατροφή και με την μια σταμάτησε η διάρροια .ειμαστε πολύ χαρούμενη ευτυχώς δεν είχε τίποτα σοβαρώ.
 
  • Like
Reactions: Christina27


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή τελικά η διατροφή ήταν το πρόβλημα και η ποσότητα ίσως που έδινα .Αλαξαμε διατροφή και με την μια σταμάτησε η διάρροια .ειμαστε πολύ χαρούμενη ευτυχώς δεν είχε τίποτα σοβαρώ.
Καλή ανατροφή λοιπόν..... Να εισται χαρούμενη όλοι μαζί στην Κίνα....
 




Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Οι διάρροια σταμάτησε από χθες απο μόνο του .και δεν είναι εντελώς καλά .απλα με την διατροφή που μας έδωσε και άπω αυτά που μας είπε φταίει ο διατροφή αλλα και οι ποσότητα που έδινα .φυσικα θα κάνουμε και εξέτασης αίματος .
 


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
Νομίζω οτι τα εχεις μπερδεψει λιγο, η ελπιζω να τα εγραψες μπερδεμενα ;) τα σκυλάκια απο τα πετ τα αγοραζει ή κοσμος που δεν εψαξε λιγο παραπανω η κόσμος που εψαξε αλλα δεν τον νοιαζει. ¨οσο για τα προβληματα υγείας ποιος σου είπε οτι οι πιθανότητες να εχει το κουταβι απο το πετ σοπ η απο την πισω αυλη ειναι μικροτερες απο το αδεσποτο που δινουν οι φιλοζωικες ?
Χμμμ... οκ μπορεί να μην ήταν κατανοητό αυτό που θέλω να πω, αυτό που εννοώ είναι ότι σαφώς και τα σκυλάκια από τα pet και τα αδέσποτα έχουν κινδύνους να βγάλουν προβλήματα υγείας, όπως ξέρω και σκυλάκια από εκτροφείς που έβγαλαν πρόβλημα υγείας αλλά όλα αυτά τα σκυλάκια γεννιούνται καλώς ή κακώς χωρίς έλεγχο, πωλούνται ή χαρίζονται και κάποιος τα παίρνει και τους προσφέρει σπίτι και φροντίδα και αυτό δεν το βλέπω κακό με κανένα τρόπο.
Μπορεί κάποιος να βαριέται να ψάξει, να μην τον νοιάζει αν είναι καθαρόαιμο το ζώο, να θέλει να μαζέψει το αδέσποτο, να πάρει το κουτάβι που χαρίζει ο φίλος του... και??? τι έγινε??? προσωπικά εφόσον το αγαπάει και του προσφέρει αυτά που οφείλει σαν ιδιοκτήτης δεν υπάρχει πρόβλημα από όπου και να το πήρε το ζωάκι...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εν έτη 2016, συζητάμε ΣΤΟ DOGFORUM, γιατί ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αποκτάμε ζώο από pet shop και από γέννες μη επίσημων εκτροφέων. Επίκληση στα ροζ συναισθήματα αγάπης, τρυφερότητας και γλυκουλινιάς!

Μη χειρότερα δηλαδή!!!
 


Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
Καλά έκανες και άλλαξες τροφή. Ωστόσο κάνε εξετάσεις. Σαφώς θα κάνεις αίματος όμως μην ξεχασεις να κάνεις ειδικές εξετάσεις κοπράνων. Το πρόβλημα του σκύλου εκδηλώνεται στα κόπρανα άρα είναι σημαντικές οι εξετάσεις κοπράνων. Μην πεις είμαστε οκ τώρα οπότε το αφήνω γιατί αν ξανασυμβεί μπορεί να είναι πολύ δύσκολο αργότερα να αντιμετωπιστεί.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Χμμμ... οκ μπορεί να μην ήταν κατανοητό αυτό που θέλω να πω, αυτό που εννοώ είναι ότι σαφώς και τα σκυλάκια από τα pet και τα αδέσποτα έχουν κινδύνους να βγάλουν προβλήματα υγείας, όπως ξέρω και σκυλάκια από εκτροφείς που έβγαλαν πρόβλημα υγείας αλλά όλα αυτά τα σκυλάκια γεννιούνται καλώς ή κακώς χωρίς έλεγχο, πωλούνται ή χαρίζονται και κάποιος τα παίρνει και τους προσφέρει σπίτι και φροντίδα και αυτό δεν το βλέπω κακό με κανένα τρόπο.
Μπορεί κάποιος να βαριέται να ψάξει, να μην τον νοιάζει αν είναι καθαρόαιμο το ζώο, να θέλει να μαζέψει το αδέσποτο, να πάρει το κουτάβι που χαρίζει ο φίλος του... και??? τι έγινε??? προσωπικά εφόσον το αγαπάει και του προσφέρει αυτά που οφείλει σαν ιδιοκτήτης δεν υπάρχει πρόβλημα από όπου και να το πήρε το ζωάκι...
Όχι δεν είναι έτσι ! αγοράζοντας σκυλακι απο πετ σοπ κατευθειαν ενα αλλο εμπορευμα παιρνει την θεση του και μια αλλη σκυλα καπου σε αθλιες συνθηκες συνεχιζει την δουλεια της σαν κουταβομηχανη , αγοραζοντας ή παινρνοντας εναν σκυλο απο εναν γνωστο που εβαλε την σκυλα του να γεννηση για να νιωσει μανα ή για να βγαλει χαρτζιλικι κατευθειαν αυτος ευκολα θα την ξαναβαλει. Καπου πρέπει να σταματησει αυτην η αλυσιδα να σπασει.
Οπως αγοραζοντας κουταβι απο εκτροφέα χωρις Pd αυτο σημαινει στην καλυτερη περιπτωση οτι αυτος ο "εκτροφέας" κανει μια γεννα δηλωμενη και μια αδηλωτη αρα παλι η καπου μια σκυλα γινεται κουταβομηχανη.
Τωρα την λογικη εγω το πηρα για να το σωσω που ακουω συχνα εγω δεν την πιστευω! Οταν καποιος θελει να σωσει μια ψυχουλα και οχι να ικανοποιησει τσαμπα η με τα ελαχιστα το ΕΓΩ του τοτε μαζευει ενα σκυλο απο το δρομο !
Δοξα τον θεο υπαρχουν όλες οι ηλικίες , όλα τα χρωματα και μεγεθη μπορουν να καλυφτουν όλα τα γουστα .
Αν καποιος θελει ενα καθαροαιμο για οποιον λόγο τοτε θα πρεπει να απευθυνθει οχι μονο σε εκτροφέα αλλα να σιγουρευτει και για την σωστη δουλεια του και οτι παιζει π[αιχνιδι μεσα στους τυπικους και ηθικους κανονες . Αυτα ;)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Όχι δεν είναι έτσι ! αγοράζοντας σκυλακι απο πετ σοπ κατευθειαν ενα αλλο εμπορευμα παιρνει την θεση του και μια αλλη σκυλα καπου σε αθλιες συνθηκες συνεχιζει την δουλεια της σαν κουταβομηχανη , αγοραζοντας ή παινρνοντας εναν σκυλο απο εναν γνωστο που εβαλε την σκυλα του να γεννηση για να νιωσει μανα ή για να βγαλει χαρτζιλικι κατευθειαν αυτος ευκολα θα την ξαναβαλει. Καπου πρέπει να σταματησει αυτην η αλυσιδα να σπασει.
Οπως αγοραζοντας κουταβι απο εκτροφέα χωρις Pd αυτο σημαινει στην καλυτερη περιπτωση οτι αυτος ο "εκτροφέας" κανει μια γεννα δηλωμενη και μια αδηλωτη αρα παλι η καπου μια σκυλα γινεται κουταβομηχανη.
Τωρα την λογικη εγω το πηρα για να το σωσω που ακουω συχνα εγω δεν την πιστευω! Οταν καποιος θελει να σωσει μια ψυχουλα και οχι να ικανοποιησει τσαμπα η με τα ελαχιστα το ΕΓΩ του τοτε μαζευει ενα σκυλο απο το δρομο !
Δοξα τον θεο υπαρχουν όλες οι ηλικίες , όλα τα χρωματα και μεγεθη μπορουν να καλυφτουν όλα τα γουστα .
Αν καποιος θελει ενα καθαροαιμο για οποιον λόγο τοτε θα πρεπει να απευθυνθει οχι μονο σε εκτροφέα αλλα να σιγουρευτει και για την σωστη δουλεια του και οτι παιζει π[αιχνιδι μεσα στους τυπικους και ηθικους κανονες . Αυτα ;)
Ένα woohoo που τα κάλυψες όλα μα όλα και τα πες τόσο καλά!
 


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Ναι μεν είμαστε καλύτερα τώρα και όλη μέρα σήμερα ήταν μια χαρά,αλλα σαφώς και δεν το αφήνω έτσι ,σίγουρα η τροφή ήταν ένα πρόβλημα αλλα θα σιγουρευτούμε Kai με άλλες εξετάσεις δεν το αφήνω έτσι .
 


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Να κάνω μια αλί ερώτηση που προέκυψε πριν λίγο .τον αφίσα ούτε για μια ώρα μόνο του και όταν γύρισα είχε βγάλει όλο το βαμβάκι απο το κρεβατακι του .και δεν ξέρω αν έχει φάει τίποτα απο αυτό .και αν ναι θα των πειράξει .?
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εξαρταται...ηταν πραγματι απλο αγνο βαμβακι?κ ποσο απαυτο εφαγε?
Παρατηρησε τον,απο μπρος ή απο πισω,καπως πρεπει να βγει τεσπα...
εαν δεν βγει,κ γενικα σημερα πχ δεν τα κανει κ αυριο επισης δεν τα κανει
καπου εκει πατε στον κτηνιατρο...
 


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
Όχι δεν είναι έτσι ! αγοράζοντας σκυλακι απο πετ σοπ κατευθειαν ενα αλλο εμπορευμα παιρνει την θεση του και μια αλλη σκυλα καπου σε αθλιες συνθηκες συνεχιζει την δουλεια της σαν κουταβομηχανη , αγοραζοντας ή παινρνοντας εναν σκυλο απο εναν γνωστο που εβαλε την σκυλα του να γεννηση για να νιωσει μανα ή για να βγαλει χαρτζιλικι κατευθειαν αυτος ευκολα θα την ξαναβαλει. Καπου πρέπει να σταματησει αυτην η αλυσιδα να σπασει.
Οπως αγοραζοντας κουταβι απο εκτροφέα χωρις Pd αυτο σημαινει στην καλυτερη περιπτωση οτι αυτος ο "εκτροφέας" κανει μια γεννα δηλωμενη και μια αδηλωτη αρα παλι η καπου μια σκυλα γινεται κουταβομηχανη.
Τωρα την λογικη εγω το πηρα για να το σωσω που ακουω συχνα εγω δεν την πιστευω! Οταν καποιος θελει να σωσει μια ψυχουλα και οχι να ικανοποιησει τσαμπα η με τα ελαχιστα το ΕΓΩ του τοτε μαζευει ενα σκυλο απο το δρομο !
Δοξα τον θεο υπαρχουν όλες οι ηλικίες , όλα τα χρωματα και μεγεθη μπορουν να καλυφτουν όλα τα γουστα .
Αν καποιος θελει ενα καθαροαιμο για οποιον λόγο τοτε θα πρεπει να απευθυνθει οχι μονο σε εκτροφέα αλλα να σιγουρευτει και για την σωστη δουλεια του και οτι παιζει π[αιχνιδι μεσα στους τυπικους και ηθικους κανονες . Αυτα ;)
ειλικρινά εγώ στο μυαλό μου τα είχα πολύ πιο απλά τα πράγματα... δεν το σκέφτηκα ποτέ έτσι ... δεν έχω πάρει σκύλο από pet αλλά όχι γιατί το θεωρούσα κακό απλά έτυχε , έχω μαζέψει κουτάβια σε σακούλες στα σκουπίδια, έχω πάρει ημίαιμα από φίλο , έχω πάρει και από εκτροφέα με χαρτιά , δεν ξεχώρισα ποτέ τις διαδικασίες... είναι ένας άλλος τρόπος να το σκεφτώ σίγουρα το θέμα :sneaky:
 




Christina27

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2016
44
5
38
Οι διάρροια σταμάτησε από χθες απο μόνο του .και δεν είναι εντελώς καλά .απλα με την διατροφή που μας έδωσε και άπω αυτά που μας είπε φταίει ο διατροφή αλλα και οι ποσότητα που έδινα .φυσικα θα κάνουμε και εξέτασης αίματος .
Anneta μην ακούς αυτά περί pet-shop κλπ πραγματικά.. Εδώ μέσα θα σε φάνε.. γιατί το 80% επίσης του φορουμ είναι τίγκα εκτροφείς. Θα βγεις κιόλας ότι φταις όπως και να έχει, επειδή κάνεις ερωτήσεις. Είμαστε ελλάδα εδώ βλέπεις. Αντί να βοηθήσουμε, κοιτάμε να νιώσουμε ανώτεροι πατώντας τον διπλανό μας, τόσο μπροστά!

Στο θέμα μας.

Κοίταξε να δεις προβλήματα με το γαστρεντερικό έχουν όλα τα κουτάβια, κάποια περισσότερο, κάποια λιγότερο. Έχει να κάνει με το πόσο ευαίσθητα είναι. Εμένα είχε τέτοιο θέμα ο δικός μου στην αρχή, λόγω τροφής ήταν. Το ίδιο και ο ξάδερφός μου που απο εκτροφέα... είχε αγοράσει το σκυλί του, με pedigree και της παναγιας τα μάτια... Μην ακούς τι λένε! Εσύ άκου τον κτηνίατρό σου σε παρακαλώ και μόνο, βρες κάποιον να μιλάει αγγλικά.

Άν σου έκατσε αυτή η τροφή κράτα αυτήν. Μου το ανέφερε η κτηνίατρος που πάμε τον δικό μου κούταβο. Κάνε όμως και τις εξετάσεις να σιγουρέψεις κάθε ενδεχόμενο.

Εύχομαι όλα καλά!
 
  • Like
Reactions: Brave


Status
Κλειδωμένο θέμα