διαρροια με αιμα


Status
Κλειδωμένο θέμα

mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ειδικά σε κουτάβι, πρέπει να βρει άμεσα το πρόβλημα.
Και όχι να περιμένει, με διάφορες δοκιμές, και βλέποντας και κάνοντας :)

Και οπωσδήποτε, η γνώμη του γιατρού, είναι παραπάνω από απαραίτητη!
 
  • Like
Reactions: Aslan


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Εννοείται να πάει αλλα αν δεν μπορει να συνεννοηθεί;; Εγώ σου μιλάω βάση εμπειρίας. Αν μπορείς να πας στον κτηνίατρο εννοείται οτι πρεπει. Αλλα θεωρώ οτι θα καταλήξεις σε κατι τέτοιο δηλαδή τροφή, αν δεν ειναι κανένας απο άλλο αιώνα και ξεκινήσει τις ενέσεις. Έτσι αντιμετωπίζονταν τα γαστρεντερικά προβληματα πριν 15 περίπου χρονια.
 


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Παιδιά σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας.το θέμα είναι ότι εδώ με αυτούς τους "κτηνιάτρους " δεν βγάζω άκρη,τροφή δίνω αυτό που μου έδωσε από την αρχή,μια κινεζική μάρκα μάλλον,και όταν αρωστεισε την πρώτη φορά και τον πήραμε εδώ και μια εβδομάδα πίσω δεν μας άλλαξε τροφή,
 


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Παιδιά σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας.το θέμα είναι ότι εδώ με αυτούς τους "κτηνιάτρους " δεν βγάζω άκρη,τροφή δίνω αυτό που μου έδωσε από την αρχή,μια κινεζική μάρκα μάλλον,και όταν αρωστεισε την πρώτη φορά και τον πήραμε εδώ και μια εβδομάδα πίσω δεν μας άλλαξε τροφή,

Κοιτά κινεζική τροφή με όλο τον σεβασμό..... Όχι.... Ψάξε αυτο που σου ειπα και σε 5 μέρες θα εισται νομίζω καλύτερα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
@Tilisos, σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, η @Anneta1810 έγραψε ότι ζει στην Κίνα. Αρα, το κινέζικο προιόν, αποκτά άλλη έννοια :p
Από την στιγμή βέβαια που ζει σε μια ξένη χώρα, έπρεπε να έχει φροντίσει να μπορεί να συνεννοηθεί. Και για τον εαυτό της και την οικογένειά της, αλλά και για τον σκύλο, που ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ να αποκτήσει, αμέσως μόλις μετακόμισε. Συν που τον απέκτησε από πολύ κακή πηγή. Εμείς λοιπόν, πέρα από το να δει το σκυλάκι γιατρός, δεν μπορούμε να της προτείνουμε τίποτα άλλο.

* Αυτό το περί...μη άλλης επιλογής, σχετικά με το pet shop, δεν ισχύει. Πάντα υπάρχει η σωστή επιλογή. Εμάς δεν μας βολεύει συνήθως.
 
  • Like
Reactions: Aslan


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
@Tilisos, σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, η @Anneta1810 έγραψε ότι ζει στην Κίνα. Αρα, το κινέζικο προιόν, αποκτά άλλη έννοια :p
Από την στιγμή βέβαια που ζει σε μια ξένη χώρα, έπρεπε να έχει φροντίσει να μπορεί να συνεννοηθεί. Και για τον εαυτό της και την οικογένειά της, αλλά και για τον σκύλο, που ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ να αποκτήσει, αμέσως μόλις μετακόμισε. Συν που τον απέκτησε από πολύ κακή πηγή. Εμείς λοιπόν, πέρα από το να δει το σκυλάκι γιατρός, δεν μπορούμε να της προτείνουμε τίποτα άλλο.

* Αυτό το περί...μη άλλης επιλογής, σχετικά με το pet shop, δεν ισχύει. Πάντα υπάρχει η σωστή επιλογή. Εμάς δεν μας βολεύει συνήθως.
Δηλαδή ξέρεις το ισχύει στην Κίνα;
Ειναι θεωρείς εγκληματικό να αγοράζεις απο pet shop;;
Δεν ειναι το καλύτερο αλλα μην τα τραγικοποιούμε τα πράγματα.... Η μισή Ελλάδα έχει αγοράσει το σκυλί της απο pet shop, η Κίνα δεν νομίζω οτι ειναι και η καλύτερη χώρα που παρασκευάζει τροφές για σκυλιά, οποτε είτε είσαι στην Ελλάδα η όχι η κινεζική σκυλοτροφή ειναι γενικά ένα κινεζικό προϊόν έτσι όπως τα λέμε στην Ελλάδα.
Εγώ πρότεινα να πάρει δοκιμαστικά μια απο αυτές της τροφές και το μεσοδιάστημα που έδωσα ειναι 5 μέρες. Το ζώο θα καταλήξει αν συνεχίσει έτσι.Άμεσα αυτές τις τροφές και αν δεν δεις αποτέλεσμα άμεσο. Στον κτηνίατρο.
 


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Παιδιά δεν μετακόμισα πρόσφατα είμαι εδώ και τρία χρόνια εδώ,και ο σύζυγος 5 χρόνια .αλλα και πάλη δεν βγάζεις άκρη με τους κινέζους άλλο να το λες και άλλο να το ζεις τέλος παντόν.οταν το πήραμε μετά άπω μια εβδομάδα που ήταν με φάρμακα και όρους .μας είπαν απλά ότι είναι τώρα μια χαρά τίποτα άλλο δεν ενημερώνει περισσότερα ούτε και κάποιες σχετικές οδηγίες .και όσο για το πως το αποκτήσαμε @mareco σε ενημερώνο ότι πριν άπω δυο χρόνια ένας φίλος του άντρα μου μας έδωσε ένα κουταβάκι και όταν αποφασίσαμε να γυρίσουμε Ελλάδα δεν μπορέσαμε να τον πάρουμε διότι δεν έδιναν διαβατήριο .και για να κατάληξο να Παρω ζωάκι από Πέτ σοπ σημάνει ότι το έχω ψάξει το θέμα πρώτα Μόνο αυτός ο τρόπος υπάρχει για να μπορείς να πάρεις το ζωάκι μαζί σου.γιατι και τα 600 ευρώ δεν μου περισευανε ξέρεις .και ούτε μου άρεσε να αγοράζω μια ψίχουλα .τελος παντόν εγώ απλά ήθελα κάποιες συμβουλές αυτό μόνο .και ενίοτε ότι θα τον πάμε και σε άλλο κτηνίατρο μπας και βγάλουμε άκρη
 


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Δηλαδή ξέρεις το ισχύει στην Κίνα;
Ειναι θεωρείς εγκληματικό να αγοράζεις απο pet shop;;
Δεν ειναι το καλύτερο αλλα μην τα τραγικοποιούμε τα πράγματα.... Η μισή Ελλάδα έχει αγοράσει το σκυλί της απο pet shop, η Κίνα δεν νομίζω οτι ειναι και η καλύτερη χώρα που παρασκευάζει τροφές για σκυλιά, οποτε είτε είσαι στην Ελλάδα η όχι η κινεζική σκυλοτροφή ειναι γενικά ένα κινεζικό προϊόν έτσι όπως τα λέμε στην Ελλάδα.
Εγώ πρότεινα να πάρει δοκιμαστικά μια απο αυτές της τροφές και το μεσοδιάστημα που έδωσα ειναι 5 μέρες. Το ζώο θα καταλήξει αν συνεχίσει έτσι.Άμεσα αυτές τις τροφές και αν δεν δεις αποτέλεσμα άμεσο. Στον κτηνίατρο.
image.jpeg Αυτη είναι η τροφή του δεν ξέρω έ αν είναι γνωστό στην Ελλάδα
 


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
View attachment 56159 Αυτη είναι η τροφή του δεν ξέρω έ αν είναι γνωστό στην Ελλάδα
Την τροφή συγνώμη που θα στο πω αλλα μην την ξαναδωσεις, υπαρχει σημαντική πιθανότητα να ειναι λόγω της τροφής. Οταν μπορέσεις και τον πας σε κτηνίατρο ρώτησε τον να σε συμβουλεύσει. Για την ώρα χρειάζεσαι νομίζω
Gastrointestinal ειναι της royal canin ή
I/d της hills αν δεν κάνω λάθος όμως νομίζω οτι υπαρχει gastrointestinal junior της royal canin επειδή ειναι κουτάβι.
Κτηνίατρος υποχρεωτικά οςο πιο γρήγορα αλλα για πιο άμεσα. Τα παραπάνω.
 


Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
Καλησπέρα. Θεωρώ οτι το σκυλάκι εκτός απο κλινική διατροφή χρειάζεται και εξετάσεις και οπωσδήποτε κοπράνων. Εχω καεί απο το συγκεκριμένο θεμα και ταλαιπωρούμαστε ακόμα.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Καλησπέρα. Θεωρώ οτι το σκυλάκι εκτός απο κλινική διατροφή χρειάζεται και εξετάσεις και οπωσδήποτε κοπράνων. Εχω καεί απο το συγκεκριμένο θεμα και ταλαιπωρούμαστε ακόμα.
Συμφωνώ 100%....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Τα "made in China" προιόντα, δεν μπορώ αυτόματα να τα κατηγορήσω ως σκουπίδια.
Δεν έχω γνώση της κινέζικης αγοράς.

Τα αγορασμένα από pet shop κουτάβια, είναι παγκόσμια αρρώστεια.
Και η Κίνα, έχει υποθέτω σοβαρούς εκτροφείς.
Αλλά...αν δεν μπορείς να περιμένεις, αν...δεν σου περισσεύουν!, αν βαριέσαι να μπλέξεις με διάφορα διαδικαστικά, καταλήγεις πάντα σε pet shop. Η εύκολη λύση παγκοσμίως!

Καμμία δικαιολογία. Sorry!
 


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Τα "made in China" προιόντα, δεν μπορώ αυτόματα να τα κατηγορήσω ως σκουπίδια.
Δεν έχω γνώση της κινέζικης αγοράς.

Τα αγορασμένα από pet shop κουτάβια, είναι παγκόσμια αρρώστεια.
Και η Κίνα, έχει υποθέτω σοβαρούς εκτροφείς.
Αλλά...αν δεν μπορείς να περιμένεις, αν...δεν σου περισσεύουν!, αν βαριέσαι να μπλέξεις με διάφορα διαδικαστικά, καταλήγεις πάντα σε pet shop. Η εύκολη λύση παγκοσμίως!

Καμμία δικαιολογία. Sorry!
Οκ ισχύει κατηγορείς καταλαβαίνεις και το 80% της χώρας που έχουν πάρει σκύλο απο pet shop.
Σε καθε περιπτωση έχεις δίκιο, συνέβει.... Τωρα υπαρχει ένα πρόβλημα ας εστιάσουμε σε αυτο.
 
  • Like
Reactions: Brave




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Φυσικά και κατηγορώ όποιον αγοράζει από pet shop και από άσχετες/εγκληματικές γέννες. Εννοείται.

Στο πρόβλημα του κουταβιού, δεν μπορώ να εστιάσω περαιτέρω. Δεν είμαι γιατρός.
 


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Ναι κατηγορει το 80% των ιδιοκτητων της χωρας μας... Και πολυ καλα κανει...
Sorry...off topic... Δεν ξαναπεταγομαι...
Off topic όμως συμφωνώ να μην αγοράσεις απο pet shop το λέω συνεχώς, αλλα υπαρχει μια γυναίκα στην Κίνα που το έκανε και τωρα έχει πρόβλημα, πρεπει να σταθούμε στο οτι το αγόρασε απο pet shop??
 
  • Like
Reactions: Brave


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Να προσθεσω απλα...απτα λιγα που τυγχανει να γνωριζω
οτι η Κινα στο θεμα "κυνοφιλια" ειναι αρκετα "πισω"...πιο "πισω" κ απο μας...ναι
εκτροφεια φυσικα κ υπαρχουν,απλα νομιζω κ αυτοι ειναι καπως στα σπαργανα ακομη κ γενικα ψαχνονται σε πολλα θεματα...
Δεν ειναι δικαιολογια ολα αυτα,αλλα να μην πιστευουμε κιολας οταν ακουμε Κινα οτι την διεπουν κ οι ιδιοι κανονες κ συνθηκες με την Αγγλια πχ...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
...υπαρχει μια γυναίκα στην Κίνα που το έκανε και τωρα έχει πρόβλημα, πρεπει να σταθούμε στο οτι το αγόρασε απο pet shop??
Ξεχνώντας όλα τ'άλλα και αφού δεν μπορούμε να βοηθήσουμε σε τίποτα <το σκυλάκι πρέπει να το δει γιατρός, ξαναλέω> θα πρέπει να τονίσουμε, ότι το πρόβλημα υγείας του κουταβιού, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο, να οφείλεται, στο ότι είναι από pet shop.

Από κει και πέρα...περαστικά του!
 
  • Like
Reactions: Aslan






Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf