διαρροια με αιμα


Status
Κλειδωμένο θέμα

Christina27

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2016
44
5
38
Ά! επίσης επειδή είδα πως αναφέρεις ότι βήχει. Ψάξε για τον βήχα κυνοκομείου, ή ας αναφέρει κάποιος κάτι γιαυτό το θέμα που είναι γνώστης και έχει εμπειρία και τον ενδιαφέρει να βοηθήσει.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μπορεί ούτε 8 να μην είναι οι εκτροφείς απλά να ξέρεις...

Γράψε και στο μέλος που ενώ δεν ήξερε,είπε θα ενημερωθεί και θα σκεφτεί να μην το κάνει... εσύ που ξέρεις τα πολλά... μια χαρά είναι ο καθένας στην αμάθεια του σιγά μην γίνει κάνεις καλύτερος. Γιατί να θέλει άλλωστε???

Συγνώμη για το off topic....
 
  • Like
Reactions: Orilis


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Anneta μην ακούς αυτά περί pet-shop κλπ πραγματικά.. Εδώ μέσα θα σε φάνε.. γιατί το 80% επίσης του φορουμ είναι τίγκα εκτροφείς. Θα βγεις κιόλας ότι φταις όπως και να έχει, επειδή κάνεις ερωτήσεις. Είμαστε ελλάδα εδώ βλέπεις. Αντί να βοηθήσουμε, κοιτάμε να νιώσουμε ανώτεροι πατώντας τον διπλανό μας, τόσο μπροστά!

Στο θέμα μας.

Κοίταξε να δεις προβλήματα με το γαστρεντερικό έχουν όλα τα κουτάβια, κάποια περισσότερο, κάποια λιγότερο. Έχει να κάνει με το πόσο ευαίσθητα είναι. Εμένα είχε τέτοιο θέμα ο δικός μου στην αρχή, λόγω τροφής ήταν. Το ίδιο και ο ξάδερφός μου που απο εκτροφέα... είχε αγοράσει το σκυλί του, με pedigree και της παναγιας τα μάτια... Μην ακούς τι λένε! Εσύ άκου τον κτηνίατρό σου σε παρακαλώ και μόνο, βρες κάποιον να μιλάει αγγλικά.

Άν σου έκατσε αυτή η τροφή κράτα αυτήν. Μου το ανέφερε η κτηνίατρος που πάμε τον δικό μου κούταβο. Κάνε όμως και τις εξετάσεις να σιγουρέψεις κάθε ενδεχόμενο.

Εύχομαι όλα καλά!
δεν μας τα λες καλα κοπελια , τωρα μασ λες οτι του ξαδερφου ηταν απο εκτροφεα με πεντιγκρι και της παναγιας τα ματια , οποτε ξεραμε δυο πραματα αλλα ψωνισαμε φθηνα γιατι μας βολευε εεε? και αντι να αναγνωρισεις το λαθος αρχισες να πετας οτι ολοι ειστε εκτροφεις και να κατηγορεις οτι θελουμε να στην πουμε κιολας . Μαλιστα μαλιστα πολυ ωραια για συνεχισε να δουμε τι αλλο θα σου ξεφυγει
 


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Χρις
Anneta μην ακούς αυτά περί pet-shop κλπ πραγματικά.. Εδώ μέσα θα σε φάνε.. γιατί το 80% επίσης του φορουμ είναι τίγκα εκτροφείς. Θα βγεις κιόλας ότι φταις όπως και να έχει, επειδή κάνεις ερωτήσεις. Είμαστε ελλάδα εδώ βλέπεις. Αντί να βοηθήσουμε, κοιτάμε να νιώσουμε ανώτεροι πατώντας τον διπλανό μας, τόσο μπροστά!

Στο θέμα μας.

Κοίταξε να δεις προβλήματα με το γαστρεντερικό έχουν όλα τα κουτάβια, κάποια περισσότερο, κάποια λιγότερο. Έχει να κάνει με το πόσο ευαίσθητα είναι. Εμένα είχε τέτοιο θέμα ο δικός μου στην αρχή, λόγω τροφής ήταν. Το ίδιο και ο ξάδερφός μου που απο εκτροφέα... είχε αγοράσει το σκυλί του, με pedigree και της παναγιας τα μάτια... Μην ακούς τι λένε! Εσύ άκου τον κτηνίατρό σου σε παρακαλώ και μόνο, βρες κάποιον να μιλάει αγγλικά.

Άν σου έκατσε αυτή η τροφή κράτα αυτήν. Μου το ανέφερε η κτηνίατρος που πάμε τον δικό μου κούταβο. Κάνε όμως και τις εξετάσεις να σιγουρέψεις κάθε ενδεχόμενο.

Εύχομαι όλα καλά![/QUO Χριστίνα σε ευχαριστώ να σου ζήσει και εσένα ο μπόμπιρας .κοιταξε όσο αφορά το θέμα πως αποκτήσαμε το δικό μας φιλαράκο έδωσα μια εξήγηση και είπα εξαρχής πως το αποκτήσαμε δεν το έκρυψα .και οι εξήγησης μου δεν ήταν για να δικαιολογηθούν .δεν μου την βάρεσε μια μέρα στα ξαφνικά πέρασα απο μια βιτρίνα είδα το σκυλί και το πείρα .μετα άπω πολύ σκέψη και ψάξιμο αποφασίσαμε όλοι οικογενειακός γιατί και η τρεις μας το θέλαμε πολύ .και για τους λόγους που είπα αποφασίσαμε να το πάρουμε απο Πέτ σοπ ..Αν ζούσα Ελλάδα σίγουρα θα το είχαμε αποκτήσει με αλλο τροπο .παντα ήμουν αντίθετη σε ότι αφορά να δώσο χρήματα για να αγοράσω μια ψίχουλα χωρίς να γνωρισο το τη γίνετε με τα κυκλώματα αυτά .εγω απλά βρισκόμουν σε ανάγει και ζήτησα βοήθεια ψάχνοντας όλα τα σίτε και δεν είχα ιδεα ότι υπάρχουν αυτά τα φόρουμ .και οκ ας πουν ότι θέλουν κάποι καλοδεχούμενα και τα αρνειτικα σχόλια .


Και όσο για της εξέτασης θα κάνουμε τα πάντα να το έχουμε καλά το φιλαράκο μας .γιατι δεν το πήραμε ούτε για καπρίτσιο ούτε για παιχνίδι στη μικρή .η κόρη μου λατρεύει τα ΖΩΑ το έχει σαν παιδί και εμείς οι παππούδες του
Χριστίνα σε ευχαριστώ να σου ζήσει και εσένα ο μπόμπιρας .κοιταξε όσο αφορά το θέμα πως αποκτήσαμε το δικό μας φιλαράκο έδωσα μια εξήγηση και είπα εξαρχής πως το αποκτήσαμε δεν το έκρυψα .και οι εξήγησης μου δεν ήταν για να δικαιολογηθούν .δεν μου την βάρεσε μια μέρα στα ξαφνικά πέρασα απο μια βιτρίνα είδα το σκυλί και το πείρα .μετα άπω πολύ σκέψη και ψάξιμο αποφασίσαμε όλοι οικογενειακός γιατί και η τρεις μας το θέλαμε πολύ .και για τους λόγους που είπα αποφασίσαμε να το πάρουμε απο Πέτ σοπ ..Αν ζούσα Ελλάδα σίγουρα θα το είχαμε αποκτήσει με αλλο τροπο .παντα ήμουν αντίθετη σε ότι αφορά να δώσο χρήματα για να αγοράσω μια ψίχουλα χωρίς να γνωρισο το τη γίνετε με τα κυκλώματα αυτά .εγω απλά βρισκόμουν σε ανάγει και ζήτησα βοήθεια ψάχνοντας όλα τα σίτε και δεν είχα ιδεα ότι υπάρχουν αυτά τα φόρουμ .και οκ ας πουν ότι θέλουν κάποι καλοδεχούμενα και τα αρνειτικα σχόλια .


Και όσο για της εξέτασης θα κάνουμε τα πάντα να το έχουμε καλά το φιλαράκο μας .γιατι δεν το πήραμε ούτε για καπρίτσιο ούτε για παιχνίδι στη μικρή .η κόρη μου λατρεύει τα ΖΩΑ το έχει σαν παιδί και εμείς οι παππούδες του
 
Last edited by a moderator:


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Ά! επίσης επειδή είδα πως αναφέρεις ότι βήχει. Ψάξε για τον βήχα κυνοκομείου, ή ας αναφέρει κάποιος κάτι γιαυτό το θέμα που είναι γνώστης και έχει εμπειρία και τον ενδιαφέρει να βοηθήσει.
Βήχα είχε πριν δυο εβδομάδες σχεδόν και τον κάναμε όρο με φάρμακα το πέρασε ..δόξα ο θεός σήμερα είναι καλύτερα και τα κόπρανα είναι πολύ καλύτερα .απω διάθεση σκίζουμε έτσι και αλιως είχε πάντα διάθεση
 


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Επειδή εγώ θα συνεχίσο να ρωτάω και ας με πείτε και τρελή, οποίος θέλει και είναι καλοπροαίρετος ας μου απάντηση .Θελω να τον μεγαλώσουμε σωστά αλλα και απο πείρα είμαι άσχετη αλλα και οι ερωτήσεις μου μπορεί να φαίνονται χαζά .
1) το ότι κοιματε και καμία φορά στο πάτωμα και ας το έχω και ντυμένο μπορεί να κρυοσει ?
2) εδώ οι κτηνίατρει μου λένε να τον κάνω μπάνιο κάθε εβδομάδα αλλα απο όσα έχω διάβαση δεν κάνει τόσο συχνά.ξερη κανείς με σιγουριά κάθε ποτέ πρέπει ?
3)το φαγητό του το τρώει μέσα σε δευτερόλεπτα ο κτηνίατρος μου είπε είναι οκ αλλα εμένα μου κάνει εντύπωση τρώνε τόσο γρήγορα ?
Αν θέλει κάποιος ας μου λυσει αυτές της απορείς σας ευχάριστο .
 
  • Like
Reactions: Christina27


Christina27

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2016
44
5
38
δεν μας τα λες καλα κοπελια , τωρα μασ λες οτι του ξαδερφου ηταν απο εκτροφεα με πεντιγκρι και της παναγιας τα ματια , οποτε ξεραμε δυο πραματα αλλα ψωνισαμε φθηνα γιατι μας βολευε εεε? και αντι να αναγνωρισεις το λαθος αρχισες να πετας οτι ολοι ειστε εκτροφεις και να κατηγορεις οτι θελουμε να στην πουμε κιολας . Μαλιστα μαλιστα πολυ ωραια για συνεχισε να δουμε τι αλλο θα σου ξεφυγει
Εσύ εχεις ξεφύγει άστο. Τυχαίνει να μίλησα πριν 20 λεπτά με τον ξάδερφο που έχει ένα γαλλικό bulldog, 1μήνα τώρα, αναφέροντας το συμβάν δεν ήξερα ότι την είχε προμηθευτεί από εκτροφέα καθώς έχουμε καιρό να βρεθούμε. Το σκυλί του είχε διάρροιες με αίμα 3 εβδομάδες, ο εκτροφέας του, του έλεγε πως είναι φυσιολογικό και πως θα τη συνηθίσει την τροφή. Ζήταγε περισσότερα χρήματα για να φιλοξενήσει το σκυλί του και να το κάνει να συνηθίσει την τροφή.. Ο κτηνίατρος του ανέφερε άμεσα να αλλάξει τροφή. Που τα πουλάτε αυτά ρε εσείς οι εκτροφείς?? Και ύστερα σας φταίνε τα pet shop. Επίσης κουμάντο στη τσέπη του καθενός δεν θα κάνεις εσύ και ο κάθε ασυνείδητος εκτροφέας.

ΔΩΣΕ ΕΠΩΝΥΜΙΑ τώρα ποιός εκτροφέας είσαι να ξέρουμε.
 
  • Like
Reactions: Tilisos


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Εσύ εχεις ξεφύγει άστο. Τυχαίνει να μίλησα πριν 20 λεπτά με τον ξάδερφο που έχει ένα γαλλικό bulldog, 1μήνα τώρα, αναφέροντας το συμβάν δεν ήξερα ότι την είχε προμηθευτεί από εκτροφέα καθώς έχουμε καιρό να βρεθούμε. Το σκυλί του είχε διάρροιες με αίμα 3 εβδομάδες, ο εκτροφέας του, του έλεγε πως είναι φυσιολογικό και πως θα τη συνηθίσει την τροφή. Ζήταγε περισσότερα χρήματα για να φιλοξενήσει το σκυλί του και να το κάνει να συνηθίσει την τροφή.. Ο κτηνίατρος του ανέφερε άμεσα να αλλάξει τροφή. Που τα πουλάτε αυτά ρε εσείς οι εκτροφείς?? Και ύστερα σας φταίνε τα pet shop. Επίσης κουμάντο στη τσέπη του καθενός δεν θα κάνεις εσύ και ο κάθε ασυνείδητος εκτροφέας.

ΔΩΣΕ ΕΠΩΝΥΜΙΑ τώρα ποιός εκτροφέας είσαι να ξέρουμε.
Με αυτο που κανεις, προωθεις τις υιοθεσιες puppy mills , αν καποιος διαβασει- χωρις να ξερει- αυτα που λες ειναι πολυ πιθανο να παρερμηνευσει πραγματα... Το ότι έκανες λαθος εσυ ή εστω ο συζυγός σου δεν ήξερε και το πηρε, θα το δεχτω.. όχι όμως να προχωρησουμε και στο αλλο ακρο... η παραπληροφορηση ειναι επικινδυνο πραγμα... Ψαξε στο internet να δεις πως ζουνε τα σκυλακια αυτα και θα καταλαβεις....
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37


Christina27

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2016
44
5
38
Επειδή εγώ θα συνεχίσο να ρωτάω και ας με πείτε και τρελή, οποίος θέλει και είναι καλοπροαίρετος ας μου απάντηση .Θελω να τον μεγαλώσουμε σωστά αλλα και απο πείρα είμαι άσχετη αλλα και οι ερωτήσεις μου μπορεί να φαίνονται χαζά .
1) το ότι κοιματε και καμία φορά στο πάτωμα και ας το έχω και ντυμένο μπορεί να κρυοσει ?
2) εδώ οι κτηνίατρει μου λένε να τον κάνω μπάνιο κάθε εβδομάδα αλλα απο όσα έχω διάβαση δεν κάνει τόσο συχνά.ξερη κανείς με σιγουριά κάθε ποτέ πρέπει ?
3)το φαγητό του το τρώει μέσα σε δευτερόλεπτα ο κτηνίατρος μου είπε είναι οκ αλλα εμένα μου κάνει εντύπωση τρώνε τόσο γρήγορα ?
Αν θέλει κάποιος ας μου λυσει αυτές της απορείς σας ευχάριστο .
Και πολύ καλά κάνεις και ρωτάς!

Επειδή και εγώ είχα τις ίδιες κουταβο -απορίες, μου τις λύσανε κτηνίατροι και άνθρωποι που εμπιστεύτηκα. Όχι όμως όλες. Βάσει αυτών σου απαντώ.

1)Όλα τα σκυλάκια έχουν γούνα, τα κρατάνε ζεστά και έχουν άλλες θερμοκρασίες αποτι εμείς. Κοιμάται σε μάρμαρο? Άν ναι απλά βάλτου κάτι κάτω, κάποια κουβερτούλα ας πούμε.

2) είναι υποκειμενικό θέμα αυτό. Αλλά αντικειμενικά νομίζω πως είναι καλύτερο να τη κάνεις μπάνιο όποτε θεωρείς εσύ ότι απαιτείται. Εμείς τον κάνουμε κάθε 2 εβδομάδες, είναι λογική η συχνότητα!

3) Δεν είμαι σίγουρη
 


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Με αυτο που κανεις, προωθεις τις υιοθεσιες puppy mills , αν καποιος διαβασει- χωρις να ξερει- αυτα που λες ειναι πολυ πιθανο να παρερμηνευσει πραγματα... Το ότι έκανες λαθος εσυ ή εστω ο συζυγός σου δεν ήξερε και το πηρε, θα το δεχτω.. όχι όμως να προχωρησουμε και στο αλλο ακρο... η παραπληροφορηση ειναι επικινδυνο πραγμα... Ψαξε στο internet να δεις πως ζουνε τα σκυλακια αυτα και θα καταλαβεις....
Βρε κορίτσια εδώ ζητάμε κάποιες συμβουλές για αυτό και γράφουμε εξάλλου .γιατι όλη κολλήσατε στα Πέτ σοπ και τα εκτροφέα.απαντηστε πρώτα σε αυτά που ρωτάμε αν έχετε την καλοσύνη .και κάνουμε άλλη συζήτηση για τα αλλα .απω την στιγμή που τα έχουμε και θελουμε να τα φροντίσουμε και να τα έχουμε καλά τουλάχιστον βοηθήστε μας .
 
  • Like
Reactions: Christina27


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Αν θέλει να κοιμάται στο πάτωμα άστο. Αν κρυώσει θα πάει στο κρεβάτι του...
Μπάνιο όχι τόσο συχνά...1 φορά το μήνα είναι μια χαρά και πιο σπάνια μην σου πω. Ενδιάμεσα το συντηρείς καθαρό με νεράκι και πανάκι και χτένισμα.
Αν τρώει πολύ γρήγορα δεν το ξέρω εσύ το βλέπεις. Πάντως υπάρχουν μπωλ με εμπόδια για να κάνουν πιο αργή τη σίτιση. Αλλιώς βάλε εσύ ένα δυο παιχνίδια μέσα στη τροφή να κόβουν λίγο το δρόμο και τη φορά.

Τα υπόλοιπα τα αγνοώ να μην χαλάσει το θέμα σου και άλλο. Σηκώνουν report όμως πληροφοριακά...
 


Christina27

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2016
44
5
38
Με αυτο που κανεις, προωθεις τις υιοθεσιες puppy mills , αν καποιος διαβασει- χωρις να ξερει- αυτα που λες ειναι πολυ πιθανο να παρερμηνευσει πραγματα... Το ότι έκανες λαθος εσυ ή εστω ο συζυγός σου δεν ήξερε και το πηρε, θα το δεχτω.. όχι όμως να προχωρησουμε και στο αλλο ακρο... η παραπληροφορηση ειναι επικινδυνο πραγμα... Ψαξε στο internet να δεις πως ζουνε τα σκυλακια αυτα και θα καταλαβεις....
ευτυχία πάρτο αλλιώς. Καμιά φορά όσο ψάχνεις μαθαίνεις πιο πολλά. Σου εύχομαι το ίδιο. Λυπάμαι.
 


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
@Anneta1810 Δες αυτό για τη λαιμαργία http://www.dogforum.gr/community/threads/Αναγωγη.31566/#post-826106 μπορεί να σε βοηθήσει.
Επίσης μπάνιο εδώ ο κτηνίατρος μας είπε το πολύ μια φορα το μήνα... Αν χρειαστεί παραπάνω (γιατί λερωθηκε πχ) μονο με νερο!!!
Σε ευχαριςτω .Εγω τον καθαρίσω με μωρο μαντήλα τα πατούσακια του το προσωπάκι του και όταν κάνει την ανάγκη του και είναι μια χαρά καθαρούλεις. Μέχρι τώρα δεν τον έχω κάνει μπάνιο άρα μια φορά το μήνα είναι σούπερ .
 
  • Like
Reactions: kosmaki


Christina27

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2016
44
5
38
Βρε κορίτσια εδώ ζητάμε κάποιες συμβουλές για αυτό και γράφουμε εξάλλου .γιατι όλη κολλήσατε στα Πέτ σοπ και τα εκτροφέα.απαντηστε πρώτα σε αυτά που ρωτάμε αν έχετε την καλοσύνη .και κάνουμε άλλη συζήτηση για τα αλλα .απω την στιγμή που τα έχουμε και θελουμε να τα φροντίσουμε και να τα έχουμε καλά τουλάχιστον βοηθήστε μας .
έχεις δίκιο. Και σε νιώθω! Είχα το ίδιο πρόβλημα σε άλλο Thread, γιαυτό και η κουβέντα.
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Μεχρι να τελειώσει με τα εμβόλια (δεν έχω δει αν τα εχετε ολοκληρώσει) καλυτερα μη τον κάνεις καθόλου μπάνιο. Κάνε αυτό που κάνεις...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μωρέ τα μωρόμαντηλα αν και βολικά δεν κάνουν για το δέρμα τους... Μπορείς να διαλύεις νερό με μήλοξίδο αν έχετε εκεί και να την καθαρίζεις με ένα πανάκι. Και άοσμη θα σου είναι και πιο φιλικό για το δέρμα και σκοτώνει τα μικρόβια
3 μέρη νερό 1 μήλοξίδο maximum
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Μωρέ τα μωρόμαντηλα αν και βολικά δεν κάνουν για το δέρμα τους... Μπορείς να διαλύεις νερό με μήλοξίδο αν έχετε εκεί και να την καθαρίζεις με ένα πανάκι. Και άοσμη θα σου είναι και πιο φιλικό για το δέρμα και σκοτώνει τα μικρόβια
3 μέρη νερό 1 μήλοξίδο maximum
Αυτό δε το ήξερα Ουτε Εγώ που "δίνω συμβουλές"!!:(:(:(:((y)(y)(y)(y)
Πάντως γενικα επειδή ούτε απο μακρυτριχα ξέρω , έχε το νου σου και διάβασε κάποια τοπικς που υπάρχουν και για το χτένισμα...
 


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Μεχρι να τελειώσει με τα εμβόλια (δεν έχω δει αν τα εχετε ολοκληρώσει) καλυτερα μη τον κάνεις καθόλου μπάνιο. Κάνε αυτό που κάνεις...
Τα εμβόλια τα έχει τελειωσει είναι πλήρης .και απω μόνο του είναι καθαρούλεις .δεν το έχω σε crate δεν ήθελα με τον έχω περιορισμενω έτσι και αλιως μια σταλιά είναι .κοιματε στο σαλόνι σε κρεβατακι και ήδη τα τσίσα του τα κάνει σε πάνα και τα αλλα καμία φορά εκτός .ωμος μέχρι τώρα ποτέ δεν έχει λερωσι μέσα είναι σκέτη γλύκας ο μικρούλης μας
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Κοιτα μην νομίζεις και εγώ χρησιμοποιώ μωρόμαντηλάκια...αλλά όχι όλη την ώρα γιατί το ph ειναι διαφορετικό και μπορεί να έχεις θέμα. Μπορεί και όχι. Με το νερό και το μήλοξίδο σίγουρα δεν έχεις. Άσε που η οποία μυρωδιά εξαφανίζεται!!και γυαλί το τρίχωμα. Βάζεις και στη βούρτσα μετά ελάχιστο talk η πολύ λίγο σκόνη βανίλιας και μοσχοβολαει ο τόπος.
Το υγρό μείγμα εγώ το βάζω σε βαποριζατέρ και ψεκάζω και το κρεβάτι της 1,2 φορές την εβδομάδα και μετά στον ήλιο. Ούτε αυτό μυρίζει. Και πλύσιμο μηνιαίως..
 
  • Like
Reactions: kosmaki


Status
Κλειδωμένο θέμα