ευα α'

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2015
55
22
34
Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι άκυρο(συγνώμη που προσπερναω τα σχόλια αλλά είναι επείγον και σας ευχαριστώ που μου είπε ο καθένας την γνώμη του) .. Ο Τσάρλι έχει εδώ και 2-3 μέρες ξύνεται ΣΥΝΕΧΕΙΑ στα πλευρά και στο λαιμό.. έψαξα στο συγκεκριμένο σημείο δεν βρήκα τίποτα. Να προσθέσω πως πριν 2 μέρες πήγα πρώτη φορά σε ένα αλλο παρκο-παιδική χαρά για κοινωνικοποιηση και όταν πήγα σπίτια και τον έψαξα βρήκα 1-2 ψύλλους αλλά τους καθάρισα... Τή Δευτέρα θα πάω στον κτηνίατρο να πάρω αμπουλα.. Το έχετε πάθει; Επίσης, να πω ότι και παλιά ξυνόταν αλλά αρεα και που.. Αλλά τώρα δεν σταματάει και φοβαμαι μην έχει κάτι και κολλήσει και την άλλη σκύλα και εμένα! Δεν αγχωννομουν παλιά γιατί ήξερα ότι είναι φυσιολογικό αλλά αυτό έχει περάσει σε άλλο επίπεδο!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
δεν το έχω πάθει ακόμη και φροντίζω να μην αφήνω ζωο μου δίχως προστασία των ''κακών'' χημικών.
αν ήταν ψύλλοι τότε ΔΕΝ καθάρισες τίποτα.
Αλλά τώρα δεν σταματάει και φοβαμαι μην έχει κάτι και κολλήσει και την άλλη σκύλα και εμένα! Δεν αγχωννομουν παλιά γιατί ήξερα ότι είναι φυσιολογικό αλλά αυτό έχει περάσει σε άλλο επίπεδο!
αγχώσου λιγο :pτρέξε για αμπούλες,
επίσης θα ελεγα γιαεξετασεις ερλιχειας(κ λεισμάνειας κ διροφιλάριας ) και ξανά επαναληπτικες σε 6 μηνες
 


ευα α'

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2015
55
22
34
ωχχ. .κατάλαβα τι θα τραβήξω. Δεν θέλω να τον έχω συνέχεια με ένα σπρέι που να βάζω κάθε απόγευμα και μετά από λίγο διάστημα να ερεθιστει το δέρμα του από συνεχείς επανάληψης..είναι η αλήθεια! Μια εξέταση για καλό και για κακό δεν θα έβλαπτε αν και για ερλιχιωση δεν νομίζω γιατί από τσιμπουρια έχω να δω από τότε που ήταν 2,5 μηνών και ήταν 2 τα οποία έβγαλε ο κτηνίατρος. Αλλά από την άλλη δεν είναι λίγο νωρίς για εξετασεις; μήπως να δω πρώτα τι θα γίνει με τα αντιπαρασιτικα και πως θα προχωρήσει η κατασταση;
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Δεν θέλω να τον έχω συνέχεια με ένα σπρέι που να βάζω κάθε απόγευμα και μετά από λίγο διάστημα να ερεθιστει το δέρμα του από συνεχείς επανάληψης..είναι η αλήθεια!
γιατι να κανεις κατι τετοιο; για τι ειδους σπρευ λεμεκαι που το εεις ακουσει;

για ερλιχιωση δεν νομίζω γιατί από τσιμπουρια έχω να δω από τότε που ήταν 2,5 μηνών και ήταν 2 τα οποία έβγαλε ο κτηνίατρος. Αλλά από την άλλη δεν είναι λίγο νωρίς για εξετασεις; μήπως να δω πρώτα τι θα γίνει με τα αντιπαρασιτικα και πως θα προχωρήσει η κατασταση;
δεν εχει αποπαρασιτωθει ποτε ; περασε δηλαδη το καλοκαιρι χωρις προστασια; ενα τσιμπουρι ειναι υπέρ αρκετό για να σου μεταδωσει τα πάντα. συζητησε το μετον κτηνιατρό σου . καποιοι ναι περιμένουν ως το δεκεμβρη αλλα αυτοι τουλαχιστον δεν αφηνουν το ζωο απροστατευτο. και σε 6μηνο επαναληπτικές. ...
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
το σχεδόν ανάλατα δεν αρκεί.. ΚΑΘΟΛΟΥ αλάτι.

γενικά όπως είπαν και άλλοι, μην του κάνεις το στομάχι πλυντήριο. διάλεξε κάτι και μείνε εκεί (είτε ξηρά είτε μπαρφ είτε μαγειρευτό - εγώ προσωπικά με το μαγειρευτό δεν συμφωνώ ιδιαίτερα αλλα ΟΚ, πολλοί δίνουν)

το τελικό του βάρος πρώτον δεν θα το πάρει στους 12 μήνες, αλλά περίπου στους 18 που τελειώνει και το τελευτάιο στάδιο ανάπτυξης.

το ότι στους 6 μήνες είναι Χ κιλά δε σημαίνει πως στους 12 θα είναι τα διπλάσια.. ήθελα να ήξερα ποιός γιατρός λέει τέτοιες βλακείες.

και τέλος, 38 κιλά στους 12 μήνες σε ένα λαμπραντοροειδές θα είναι σαν βαρέλι. θα του επιβαρύνεις τη σπονδυλική στήλη και τα κόκκαλα χωρίς κανένα λόγο.
 


ευα α'

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2015
55
22
34
Εγώ το έχω ακουστά αυτό το σπρέι...είναι για να μην κολλήσει κάτι ο σκύλος αν πάει σε κάποιο περιβάλλον με παρασιτα. Νομίζω λειτουργεί περίπου σαν το κολάρο.
Φυσικά και έχει κάνει αποπαροσιτωση...Όταν τον είχα πάρει (57 ημερων) είχε κάνει ήδη δύο ..Μετά κόλλησε ένα τσιμπουρακι πήγα κατευθείαν κτηνίατρο, του το έβγαλε ο ίδιος με μεγάλη προσοχή και μετά του έβαλε αμπουλα για καλό και για κακό. Από εκεί και πέρα του κάνω 1 φορά το μήνα! Να ρωτήσω κατι; Λοιπόν ..να του κάνω σήμερα μπάνιο με τη σκόνη που πλένουμε τα ρούχα στο χέρι(όχι ariel κ.α.) το είχα δοκιμάσει σε ένα κουταβάκι που είχα βρει και ήταν μέσα στα παρασιτα και μετά στο ξέβγαλμα με νερό έπεφταν ψόφια! Το λέω για να προλάβω λίγο τη κατάσταση!

Ξέρω ότι τα κιλά τα παίρνουν μέχρι τους 18 μήνες της ζωής τους..Ευχαριστώ! Εγώ αυτό για το ότι θα είναι τα διπλάσια κιλά κ.α. πάλι τα άκουσα από κάποιον κτηνίατρο αλλά όχι από αυτόν που έχω τώρα (μάλλον καλά έκανα και άλλαξα ;) ) Και τέλος. .ξέρω επίσης ότι δεν φυσιολογικό ένα τέτοιο βάρος για μια τέτοια ηλικία..Επίσης είμαι 'κατα' της υπερσιτισης και θέλω το κουταβι να αναπτύσσεται αργά και σταθερά για να μην έχουμε προβλήματα στο μέλλον.. :)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
το σχεδόν ανάλατα δεν αρκεί.. ΚΑΘΟΛΟΥ αλάτι.
Dogs’ minimum dietary requirement for sodium has been established at 5mg/kg bw/ day (Drochner et al, 1976; Morris et al, 1976). To provide a safety margin and account for dietary factors that might reduce the absorption of sodium, the National Research Council (NRC) recommends a minimum daily intake of 13.3mg/kg bw (NRC, 2006). This corresponds to a dietary sodium level of 0.2g/1,000 kcal of metabolisable energy (ME).

Higher minima are recommended for bitches during gestation and lactation (0.5g/1,000 kcal), as well as in growing puppies (0.55g/1,000kcal) and dogs, such as greyhounds and sled dogs, that undertake more than average amounts of exercise (1.0g/1,000 kcal; NRC, 2006).

Λεω εγω τωρα.....
Επισης οι σκυλοτροφες περιεχουν αλατι.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Ας μη ξεχνάμε ότι πολλά τρόφιμα αν όχι όλα περιέχουν νάτριο... Κοτόπουλο,συκωτι,γιαούρτι,αυγο,cottage,ψάρι.... Ολα αυτά αρκούν για την κάλυψη των αναγκών των κατοικίδιων μας αλλά και των δικών μας.
 
  • Like
Reactions: ευα α'


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
ωχχ. .κατάλαβα τι θα τραβήξω. Μια εξέταση για καλό και για κακό δεν θα έβλαπτε αν και για ερλιχιωση δεν νομίζω γιατί από τσιμπουρια έχω να δω από τότε που ήταν 2,5 μηνών και ήταν 2 τα οποία έβγαλε ο κτηνίατρος. Αλλά από την άλλη δεν είναι λίγο νωρίς για εξετασεις; μήπως να δω πρώτα τι θα γίνει με τα αντιπαρασιτικα και πως θα προχωρήσει η κατασταση;
Το ότι δεν έχεις δει τσιμπούρι πάνω του δε σημαίνει ότι δεν τον τσίμπησε κάποιο που ψόφησε κι έπεσε χωρίς να το δεις. Όσο για τις εξετάσεις, τις κάνουμε προληπτικά δύο φορές το χρόνο ανεξαρτήτως αν βλέπουμε/φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, διότι αν φτάσουμε να βλέπουμε τα συμπτώματα, ενδεχομένως να έχει χαθεί πολύτιμος χρόνος. Συζήτησε με τον κτηνίατρό σου.

το σχεδόν ανάλατα δεν αρκεί.. ΚΑΘΟΛΟΥ αλάτι.
Κάποια ποσότητα αλατιού είναι απαραίτητη στη διατροφή, καθώς επηρεάζει τα επίπεδα του καλίου στον οργανισμό που με τη σειρά τους βοηθούν στη σωστή λειτουργία της καρδιάς.

Αυτό που πρέπει να έχουμε υπόψη μας είναι ότι τα τρόφιμα όλα περιέχουν αλάτι, οπότε είναι σημαντικό να μην προσθέτουμε επιπλέον. Αν χρειάζεται μείωση/αύξηση του αλατιού που προσλαμβάνει ο σκύλος με τη διατροφή, φαίνεται στις βιοχημικές εξετάσεις και το αποφασίζει ο κτηνίατρος.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ας μη ξεχνάμε ότι πολλά τρόφιμα αν όχι όλα περιέχουν νάτριο... Κοτόπουλο,συκωτι,γιαούρτι,αυγο,cottage,ψάρι.... Ολα αυτά αρκούν για την κάλυψη των αναγκών των κατοικίδιων μας αλλά και των δικών μας.
Το αν η ποσοτητα αρκει η οχι εξαρταται απο τον οργανισμο κ την ασκηση. Τα παραπανω που εβαλα ειναι τα ελαχιστα ορια.

Δες τωρα κι αυτο:
Sodium consumption and disease risk in dogs
Adverse effects from consuming diets containing large amounts of sodium include vomiting, increased plasma volume, increased excretion of potassium and a negative potassium balance (Morris et al, 1976; Zentek and Meyer, 1995; Reinhardt and Behrenbeck, 1967). These effects are seen when dietary sodium levels exceed 20g/kg DM; the NRC currently defines a safe upper limit for sodium of 15g/kg DM (NRC, 2006).

(το bold δικο μου)
Το οποιο ειναι τεραστεια ποσοτητα μιας κ ενα κουταλακι αλατι περιεχει 2.3γρ.
 
  • Like
Reactions: zaher




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
ήστ βαλε και τα αντιστοιχα για το ιώδιο αν δε σου κάνει κόπο
Βρηκαμε παππα να θαψουμε πεντε-εξι, λενε στο χωριο μου!
:p

Iodine supports your dog’s metabolism and helps them produce thyroid hormones. When iodine levels are too low, also known as hypothyroidism, weight, energy, and mood imbalances are common. Although most commercial dog food does contain iodine aspotassium iodide, potassium iodate, sodium iodide, or calcium iodide, it’s important to make sure your dog is getting enough. A rough estimate is at least 0.7 milligrams of iodide per pound of dry food every day; however, this varies based on your dog’s size and age. Without enough iodine, an iodine deficiency can result.

by Dr. Edward Group DC, NP, DACBN, DCBCN, DABFMPublished on May 12, 2014, Last Updated on February 25, 2015
 


ευα α'

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2015
55
22
34
Το συζητήσαμε και μάλλον θα την κάνουμε την εξέταση αφού πρώτα περάσω και το άλλο πρόβλημα που μου έβγαλε ο Τσάρλι. Αυτό το κουταβι πιστεύω ότι δεν θα σταματήσει να έχει προβλήματα ;) . Χθες ειδα στο πίσω πόδι στο νυχι ξερό αίμα..βλέπω το νυχι πιο προσεκτικά και είδα ότι στο δέρμα που κρατιέται το νυχι, είχε πρηστεί και είχε κοκκινισει. Το νυχι δεν κουνιέται αλλά είναι πρησμένο και κόκκινο το δέρμα στο σημείο αυτό και σίγουρα θα πονάει. Του έβαλα μπεταντιν και φουτσιντιν(λιονταράκι) το βράδυ και τώρα το πρωί. Να πω ότι το πόδι το σέρνει πολυυυ λίγο.αν και κάνει και κατσικιες. Μπορεί να μου κάποιος αν μπορώ να το αντιμετωπίσω μόνη μου για να μην δώσω πάλι λεφτα; Υπαρχει προβλημα για μολυνση εσωτερικη; Ξέρω ότι για να έχεις ένα σκύλο πρέπει να έχεις και λεφτά στην άκρη για αυτό αλλά αν μπορώ να το κάνω μόνη μου... γιατί να άρχισα τη διατροφή και το κρέας. ..πήρα αμπουλες... επίσκεψη στο κτηνίατρο..και ραντεβού για ερλιχιωση. ..κάπου στο 100σταρικο σίγουρα μέσα σε μια εβδομάδα.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Θα μου επιτρέψετε μια άποψη σχετικά με το αλάτι και όχι μόνο.

Καμία ποσότητα αλατιού ή ζάχαρης δεν είναι απαραίτητη σε έναν οργανισμό που τρέφεται σωστά και ισορροπημένα (τώρα αυτές οι δύο λέξεις μπορεί να προϋποθέτουν από απλή λογική, ένα ξεχωριστό θέμα ως και διατριβή). Όλα τα στοιχεία που χρειαζόμαστε (εμείς και οι σκύλοι) υπάρχουν σε αφθονία στις φρέσκες (ωμές) τροφές (φρούτα, λαχανικά, καρποί, κρέας, ψάρι, αυγά, κλπ.).

Το αλάτι και η ζάχαρη, στις επεξεργασμένες τους μορφές, είναι οι αιτίες πολλών "κακών", μικρότερων ή μεγαλύτερων.

Μη ξεχνάμε πως ζώα και άνθρωποι υπήρχαν πολλά χρόνια πριν την ανακάλυψη (και την προσθήκη σε όλα) της ζάχαρης και του αλατιού.
 
Last edited:


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Θα μου επιτρέψετε μια άποψη σχετικά με το αλάτι και όχι μόνο.

Καμία ποσότητα αλατιού ή ζάχαρης δεν είναι απαραίτητη σε έναν οργανισμό που τρέφεται σωστά και ισορροπημένα (τώρα αυτές οι δύο λέξεις μπορεί να προϋποθέτουν από απλή λογική, ένα ξεχωριστό θέμα ως και διατριβή). Όλα τα στοιχεία που χρειαζόμαστε (εμείς και οι σκύλοι) υπάρχουν σε αφθονία στις φρέσκες (ωμές) τροφές (φρούτα, λαχανικά, καρποί, κρέας, ψάρι, αυγά, κλπ.).

Το αλάτι και η ζάχαρη, στις επεξεργασμένες τους μορφές, είναι οι αιτίες πολλών "κακών", μικρότερων ή μεγαλύτερων.

Μη ξεχνάμε πως ζώα και άνθρωποι υπήρχαν πολλά χρόνια πριν την ανακάλυψη (και την προσθήκη σε όλα) της ζάχαρης και του αλατιού.

Αααα.... ολα κι ολα κ. canis μας εδω θα τα χαλάσουμε :cautious:
χωρις αλάτι και ζάχαρη δεν ζει ουτε άνθρωπος ουτε σκυλος :giggle:

Σε λιγο θα μας πείτε οτι δεν χρειάζεται ουτε πιπέρι ουτε κανέλα
ουτε τσίπουρο αλλα ουτε και κρασί :coffee:
 








ευα α'

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2015
55
22
34
οκ

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στην τελευταία ερώτηση που εκανα;
 
Last edited by a moderator:


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Οι φλεγμονές στις πατούσες και κοντά στα νύχια είναι πάντα ύποπτες για μένα. Μπορεί να έχει πατήσει κάτι που έχει μπει στο δέρμα του, να μολυνθεί και να τρέχεις. Εγώ θα ήθελα να το δει κτηνίατρος και να μου πει με σιγουριά ότι δεν υπάρχει ξένο σώμα εκεί, αν ήταν ο δικός μου σκύλος