ευα α'

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2015
55
22
34
Ξέρω από πού το έπαθε. ....Είχε έρθει η αδερφή μου στο σπίτι και μέσα στην χαρά του αυτός έτσι όπως χοροπηδάει δεν μπορείς να τον κρατήσεις σε ένα σημείο και τον πάτησε καταλαθος στο πόδι. Στο μπροστινό είχε βγάλει ένα καρουνπαλακι αλλά του πέρασε και τώρα είδα στο πίσω αυτό! Είχε βγάλει μια κραυγουλα...Απλά δεν ξέρω αν έγινε κάτι πιο σοβαρό. Να προσθέσω πως έχει καμία 1-1,5 εβδομάδα που έγινε αυτό
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Πρόσεξε να δεις που υπάρχει πρόβλημα με αυτού του είδους τις συμβουλές. Λες ότι γνωρίζεις από τι προήλθε (τραυματισμός), αλλά δεν γνωρίζεις την σοβαρότητα της ζημιάς (του τραυματισμού).

Εμείς δεν γνωρίζουμε απολύτως τίποτα! Οπότε καταλαβαίνεις πόσο "λεπτή" είναι η θέση εκείνου που θα συμβουλεύσει για θέμα υγείας με 0 στοιχεία.

Σαν γενικό κανόνα θα μπορούσα να προτείνω υπομονή. Δηλαδή, όπως κι εσύ δεν πας σε παθολόγο, δερματολόγο, αφροδισιολόγο, χειρούργο ή όποιας άλλης ειδικότητας ιατρό με το που θα δεις μια κοκκινίλα στο δάχτυλο σου κάπως έτσι αντιμετώπισε και τα θέματα του σκύλου.

Αξιολόγησε γενικά την κατάσταση του (τρώει, πίνει, παίζει, χέζει, κατουράει, κοιμάται, ξυπνάει, κλπ.), ψάξε τον για οτιδήποτε άλλο (κατάσταση δέρματος, τριχώματος, αρθρώσεις ή σημεία σώματος που μπορεί να είναι ευαίσθητα σε πίεση ή ακόμα και το χάδι σου, πέρνα τα χέρια σου από όλο το σώμα του, κλπ.) και αν δεν καταλάβεις κάτι άλλο ανησυχητικό, τότε μπορείς να κάνεις κάποιες μέρες υπομονή και να δεις αν θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Επίσης, σημαντικό για όλα όσα έχουν να κάνουν με την υγεία είναι η διατροφή και η άσκηση του σκύλου. Μια διατροφή σωστή και ισορροπημένη (είπαμε, είναι μεγάλη κουβέντα αλλά υπάρχουν πληροφορίες) και άσκηση σωστή και κατάλληλη για την κάθε ηλικία και τον κάθε τύπο σκύλου σε προφυλάσσει από δερματικά και άλλα προβλήματα (ή βοηθούν στην γρηγορότερη ανάρρωση).

Τέλος, προσοχή στην συχνότητα του μπάνιου και στην χρήση χημικών προϊόντων καλλωπισμού (σαμπουάν, αρώματα, σπρέυ, κρέμες, κλπ.) αλλά και προστασίας (εντομοαπωθητικά κ.α.). Κάποια δεν χρειάζονται καθόλου, πολλά έχουν "φυσικούς" αντικαταστάτες (φυσικής προέλευσης παρασκευάσματα) και κάποια πρέπει να χρησιμοποιούνται με μέτρο.
 




ευα α'

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2015
55
22
34
Δίκιο έχεις canis...απλα δεν το έχω δει ούτε στο άλλο σκυλί μου.... και φταιει που ήταν πολύ 'ερεθισμενο'. Θα περιμένω αν και πιστεύω ότι θα περάσει γιατί ήδη άρχιζει και ηρεμεί με την 1,5 μέρα 'θεραπεια' (μπεταντιν,λιονταράκι)..;) Είμαι υπερβολική, όντως..απλα δεν έχω ξανά πάρει μόνη πρωτοβουλίες για σκύλο, επειδή τόσα χρόνια ζω με γονείς και αναλάμβαναν αυτοί το άλλο σκυλί στα θέματα υγείας(αν και όχι τόσα πολλα) και τώρα που ζω μόνη μου φαίνεται λίγο παράξενο που πρέπει να αντιμετωπίσω εγώ τα προβλήματα και ότι η 'ζωή' του κουταβιου 'εξαρτάται' από μένα. Από διατροφή τα πάμε πλέον πολύ καλά με το κιμά, το κοτοπουλάκι κα.(πήραμε και κάνα 2 κιλα) ..
βόλτα σχεδόν κάθε μέρα, χαλαρό περπάτημα για 15 λεπτά... Όσο για το μπάνιο τον κάνω 1 φορά στις τρεις εβδομάδες. Τα πατουσακια του πλένω αν έχουν λάσπες. ...
 
  • Like
Reactions: canis


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Θα σταθώ στο μπάνιο... Προσωπικά, το μία φορά ανά 20 ημέρες μου φαίνεται πολύ συχνό. Ίσως να προτιμούσες το πολύ συχνότερο χτένισμα/βούρτσισμα και να άφηνες για ακόμα πιο αραιά το μπάνιο με σαμπουάν και όλα τα συναφή.
 
  • Like
Reactions: zaher


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το βούρτσισμα εκτός από τις νεκρές τρίχες θα απομακρύνει και αρκετή βρωμιά. Δοκίμασε επίσης αν έχει λερωθεί πολύ αντί για μπάνιο να βρέξεις μια πετσέτα σε διάλυμα μηλόξυδου-νερού (αναλογία 1:3, μπορείς να το ξεκινήσεις και με 1:4) ή και σκέτο νερό και να περνάς το τρίχωμά του με αυτό.

Απ' όταν είχα πάρει το σκύλο μου είχε στο εσωτερικό των μηρών και στην κοιλιά κάτι κοκκινίλες/σπυράκια. Ο κτηνίατρος συνέστησε πλύσιμο μ' ένα φαρμακευτικό σαμπουάν, κατάλληλο για συχνό μπάνιο. Για ένα 5μηνο πέρσι τον χειμώνα τον ρήμαξα στα μηνιαία μπάνια, τα οποία σταμάτησα το καλοκαίρι λόγω αμπούλας. Ένα δίμηνο μετά που σταμάτησα τα μπάνια, εξαφανίστηκαν και οι κοκκινίλες (χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στη διατροφή, καθαρισμό σπιτιού, μέρος βόλτας κλπ).

Μπορεί το συγκεκριμένο να ήταν και τυχαίο χρονικά, πάντως ειλικρινά και μόνο περνώντας με ένα βρεγμένο πανί καθαρίζει αρκετά καλά. Τις πατούσες του τις περνάω μ' ένα βρεγμένο πανί όταν επιστρέφουμε απ' τη βόλτα, γιατί το μαρκάρισμα συνοδεύεται ανελλιπώς από εκχωμάτωση!
 
  • Like
Reactions: spyv and ευα α'


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.716
3.906
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ενα θέμα ότι να 'ναι! Δυσκολεύτηκα να βγάλω άκρη! Από μαγειρευτό κακής ποιότητας (ο σκύλος θέλει πάνω απ' όλα ΚΡΕΑΣ), ψύλλους (βρέθηκαν 2 και όχι οι άλλοι 100 που δεν τους είδες) και κοκκινίλες στα πόδια!

Βλέπω πως κάποιοι γράφουνε πως ο οργανισμός δεν χρειάζεται καθόλου αλάτι (!!!). Αμάν, έλεος! Ο οργανισμός χρειάζεται αλάτι, οπωσδήποτε!! Και το κρέας, τα λαχανικά περιέχουν αλάτι, βεβαίως! Τα σκυλιά που μπαρφάρουν παίρνουν ακριβώς την ποσότητα του αλατιού που χρειάζονται, με το μαγείρεμα όμως αυτή η ποσότητα χάνεται με αποτέλεσμα να μην παίρνει ο σκύλος την ποσότητα που χρειάζεται ο οργανισμός του. Δεν είπαμε να το κάνετε λύσσα, αλλά μην το παραχ... πως δεν χρειάζεται καθόλου αλάτι! Εξίσου επικύνδηνο!

Προσωπική μου άποψη, αν θέλετε να κάνετε κάτι καλύτερο για τη διατροφή του σκύλου σας, διαβάστε και κανένα βιβλίο επί του θέματος. Μην τον φορτώνετε με πατάτες, λαχανικά και ό,τι σας έμεινε απ' το φαγητό σας επειδή φουσκώσατε.
 
  • Like
Reactions: takisft


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες για το αλάτι αλλά δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά την τελευταία παράγραφο. Ότι περισσεύει και δεν είναι τίποτα ακραίο και επικίνδυνο, εγώ το δίνω στη σκύλα μου
 
  • Like
Reactions: Orilis and east49


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.716
3.906
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες για το αλάτι αλλά δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά την τελευταία παράγραφο. Ότι περισσεύει και δεν είναι τίποτα ακραίο και επικίνδυνο, εγώ το δίνω στη σκύλα μου
Αυτό που ήθελα να πω είναι πως η τροφή του σκύλου δεν μπορεί να είναι πατάτα, ρύζι, λαχανικά και αποφάγια. Η τροφή του σκύλου πρέπει να είναι 80% κρέας και 20% λοιπά. Ναι, μπορείς να δώσεις αποφάγια, αλλά όχι οτιδήποτε. Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ στο σκύλο μου πίτσα ή ψωμί. Του δίνω κρέας, κανένα γεμιστό κολοκυθάκι και αυτό είναι. Και τα αποφάγια δεν ξεπερνούν ποτέ το 5%. Ρύζια και γενικά συτηρά αποφεύγω να δίνω. Υδατάνθρακες παίρνει όσους έχουν τα λαχανικά και αυτό είναι όλο.
 
  • Like
Reactions: takisft