ευα α'

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2015
55
22
34
Γειά χαρά. Ο Τσάρλι έγινε χθες 5 μηνών και έτσι άρχισα να του δίνω μαγειρευτά. Σχεδόν ότι τρώω το μεσημέρι βάζω και από λίγο στον Τσάρλι, αφού τα έχω σχεδόν αναλατα. Τον τελευταίο μήνα του μαγειρευω ειδικά μόνο γιαυτόν κάνα ριζακι με καρότο..με διαφορά λαχανικά. ..ή του κάνω τύπου βραστό (πατάτα, καρότο και λίγο κρεατάκι) και διαπίστωσα πως μόλις τρώει το μαγειρευτο (ανακατεμενο με ξηρα) η κοιλία του γίνεται χοντρουλικη (όχι πρισμενη..και δεν φαίνεται αν το δεις από πάνω το σκυλο) όταν του πιάσεις την κοιλίτσα και όταν το σηκώνω αγκαλιά είναι λες και έχει πάρει δύο κιλά. .. το θέμα μου είναι ότι π.χ. τον ταΐζω στις 7 το βράδυ και το πρωί είναι λες και δεν το έπαθε ποτε...Στα γεύματα το μεσημεριανου και του βραδινου το παθαίνει πάλι αλλά κρατάει το βάρος που 'πηρε'. Εγω το κάνω γιατί λέτε πως το σκυλί γίνεται πιο γεροδεμενο και το έχω καταφέρει και στην άλλη μου σκύλα. ..και το κάνω πιο πολύ γιατί είναι η ηλικία που πρεπει να αρχίζει να διαφέρει λίγο από κουτάβι και φοβάμαι μην τον 'καψω'. Τι να κανω και για να πάρει κιλά και τι να κάνω με το παραπανω προβλημα; Σορρυ για την πολυλογια;)
 
  • Like
Reactions: Μηλοπιτα


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
γυρισε τον σε κροκετα έστω ετοιματζιδικη μπαρφ. αυτό να κανεις .
edit αν τη ξηρα δεν τη τρώει, πραγμα απίστευτο γιατι το σκυλί μοιαζει να εχει λαμπ, μπορεις να του παραγγειλεις κονσερβουλες. και να τον ταιζεις αυτες, την δοσολογια πάντα που αναγραφεται.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Ευα το μαγειρευτο εχει αλλο χρονο πεψης (περιπου 4-5 ωρες) ενω η κροκετα αλλο χρονο (περιπου 9-12 ωρες). Σε ενα κουταβι καλο ειναι να μην κανουμε το στομαχι του "πληντυριο" δηλαδη να μην του αναμιγμυουμε τα γευματα. καλυτερα να δινεις σκετα τα μαγειρευτα το πρωι και την κροκετα το βραδυ. Αν και θα προτινα να τρωει μονο το ενα η μονο το αλλο και οχι μιξη, γιατι ακομα και αν τα δινεις σε διαφορετικες ωρες παλι το γαστρεντερικο συστημα του σκυλου παθαινει ενα κοκομπλοκο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αυτο το "διαφορετικο χρονο πεψης" δεν το καταλαβαινω.
Αν στο ιδιο γευμα βαλει καποιος στο σκυλο καροτο ρυζι κ κρεας, αυτα εχουνε τον ιδιο χρονο πεψης; οχι....

Δεν βρισκω βεβαια το λογο που καποιος θα δωσει μαζι ξηρα κ μαγειρευτο, αλλα κ να το κανει, γιατι να παθει κατι;

Φυσικα θεωρω απειρως καλυτερο το μαγειρευτο, απ οτιδηποτε ετοιματζιδικο, ειτε κροκετα ειτε μπαρφ.

Στα γεγονοτα τωρα:
Ναι οταν ο σκυλος τρωει αρκετη ποσοτητα μαγειρευτου κ ειδικα αν προσθετεις κ ζουμι, "φουσκωνει" κ στα κουταβια ειναι εμφανες ακριβως οπως το περιγραφεις.
Για αρχη μειωσε την ποσοτητα απλα.
Εγω θα ελεγα κ να μην το δινεις με κροκετα μαζι, γιατι δεν υπαρχει λογος......
 


ευα α'

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2015
55
22
34
1ον) Παιδιά το σκυλί είναι λαμπραντορ...τρώει ΤΑ ΠΆΝΤΑ. Δεν ξέρω τι να κάνω για να σταματήσει να έχει το κεφάλι κάτω ψάχνοντας κάτι να μασουλησει ;) (μερικές φορές διαβάζω για σκυλιά που δεν έχουν όρεξη και απορώ αν θα γίνει ποτέ αυτό με τον τσαρλι)
2ον)Δεν ήξερα ότι είναι πρόβλημα ανακατεμένα... Μάλλον θα κάνω αυτό που είπες @Giannis_Rottie.
3ον) Η τροφή δεν είναι καμιά παλιατζουρα αλλά ούτε και η κορυφαία (15k 35€...ιταλικη). Την τρώει πολύ εύκολα...απλα εγω σκέφτηκα για το καλό του κουταβιουνα αναπτυχθεί με ωραία συστατικά π.χ. κότοπουλο ρυζακι κ.α. Του δίνω μαζί με κροκετα λίγο μαγειρευτο ώστε να το φάει πιο ευχάριστα. Να ρωτήσω και κάτι άλλο.. όπως είπα χθες έγινε 5 και είναι κάπου στα 15-16 κιλά. Εγώ μίλησα με τον κτηνίατρο και με τον ιδιοκτήτη που τον είχε και μου είπαν και οι δύο πως μέχρι 6 μηνών αν τον πάω 19κ θα είναι μια χαρά γιατί αν σκεφτούμε πως στα έξι είναι 19κ και το πολλαπλασιασουμε με το δύο (19×2) θα είναι το τελικό βάρος. Μπορείτε να μου πείτε πως να τα πάρει αυτά τα κιλάκια ή μια διατροφή ωραία! ;)
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
1ον) Παιδιά το σκυλί είναι λαμπραντορ...
αυτό πάνω απόλα!!
επειδή το βρασμενο ριζακι και το καρότο μου προκαλουν λίγη ανησυχία [κατα τν ηστ αναιτια, ας ειναι] θα επιμεινω οτι ίσως θα ηταν καλύτερα να το αφήσεις το μαγειρευτό. κυριως -στην περιπτωση μας- επειδή δεν μπορεις να υπολογίσεις την ποσότητα που πρεπει να ταισεις.
Εγώ μίλησα με τον κτηνίατρο και με τον ιδιοκτήτη που τον είχε και μου είπαν και οι δύο πως μέχρι 6 μηνών αν τον πάω 19κ θα είναι μια χαρά γιατί αν σκεφτούμε πως στα έξι είναι 19κ και το πολλαπλασιασουμε με το δύο (19×2) θα είναι το τελικό βάρος.
δεν πολυ καταλαβαινω αλλα το σκυλί θα μεγαλώσει με τον τροπο και ρυθμό που λεν οι προδιαγραφες του.;) μπορει να φοβασαι οτι δεν θα φτασει το υψος και τις διαστασεις που τον θες αλλα δεν ειναι κατι που περναει απ το χερι σου.παρα τα λεγόμενα της γιαγιας τα κιλά δεν τα ριχνουμε σε μπόι δυστυχώς:D
Αυτο το "διαφορετικο χρονο πεψης" δεν το καταλαβαινω.
εχε γινει ερευνα για αυτα, θες να κατσω να την ψαξω το βραδυ;
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Σε όλα ταλλα οτι είπε ο east...
αλλα δεν εχω καταλαβει γιατί θες σοι κ καλα να πάρει συγκεκριμενα κιλά?
εδώ άλλοι κάνουμε αγωνα να χάσουν κιλα...
κ γενικά δλδ οσο πιο αδύνατα ειναι τοσο καλύτερα απο πολλές απόψεις!
Σου ειπε κάποιος ότι πρέπει ναναι χ κιλα χ μηνών?
 


ευα α'

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2015
55
22
34
Ιωάννα θα ψάξω καλύτερα το περί μαγειρευτό και αν με συμφέρει να κόψω την ξηρα και να αρχίσω τροφή τύπου barf. Όσο για τα κιλά έχετε δίκιο. ..αφού δεν φαίνονται τα πλευρά και τα πιάνω και σχετικά εύκολα τότε μάλλον είναι οκ. Απλά αγχώνομαι γιατί στην άλλη σκύλα μου που είναι λαμπραντορ ήταν στα 6 17-19 και τώρα είναι 2 χρονών 32 κιλά. Ξέρω τα κιλά των γονιών (μητερα:30 κιλά πατερας:35 κιλα) Screenshot_2015-09-06-10-21-30-1-1.png
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οσο ειναι να παρει θα το παρει.
Πηγαινε με το ματι, ουτε μπαλα να το εχεις ουτε αγιο ονουφριο το κουταβακι....
Αν οταν τρεχει βλεπεις πλευρα ειναι μια χαρα.

Η διατροφη του σκυλου δεν ειναι τοσο μεγαλη επιστημη οσο θελει το μαρκετιγκ των εταιριων να πιστευουμε οτι ειναι. Ουτε ειναι αναγκη να τρωει καθημερινα συγκεκριμενη ποσοτητα σε συγκεκριμενη αναλογια αν ταιζεις μπαρφ η μαγειρευτο.

Για μενα μια χαρα το πας. Κοτοπουλο (αρκετο) με ρυζι κ προσθετε οτι εχεις.......
 
  • Like
Reactions: Giorgos Anagnostou


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Ιωάννα θα ψάξω καλύτερα το περί μαγειρευτό και αν με συμφέρει να κόψω την ξηρα και να αρχίσω τροφή τύπου barf. Όσο για τα κιλά έχετε δίκιο. ..αφού δεν φαίνονται τα πλευρά και τα πιάνω και σχετικά εύκολα τότε μάλλον είναι οκ. Απλά αγχώνομαι γιατί στην άλλη σκύλα μου που είναι λαμπραντορ ήταν στα 6 17-19 και τώρα είναι 2 χρονών 32 κιλά. Ξέρω τα κιλά των γονιών (μητερα:30 κιλά πατερας:35 κιλα) View attachment 53338
Αλλο μαγειρευτό σπιτικό, αλλο μπαρφ. Η μέρα με την νύχτα, για το μαγειρευτό φυσικά.
Για την ξηρά που λες, 35€ τα 15 κιλά και ιταλική, δεν μου φαίνεται ό,τι καλύτερο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αλλο μαγειρευτό σπιτικό, αλλο μπαρφ. Η μέρα με την νύχτα, για το μαγειρευτό φυσικά.
Για την ξηρά που λες, 35€ τα 15 κιλά και ιταλική, δεν μου φαίνεται ό,τι καλύτερο.
Το σπιτικο μαγειρευτο με την σπιτικη μπαρφ εχει ελαχιστη διαφορα, το μαγειρεμα.
Με την μπαρφ του εμποριου......; αστειο.....

Η ξηρα οπως κ να εχει ειναι ξηρα. Κ η τιμη της ειναι μια μεση τιμη. Αλλα η καλυτερη απο την χειροτερη δεν απεχει οσο θελουν οι εταιριες να μας πεισουν κ σιγουρα ειναι χειροτερο απο μπαρφ η μαγειρευτο.
 
  • Like
Reactions: Estranged and johnk


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Σωστός! Αλλά είθισται, όταν λέμε μπαρφ, να πηγαίνει το μυαλό μας, στα πωλούμενα κατασκευάσματα.
Πάντως ακραία, μαγειρευτό για 2-3 ημέρες, με κατεψυγμένο, όσο και να το κάνουμε, διατηρεί περισσότερα θρεπτικά συστατικά.
 


ευα α'

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2015
55
22
34
Το κουταβι όσον αφορά τα πλευρά είναι ότι πρεπει...πιστεύετε πως θα αναπτυχθεί απότομα; γιατί αναρωτιέμαι αν είναι έτσι τώρα, ποτέ θα φτάσει τους γονείς που γνωρισα; από την μία είναι καλύτερο να αναπτύσσεται αργά και σταθερά για να μην υπάρξει πρόβλημα στα οστά του. Πιστεύετε ότι είναι καλός για την ηλικία του; (το κεφάλι του είναι κάπου 5-7 εκατοστά πάνω από το γόνατο μου). Όταν λέω μπαρφ εννοω αυτήν που κάνουμε εμείς , που πηγαίνουμε στο κρεοπώλη και λοιπά και λοιπά. .. απλα να έχω μέσα ποικιλία δήλ. καρότο, πατάτα κα. και μέσα σε αυτά να έχω και το κρέας.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Απο την στιγμη που δεν μιλαμε για σταθεροποιημενη φυλη δεν υπαρχει "εγγυηση" οτι θα μοιαζει με κατι η με τους γονεις του...... Μπορει να μοιαζει σε προγονους πχ
Ημιαιμο ειναι μην το ξεχνας.
Επισης μην εχεις στο μυαλο σου κατι.
Γερο να ναι κ τα αλλα....... Ας μοιαζει οπως θελει.
 
  • Like
Reactions: ioanna a and zaher




zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
1ον) Παιδιά το σκυλί είναι λαμπραντορ...τρώει ΤΑ ΠΆΝΤΑ. Δεν ξέρω τι να κάνω για να σταματήσει να έχει το κεφάλι κάτω ψάχνοντας κάτι να μασουλησει ;) (μερικές φορές διαβάζω για σκυλιά που δεν έχουν όρεξη και απορώ αν θα γίνει ποτέ αυτό με τον τσαρλι)
2ον)Δεν ήξερα ότι είναι πρόβλημα ανακατεμένα... Μάλλον θα κάνω αυτό που είπες @Giannis_Rottie.
3ον) Η τροφή δεν είναι καμιά παλιατζουρα αλλά ούτε και η κορυφαία (15k 35€...ιταλικη). Την τρώει πολύ εύκολα...απλα εγω σκέφτηκα για το καλό του κουταβιουνα αναπτυχθεί με ωραία συστατικά π.χ. κότοπουλο ρυζακι κ.α. Του δίνω μαζί με κροκετα λίγο μαγειρευτο ώστε να το φάει πιο ευχάριστα. Να ρωτήσω και κάτι άλλο.. όπως είπα χθες έγινε 5 και είναι κάπου στα 15-16 κιλά. Εγώ μίλησα με τον κτηνίατρο και με τον ιδιοκτήτη που τον είχε και μου είπαν και οι δύο πως μέχρι 6 μηνών αν τον πάω 19κ θα είναι μια χαρά γιατί αν σκεφτούμε πως στα έξι είναι 19κ και το πολλαπλασιασουμε με το δύο (19×2) θα είναι το τελικό βάρος. Μπορείτε να μου πείτε πως να τα πάρει αυτά τα κιλάκια ή μια διατροφή ωραία! ;)
Πιστεύω ότι το έχεις δει λίγο λάθος...
Το σκυλί με Νορμάλ διατροφή θα φτάσει τα κιλα που είναι προορισμένο να φτάσει...
Θες να δίνεις και μαγειρευτο... Κάντο... Όχι όμως δικό σου φαγητό "σχεδόν" αναλατο... Ή τροφή που δίνεις βάσει τιμής που αναφέρει είναι σίγουρα μια πολύ χαμηλής ποιότητας τροφή.
Γνώμη μου είναι να σε ενδιαφέρει περισσότερο ή ποιότητα της διατροφής και βασικότερα οι πρωτεινες που είναι αναγκαίες σαυτη την ηλικία σαν δομικά συστατικά του υπό ανάπτυξη σώματος του κουταβιου σου...
Ανέβασε την ποιότητα της ξηράς που δίνεις και μετά δώσε και πατατουλα καροτακι λαχανικά και λίγο κρέας ή δώσε αρκετό κρέας με λίγες πατατουλες και τα υπόλοιπα.
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Αν δίνει μαγειρευτό φρόντισε να προσθέτεις τη σωστή ποσότητα ασβεστίου και μετά το γεύμα να του δίνεις κάποιο μασητικό για να καθαρίζουν τα δόντια.
 


Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Καλό θα ήταν να είσαι λιγο πιο σταθερή σε αυτά που του δίνεις και όχι οτι μαγειρεύεις για σένα και ο σκύλος.. γνώμη μου..
Εγώ της φτιάχνω κιμά (άπαχο οσο γίνεται) με ρύζι και λαχανικά (ντομάτα, καρότο, μαρούλι πχ) για το πρωι και το βράδυ συμπληρώνω με λιγο ξηρά τροφή, δεν ξέρω αν είναι το σωστό αλλά της έχει κάτσει καλά και το βάρος της είναι σταθερό 1,5 χρόνο τώρα..
Για καλύτερο έλεγχο του βάρους του, εναλλακτικά θα σου πρότεινα μια καλή ξηρά τροφή..

Έντιτ: μια φορά την εβδομάδα μαγειρεύεται μια κατσαρόλα και ξανά μανά..