μαραζωνει


eXJey

Member
4 Σεπτεμβρίου 2008
5
0
Εχω ενα σκυλακι λιγοτερο απο 1 ετους.

Εδω και 10 ημερες ειναι μαραζωμενο εντελως. Πληρης ανορεξια.

Το εχω παει σε καλο κτηνιατρο. Εχουμε κανει ολα τα τεστ, αιματολογικες. Ολα αρνητικα. Στην αιματολογικη ο αιματοκριτης ελαφρα κατεβασμενος, 36%.

Ειναι απο τα μεγαλοσωμα σκυλια, οπως ο γερμανικος ποιμενικος αλλα με κατεβασμενα τ'αυτια (δεν ξερω την ρατσα), σαν τσομπανοσκυλακι μου φαινεται.

Οπως ειπα εχουμε κανει ολα τα τεστ. Συνεχιζει να μην τρωει. Ειναι εξασθενημενο. Εχει χασει 4 κιλα σιγουρα απο 22 που ητανε. Η κοιλια του εχει μπει μεσα.

Καθημερινα το ταιζω φαγητο σπιτικο στο μπλεντερ σαν πολτο, πιστευω παιρνει ολες τις βιταμινες. Την πρωτη εβδομαδα του εδωσα και το ειδικο ζελε (κρεμα) nutricia με πολυβιταμινες για να ειμαι σιγουρος. Δεν ξερω αν πρεπει να αγορασω και αλλο σωληναριο (12 ευρω..) μια και τον πολτο που τον δινω (με το ζορι) τον τρωει. Στην αρχη εκανε εμετους, αλλα τις τελευταιες 5-6 ημερες δεν το εχω δει να τα βγαζει, μαλλον πανε κατω στην κοιλια, παρολα αυτα δεν εχω παρατηρησει αυξηση βαρους. Ο πολτος συνολικα καθε μερα που δινω ειναι περιπου 6-7 συριγγες των 60 ml, δηλ. καπου 400 ml. Νομιζω ειναι καλα για συντηρηση; Παραπανω ισως το αναγουλιασω και τα βγαλει.

Σε μια τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με φιλο μου κτηνιατρο σε αλλη πολη του ειπα οτι καναμε τα παντα και οι εξετασεις δειχνουν οτι ειναι υγιειης εντελως! Παρολα αυτα δειχνει χαλια, δεν τρωει, δυσκολα σηκωνεται. Δεν ηταν ετσι, πριν 20 ημερες ειχε απιστευτη ζωντανια και τις κροκετες τις κατεβαζε με το κιλο. Μου ειπε να του κανουμε ακτινογραφια, αλλα στην πολη μου δεν υπαρχει τετοιος ορος για τα σκυλια. Στο ανθρωπικο κεντρο ακτινογραφιων δεν δεχονται ζωα.

Ακομη ακομη δεν θελει να δει ουτε σαλαμι, κασερι, και οτιδηποτε αλλη λιχουδια. Μονο τον πολτο που τον δινω με την βια να τον φαει.

Φοβηθηκα για απλαστικη αναιμια, αλλα ο κτηνιατρος με καθησυχασε οτι τα συμπντωματα δεν δειχνουν κατι τετοιο. Το τριχωμα δεν εχει χασει την λαμψη του αν και αρχιζουν να φαινονται τα κοκκαλα της σπονδυλικης στηλης απο πανω.

Με καθυσυχαζει λιγο το γεγονος οτι που και που μου κουνα την ουρα του, οπως επισης το εχω παρατηρησει να χασμουριεται, αλλα πιστεψτε με δεν ειναι χασμουρητο καλοζωϊας, κατι συμβαινει σιγουρα.

Η μυτη του ειναι μια στεγνη, μια λιγο υγρη. Εναλασσεται η κατασταση πολλες φορες στην διαρκεια της ημερας.

Τα ουρα του εχουν κανονικο χρωμα, δεν εχει διαρροια. Τα κακα του ειχαν κατι σαν μιξα μεσα και ο κτηνιατρος μου εδωσε ντρονταλ, νομιζω ειναι καθαρα τωρα - δεν ειμαι σιγουρος.

Τα ουλα του εχουν κανονικο χρωμα, το ιδιο και η γλωσσα του.

Το οργανακι του (ειναι αρσενικο) τις πρωτες ημερες ειχε λευκοασπρο, ομως με μια συντομη αγωγη με prezolon που μου γραψανε για εξι ημερες επανηλθε στο κοκκινο αλλα τωρα παλι δεν μου φαινεται καλα.

Το prezolon μπορω να το ξεκινω κατα βουληση; Γνωριζω οτι πρεπει να το σταματω σιγα-σιγα.

Του δωσαμε και augmentin 625 για 5 ημερες προληπτικα. Τιποτα. Μια περιεργη σταθερη κατασταση (ευτυχως σταθερη) μαραζωματος, που ομως μου φαινεται οτι το χασιμο βαρους δεν ειναι σταθερο πια και τεινει να μειωνεται, κατι που με φοβιζει.

Φοβαμαι επισης να κανω και μια δευτερη αιματολογικη, αν δουμε οτι εχει πεσει κι αλλο ο αιματοκριτης τι κανουμε;

Μπορει καποιος να με βοηθησει;

Στο σκυλακι δινω καθε μηνα frontline αμπουλα, και interceptor. Δεν πρεπει να ειναι απο αυτα.

Επισης ειναι ανεμβολιαστο, δεν προλαβα να το εμβολιασω μια και το εχω 60 ημερες περιπου. Ομως ειναι σε προστατευμενο περιβαλλον μαζι με αλλα εμβολιασμενα σκυλια. Εξαλλου οπως προειπα κανενα τεστ αρρωστειας δεν βγηκε θετικο.
Επισης του καναμε και εκεινες τις δυο ενεσεις που πονανε πολυ για πυροπλασμωση, επειδη ειχα ιστορικο με ενα αλλο σκυλι παλιοτερα.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ναι

βάλτον στο αμάξι και πήγαινε τον σε αλλο γιατρό ο οποίος να εχει και ακτονογραφικό και υπέρηχο
 


eXJey

Member
4 Σεπτεμβρίου 2008
5
0
Ειμαι στον Έβρο. Κτηνιατρος με ακτινολογικο και υπερηχο μονο απο Θεσσαλονικη και κατω. Εδω με το ζορι πεισαμε εναν στην πολη μου να βαλει μηχανημα αιματολογικων εξετασεων.

Το μονο που μπορω να κανω ειναι να παω στην Ξανθη σε αλλους δυο κτηνιατρους που εμπιστευομαι.

Αν υπαρχει καποιο σπασιμο-καταγμα, μετα απο 10+ ημερες δεν θα επρεπε σιγα-σιγα να επουλωνεται;

Επισης ενα καταγμα τετοιο, μπορει μετα απο τοσες ημερες να ειναι ακρως επικινδυνο για την υγεια του σκυλου; Οπως και να ειναι λογος για πληρη ανορεξια;

Τελος το φαγητο που δινω σε μορφη "νιανια", πιστευετε οτι ειναι πληρης τροφη; Η μηπως να βαζω κροκετες στο μπλεντερ; Ποσα ml ημερησιως χρειαζεται ενα σκυλακι περιπου 1 ετους; Δεν με πειραζει να το ταϊζω ακομη και με το μπιμπερο για τα υπολοιπα 20 χρονια, αρκει να μεταβολιζεται το φαγητο αυτο και να του δινω την ενεργεια που χρειαζεται... Τι αλλο να υποθεσω, αφου κατεβαινει στην κοιλια, ουρει και κανει κακα, μαλλον λειτουργει το πεπτικο ή όχι.. δεν ξερω.

Ευχαριστω.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ναι είναι πλήρης

και παρόλα αυτά το σκυλί χειροτερεύει και χάνει κιλά

αυτό δεν σου λέει τίποτα??

γιατί να είναι σπάσιμο??

μπορεί να εχει πρόβλημα σε κάποιο όργανο

μόνο υπέρηχος και ακτινογραφία θα δείξει

αν αυτό σημαίνει Θεσσαλονική.....

Θεσσαλονική
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
εμεις δεν μπορουμε να κανουμε κατι!μονο να πιθανολογησουμε.δυστηχως θα πρεπει να κανεις χλμ

περασε καποιο εντονο στρεσαρισμα?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Αυτο μου θυμιζει το προηγουμενο σκυλο μου.
''Ελιωνε'' οπως το περιγραφεις.

Ηταν απο καλαζααρ οπως ειπε ο κτηνιατρος και οι εξετασεις.

Μηπως να επαναλαβεις τις εξετασεις και αλλου για σιγουρια???:confused:
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ο σκύλος δεν "μαραζώνει", πεθαίνει.
Χρειάζεσαι άμεσα έναν εξαιρετικό κτηνίατρο να σε βοηθίσει.

Τρέχα Θεσσαλονίκη για υπερηχογράφιμα και ακτινογραφία.
Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με απόφραξη.

Μου μένει ο σκύλος; Υπάρχει πιθανότητα να έφαγε κάτι που δεν έπρεπε;
π.χ. κόκκαλα, σχοινάκι από σαλάμι, πλαστικο;

Πριν από 10 μέρες έτρωγε κανονικά την ξηρά;
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Συμφωνώ
eXJey ζω και εγώ στον Έβρο, Κομοτηνή συγκεκριμένα και ξέρουμε το πρόβλημα εδώ..
Έλλειψη πρωσοπικού,εξοπλισμού κτλ..
ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ πως υπάρχει στην Ξάνθη ένας καλός κτηνίατρος με κάποιο εξοπλισμό..


Το σκυλί σου έτσι όπως μας τα περιγράφεις δεν είναι και τόσο καλά..
Όπως και η πλειοψηφία του Forum εδώ μέσα σου συνιστώ και εγώ να ΠΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
 


eXJey

Member
4 Σεπτεμβρίου 2008
5
0
Ουτε καλαζααρ, ουτε ερλιχιωση, ουτε λεισμανιωση, ουτε τιποτα. Τα τεστ αρνητικα ολα.

Τις κροκετες οχι μονο τις ετρωγε, αλλα ορμουσε στην συσκευασια και την εσχιζε με τα ποδια του για να φαει πρωτο απο ολα (30).

Το (30) το ξανατονιζω, διοτι δεν υπαρχουν ΠΛΕΟΝ χρηματα, παιδια. Ξερει κανεις τι ειναι να συντηρει 30 σκυλια και οχι μονο να τα ταϊζει αλλα να προλαμβανει και ασθενειες; (εμβολια, frontline αμπουλες, interceptor, συχνες-πυκνες εξετασεις καθε χρονο για το καθενα για διαφορα, βγαλσιμο σταχιων απο ματι (το πιο απλο... 15 ευρω) και τοσα αλλα). Θα μου πεις "τι τα μαζευεις", και η απαντηση ερχεται απλα: "καποιος πρεπει να τα μαζεψει απο τους δρομους οταν αιματοκυλισμενα κοιτανε στο απειρο".

Αν εξαιρεσει κανεις οτι εχω κατακερματισει την ζωη μου εδω και 14 χρονια παλευοντας με τα αδεσποτα, εχω ξοδεψει ουτε λιγο ουτε πολυ 55,000 ευρω αυτα τα χρονια. Δυσκολο να το πιστεψει κανεις, ετσι δεν ειναι; Ειναι. Ευτυχως υπαρχουν ανθρωποι που εχουν ξοδεψει περισσοτερα. Ειναι απο τα πραγματα που μετριουνται ΚΑΙ με χρηματα, ναι. Τα τελευταια χρονια περιοριζομαι στα 500 ευρω μηνιαιως για φαγητο και φαρμακα. Με 800 ευρω μισθο. Δεν βγαινω εξω. Δεν εχω ζωη, εχω ομως αυτα.

Βοηθεια απο πουθενα (για να ειμαι ειλικρινης δεν την επιδιωκω κιολας λογω βλακωδους υπερηφανειας). Δεν παω διακοπες γιατι δεν υπαρχουν χρηματα. Ενα ταξιδι στην Θεσσαλονικη κοστιζει με τις βενζινες πολλα χρηματα. Δεν υπαρχουν. Εχω 300 ευρω στην ακρη. Θα τα δωσω αυριο που θα ξεκινησω για Ξανθη για να ξανακανουν οι κτηνιατροι τα δικα τους τεστ/εξετασεις. Μου ειπε οτι συνεργαζεται εκει στην Ξανθη με ανθρωπινο ακτινολογικο, ευχομαι να ειναι ευκαιρος.

Εχω παει πριν απο χρονια ενα γερμανικο ποιμενικο στο BIOVET Θεσσαλονικη, κλινικη. Ειχαμε υποψιες για απλαστικη αναιμια (ειχε τυφλωθει). Με δειγμα μυελου βγηκε θετικο. Δεν υπηρχε μελλον. Μια εβδομαδα νοσηλεια στην κλινικη για ολες τις εξετασεις. Χωρια που εγινα ανω κατω με την εργοδοσια μου για τις ωρες που ελλειψα, πληρωσα συνολικα 1.500 ευρω. Τοτε ξεκινησε και το ανοιχτο δανειο το οποιο αυτη την στιγμη εχει ξεπερασει τα ορια καποιου που ζει με 800 ευρω και συντηρει τοσα σκυλια και αλλες τοσες γατες.

Κουραστηκα. Αλλά, σκυλος ή γατα δεν θα πεθανει στα χερια μου χωρις να εχω κανει το ανθρωπινο δυνατο με τα οπλα που εχω.

Ευχαριστω για την συμπαρασταση. Κάπου κάπου όμως πρέπει να βοηθάει και ο Θεούλης.
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Ευχαριστω για την συμπαρασταση. Κάπου κάπου όμως πρέπει να βοηθάει και ο Θεούλης.
Ο "Θεούλης" δεν θα σου δώσει χρήματα κτλ..
Μια φιλοζωική οργάνωση που πιθανόν να υπάρχει στον τόπο σου (υπάρχουνε στις περισσότερες περιοχές του Έβρου) θα μπορούσε να σε στηρίξει με πολλούς τρόπους ίσως και το χρηματικό..Για αυτό παραμέρισε την περηφάνια;) και μπες σε κάποιο ενεργό σωματίο της περιοχής σου :)

Φιλικά Πάντα
Αλέξανδρος
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
:shock::shock::shock:......:paja1: τι να πω ρε φιλε, αν ειναι αληθεια ολα αυτα,με εχεις αφησει αφωνη.
τι ειναι αυτο που σε κανει να προτιμας να "εχεις κατακερματισει την ζωη σου, να μην βγαινεις εξω, να μην εχεις ζωη", για να συντηρεις 60 ζωα?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Το θεμα μας δεν είναι ούτε η βοήθεια του Θεούλη, ούτε οι λόγοι που ο eXJey έχει αναλάβει 30 ζώα, αλλά το πρόβλημα της υγείας του σκύλου.

Αγαπητέ φίλε, τι tests έκανε ο σκύλος?

Γράφεις:
Ουτε καλαζααρ, ουτε ερλιχιωση, ουτε λεισμανιωση, ουτε τιποτα. Τα τεστ αρνητικα ολα.
Καλααζάρ με λεϊσμανίωση είναι το ίδιο πράγμα. Εκτός από λεϊσμανίωση και ερλιχιωση τι άλλο ελέγξατε? Ο γιατρός που τον πήγες δεν έκανε διάγνωση? Τι ακριβώς σου είπε?

eXJey said:
Φοβαμαι επισης να κανω και μια δευτερη αιματολογικη, αν δουμε οτι εχει πεσει κι αλλο ο αιματοκριτης τι κανουμε;
Δεν κατάλαβα.. Τι ακριβώς φοβάσαι?

Πάντως όπως και να ‘χει, ο χρόνος αυτή τη στιγμή δεν είναι σύμμαχος σου...
 
Last edited:


elle

Well-Known Member
28 Φεβρουαρίου 2008
223
0
Αλεξανδρούπολη
Στην Αλεξ/πολη υπάρχει ακτινολογικό που δέχεται ζώα . Κάναμε πέρσι ακτινογραφίες εκεί στην Ιρμα μας . Απο πού ακριβώς στον Εβρο είσαι;
 


eXJey

Member
4 Σεπτεμβρίου 2008
5
0
Είναι 4 το μεσημέρι και από το πρωί που ήμουνα στην Ξάνθη γύρισα πριν λίγο.

Το σκυλάκι το άφησα εκεί, καθώς μου το πρότεινε η ίδια η κτηνίατρος την οποία μαζί με τον συνεργάτη της εμπιστεύομαι τρομερά μια που μου έχουν στειρώσει στο παρελθόν 10 θηλυκά με απόλυτη επιτυχία συν ότι μου γλυτώσανε ένα μεγάλο σε ηλικία που είχε ποιομήτρα στα τελευταία στάδια.

Του έκανε μια ισχυρή ενδοφλέβια αντιβίωση, κάτι που δεν είχε γίνει Αλεξανδρούπολη εκτός από Augmentin χάπι, το οποίο μου είπε να το αποφεύγω και γενικά οτιδήποτε είναι από το στόμα γιατί από εχθές το ζωάκι έχει τάσεις για εμετό.

Διαπίστωσε ότι πράγματι είναι πολύ αδυνατισμένο. Φοβάται για "συγγενής ανωμαλία", όπως μου είπε. Αυτό που με ανακούφισε είναι ότι 15 λεπτά μετά την χορήγηση ορού άρχισε να μου κουνάει την ουρά!!! Χώρια ότι εδώ και 10 μέρες δεν έτρωγε απολύτως τίποτα από μόνο του, η κτηνίατρος του έδωσε μια ειδική πατέ κονσέρβα "RECOVERY" την οποία άρχισε να γλείφει και να τρώει σιγά-σιγά. Αρχισα να χαμογελώ, χωρίς όμως να ξέρω τι θα γίνει.

Αύριο ξανά πίσω να το πάρω, θα τηλεφωνηθούμε μου είπε. Πολύ ενδιαφέρον από ανθρώπους που γίνανε κτηνίατροι επειδή αγαπάνε τα ζώα, και όχι για να βγάζουν χρήματα μόνο από εμβόλια και εύκολες "γιατρειές".

Μια συγγενής ανωμαλία όπως μου είπε είναι επικίνδυνη και φθίνουσα ως προς την ποιότητα ζωής του σκύλου, όμως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σταθεροποιηθεί.

Για την ακτινογραφία μετά από έντονο ψιλάφισμα που του έκανε συμπέρανε ότι μάλλον δεν θα έδειχνε τίποτα. Χρειάζεται μου είπε "ακτινογραφία με βάριο" που αν βγάλει κάποιες ενδείξεις, πρέπει να ακολουθηθεί διαδικασία χειρουργείου που όμως στην κατάστασή του είναι επίφοβη.

Οι αιματολογικές έδειξαν 37 αιματοκρίτη. Από 36 που είχε πριν 10 ημέρες. Ομως πολλά ανεβασμένα λευκά, νομίζω 23,000 μου είπε. Αύξηση αιματοκρίτη και λευκών ίσως σημαίνει μόλυνση εσωτερικά όπως πιθανολόγησε.

Εφυγα έχοντας ανοικτά τα παράθυρα στο αυτοκίνητο, ξεφυσώντας με μικρή ανακούφιση και έχοντας την εικόνα των ματιών του καθώς με κοιτούσε ανοίγοντας την πόρτα την κτηνιατρείου. Είμαι σίγουρος πως αύριο θα είναι καλύτερα, θα χαρεί που θα με δει και θα μπούμε πάλι στο αμάξι για την επιστροφή. Θα χαρεί που μετά από 2 ώρες θα ξαναδεί τους υπόλοιπους φίλους του και την γατούλα που με τόσο άχτι ..κυνηγούσε.

Δεύτερη νύχτα που δεν θα κλείσω μάτι, από τις δεκάδες αντίστοιχες συνολικά.

Εχω ευχάριστη εικόνα και θετική σκέψη. Πρέπει να γίνει καλά.

--
Δεν χρειαζεται μου ειπε επισης να ξανακανουμε ολα τα τεστ που καναμε Αλεξ/πολη, οι αιματολογικες του δεν δειχνουν σημαδια για καμια απολυτως ασθενεια. Με ρωτησε αν εξετασαμε και νεφρα, σηκωτι, της ειπα ναι. Συνολικα εδωσα περιπου 200 ευρω εδω, το αναφερω για να δειξω οτι τα καναμε ολα, στον φιλο που ρωταει, ημουνα σε κατασταση θλιψης οταν τον πρωτοπηγα εδω και του ειπα "κανε οτι πρεπει απο εξετασεις", ετσι δεν κρατουσα σημειωσεις τι χρειαζεται και τι δεν χρειαζεται.

Συνολικα το σκυλακι εως τωρα το εχουν δει οχι απλα 4 κτηνιατροι, αλλα 4 επιστημονες. Δεν ξερω αν πρεπει να νιωθω επιπλεον τυψεις που δεν μπορω, αδυνατω, να το παω Θεσσαλονικη. Δεν υπαρχουν χρηματα, δεν ξερω πως αλλιως να το πω. Δεν μπορω να φυγω απο την εργασια μου. 21 Ιουλιου με 27 Αυγουστου ειχα αδεια. Λιγο πριν την παρω ειπα "επιτελους να φυγω ενα διημερο να ξεκουραστω, να αλλαξω εικονες". Ε λοιπον δεν το καταφερα. 18 Ιουλιου με πηρανε τηλεφωνο για να παω να κοιταξω μια περιεργη "κινουμενη" σακουλα σε καδο απορριματων. Μεσα ειχε 5 κουταβακια 1 ημερας και μια κοτα. Τα 3 πεθαμενα ηδη, και η κοτα. Αρπαξα τα δυο και ειπα "εδω ειμαστε, παπαλα η αδεια". Για 25 ημερες καθε 3 ωρες θελανε ταϊσμα. Μεινανε στο τελος 3-4 ημερες να ξαποστασω ωσπου ηρθε το περιστατικο με το σκυλακι αυτο. Ειμαι κουρασμενος και με περιμενουν 11 μηνες εργασια. Οτιδηποτε επιπλεον εξοδο στερει απο τα υπολοιπα ζωα μου τροφη και φαρμακα. Ειναι λιγα τα χρηματα. Το θεμα της "βλακωδους υπερηφανειας" που αναφερω σε προηγουμενο post ειχε να κανει κυριως με τους 40 περιπου συναδελφους μου που κανεις τους, μα κανεις τους, δεν σκεφτηκε ποτε να φερει μια φετα ψωμι εστω και απο τα σκουπιδια. Και εγω απλα ντρεπομαι να τους το πω. Δεν εχει να κανει δηλαδη με σωματεια κτλ. Χρηματα δεν χαριζονται απο κανενα και δεν εμπιστευομαι σε κανενα ξενο οχι να μου φροντισει τα σκυλια, αλλα να τα πλησιασει σε αποσταση 50 μετρων. Μακρια και αγαπημενοι. Προσωπικα εξοδα δεν εχω, αρα δεν μπορω να αρμεξω απο πουθενα αλλου. Μπορω ως ενα σημειο, περαν των ανθρωπινων οριων. Για τα οποια λαθη μου και αμελειες που στερησαν απο καποια ζωακια του παρελθοντος λιγους μηνες παραπανω ζωη, θα με κρινει και ελπιζω αυστηρα ο ιδιος ο δημιουργος.

Εχω επαναλαβει αρκετες φορες την λεξη "κουραση". Στην πραγματικοτητα αυτη δεν εχει να κανει ουτε μια στο εκατομμυριο με τον χρονο και το χρημα που φευγει, και που τα δινω με απολυτη χαρα. Εχει να κανει με το οτι καθομαι στην εργασια μου μπροστα στον υπολογιστη να δουλεψω, και ενω θελω απολυτη αυτοσυγκεντρωση για να φτιαξω μια εφαρμογη, το μυαλο μου ταξιδευει στα σκυλια. Προκειται για μια ψυχοφθορα καθημερινοτητα. Ειμαι 36 και μπορω να το αντιμετωπισω, πιστευω. Το εχω ξαναπερασει στο παρελθον. Τα μηνυματα μου εδω ειναι ενα μικρο ξεσπασμα και με μεγαλη χαρα βλεπω θετικη αντιμετωπιση και πραγματικο ενδιαφερον απο το forum.

Το καλυτερο επιδορπιο στην ολη ιστορια, ειναι οταν καταλαβαινεις οτι δεν εισαι μονος.
 
Last edited:




Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
...... δεν εχω να πω κάτι, εχω μείνει άφωνη....
Μόνο μπραβο σου....αν σε γεμίζει αυτό μόνο στη ζωή σου, καλά κάνεις και το κάνεις!!!! μακάρι να έβρισκαν οι άνθρωποι αυτό που τους ''γεμίζει''!!!! ..... μπραβο Σου...... και για να μην βγω εκτός θέματος, περαστικα στο σκυλάκι σου.......:)
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω τί να πώ..
Δεν έχω κανέναν λόγω να σε αμφισβητησω γι αυτό θα ΄πώ μόνο ότι είσαι αξιοθαύμαστος για τα δικά μου μάτια..Προσπάθησε να βρείς κάποια βοήθεια. Δεν γίνεται ρε παιδιά να μην ενδιαφέρεται καμία οργάνωση, ο δήμος..Τί να πώ..:(:(
Σε ποιά περιοχή είσαι ακριβώς?(Συγνώμη αν το ανέφερες και δεν το πρόσεξα αλλά μπερδεύτηκα με τόσες πόλεις που αναφέρθηκαν..)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Συγγνώμη που θα ακουστώ σκληρή, αλλά έχεις αναλάβει κυνοκομείο. Είσαι συλλέκτης. Αυτό συνεπάγεται πολλά...
ΟΜΩΣ προσωπικά βλέπω απ' τα λόγια σου ότι τα ζωάκια αυτά τα λατρεύεις πραγματικά. Μου έκανε εντύπωση ότι δε θέλεις κανένας να τα πλησιάσει...
Προωθείς τις υιοθεσίες τους?
Τα κουτάβια θα τα κρατήσεις?
Τι τα ταϊζεις? Είναι δυνατόν να τρέφονται καλά όντας τόσα πολλά ελλείψει χρημάτων? Και τόσα άλλα που δε θέλω να αναλύσω γιατί πραγματικά σέβομαι την επιλογή σου.
Σου λέω μόνο... καλό θα ήταν να αναθεωρήσεις...
Περαστικά στο σκυλάκι σου, χαίρομαι που είναι καλύτερα και να μας ενημερώνεις για την πορεία του :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.465
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma