μαραζωνει


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
οπως εσυ εχεις δικαιωμα να κρινεις οσα γραφει ο αλλος δημοσια, εχω κι εγω δικαιωμα να κρινω οσα γραφεις εσυ δημοσια, που κρινεις τον αλλον, και οσο εχεις δικαιωμα να κανεις εσυ υποδειξεις στον αλλον, εχω κι εγω να κανω σε σενα...αλλα εσενα σου ξυνιζει, γιατι οι δικη σου κριτικη και οι δικες σου υποδειξεις ειναι "σωστες", ενω οι δικες μου "λαθος" ,ε?
τι θα κανεις τωρα, θα τα σβησεις, σαν "εκτος θεματος"?
απλα απαντησα σε αυτα που μου εγραψες και μαλιστα χωρις μπολντ;))
Αυτό που θα κάνω είναι να σε παρακαλέσω θερμά να μην υποβαθμίσουμε τη συζήτηση σε επίπεδο προσωπικής αντιπαράθεσης.:)

Δεν διεκδίκησα ποτέ το αλάθητο του Πάπα, ούτε ποτέ ισχυρίστηκα πως οι απόψεις μου είναι θέσφατα, ούτε και επιδίωξα να έχω συμμάχους ή συμφωνούντες σε όσα γράφω.

Είναι δικαίωμα σου να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις μαζί μου.;):)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
σε αυτο, τι εχεις να πεις?
εβγαλες και απο αυτο , συμπερασμα για το πως συντηρει τα σκυλια του?
εδω βλεπουμε πρακτικα, το ειδος αντιμετωπισης που ειχε ενας σκυλος του σε θεμα υγειας.
σταματα τοτε να επιλεγεις να απαντας σε εκτος θεματος κομματια της γραφης μου
-που θεωρεις και προσωπικη αντιπαραθεση-
και απαντησε μου σε αυτο που ρωτησα(εαν θελεις)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Αυτό που συμπεραίνω σχετικά με την αντιμετώπιση του συγκεκριμένου περιστατικού, έρχεται σε πλήρη αντίθεση με αυτά που περιγράφτηκαν στην πορεία με αποτέλεσμα, εμένα προσωπικά, να μου δημιουργούνται αμφιβολίες.
Τελικά ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν μας έδωσε να καταλάβουμε τι ακριβώς συμβαίνει ή φάσκει και αντιφάσκει?

Εάν ήθελε να προσφέρει πραγματική βοήθεια στα αδέσποτα, θα ίδρυε ένα σύλλογο, θα έφτιαχνε σωστές εγκαταστάσεις, θα έπαιρνε άδεια λειτουργίας καταφυγίου αδέσποτων ζώων και θα είχε πρόγραμμα υιοθεσιών.

Αντί αυτού, βάση όσων μας έγραψε, έχουμε 60 ζώα εγκλωβισμένα σε ένα οικόπεδο (άδεια καταφύγιου δεν υπάρχει), τα χρήματα (για τους λόγους που ανέφερα) δεν φτάνουν σε καμία περίπτωση για τη σωστή συντήρηση και φροντίδα των ζωών, βοήθεια δεν υπάρχει από πουθενά και ο άνθρωπος αυτός αρνείται πεισματικά να δώσει τα ζώα για υιοθεσία (ούτε να τα πλησιάσει άνθρωπος στα 50 μέτρα απ’ ότι έγραψε), παρ’ όλο που παραδέχεται πως δεν έχει την δυνατότητα να τα συντηρήσει.

Αναρωτιέμαι ευλόγως λοιπόν το εξής: Αυτό είναι φιλοζωία ή συλλογή ζώων?
 
Last edited:


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Σίγουρα τα ζώα που έχει αναλάβει να φροντίσει ο Exjey είναι πολλά. Η αντιμετώπισή του όμως στο θέμα της αρρώστιας του σκύλου δεν είναι αντιμετώπιση συλλέκτη.

Δε κατάλαβα αν αρνείται να δώσει τα ζώα προς υιοθεσία, ή αν απλά έχει κάποια με τα οποία είναι πιο δεμένος και δε θέλει να τα αποχωριστεί.

Exjey η προσπάθειά σου κατ' εμέ είναι άξια συγχαρητηρίων. Επειδή όμως όντως τα όρια με τους συλλέκτες είναι δυσδιάκριτα, καλό θα ήταν εφόσον έχεις τη θέληση να επικοινωνήσεις με κάποιο φιλοζωικό σύλλογο ώστε να επισημοποιήσεις τις δραστηριότητές σου και να μην αφήνεις περιθώριο αμφισβήτησης.

Εύχομαι ολόψυχα περαστικά στο σκυλάκι σου.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
εφοσον γραφει οτι τα φροντιζει με καθε τροπο και ειναι η οικογενεια του, γιατι αμφισβητειτε οτι ζουν καλα?
γιατι δεν ειναι σωστες οι συνθηκες διαβιωσης τους?
ειδατε με τα ματια σας πως ζουν, η απλα υποθετετε?
στα κυνοκομεια ειναι καλυτερες?
εχετε δει πολλους συλλεκτες να κανουν για τον σκυλο τους, οσα γραφει οτι εκανε για το αρρωστο σκυλι του?

Δεν είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να έχει τόσους σκύλους και να είναι τα ζώα ΚΑΛΑ. Δεν γίνεται.

Ακόμα και να είσαι ΖΑΜΠΛΟΥΤΟΣ δεν είναι καλά οι σκύλοι όταν είναι τόσα πολλοί γιατί θέλουν πολλά πράγματα που ΔΕΝ έχουν σχέση με ούτε με φαγητό μα ούτε με κτηνιατρική περίθαλψη. Οι σκύλοι ΔΕΝ είναι πρόβατα ή κότες.

Με θλήβει το γεγονός ότι νομίζει πως τους κάνει καλό που τα αγάπαει τόσο που δεν τ'αποχωρίζεται. Είναι δυστυχισμένα και από την πολλή "αγάπη" δεν το βλέπει καν.

Φίλε μου, και οι συλλέκτες των 100-200 σκύλων ξεκίνησαν με ΕΝΑΝ.
Δεν θα είχες περισσότερα αν είχες μεγαλύτερο μισθό;
Τώρα, ΣΗΜΕΡΑ, έχεις βάλει ΟΡΙΟ;;;; Θα σταματήσεις σε κάποιον αριθμό ;;;

Με την οικονομική σου κατάσταση το 2 θα ήταν καλό νούμερο (με άλλα 2-3 σκυλάκια "προσωρινά" που βοηθάς να ευτυχίσουν ΟΝΤΩΣ, κοντά σε άλλους ανθρώπους)!

Προσωπικά αγαπάω τους σκύλους περισσότερο από τους ανθρώπους (να κι' άλλη μια τρελή!).
Και δεν με ενοχλεί ΚΑΘΟΛΟΥ να αφιερώνει κάποιος τη ζωή του στους σκύλους.

Εσύ όμως κάνεις το αντίθετο:
έχεις αφιερώσει τους ΣΚΥΛΟΥΣ στη ζωή σου.
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εγώ με ΤΡΕΙΣ σκύλους και νιώθω ΤΥΨΕΙΣ που γράφω τόσες ώρες στο νετ αντί να τα βγάλω μία βόλτα ή να παίξω μπάλα μαζί τους στον κήπο....

Εσύ με 30 και πολλές γατούλες - ΠΩΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Και μην χαίρεστε προκαταβολικά για τον σκύλο και την εξαιρετική του περίθαλψη.
Κατά τη γνώμη μου θέλει χειρουργείο αλλά ακόμη
ούτε ακτινογραφίες δεν έχει κάνει....
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Απο το να ζούσαν αυτα τα σκυλιά στο δρόμο καλύτερα δεν είναι που τα έχει μαζέψει ο άνθρωπος ? Τουλάχιστον έχουν νερό/τροφή και δεν κινδυνέυουν...

Ελπίζω να γίνει καλά το σκυλί σου...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Απο το να ζούσαν αυτα τα σκυλιά στο δρόμο καλύτερα δεν είναι που τα έχει μαζέψει ο άνθρωπος ? Τουλάχιστον έχουν νερό/τροφή και δεν κινδυνέυουν...
Δεν είμαι και τόσο σίγουρη γι' αυτό.
Και έτσι να ήταν αυτό δεν τον δικαιολογεί που τα "θέλει όλα δικά του".

Μένει πιο κάτω μια οικογένεια με 17 (μόνο!:p) σκύλους σε παρόμοια φάση. Έχουν όλα τ' απαραίτητα και τίποτα άλλο.
Ζούν ένα μαρτύριο.

Οι πολλές τους γάτες είναι σε καλύτερη μοίρα (γιατί είναι ελεύθερες και ζουν σαν αδέσποτες) αλλά όχι πάντα. Σήμερα ο ένας του σκύλος κατάφερε να σκοτώσει ένα γατούλη 6 μηνών...
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Αναρωτιέμαι ευλόγως λοιπόν το εξής: Αυτό είναι φιλοζωία ή συλλογή ζώων?
Είναι και τα δύο..


Δεν ξέρω/δεν με νοιάζει γιατί ο φίλος eXJey θέλησε να μαζέψει τόσα σκυλιά/γάτες και ούτε θα κάτσω να τον κρίνω για αυτό
Αυτό που με νοιάζει προσωπικά είναι το αποτέλεσμα! Εγώ από ότι έχω καταλάβει μιλάμε για έναν άνθρωπο ο οποίος αγαπάει τα ζώα και τα φροντίζει, όσο μπορεί.. Δεν μπορώ να ξέρω για τις συνθήκες της διαβίωσης των ζώων του αλλά στο κάτω κάτω αναλογισθείτε και το άλλο ! Θα 'τανε καλύτερα τα ζώα έξω από το οικόπεδο του, με τις φόλες που κυκλοφορούν?με τα αμάξια που τρέχουνε σαν παλαβά?

Ωστόσο συμφωνώ και το έχω γράψει ήδη σε δύο προηγούμενα Post μου ότι ο exJey θα πρέπει να επικοινωνήσει με κάποιο σωματείο. Πέραν αυτού, αυτό που κάνει, ΝΑΙ, είναι ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΡΓΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ

ΥΓ:το σκυλάκι?κανά νέο?
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Ολοι γράφετε διάφορα, αλλά κανείς δεν βάζει το δάκτυλο επί των ήλων και να το πεί ξεκάθαρα. Το θέμα απαιτεί ψυχολογική και ψυχιατρική ανάλυση και το forum αυτό δεν είναι το πλέον κατάλληλο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.465
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma