29-30 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΟΜΙΛΟΣ ΚΥΝΟΦΙΛΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΚΘΕΣΗ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ (C.A.C.I.B.)








GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
έτσι μπράδο παιδιά.... να πέφτουν και οι μάσκες σιγά-σιγά... :)

Λοιπόν:

Σάββατο 29 Νοεμβρίου 2008
BEST IN SHOW: Junior European Winner '08, Junior European Group Winner '08 GAIA LYKAIA BOREAS
Reserve BEST IN SHOW: World Winner '08, Junior European Winner '06 ATTILA DU CLOS DE LA PRERE
3RD BEST IN SHOW: KHAFKA'S STERLING-SILVER


Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2008
BEST IN SHOW: Junior European Winner '08, Junior European Group Winner '08 GAIA LYKAIA BOREAS
Reserve BEST IN SHOW: LETVORD NEVER LET YOU GO
3RD BEST IN SHOW: KHAFKA'S STERLING-SILVER
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Θα ήθελα έστω και εκ των υστέρων να δώσω και εγώ τα συγχαρητήρια μου στον Gaia Lykaia. Δεν γνώριζα πως ο σκύλος που πήρε το BIS την Κυριακή ήταν ο Boreas, αφ’ ενός διότι το σκύλο δεν τον έτρεξε ο Γιάννης και αφ’ ετέρου διοτι δεν βρήκα πουθενά τον κατάλογο της έκθεσης την Κυριακή (το μόνο που μου έδωσαν ήταν το intex στην είσοδο).

Μόλις τώρα πρόσεξα την Ειρήνη στα δεξιά της φωτογραφίας που παρέθεσε ο Γιάννης (η δική μου φωτογραφία δεν είναι τόσο καλής ποιότητας και τα πρόσωπα δεν φαίνονται τόσο καθαρά) :oops:. Θεωρώ παράληψη μου το γεγονός ότι έδωσα συγχαρητήρια μόνο στην Εύη και στον Hamlet και όχι στον Γιάννη και τον Boreas.
Συγχαρητήρια Gaia Lykaia & Boreas! Πάντα επιτυχίες! :)
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Εγώ να δώσω συγχαρητήρια σε όλους , αλλά κυρίως σε αυτούς που ταλαιπωρήθηκαν , δεν πήραν αυτό που τους άξιζε (όχι σαν κρίση ή τίτλο μόνο , αλλά και σαν αντιμετώπιση) και θα τους δούμε με το "κεφάλι ψηλά" να συνεχίζουν την καλή δουλειά , ενδεχομένος την προσφορά στην ενημέρωση με επικοδομοιτική κριτική και προτάσεις και με "πλατυά" συμμετοχή.

Να παρατηρήσω πως , ίσως , ένα "happy end" να μας κάνει να ξεχνούμε εύκολα τα "στραβά" το ίδιο εύκολα που μία ατυχία θα μας κάνει να τα θυμηθούμε.

Για αυτό και η "μεγαλοπρέπεια" του "νικητή" φαίνετε και από τη δυνατότητα του να βλέπει πέρα από την επιτυχία του.

Σε καμία περίπτωση δεν θα μπώ σε διαδικασία να αξιολογήσω "Ποιός πήρε τι?...Γιατί?...Πως?" , όπως δεν θα μπω στην διαδικασία να δικαιολογήσω τις παραπάνω παρατηρήσεις αφού αποτελούν απλά "τροφή για σκέψη".
 


zouboulidis68

New Member
3 Δεκεμβρίου 2008
1
0
Πήγε κανείς να μας πεί την γνώμη του?

.................................................................................................................

Δεν επιτρέπονται τα greeklish στο φόρουμ!...Παρακαλώ να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες.

Ευχαριστώ πολύ! admin
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κε Ζουμπουλίδη καλησπέρα σας και καλώς ήρθατε στο forum. Eλπίζουμε η συμμετοχή σας να συνεχιστεί και να είναι εποικοδομητική.

Επί του θέματος:

Oχι βέβαια.

1ον όπως είπαμε ο κριτής είναι κριτής και άρχοντας του στίβου. Προσωπικά διαφωνώ με την επιτόπου κατακραυγή τις κρίσης του. Είναι ασέβεια προς τους επόμενους που περιμένουν να κριθούν , και χρονικά αλλά και επηρεάζοντας την ψυχολογία του κριτή προς το χειρότερο. Παρ'όλα αυτά έγινε παρατήρηση από εκτροφέα με πολλά χρόνια και εμπειρία στον χώρο μετά το τέλος των κρίσεων στον βοηθό στίβου με την οποία διαφωνώ προσωπικά. Φυσικά μέλος του ΔΣ του ΟΚΑ εν ώρα έκθεσης δεν θα νοούμουν προσωπικά να ενοχλήσω για το οποιοδήποτε πρόβλημά μου.

2ον το θέμα έχει τεθεί πολλές φορές σε προσωπικό επίπεδο απ' όσο γνωρίζω αλλά και από δημόσια βήματα όπως αυτό. Σε επίσημο επίπεδο δεν μπορεί να τεθεί από ανθρώπους που δεν είναι και δεν θελουν να γίνουν μέλη του ΟΚΑ. Οπως προείπα ο ΟΚΑ δεν είναι ΚΟΕ είναι όμιλος ιδιωτών και έχει δικαίωμα να προσπαθεί όπως καταλαβαίνει καλύτερα. Το πρόβλημα είναι δικό τους και μόνοι τους πρέπει να το λύσουν. Και η λύση είναι η μη συμμετοχή.

3ον από την πλευρά των rottweiler απ'ότι βλέπετε δεν υπάρχει οργάνωση και πείσμα για βελτίωση των συνθηκών και της ποιότητας της φυλής συνολικά, οπότε η κυνοφιλία είναι καταδικασμένη να λειτουργεί με ανεπαρκείς συνθήκες και από την πλευρά των ομίλων αλλά και από την πλευρά των ασχολούμενων με αυτήν.

Με λίγα λόγια τόσα μπορείτε να κάνετε αλλά και τόσα μας αξίζουν.

Και να θέλετε να φέρετε έναν κριτή που να αξίζει στο rottweiler δεν θα μπορείτε να ρωτήσετε κανέναν για το ποιός θα είναι αυτός.

Επί των διαδικαστικών τώρα και ΑΣΧΕΤΑ με οποιαδήποτε φυλή, δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες της φυλής των rottweiler όπου ακούγονται και οι ενστάσεις.

- Κριτής ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ενημερωμένος ότι θα δεί docked σκύλους στην Ελλάδα. Αυτό για εμένα λέει πάρα πολλά. Λέει ότι δεν έχει γίνει καμία συζήτηση επί των διαδικαστικών και κανονισμών που ισχύουν στην χώρα που κρίνει - και αυτό είναι ανεπάρκεια του ομίλου αλλά και του κριτή ο οποίος κανονικά οφείλει να ξέρει πού κρίνει και με τί συνθήκες θα κρίνει. Αργότερα ή νωρίτερα θα έκρινε προφανώς και άλλες φυλές με παρόμοιο πρόβλημα.

- Κριτής μπερδεύεται με τον βοηθό στίβου ή όποιον άλλον και διωχνει σκύλο που διεκδικούσε το CAC φέρνοντας μέσα στον στίβο σκύλο που είχε πάρει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ για να διεκδικήσει το RCAC. Aνεπάρκεια ίσως του κριτή (όχι σίγουρα) αλλά ή του βοηθού στίβου ή του κριτή 100%

- Κριτής κρίνει και κατατάσσει την ανοιχτή θηλυκών ΜΕΤΑ το BOB αυτό μου επιτρέπετε να το αφήσω ασχολίαστο και να θεωρήσω την ανεπάρκειά του δεδομένη. Πάνω σε αυτό ξεχείλισε το ποτήρι και έγιναν οι παρατηρήσεις επί τόπου.

Αυτοί οι κριτες είναι ανεπαρκείς ανεξαρτήτως φυλής.

Ο βοηθός στίβου πρέπει να φωνάζει την κατηγορία έστω και με την δύναμη της φωνής του και όχι να πλησιάζει και να λέει σε όποια παρέα βλέπει μπροστά του τί περιμένει μέσα ο κριτής. Και άλλα πολλά. Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες, λάθη και παραλείψεις σε μία γενικά καλή διοργάνωση - όχι για τα χρόνια παρουσίας στον χώρο αλλά για το επίπεδο της Ελλάδας.

Τα παραπάνω όμως δεν τα έχουμε ξαναδεί. Και εγώ προσωπικά δεν θα τα ξαναδώ.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Σε διαδικαστικά θέματα μπορεί να βρει κάποιος ατέλειες, ειδικά τη πρώτη μέρα. Τη 2η πολλά είχαν διορθωθεί. Τέλεια μπορεί να μην ήταν αλλά η προσπάθεια ήταν καλή. Δεν γνωρίζω τι έγινε σε άλλους στίβους, ούτε στέκομαι στις κρίσεις. Κάποιοι βοηθοί την 1η μέρα ήταν άπειροι. Το ίδιο έγινε και στον ΚΟΕ. Συμβαίνει. Τη 2η μέρα όμως είδα την υπέρβαση απο πλευράς διοργανωτών να διορθώσουν τις ατέλειες και την προσωπική υπερπροσπάθεια κάποιων. Είναι άδικο να αποδίδουμε ευθύνες σε ανθρώπους οι οποίοι μέχρι την τελευταία στιγμή έτρεχαν να καλύψουν και να υποστηρίξουν.

Σκωτσέζικα ντους έχουμε δεχτεί όλοι οι εκθέτες σε πολλές εκθέσεις. Το ίδιο έγινε και τώρα για κάποιους, όπως έγινε και στο παρελθόν και πιθανότατα θα ξαναγίνει στο μέλλον.

Ειδικούς κριτές φυσικά θέλουμε όλοι για τη φυλή/ές μας. Έστω και με το ρίσκο ότι το γούστο του κριτή μπορεί να διαφέρει απο το δικό μας.

Εν ολίγοις, ας κάνουμε καλοπροαίρετη κριτική ή αλλιώς, εδώ η ρόδος εδώ και το πήδημα. Όποιος μπορεί ας οργανώσει την τέλεια εκδήλωση που κανείς δεν θα έχει παράπονα.

Πάντα τα πράγματα μπορούν να είναι καλύτερα. Αυτό δε μειώνει την προσπάθεια. Προσωπικά έχω καλύτερες εμπειρίες απο διοργανώσεις του ΟΚΑ απο αυτές του ΚΟΕ. Τηρουμένων των αναλογιών ίσως απο τον ΚΟΕ έχω και πιο πολλές απαιτήσεις.

Συγχαρητήρια σε όλους όσους συμμετείχαν, σε όσους διακρίθηκαν και σε όσους στήριξαν τη διοργάνωση.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ειδικούς κριτές φυσικά θέλουμε όλοι για τη φυλή/ές μας. Έστω και με το ρίσκο ότι το γούστο του κριτή μπορεί να διαφέρει απο το δικό μας.
Δεν ειναι λαθος να μην ερχετε αν οχι μια φορα τον χρονο ,μια φορα καθε δυο χρονια ενας σπεσιαλιστας να κρινει, μια απο τις πιο πολυπληθεις φυλες των εκθεσεων.Δεν γινετε να σε κρινει παντα ενας κριτης ολ ραουντερ που δεν γνωριζει πραγματικα την φυλη αλλα και που μπορει να μην του αρεσει κιολας.Σε καποια στιγμη δεν θα επρεπε να εχουμε παραπονα και να κρινουμε την διοργανωση?Που ξερεις μπορει να βελτιωθουν τα πραγματα αν καποιος διαβαζει τα παραπονα των εκθετων/εκτροφεων/επισκεπτων.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Δεν ειναι λαθος να μην ερχετε αν οχι μια φορα τον χρονο ,μια φορα καθε δυο χρονια ενας σπεσιαλιστας να κρινει, μια απο τις πιο πολυπληθεις φυλες των εκθεσεων.Δεν γινετε να σε κρινει παντα ενας κριτης ολ ραουντερ που δεν γνωριζει πραγματικα την φυλη αλλα και που μπορει να μην του αρεσει κιολας.Σε καποια στιγμη δεν θα επρεπε να εχουμε παραπονα και να κρινουμε την διοργανωση?Που ξερεις μπορει να βελτιωθουν τα πραγματα αν καποιος διαβαζει τα παραπονα των εκθετων/εκτροφεων/επισκεπτων.
Συμφωνώ απόλυτα. Είναι το ιδανικό να έχουμε όλοι κάθε φορά ειδικό κριτή. Νομίζω όμως ότι είναι δύσκολο, ειδικά στη χώρα μας.

Όσο για τα παράπονα, φυσικά πρέπει να τα μαθαίνουν οι διοργανωτές. Μόνο έτσι μπορούν να γίνουν καλύτεροι στο μέλλον. Αλλά πρέπει να αναγνωρίζουμε και ελαφρυντικά, όπου αυτά υπάρχουν.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Συμφωνώ απόλυτα. Είναι το ιδανικό να έχουμε όλοι κάθε φορά ειδικό κριτή. Νομίζω όμως ότι είναι δύσκολο, ειδικά στη χώρα μας.
Πριν απο καμποσα χρονια ομως αυτο γινοταν .Οι πιο παλιοι θα το γνωριζουν ισως.Και ρωταω, καλοπροαιρετα γιατι τοτε και οχι τωρα ?Ο κριτης ειναι η ουσια μιας εκθεσης και οχι ενα οργανωτικο λαθακι.
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Εγώ ήμουν βοηθός στίβου στο στίβο 5 το Σάββατο,
Με κριτής τον George Shogol (Georgia),ομολογουμένως ήταν πολύ καλός στις φuλες που έκρινε το σάββατο.Έπιανε τα βασικά σημεία ,που πρέπει να πιάνει ένας all-rounder.
Βεβαια δεν μπόρεσα να καταλάβω την εμμονη-επιμονη που είχε με τα δόντια σε φuλες που απλά κοιτάς το δάγκωμα.Δεν έδωσε κριτική σε 3-4 σκυλιά επειδή είχαν μισό κυνόδοντα(σπασμένο) η κάποιον από τους τομείς.Ίσως ήταν το κώλυμα του τα δόντια.
Μου άρεσε πολύ σαν all-rounder..................................
αυτό όμως φρόντισε να μου το κατάρριψη την Kυριακh
(την κυριακή δεν ήμουν στην έκθεση λόγο προγραμματισμένης δουλειάς που είχα)
Πληροφορήθηκα όμως ότι την ομάδα 9 την κυριακή την κέρδισε το shi-τζου που ήταν και RBIS .
Τα τελικά τις 9 την κυριακή τα έκρινε ο G.Shogol που του έδωσε την ομάδα.
Το Σάββατο όμως που το έκρινε στην φιλί (ήταν μονο του)δεν ήθελε να του δώσει το CAC&CACIB.
(Προσωπικά πιστεύω ότι του άξιζε και το CAC&CACIB).
Ενώ στην αρχή αρνήθηκε να του τα δώσει ,μετά από μια πεντάλεπτη κουβέντα με την χειρίστρια του
.του τα έδωσε.Στην συζήτηση που είχαν δεν ειπώθηκε τίποτα το σπουδαίο απλά η χειρίστρια(ξένοι συμμετοχη) του είπε ότι σήμερα αν τou δώσει το CAC παίρνει το τίτλο του πρωταθλητή και εκείνος άκουγε σκεπτόμενος.
Εγώ έβγαλα το συμπέρασμα ότι το σκυλί δεν του άρεσε και χατιρικώς του τα έδωσε.
Νομίζω ότι καθένας από εσάς αυτό θα καταλάβαινε.
Και έρχεται η Κυριακή και του δίνει το καλύτερο ομάδας!!!!!!!:eek::eek::eek::paja1:
τι να πω....................:confused::confused:

p.s.Συγχαρητήρια για την Κυριακή, Βορέα και Aμλετ!!!
Του Σαββάτου σας τα έδωσα από κοντά.:D
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
Θα ήθελα να πω και τις απόψεις μου πάνω σε πολλά απο τα θέματα που θεσατε σαν εκθέτες ή θεατές της εν λόγω έκθεσης. Θα διευκρινήσω ότι είμαι μέλος στον ΟΚΑ (όπως είμαι και στον ΚΟΕ) δεν ανήκω στο Δ.Σ του ομίλου για ευνόητους λόγους, παρόλα αυτά όμως είμαι απο τα ατομα τα οποία πάντα βοηθάνε στην πραγματοποίηση μιας έκθεσης.
Σαφώς και υπήρξαν βοηθοί στιβου που δεν είχαν την απαραίτητη εμπειρία και δημιουργήθηκαν μικροπροβλήματα τα οποία όμως οπου έγιναν αντιληπτά απο τον ΟΚΑ έγινε προσπάθεια να επιλυθούν επιτόπου. Θα ήθελα να σας τονίσω ότι δυστυχώς οι έμπειροι γραμματείς & βοηθοί στίβου είναι δυσεύρετοι και κάθε φορά που πραγματοποιείτε μια έκθεση οι όμιλοι "ιδρώνουν" να βρούν άτομα να στελεχώσουν σωστά τους στίβους. Σας υπενθυμίζω ότι εγω η ίδια σας είχα βάλει ανακοινωση (για λογαριασμό του ΟΚΑ) που έλεγε ότι αναζητούμε εθελοντές για την στελέχωση των στίβων και δεν ανταποκριθήκε ΚΑΝΕΙΣ :( :( :(
Το να καθεστε απο το γραφείο σας και να κρίνετε τις προσπάθειες άλλων που εθελοντικά διοργανώνουν και πραγματοποιούν εκθέσεις είναι άτοπο για μένα αν δεν το έχετε κάνει τουλάχιστον μία φορά και εσείς έτσι ώστε να δείτε απο κοντά τι σημαίνει η διοργάνωση μιας έκθεσης. Στην συγκεκριμένη έκθεση υπήρξαν απανωτές αλλαγές στην σύνθεση του προγράμματος (ακόμα και την τελευταία στιγμή) και όχι απο υπαιτιότητα του ΟΚΑ αλλά από ακυρώσεις των κριτών (λόγοι υγείας και τεχνικοί λόγοι σε άλλη περίπτωση). Επίσης υπήρξαν ακυρώσεις σε βοηθούς στίβου ή γραμματείς ακόμα και το πρωί της έκθεσης :eek::eek::eek: τι θα έπρεπε να κάνει ο διοργανωτής όμιλος λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις ?
Και για να έιμαστε δίκαιοι πολλοί εκθέτες βοήθησαν σε στίβους όπως και πολλοι εθελοντές, αλλά δυστυχώς δεν φθάνουν ;) χρειαζόμαστε πολλούς περισσότερους :)
Όσον αφορά το τι περισσότερο έκανε ο ΟΚΑ σε σχέση με πέρσυ (κάπου ειπώθηκε παραπάνω αυτό) θα σας πώ ότι έκανε τα παρακάτω :
1. Η έκθεση διαφημίστηκε ποικιλοτρόπως σε έντυπα (ακόμα και στο Εθνος), στην τηλεόραση, στο internet, ακόμα και διανομή φυλλαδίου στ σχολεία έγινε :)
2. Τυπώθηκε το INDEX το οποίο περιελάμβανε χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τις εκθέσεις σκύλων αλλά και τον απλό ιδιοκτήτη σκύλου. Επίσης υπήρχε αλφαβητική παρουσίαση όλων των φυλών που λάμβαναν μέρος στην έκθεση με αναφορά στους ιδιοκτήτες των διαγωνιζομένων σκύλων.
3. Υπήρχε φωτογράφος έκθεσης και όλοι οι συμμετέχοντες που κέρδισαν BOB έβγαζαν φωτογραφία δωρεαν.
4. Το INDEX και οι φωτογραφίες των ΒΟΒ θα υπάρχουν στην ιστοσελίδα του ΟΚΑ τουλάχιστον μέχρι την επόμενη έκθεση (Απρίλιος 2009).
5. Ο ΟΚΑ έχει αιτηθεί για τις επόμενες εκθέσεις του και έχει κλείσει κριτές τους οποίους τους αναφερει και στην τελευταία σελίδα του INDEX. Το γεγονός ότι δεν υπάρχουν ακόμα στην ιστοσελίδα της FCI δεν είναι υπαιτιότητα του ΟΚΑ (για παράδειγμα και ο όμιλος του Ηρακλείου έχει πάρει έγκριση για την επόμενη έκθεση του αλλά και αυτή δεν υπάρχει στην ιστοσελίδα της FCI).

Όσον αφορά τις κρίσεις θα πω το εξής, πάντα θα υπάρχουν καλοί και κακοί κριτές και πάντα θα υπάρχουν παράπονα. Προσωπικά την Κυριακή πήρα αξιολόγηση που αποτελείτω απο 4 ΛΕΞΕΙΣ :eek::eek::eek::eek::eek:, εξέφρασα τα παράπονα μου στους διοργανωτές γιατί θεωρώ ότι δεν με σεβάστηκε ο κριτής δίνοντας μου αξιολόγηση τηλεγράφημα και το ίδιο έκαναν και άλλοι εκθέτες. Συμπέρασμα : δεν ξαναπάω στον συγκεκριμένο κριτή και ελπίζω να μην τον ξαναφωνάξουν ποτέ στην Ελλάδα :p:p:p
΄Τέλος σας υπενθυμίζω όπως έκανε και ο Gaia Lykea ότι ο ΟΚΑ αποτελείτε από άτομα τα οποία έιναι δεκτικοί σε σχόλια και κριτικές που σκοπό έχουν την βελτίωση του κυνοφιλικού΄χώρου :):)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το να καθεστε απο το γραφείο σας
Αυτό είναι ΔΕΚΤΙΚΟΙ σε σχόλια και κριτικές ???

Παρουσιάζω και παρουσίαζα σκυλιά με τρομερούς πόνους στην μέση και εγχειρισμένη κοίλη μεσοσπονδυλίου και παρακαλώ τέτοιες εκφράσεις να λέγονται με περισσότερη σκέψη ...

Τί θέλετε οι εκτροφείς να κάνουν βοηθός στίβου ? ΦΤΑΙΝΕ που δεν ανταποκρίθηκαν σε κάλεσμα για εθελοντική εργασία? Με 5 και παραπάνω σκυλιά στα crates ? Θα τρελλαθούμε ? Αν ο ΟΜΙΛΟΣ δεν έχει προσωπικό να κάνει ανακατάταξη και να βρεί, δεν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να κάνει 2 διεθνείς 4 φορές τον χρόνο ... μπορεί να μοιράσει τις φυλές σε 2 μέρες ή όχι κύριοι? ;)
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
Παρουσιάζω και παρουσίαζα σκυλιά με τρομερούς πόνους στην μέση και εγχειρισμένη κοίλη μεσοσπονδυλίου και παρακαλώ τέτοιες εκφράσεις να λέγονται με περισσότερη σκέψη ...

Τί θέλετε οι εκτροφείς να κάνουν βοηθός στίβου ? ΦΤΑΙΝΕ που δεν ανταποκρίθηκαν σε κάλεσμα για εθελοντική εργασία? Με 5 και παραπάνω σκυλιά στα crates ? Θα τρελλαθούμε ? Αν ο ΟΜΙΛΟΣ δεν έχει προσωπικό να κάνει ανακατάταξη και να βρεί, δεν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να κάνει 2 διεθνείς 4 φορές τον χρόνο ... μπορεί να μοιράσει τις φυλές σε 2 μέρες ή όχι κύριοι? ;)
Κανένας δεν ζήτησε απο εκθέτη που παρουσίαζε 5 σκύλους να βοηθήσει :) αλλά όταν δείχνεις ένα σκύλο ή ακόμα και κανένα τότε ναι μπορείς να βοηθήσεις :)
Η κριτική έιναι ευπροσδεκτη όταν γίνετε κατευθείαν στον ΟΚΑ ;) και όχι μέσω πληκτρολογίου σε ένα forum πίσω επο ένα nickname ;)
Ελπίζω να εγινα σαφής :)
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
Επίσης ο ΟΚΑ κάνει μία Διπλή (κάθε Νοεμβριο) η άλλη είναι μονή διεθνή με μοιρασμένα τα σκυλιά σε δύο μέρες ;) Αλλά ακόμα και εκει πάλι ψαχνουμε για βοηθούς και γραμματείς ;)
Επίσης δεν είναι προσωπικό του ΟΚΑ τα ατομα που απαρτίζουν τους στίβους είναι όλοι εθελοντές :)
Εκτός απο τον ΚΟΕ κανένας άλλος όμιλος δεν εχει προσωπικό :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU