Acana - Origen


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Καλησπερα και απο εμενα,ταιζω σκυλια 30 χρονια,και εχω δοκιμασει τα παντα,οι καλυτερη τροφη κατα τη γνωμη μου ειναι αυτη απο το Lidl OPTIDOG Premium,και η Gerodog Premium υπαρχουν και σαν λαιτ,εκτος του οτι ειναι απο πολυ καλες εταιριες εχει και το ιδιο το λιντλ πολυ αυστηρους ελενχους,στην Γερμανια το stiftung warentest ο αξιοπιστος ολων οικος σε ελενχους προδιαγραφων και ποιοτητως,της εχει πανω απο την κανιν για παραδειγμα,και την eucanuba,λιγα κοπρανα,καθολου μυρωδια το σκυλι,και η τιμη οπως πρεπει να ειναι.Και οποια γραφει πρεμιουμ πρεπει να εχει και προδιαγραφες.
 








foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αλήθεια,αν μπορείς πές μας λίγο τιμές και συστατικά γιατί αν είναι όντως καλές το ότι είναι από το lidl που βρίσκεται σχεδόν παντου θα διευκολύνει όποιον ενδιαφέρεται!!!!:)
H σειρά είναι πλήρης;
Έχει για κουτάβια, για μεγαλώσωμα και τέτοια;
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
την έδινα σε κάτι αδέσποτα
καλύτερη απο φρίκις
αλλά χάλια την έβλεπα γενικά(τούρτες πλατιές που μύριζαν πάαααααρα πολύ σε όλα τα χμμμ θύματα...)
τίγκα στα δημητριακά σίγουρα
και θα σας πώ αυριο περισσότερα που θα σταματήσω λίντλ για τσέκ

α ναι
την παράγουν τα λίντλ,αν σας λέει τίποτα
ή την παράγουν για τα λίντλ
και είναι πολύ πολύ πολύ οικονομική

τελικά όσο το σκέφτομαι
αν είναι καλή τροφή αυτή τότε όποιος ταίζει τις τροφές του τόπικ είναι πολύ μα ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ κορόιδο
 
Last edited:




solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
μια ερωτηση..
ταιζω την μικρη μου royal canin..κανει αρκετα κακα(μεχρι και 5 φορες την ημερα) και μυριζει καπως..τωρα μολις τελειωσει το σακι θα την αλλαξω σε acana.αν ομως και σ'αυτην κανει τα ιδια να την αλλαξω παλι??ξερω οτι δεν κανει να αλλαζουμε συνεχεια τροφη αν ομως η μια μετα την αλλη ειναι χαλια και αυτο φαινεται στο σκυλι και οχι στα συστατικα τι κανουμε??
Δεν ξερω πως θα την δεχτει η δικια σου σκυλιτσα την Acana. Μπορω ομως να σου πω οτι ταΙζω 10 σκυλια διαφορετικων φυλων με τη νεα σειρα (large breed βεβαια) και θα μεινω σε αυτην αφου εχω δοκιμασει Hill's(αισχος), Royal, Eagle Pack, Best Choice,Orijen και Acana την παλια της σειρα. Τη νεα σειρα δεν θα την αλλαξεις ομως αν τη δοκιμασεις πιστευω. Και δεν μιλαω για τους τρεις νεους κωδικους που φαινονται ακομοι καλυτεροι, μιλαω για τις βελτιωμενες εκδοσεις των παλιων κωδικων
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Οι τιμες ειναι 5κιλα Οπτιντοκ 7.99 και η Γεροντοκ 10 κιλα 9.99,και τα σκυλια σημερα παιρνουν πολυ περισσοτερο απ οτι χρειαζονται,εγω τα δινω και ποτε ποτε παλια ψωμια και κοκαλα,στομαχια λαρυγγια απο το σφαγειο,και ρυζι,τωρα επειδη τα σκυλια μας σχετικα δεν κανουν τιποτα καλα ειναι μια φορα την εβδομαδα να μην τα δινουμε τιποτα,δεν μπορεις ακομη και σαν ανθρωπος να αφομοιωσης τοση πρωτεινη κανοντας τιποτα,και την πληρωνουν συκωτια και νεφρα,επειτα ο σκυλος οταν σκοτωνε παλια ετρωγε πρωτα η μονο τα εντοσθια φυτοφαγων τα οποια ειναι χορτα γεματα,δεν προτιμουσε τα κρεατα και την πρωτεινη,αλλα εδω βλεπω οτι εμεις ψαχνουμε την πρωτινη και το αν εχει αλευρα κ.τ.λ. το πιο βασικο ειναι βλεπεις τον σκυλο, ειναι με την τροφη οκ συνεχιζεις,με λιγο νερο ισα ισα να κολυμπαει η κροκετα οχι πολυ, το αφηνεις 5 λεπτα και τελος καλα ειναι ολες να τις δινουμε με λιγο νερο.
 






omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
καλαμποκι,αλευρα πουλερικων, Griebenmehl, μοσχαρισιο λιπος, ζαχαροτευτλααποξηραμενα,μεταλα , αποξηραμενο συκωτι πουλερικων, λιπος ψαριων, ψαροαλευρα, μαγια, αυγο, Vitamine, Chondroitinsulfat, Glucosamin.
*** Inhaltsstoffe
Rohprotein 26,0%, Rohfett 16,0%, Rohasche 5,8%, Rohfaser 2,5%, Feuchtigkeit 8,0%, Calcium 1,0%, Phosphor 0,75%, Natrium 0,35%, Magnesium 0,1%.
Gehalt an Zusatzstoffen je kg:
*Vitamine:
Vitamin A 12.000 I.E., Vitamin D3 1.200 I.E., Vitamin E 400 mg, Vitamin C 300 mg, Vitamin B1 5 mg
*Spurenelemente:
Kupfer 8 mg, Eisen 80 mg, Mangan 32 mg, Zink 88 mg
Mit Antioxidantien: EG Zusatzstoffe
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Kαι εδω υπαρχει ενα βιντεο απο την "ΡΕΤΑ" στα εργαστηρια της IAMS Eucanuba,θυγατρικη της Procter&Gamble ειναι τα πειραματα που κανουν για να δουν τα αποτελεσματα της τροφης σε σκυλους και γατες. http://www.petatv.com/tvpopup/video.asp?video=iams&Player=wm
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Απαράδεκτο.
Απλή ερώτηση - ή μάλλον ερωτήσεις:

1) Θεωρείς ότι μπορεί να βγεί μία τροφή στην αγορά χωρίς πειράματα ?

2) Αν ναι, και αν όντως κάποια συστατικά των ξηρών τροφών έχουν επιπτώσεις στην υγεία των ζώων - θα την έδινες στον σκύλο σου ?

3) Αν όχι, είσαι κατά όλων των ξηρών τροφών ?

4) Αν ναι, για τέτοιους λόγους - προτιμάς να ταίζεις ζώα όπως κοτόπουλα και αγελάδες όπου υπάρχουν ενστάσεις μέχρι και το αν για δική μας κατανάλωση έχουμε δικαίωμα να τα μεγαλώνουμε υπό τέτοιες συνθήκες ?

5) Και ΑΝ τελικά οι σκυλοτροφές ΟΛΕΣ γίνονται από υποπροιόντα τέτοιων ζώων μήπως είναι συνολικά καλύτερα για τον πλανήτη και το σύνολο των οικόσιτων ζώων που αναμιγνύονται στην βιομηχανία αυτήν, να γίνεται έτσι (από την στιγμή που συντηρούν τα σκυλιά μας σε αυτόν τον μέσο όρο ζωής που τα συντηρούν ) ?

Και

6) η PETA γιατί πήγε στην Eucanuba ?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
καλαμποκι,αλευρα πουλερικων, Griebenmehl, μοσχαρισιο λιπος, ζαχαροτευτλααποξηραμενα,μεταλα , αποξηραμενο συκωτι πουλερικων, λιπος ψαριων, ψαροαλευρα, μαγια, αυγο, Vitamine, Chondroitinsulfat, Glucosamin.
Κρίνοντας την τροφή με βάση τα συστατικά της, αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι και ότι καλύτερο. ;)
Κατά τα άλλα πιστεύεις ότι οι εταιρείες που παρασκευάζουν τις τροφές που ανέφερες δεν έκαναν πειράματα πριν βγάλουν το προϊόν στα ράφια? Μονό η IAMS Eucanuba χρησιμοποιεί πειραματόζωα?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Οχι υπαρχει μια λιστα με της εταιριες οι οποιες δεν υπογραψαν μια συμφωνια με την PETA σαν εγγυηση οτι δεν κανουν πειραματα σε ζωα,θα την βρω και θα σας την δωσω,και φυσικα ειναι καλο να ξερουμε που δινουμε τα λεφτα μας τωρα την Eucanuba εγω την εχω στην μαυρη λιστα.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εκατσα και διαβασα τα συστατικα των καλυτερων τροφων,οι περισσοτερες εχουν τα ιδια συστατικα αλλα ποια ειναι η τιμη τους γιατι με 70 ευρω εγω αγοραζω φιλετο και μπασματι και μαγειρευω του σκυλου,μονο η Acana υπερβαλει στα συστατικα τα φρεσκα φρουτα,μηλα που παραγονται μονο για αυτους που γραφουν μεσα και φρεσκα αυγα ολα απο φαρμες του καναδα και φρεσκα πιασμενα ψαρια αλλα τελικα ολα μαζι αποξηραμενα,1ον τα χρειαζεται ο σκυλος ολα αυτα?2ον Νομιζουν οτι ειμαστε ολοι αρρωστοι με τους σκυλους μας?Εγω οχι τους προσεχω οσο και τα παιδια μου αλλα ως εκει,δεν εχει ενας σκυλος που ολοι μερα καθετε αναγκη απο τοση πρωτεινη και ουτε χρειαζεται ολα αυτα που περιγραφουν.Η τροφη του Lidl γραφει τα ιδια ακριβως που γραφει και η Royal canin μονο που αυτη κοστιζει 300% πιο πολυ.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αργησα να σε διαβασω ντενις αυτο ειναι το προβλημα σου εισαι τυφλος?τα σκυλια τα πηραν μυικο ιστο για να δουν πως αντιδρα το σωμα στην τροφη,,και τα ξαναραβουν και εσυ ρωτας γιατι την Eucanuba? η μερσεντες ειναι σκανδαλο οχι η λαντα, δεν ειπε η λαντα οτι παρεχει ασφαλεια,απλα η Eucanuba δεν δεχτηκε να υπογραψει και για αυτο τους παιρναν 9 μερες σε βιντεο,εγω πιστευω οτι γινετε και χωρις πειραματα,με την τεχνολογια αυτη που υπαρχει σημερα και με της τιμες που χρεωνουν ολα γινονται,δεν πετιεται τιποτα σε ενα μοντερνο σφαγειο σημερα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η τροφη του Lidl γραφει τα ιδια ακριβως που γραφει και η Royal canin μονο που αυτη κοστιζει 300% πιο πολυ.
Ποιος κωδικός της Royal canin έχει ως πρώτο συστατικό το καλαμπόκι (δεν αναφέρομαι στις κτηνιατρικές)?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Sorry η κανιν βαζει δημητριακα δεν λεει ακριβως τι,το καλαμποκι ειναι ακριβοτερο και η κυνηγοι για χρονια εδιναν και δινουν ακομη σκετο καλαμποκαλευρο στα σκυλια τους.Ολα τα αλλα υλικα ειναι ιδια,και η κανιν βγαζει 32% πρωτεινη αυτη την ποσοτητα αν την παρει ανθρωπος που δεν κανει Bodybuilding θα εχει προβλημα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22