Acana - Origen


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά το καλαμπόκι ενοχοποιείται για πρόκληση αλλεργιών στα σκυλιά και συν τοις άλλοις είναι ιδιαίτερα δύσπεπτο.

Το ότι ταΐζουν κάποιοι κυνηγοί σκετο καλαμποκάλευρο τα σκυλιά τους δεν είναι κάτι που τους τιμάει και βεβαίως δεν αποτελεί επιχείρημα για να ταΐζουμε καλαμπόκι τα σκυλιά μας λες και ειναι κότες!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Aπο αυτα που γνωριζω λεω οτι το μοσχαρισιο κρεας ,χοιρινο,κοτοπουλο,γαλα,αυγα,ψαρι,σογια,σιταρι,και συντηριτικα ειναι πιο αλλεργικα απο το καλαμποκι,ολα ειναι δυνατον να προκαλεσουν μια αλλεργια,και τωρα τελευταια και το αρνι,οι ειδικοι λενε οτι οσο πιο πολυ χρησημοποιηται ενα φαγητο τοσο πιο ευκολο ειναι να γινει ενα σκυλι αλλεργικο σε αυτο,και οι κοτες ειναι πανφαγες πιο πολυ και απο τους σκυλους.
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Τι να πω? Εσυ πας να τα ανατρεψεις ολα με αυτα που γραφεις. Θα ξεχασουμε και αυτα (τα λιγα) που ξερουμε κιολας????
Δηλαδη ολες οι λεγομενες καλες τροφες ειναι μουφα ¨η πεταμενα λεφτα? Να παω να αγορασω πιτουρα και φιραμα για κοτες που ειναι και πιο φτηνο στο τελος????
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Οχι δεν λεω αυτο, απλα μια καλη τροφη την βλεπεις στο σκυλι και οχι στην τιμη,ολα τα αλλα ειναι μανατζμεντ.
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Συμφωνω. Δεν απαγορευεται ομως μια καλα προμοταρισμενη τροφη να ειναι και αψογη. Εγω προσωπικα ειμαι υπερευχαριστημενος με την τροφη που δινω και εχω δοκιμασει αρκετες super premium τροφες. Η συγκεκριμενη τροφη που λες εχει μεγαλυτερη συσκευασια? 15-20 κιλα ας πουμε? Αν ναι, που κυμαινεται η τιμη της? Δεν σε υποψιαζει αυτη η τοσο χαμηλη τιμη?
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Απαράδεκτο.
Απλή ερώτηση - ή μάλλον ερωτήσεις:

1) Θεωρείς ότι μπορεί να βγεί μία τροφή στην αγορά χωρίς πειράματα ?

2) Αν ναι, και αν όντως κάποια συστατικά των ξηρών τροφών έχουν επιπτώσεις στην υγεία των ζώων - θα την έδινες στον σκύλο σου ?

3) Αν όχι, είσαι κατά όλων των ξηρών τροφών ?

4) Αν ναι, για τέτοιους λόγους - προτιμάς να ταίζεις ζώα όπως κοτόπουλα και αγελάδες όπου υπάρχουν ενστάσεις μέχρι και το αν για δική μας κατανάλωση έχουμε δικαίωμα να τα μεγαλώνουμε υπό τέτοιες συνθήκες ?

5) Και ΑΝ τελικά οι σκυλοτροφές ΟΛΕΣ γίνονται από υποπροιόντα τέτοιων ζώων μήπως είναι συνολικά καλύτερα για τον πλανήτη και το σύνολο των οικόσιτων ζώων που αναμιγνύονται στην βιομηχανία αυτήν, να γίνεται έτσι (από την στιγμή που συντηρούν τα σκυλιά μας σε αυτόν τον μέσο όρο ζωής που τα συντηρούν ) ?

Και

6) η PETA γιατί πήγε στην Eucanuba ?
Δεν θεωρώ ότι από αυτό το post φαίνεται ότι είναι μόνο το τελευταίο το πρόβλημά μου. Τυφλός δεν είμαι αλλά μπορώ να γίνω πολύ αγενής και εγώ επίσης οπότε κάνε λίγη "έρευνα αγοράς" πρίν μιλήσεις ... :D

Για την ουσία της συζήτησης περί τροφών προτιμώ να μην επεκταθώ γιατί θα έχουμε ντράβαλα πάλι :p :p :p
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
και φυσικα ειναι καλο να ξερουμε που δινουμε τα λεφτα μας τωρα την Eucanuba εγω την εχω στην μαυρη λιστα.
Η συζήτηση για τις τροφές δε με αφορά (έχω διαλέξει άλλο δρόμο τελευταία οπότε έπαψα να σκοτίζομαι ποιά είναι καλή και ποιά μούφα) αλλά την χάζευα και έμεινα λίγο στη φράση σου.
Επειδή λοιπόν βλέπω να σε ενδιαφέρει ποιούς ενισχύεις με τα λεφτά σου και ποιούς όχι (και μην το πάρεις στραβά, ειρωνικά ή οτιδήποτε αυτό που λέω) να σου πω ότι πρόσφατα, πριν 4-5 μήνες αν δεν κάνω λάθος, είχε γίνει ντόρος με τα lidl καθώς τα lidl στην Ιρλανδία διοργανώσανε κάποιο διαγωνισμό με τον οποίο προωθούσανε τους αγώνες με greyhound.:(
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αλλο το ενα αλλο το αλλο,εδω λεμε οτι η ιδια η εταιρια εκανε πειραματα σε σκυλια,τα οποια ακομη και σαν πειραματοζωα εχουν καποια δικαιωματα,οχι στο κελλαρι για 6 χρονια κλεισμενο,με αρρωστιες κ.τ.λ αυτα υπαρχουν στην ερευνα της ΡΕΤΑ,το Lidl ,εκανε διαφημηση σε αγωνες γιατι μολις ειχε ανοιξη στο Δουβλινο,λαθος βεβαια γιατι στην Γερμανια γινεται πολυ φασαρια,οχι για τους αγωνες τοσο οσο για το οτι οσα σκυλια δεν πανε καλα τα σκοτωνουν,τα ντοπαρουν κ.τ.λ.επιμενω παντως οτι 70 ευρω δεν ειναι η αξια της τροφης,γιατι με 70 αγοραζεις 10 κιλα καλο κρεας,λαχανικα,ψαρια,ρυζι,φρουτα, και στο τελος εχεις με την υγρασια περιπου 30-40 κιλα τροφη αριστης ποιοτητας.Και αν εχεις και καλο κρεοπωλη οπως εγω τοτε σου κοστιζει πολυ φθηνοτερα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ξεχνάς ότι ένα σκυλί 50 κιλών τρώει μισό κιλό ξηρά ενώ χρειάζεται minimum 1,5 κιλό φρέσκια τροφή. Αρα πρέπει να πολλαπλασιάσεις το κόστος του φρέσκου επί τρία για τα ίδια κιλά. Με τον δικό σου υπολογισμό

15 κιλά ξηράς τροφής (συνήθως 18 αλλά έστω) διαρκούν ένα μήνα με κόστος 70 ευρώ (έστω πάλι - είπαμε τα εκτροφικά είναι ΠΟΛΥ φθηνότερα)

Σε ένα μήνα λοιπόν με φρέσκο χρειάζεσαι 1,2 μέσο όρο Χ 30 = 36 κιλά φρέσκο φαγητό το οποίο για να έχεις το ίδιο κόστος με την ξηρά πρέπει να βγαίνει 2 ευρώ το κιλό όλα μαζί (κρέας-φρούτα και λαχανικά) ΑΔΥΝΑΤΟΝ εκτός και αν ταίζεις υπολείμματα του χασάπη και κιμά κοτόπουλο 2ης διαλογής.

Εννοείται ότι η αξία της τροφής δεν είναι 70 ευρώ, αν ήταν 70 ευρώ θα την πληρώναμε 170.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
η πιό ακριβή ξηρά τροφή κοστίζει με κάτι πρόχειρους υπολογισμούς ένα ευρώ την ημέρα ανα δέκα κιλά σκύλου και νομίζω ότι όσο βαραίνει ο σκύλος το ευρώ γίνεται λιγότερο
Διορθώστε με αν πρέπει

τελικά για 50 κιλά σκύλο χοντρά-χοντρά
5 ευρώ την ημέρα για να φάει
είναι πολλά λεφτά???
και ίσως να διατρέφετε καλύτερα με μισό ευρώ?

δεν είμαι υπέρ ή κατά της ξηράς αλλά σίγουρα είναι φτηνότερη απο ωμά κρέατα ή και μαγειρεμένα-ακόμα και η ακριβότερες αυτών

τα λίντλ στην γερμανία θεωρούνται φτηνιάρικα ή είναι αξιοπρεπή μάρκετ?γιατί εδώ μάλλον φτηνιάρικα τα έχουμε ε?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Στην Γερμανια υπαρχει ακομη φθηνο και καλο,το Lidl ξεκινησε απο πολυ χαμηλα σημερα ειναι κορυφαιο στην ευρωπη, και εχει αγοραστικη δυναμη στην οποια ακομη και η κολοσσοι υποκλινονται,μπορει και αγοραζει φθηνα ποσοτητες και πουλαει φθηνα.Σε ολα τα τεστ βγηκε καλο εως πολυ καλο.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Από ότι μου έχει πει γερμανίδα θεωρούνται καλά σούπερ μάρκετ.

Δεν γνωρίζω πάντως καμία αξιοπρεπή τροφή γενικά σε σούπερ μάρκετ(γιατί άραγε??και εξω έτσι είναι?)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συγκριτικό του Lidl με άλλα super market θα κάνουμε ?? :eek:

Kokoni ένας σκύλος 50 κιλών τρέφεται με 60-90 ευρώ τον μήνα με πολύ καλή - κορυφαία ξηρά τροφή αντίστοιχα ... δηλαδή με 2-3 ευρώ την ημέρα λιανικές τιμές.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
να κανουμε γιατι να μην κανουμε?

το λιντλ ειναι εκπτωτικο καταστημα ειδων διατροφης..

εχει sinalco cola ακομα??
 


fonzareli

Member
6 Νοεμβρίου 2008
16
0
Παιδιά επείγον!
Επειδή θα ανεβώ Αθήνα το Σαβ/κο και στον τόπο μου Acana κλπ δεν βρίσκω, που μπορώ κοντά στο κέντρο να βρω acana;;
Θα μέμω σύνταγμα και θα κινηθώ και λίγο προς Αθηνάς και Μοναστηράκι το Σάββατο

*μαλτεζ 14 μηνών 4,7 κιλά, ποιά acana να του πάρω;

ΑNF που βρήκα μόνο του άρεσαν πάντως... Αλλά λέω να δοκιμάσω και τις acana μήπως τις τρωει καλύτερα.
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Tην ΑΝF δεν την ξέρω,αν είναι καλή ή όχι αλλά αφού την τρώει και εσύ είσαι ικανοποιημένος με την εικόνα του σκύλου σου γιατί να αλλάξεις τροφή;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Είδα και γω "επείγον" και πήγε το μυαλό μου στα χειρότερα! :rolleyes:

Φιλε fonzareli αφού στον τόπο σου δεν μπορείς να βρεις Acana, τι νόημα έχει να αγοράσεις ένα τσουβάλι από Αθήνα? Σκοπεύεις να κάνεις ταξίδι και να ρχεσαι Αθήνα όποτε σου τελειώνει η τροφή?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ΕΠΕΙΓΟΝ για να
Αλλά λέω να δοκιμάσω και τις acana μήπως τις τρωει καλύτερα.
:confused: :confused: :confused: :confused:

Διάβασε καλύτερα όλη την ενότητα "διατροφή" γιατί το σκυλί δεν φταίει σε τίποτα να γίνει δοκιμαστικό σκυλοτροφών ... :mad:
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Πριν 30 χρονια δεν υπηρχαν στην Ελλαδα σκυλοτροφες, Και οταν ηρθαν ηρθαν πρωτα οι μαπα σε χαρτινη συσκευασια,Κτηνιατροι δεν υπηρχαν να πουλανε τροφες,και ηταν και πολυ λιγοι τωρα εγιναν μπουτικ,τα ελληνικα Super Market δεν πουλουσαν ποτε σκυλοτροφες ειχαν μια νοοτροπια για τα ζωα γενικα παραξενη,αλλα και τα σκυλια ηταν πιο υγιει,δεν επαθαν τιποτα,σημερα οι γιατροι οχι ολοι αλλα πολυ απο αυτους εκμεταλευονται την αδυναμια μας,το ιδιο κανουν και οι σκυλοτροφες με την καταληλη διαφημηση,εγω για εμενα αλλαζω μαρκες γιατι οχι και για τον σκυλο μου?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22