Athens Canine Society (O.K.A.)


Status
Κλειδωμένο θέμα

tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Ντακσχουντ 13 !!!!
Μεγαλος αριθμος συμμετοχης για ελληνικη εκθεση,
πολυ ενδιαφερουσα εξελιξη.
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Ντακσχουντ 13 !!!!
Μεγαλος αριθμος συμμετοχης για ελληνικη εκθεση,
πολυ ενδιαφερουσα εξελιξη.
13 συμμετοχες αλλα σπασμενοι σε 6 ομαδες :D...
Μα και αυτη η φυλη, ενα σωρο κατηγοριες, μακρυτριχος , λειοτριχος, σκληροτριχος, νανος κτλ κτλ...χεχεχε!!!!
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Δικιο εχεις,ειναι 9 συνολικα οι φυλες ( 3 τριχωματα,3 μεγεθη )
Με 13 συμμετοχες παντως αποκτα ενδιαφερον η Ομαδα 4 που θα εχει μαλλον 6 συμμετοχες.
Το περισσοτερο που εχω δει στην Ελλαδα ειναι 5 συμμετοχες σε εκθεση στην Κατερινη πριν 2 χρονια
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
στους γ.ποιμενικους παλι ειδα 3 συμμετοχες εκ των οποιων η μια ειμαι εγω...τρομερη εντυπωση μου κανει!συνηθως γινεται χαμως στους γερμανικους!
τα μπασε παλι 3 κ αυτα....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Και στους Μολοσσούς της Ηπείρου 1 μόνο συμμετοχή,Λευκά Ελληνικά Τσοπανόσκυλα και Ε.Π. κανένας(Οι του Ε.Π. βέβαια δεν κατεβαίνουν στις εκθέσεις για άλλους λόγους..)
Γενικά στις περισσότερες κατηγορίες ο αριθμός των συμμετοχών είναι το πολύ 3-4 σκυλιά,μηδενικός συναγωνισμός(ή ανταγωνισμός αν θέλετε)...:(
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
καλυτερα....χιχι!μικροτερο ανγχος κ πιο σιγουρη επιτυχια!:D
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
καλυτερα....χιχι!μικροτερο ανγχος κ πιο σιγουρη επιτυχια!:D
αλλα και καμια ουσιαστικη αναγνωριση του τιτλου Πρωταθλητης Ελλάδος

τα ΓΠ ΠΟΤΕ δεν εχουν πολλες συμμετοχες και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ

εχουν ΜΟΝΟ οταν κρινει την φυλή σπεσιαλίστας κριτής

αν εχεις κανενα καταλογο απο παλιοτερη εκθεση (διπλη) θα δεις οτι το Σαββατο εχουν 2-5 συμμετοχές και την Κυριακη που εχουν σπεσιαλίστα ΜΟΝΟ για αυτους 50

αλλα αυτοι ειναι αλλο

μπορουν και συννενοούντε μεταξυ τους σε αντιθεση με αλλους:mad:
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
δεν διαφωνω,αλλα για να πουμε κ του στραβου το δικιο οταν πας σε εκθεση μορφολογιας με εργασιακο Γ.Π πιστεψε με δεν θες σπεσιαλιστα...κ ειδικα σε μια φυλη οπως ο Γ.Π που οι απαιτησεις ειναι απιστευτες λογω συμμετοχων.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ενας εργασιακος ομως δεν παει σε μια εκθεση για να διακριθει

πάει (σε μια εκθεση) για να αξιολογηθει ως προς την μορφολογια για να πάρει το οκ για να ζευγαρώσει

σε αυτην την μια φορά λοιπον ΕΓΩ θα προτιμουσα να αξιολογούμουν απο καποιον σπεσιαλιστα
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Γιατί υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός στους ΓΠ?
Επίσης γιατί να είναι απλά ανεκτός μορφολογικά ο εργασίας?
Υποτίθεται οτι η μορφολογία έχει άμεση σχέση με τη δουλειά για την οποία φτιάχτηκε ο σκύλος.... γιατί οι εκτροφείς εστιάζουν στο ένα ή στο άλλο και όχι στο συνδυασμό?
Υπάρχουν διαφορετικά πρότυπα για τον εργασιακό ή τον μη εργασιακό??

(Ειμαι σίγουρη οτι το έχετε συζητήσει, αλλά αν κάνει κανεις αναζήτηση για εργασιακός ποιμενικός, γινεται το χάος.)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ναι το εχουμε ξανασυζητηση

και ναι ειναι μεγαλη ιστορια

ΧΟΝΤΡΙΚΑ

οι μεν επικεντρωθηκαν στον χαρακτηρα

οι δε στην εμφανιση

με το περασμα των χρόνων απλα ειναι διαφορετικες φυλες

οι μεν εχουν την μορφολογια (της εποχής βλεπε μοδα , υπερτυπισμος κλπ) αλλα οχι τον χαρακτηρα

οι δε εχουν τον χαρακτηρα ΚΑΙ την μορφολογια (του περασμένου αιώνα ομως)

ο εργασιακος για εμένα ειναι πιο κοντα στον αυθεντικο τύπο
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αν στην πράξη είναι διαφορετικές φυλές, γιατί δεν βγάζουν δυο πρότυπα??

Αν επιμένουν να τους κρατήσουν και τους μεν και τους δε σαν μια φυλη, γιατι οι εκτροφείς διαχωρίζουν τις προτεραιότητες τους σε εργασίας ή εκθέσιακούς??

Συμβαίνει μονο στους ΓΠ αυτό ή και σε άλλες κατεξοχήν εργασιακές φυλές??
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Α και κάτι τελευταίο... αν ζευγαρώσει εργασιακός με εκθεσιακό, τι βγαίνει?

α. Ολη η πιθανή γκάμα (από καλό μορφολογικά και εργασίας μέχρι κακό και στα δυο)
β. Μόνο μέτριος εργασιακά και μορφολογικα
γ. Είτε καλος εργασιακός είτε καλός εκθεσιακός αλλά οχι και τα δυο....
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Μια βοήθεια της τελευταίας στιγμής.....
Ψάχνω για ξενοδοχείο που να δέχεται σκύλους, και ενώ έχω λίστα με τέτοια ξενοδοχεία (http://www.pettaxi.gr/ahotels.html) δεν ξέρω από Αθήνα και δεν ξέρω τί είναι κοντά στην έκθεση και τί όχι. :confused:
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
ενας εργασιακος ομως δεν παει σε μια εκθεση για να διακριθει

πάει (σε μια εκθεση) για να αξιολογηθει ως προς την μορφολογια για να πάρει το οκ για να ζευγαρώσει

σε αυτην την μια φορά λοιπον ΕΓΩ θα προτιμουσα να αξιολογούμουν απο καποιον σπεσιαλιστα
σιγουρα δεν παει να διακριθει...ουτε παει για την αξιολογηση για το ζευγαρωμα.
οι εργασιακοι ζευγαρωνουν καθαρα με κριτηριο τον χαρακτηρα κ με βασει την κριση του καθε εκτροφεα ως προς τα μοφολογικα του χαρακτηριστικα.
για καλο του σκυλου λοιπον που εχει αποφασισει να κατεβασει καποιος θα ηταν ενας απλος κριτης κ οχι σπεσιαλιστας.

ετσι λεω εγω, μπορει οποισδηποτε να διαφωνισει.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μαλλον εχουμε και οι δυο δικιο

απλα εσυ μιλάς γενικα ενω εγω μίλαγα για το τι ισχύει στην Γερμανία

καλη επιτυχία σε ολους σας λοιπόν:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
@Loukia
Το link που έχεις βάλει εμένα μου ανοίγει σε λάθος γραμματοσειρά και δεν διαβάζεται!

@Kopritis
Όλα είναι πιθανά!Τουλάχιστον έτσι υποθέτω γιατί ο Mendel είναι Mendel και στους εργασιακούς και στους εκθεσιακούς!;)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Kopritis, ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο: Αλληλεπιδράσεις μεταξύ των "Εκθεσιακών Γραμμών" και των "Εργασιακών Γραμμών", και σε αυτή την παλαιότερη συζήτηση: Ο "παλιός" Γερμανικός Ποιμενικός

Θα βρεις πολλές και χρήσιμες πληροφορίες. :)

Loukia, εκεί κοντά ξέρω σίγουρα το Holiday inn (το οποίο, όπως αντιλαμβάνεσαι, θα είναι φωτιά και λάβρα).
Εγώ πάντως θα έψαχνα ξενοδοχεία όχι μόνο στην Παιανία, αλλά και στην ευρύτερη περιοχή (Κορωπι, Παλλήνη, Γέρακα, Μαρκόπουλο, Αγία Παρασκευή κτλ). :)
 


sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
σιγουρα δεν παει να διακριθει...ουτε παει για την αξιολογηση για το ζευγαρωμα.
οι εργασιακοι ζευγαρωνουν καθαρα με κριτηριο τον χαρακτηρα κ με βασει την κριση του καθε εκτροφεα ως προς τα μοφολογικα του χαρακτηριστικα.
για καλο του σκυλου λοιπον που εχει αποφασισει να κατεβασει καποιος θα ηταν ενας απλος κριτης κ οχι σπεσιαλιστας.

ετσι λεω εγω, μπορει οποισδηποτε να διαφωνισει.
δέσποινα ένας εργασιακός σκύλος πρέπει να είναι στα στάνταρ της φιλης για να ζευγαρώσει όχι στο τη κρίση εχει ο κάθε εκτροφέας γιατί και εγώ πιστέβω πρέπι νάνε σπεσιαλίστας τουλάχιστον για ένας πολύ κάλος
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πάντως το παράδοξο είναι ότι τα πολύ καλά ξενοδοχεια δέχονται σκυλιά ενώ τα πιο κάτω δεν δέχονται.:mad:

Μπορείς να κοιτάξεις και στο ξενοδοχείο που έχει το αεροδρόμιο στα Σπάτα που εκεί το πιθανότερο είναι να δέχονται σκυλιά.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22