BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα




SmadonOne

Member
15 Αυγούστου 2013
6
0
Berna ειναι πολλα που μπορεις να δωσεις και βοηθανε..Λεγοντας συμπληρωματα εννοω και μπαχαρικα και τετοια! Εγω του δινω ελαιολαδο,κουρκουμα,ινδοκαρυδο,κεφιρ,λιναροσπορο,μυλοξυδο κ λιγες φορες κοκκινο γλυκο πιπερι! Ολα αυτα ειναι φθηνα και βοηθουν τα μικρα μας παρα παρα πολυ!
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Πως σας φαίνεται ο παρακάτω τρόπος ταΐσματος;

2 φορές την ημέρα, πρωί και βράδυ

Το πρωί όλα εκτός από τα κόκκαλα με κρέας
Το βράδυ μόνο κόκκαλα με κρέας
Πολλοί τα δίνουν έτσι, σε βγάζει από μερικούς μπελάδες -αυτούς πχ που έχω εγώ, που τα δίνω όλα και πρωί και βράδυ.

Και εσύ πώς τα ξεχώρισες ρε θηρίο; Ορισμένοι με εντυπωσιάζετε με τις πολύπλευρες γνώσεις σας! (y) :D
Επιστήμονες έχουμε καταντήσει :p
 
  • Like
Reactions: takisft


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Berna ειναι πολλα που μπορεις να δωσεις και βοηθανε..Λεγοντας συμπληρωματα εννοω και μπαχαρικα και τετοια! Εγω του δινω ελαιολαδο,κουρκουμα,ινδοκαρυδο,κεφιρ,λιναροσπορο,μυλοξυδο κ λιγες φορες κοκκινο γλυκο πιπερι! Ολα αυτα ειναι φθηνα και βοηθουν τα μικρα μας παρα παρα πολυ!
Εγώ δίνω 3 φορές κουρκουμά και 3 κόκκινο πιπέρι, κάθε πρωί μηλόξυδο και βράδυ σκορδόλαδο, εκτός από 2 που τρώνε σκελίδα. Ελαιόλαδο έδινα αλλά το επόμενο βαζάκι θα είναι σπορέλαιο. Κεφίρ περιμένω τον μύκητα ακόμα από έναν φίλο, chia δίνω, αυτά.. Αλλά είναι υπερβολικά νομίζω. Α,και τριμμένη καρύδα, αλλά επειδή είναι από κανονική πρόσφατα έμαθα ότι δεν κάνει και τίποτα, τέσπα την τρώνε πάντως.
 


SmadonOne

Member
15 Αυγούστου 2013
6
0
Εγώ δίνω 3 φορές κουρκουμά και 3 κόκκινο πιπέρι, κάθε πρωί μηλόξυδο και βράδυ σκορδόλαδο, εκτός από 2 που τρώνε σκελίδα. Ελαιόλαδο έδινα αλλά το επόμενο βαζάκι θα είναι σπορέλαιο. Κεφίρ περιμένω τον μύκητα ακόμα από έναν φίλο, chia δίνω, αυτά.. Αλλά είναι υπερβολικά νομίζω. Α,και τριμμένη καρύδα, αλλά επειδή είναι από κανονική πρόσφατα έμαθα ότι δεν κάνει και τίποτα, τέσπα την τρώνε πάντως.
Ε πανω κατω τα ιδια δινουμε!! Σκορδο δινω κ εγω μιση σκελιδα την ημερα! Οι σποροι chia ειναι καλυτεροι απ τον λιναροσπορο αλλα δυστυχως αρκετα πιο ακριβοι..Οσο για την καρυδα εγω ξερω οτι κανει δουλεια απλα οχι τοσο καλη οπως το coconut oil!
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Ε πανω κατω τα ιδια δινουμε!! Σκορδο δινω κ εγω μιση σκελιδα την ημερα! Οι σποροι chia ειναι καλυτεροι απ τον λιναροσπορο αλλα δυστυχως αρκετα πιο ακριβοι..Οσο για την καρυδα εγω ξερω οτι κανει δουλεια απλα οχι τοσο καλη οπως το coconut oil!
Αρνούμαι να μπω φυλακή για χάρη τους, συνεπώς ούτε λινέλαια ούτε coconut oils, μεγάλη η χάρη τους :whistle:
Chia θέλω 300γρ τον μήνα πάντως, όχι παραπάνω.
Αυτό είναι διατροφή με superfoods, στα δικά μου δεν έχω δει κάποια διαφορά (το σκορδόλαδο το έδινα από πάντα, για τα άλλα λέω). Και δεν νομίζω να βρίσκανε και κουρκουμάδες οι πρόγονοί τους, αλλά τέλος πάντων.
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Πολλοί τα δίνουν έτσι, σε βγάζει από μερικούς μπελάδες -αυτούς πχ που έχω εγώ, που τα δίνω όλα και πρωί και βράδυ.

Επιστήμονες έχουμε καταντήσει :p
Μπορείς να ταϊζεις μια φορά την ημέρα
 
  • Like
Reactions: takisft




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τα δικά μου τρώνε μόνο το βράδυ. Αν τους δώσω μέσα στην ημέρα κανένα λαιμό η συκωτάκι για σνακ, μειώνω την βραδινή μερίδα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Berna ειναι πολλα που μπορεις να δωσεις και βοηθανε..Λεγοντας συμπληρωματα εννοω και μπαχαρικα και τετοια! Εγω του δινω ελαιολαδο,κουρκουμα,ινδοκαρυδο,κεφιρ,λιναροσπορο,μυλοξυδο κ λιγες φορες κοκκινο γλυκο πιπερι! Ολα αυτα ειναι φθηνα και βοηθουν τα μικρα μας παρα παρα πολυ!
Για το ελαιόλαδο διαφωνώ, δεν το δίνω, δεν βλέπω σε τι μπορεί να κάνει καλό, αφού το ελαιόλαδο έχει ω6 το οποίο βρίσκεται ήδη στο κρέας. Ιχθυέλαιο θα έδινα αν δεν τάιζα ψάρια, για ω3.

Αυτό που πιστεύω είναι πως αν ο σκύλος δεν έχει κάποιο πρόβλημα ή τάσεις για κάποια προβλήματα (πχ αλλεργίες, δερματικά, ανοσοποιητικά προβλήματα και αρθρίτιδες) δεν χρειάζονται συμπληρώματα, γι' αυτό και δεν δίνω (εκτός απ' αυτά που έγραψα).
 
  • Like
Reactions: Alexia and takisft


SmadonOne

Member
15 Αυγούστου 2013
6
0
Για το ελαιόλαδο διαφωνώ, δεν το δίνω, δεν βλέπω σε τι μπορεί να κάνει καλό, αφού το ελαιόλαδο έχει ω6 το οποίο βρίσκεται ήδη στο κρέας. Ιχθυέλαιο θα έδινα αν δεν τάιζα ψάρια, για ω3.

Αυτό που πιστεύω είναι πως αν ο σκύλος δεν έχει κάποιο πρόβλημα ή τάσεις για κάποια προβλήματα (πχ αλλεργίες, δερματικά, ανοσοποιητικά προβλήματα και αρθρίτιδες) δεν χρειάζονται συμπληρώματα, γι' αυτό και δεν δίνω (εκτός απ' αυτά που έγραψα).
Κ ομως τα συμπληρωματα ειναι πολυ καλα!! Ο λιναροσπορος και η chia βοηθουν πολυ το τριχωμα..το μυλοξυδο και η καρυδα παρασιτα μεσα και εξω! Ο κοθρκουμας παλι ειναι τρομερο φαρμακο αντιβιωτικο και αντικαρκινικο..κανει πολυ καλο κ στα δερματικα κ στις πληγες αν εφαρμοζεται απευθειας πανω τους μαζι με μυλοξυδο!!!
Και το κεφιρ ειναι φουλ προβιοτικα
Οσο για τα ψαρια καλο ειναι να τα αποφευγουμε γιατι εχουν πολλα βαρεα μεταλλα..Τωρα για το ιχθυελαιο δεν ξερω αλλα λογικα κατι θα εχει κ αυτο!
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το μιλόξυδο από μόνο του δεν είναι τόσο αποτελεσματικό για τα εκτοπαράσιτα, αλλά το χρησιμοποιώ μαζί με κάποια άλλα συστατικά για ψέκασμα πριν τη βόλτα.

Αν ο σκύλος δεν έχει θέμα, όπως είπα, με το δέρμα/τρίχωμα, δε χρειάζονται συμπληρώματα, και αν το τρίχωμά του είναι εντάξει, δεν βοηθάει να γίνει "καλύτερο".

Ο καρκίνος πάλι είναι μεγάλη κουβέντα... και προσωπικά δε νομίζω πως ο κουρκουμάς από μόνος του είναι η σωστή πρόλυψη...

Συνοψίζοντας, ναι, μπορούν να βοηθήσουν τα συμπληρώματα αν ο σκύλος έχει κάποιο θέμα, αλλά αν δεν έχει, δεν τα θεωρώ απαραίτητα...
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Μόλις γυρίσαμε από τα ψώνια του Ιούλη, βρήκα καινούργιο μαγαζί που μου'δωσε στήθος μοσχάρι με κόκαλο 2 ευρώ -να'ναι καλά το παλικάρι (κι η κοπέλα μέσα μου είπε πως μάλλον τα σκυλιά μου τα θέλω φονιάδες, γι'αυτό δίνω ωμά :rolleyes:). Τα κεφαλάκια θεωρούσα δεδομένο πως είναι τα 5 3 ευρώ, δεν είναι, μου το κάνανε κι εκεί το χατήρι όμως. Ο δικός μου πάλι τα στομάχια 60 λεπτά (μόνο στομάχια (y)).Γυρνώντας πέρασα μια βόλτα από το makro, πήρα αμελέτητα μοσχάρι 1 και κάτι, μερικά κοτόπουλα με 2 ευρώ/kg και μπούτια κατεψυγμένα 1,94/kg. Αρνί θα μου φέρουν μες στη βδομάδα γιατί δίστασα να πάρω τη γίδα που είχε, ψάρια πήρα με 1 ευρώ, τώρα πάμε στα δύσκολα, δλδ στο πακετάρισμα (n)

@Berna εμείς όλα αυτά τα συμπληρώματα τα αρχίσαμε τον Μάιο με την ομοιοπαθητική για την μικρή που είχε τα προβλήματα, αλλά τους πήρε η μπάλα όλους :)
 


SmadonOne

Member
15 Αυγούστου 2013
6
0
Μόλις γυρίσαμε από τα ψώνια του Ιούλη, βρήκα καινούργιο μαγαζί που μου'δωσε στήθος μοσχάρι με κόκαλο 2 ευρώ -να'ναι καλά το παλικάρι (κι η κοπέλα μέσα μου είπε πως μάλλον τα σκυλιά μου τα θέλω φονιάδες, γι'αυτό δίνω ωμά :rolleyes:). Τα κεφαλάκια θεωρούσα δεδομένο πως είναι τα 5 3 ευρώ, δεν είναι, μου το κάνανε κι εκεί το χατήρι όμως. Ο δικός μου πάλι τα στομάχια 60 λεπτά (μόνο στομάχια (y)).Γυρνώντας πέρασα μια βόλτα από το makro, πήρα αμελέτητα μοσχάρι 1 και κάτι, μερικά κοτόπουλα με 2 ευρώ/kg και μπούτια κατεψυγμένα 1,94/kg. Αρνί θα μου φέρουν μες στη βδομάδα γιατί δίστασα να πάρω τη γίδα που είχε, ψάρια πήρα με 1 ευρώ, τώρα πάμε στα δύσκολα, δλδ στο πακετάρισμα (n)

@Berna εμείς όλα αυτά τα συμπληρώματα τα αρχίσαμε τον Μάιο με την ομοιοπαθητική για την μικρή που είχε τα προβλήματα, αλλά τους πήρε η μπάλα όλους :)
Απο βαρβακειο ψωνιζεις?
Η γιδα παντως ειναι μια χαρα,του δινω συχνα του δικου μου!
 






annatonni

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
50
22
54
Παιδια ο δικος μου τρωει μηλα και ντομάτες αλλα μηπως ξέρετε ποσο μπορω να δοσω? και κάθε μερα να δινω ?
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf