BARF συνοπτικά για αρχάριους.


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Κ ομως!! Τωρα δεν τον εχω ζυγισει αλλα ειναι σιγουρα 50 κατι.. 55 δεν νομιζω ακομα.. κ ειναι 16 μηνων, εχει να παρει δλδ ακομα ογκο κυριως. Και η ξηρα απο πισω γραφει για σκυλια στο διαμερισμα γυρω στα 50 κιλα, 520γρ. Κ εγω του δινω κατι γρ πιο λιγο κιολας.. ο κτηνιατρος που τον πιανει μου λεει ειναι σουπερ ουτε να χασει ουτε να παρει. Ο εκτροφεας κ κανενας κριτης πχ θα μ ελεγαν να χασει.. τι να σ πω κ εγω δεν ξερω:LOL:. Εγω νομιζω δλδ οτι ετσι τον θελω.. υψος παλευει να φτασει τα 70εκ. Και δεν θα παει κ πιο πανω δλδ για αρσενικο νεας γης ειναι μεσαιο μεγεθος (ο μεσος ορος στα αρσενικα ειναι 69-74 και βαρος 59-68 κιλα. (Βεβαια υπαρχουν κ μεγαλυτερα μεγεθη δεν εχει ταβανι το προτυπο) εχουμε εδω κ εναν εφηβο αρσενικο 70 κιλα και κατι που παλι αδυνατος ειναι, ο μπαμπας του ηταν 105 κιλα. Ξεφευγεις δλδ μετα:LOL: για ελλαδα με την ζεστη καλο ειναι τα σκυλια αυτα να ειναι μεσα στον μεσο ορο.. (στα ματια μας παντα θελουμε το κατι μεγαλυτερο)
 
  • Like
Reactions: Eroe




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Κάτσε γτ μπερδεύτηκα... 500 γρ ωμου ή ξηράς του δίνεις;
Τώρα άμα σου πω ότι ο Ερόε εξαφανίζει 600-700 γρ ωμού την ημέρα και πάλι μου λέει η εκτροφέας ότι τωρα που ανπατύσσεται θα μπορούσε να τρώει κ παραπάνω;..
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme












Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Παιδιά έχω θέμα.
Αρνείται να φάει κοτόπουλο, αν είναι μεγάλο το κομμάτι το παει βόλτα, αν είναι σε μικρές μπουκιές τις κρύβει (μαντέψτε που).. Αρνί τρώει μια χαρά όπως κ τα άλλα κρέατα...
Επιλεκτικό δεν τον λες ούτε έχει μάθει να τσιμπολογάει την ώρα που τρώω...
Το βαρέθηκε; Δεν του αρέσει κάτι; Γμτ αν σταματήσει να τρωει το πιο οικονομικό κρέας που υπάρχει παει θα με ξεπαραδιάσει
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Δεν το κατάλαβα... Τι σημαίνει αρνείται? Αυτό έχει, αυτό θα φάει. Μην κάνεις πίσω (εκτός και είναι θέμα υγείας).
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αρνείται σημαίνει, το Σάββατο έφαγε τα πάντα εκτός από κοτόπουλο, είπα νταξ αστο... Χθες το πρωι εθαψε τη μισή μερίδα κάτω απ'το μαξιλάρι ΜΟΥ (εδω πρεπει να κολλάει το ιιιου της Δήμητρας :sick:), έμεινε νηστικός μέχρι το βράδυ (έφαγε όμως τα φρούτα κ τα λαχανικά), κ το βράδυ έπαιξε λίγο με το φαγητό του κ το παράτησε.
Αναγκάστηκα να το δώσω στα γατιά γτ θα χαλούσε. Σήμερα επειδή το μενού είχε άλλο κρέας, έφαγε όμορφα κι ωραία.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Κοίταξε, όσο έχει να τρώει διάφορα άλλα (δε μιλάω μόνο για την ίδια μέρα), θα σνομπάρει το κοτόπουλο, αν δεν του κάνει. Οπότε, έχεις θέμα. Προτείνω για αρχή, επικοινωνία με τον εκτροφέα.
 
  • Like
Reactions: Eroe




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αρνείται σημαίνει, το Σάββατο έφαγε τα πάντα εκτός από κοτόπουλο, είπα νταξ αστο... Χθες το πρωι εθαψε τη μισή μερίδα κάτω απ'το μαξιλάρι ΜΟΥ (εδω πρεπει να κολλάει το ιιιου της Δήμητρας :sick:), έμεινε νηστικός μέχρι το βράδυ (έφαγε όμως τα φρούτα κ τα λαχανικά), κ το βράδυ έπαιξε λίγο με το φαγητό του κ το παράτησε.
Αναγκάστηκα να το δώσω στα γατιά γτ θα χαλούσε. Σήμερα επειδή το μενού είχε άλλο κρέας, έφαγε όμορφα κι ωραία.
Ωστε ετσι!:LOL::LOL: εχεις δοκιμασει σε κιμα; Εστω λιγο στ μουλτι πχ.. οποτε να ανακατευτει εντελως με λαχανικα κτλ..
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ωστε ετσι!:LOL::LOL: εχεις δοκιμασει σε κιμα; Εστω λιγο στ μουλτι πχ.. οποτε να ανακατευτει εντελως με λαχανικα κτλ..
τους κιμάδες γενικά δεν τους πολυευχαριστιέται, δεν εχει συνηθίσει να τρώει νιανια φαγητά.. βέβαια μπορεί να τον ξεγελασω έτσι 1-2 φορές, αλλά θέλω να βρω την αιτία.. νιώθει ίσως κάτι ύποπτο; τπτ φάρμακα; ή έτσι εκδηλώνεται η δυσανεξία δλδ έχει αρχίσει να καταλαβαίνει ότι δεν του κάνει; όχι δεν ξύνεται δεν κάνει μαλακά κακά αλλά έχω διαβάσει ότι τα συμπτώματα εξελίσσονται σταδιακά αρχικά μπορεί να μην παρατηρήσεις κ τπτ... θα ήθελα να μου πεις και για τον Ένζο γτ έχει τέτοιο θέμα από οτι κατάλαβα.

Βέβαια θα ρωτήσω την εκτροφέα ήδη της έχω στείλει αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχουν ούτε 1 ούτε 2 σκυλιά, έχουν 6 ενήλικα συν τη νεολαία που αλλάζει συνέχεια, άλλα γεννιούνται άλλα υιοθετούνται... οπότε μπορεί να είχε κάνει τέτοια κ στο εκτροφείο κ απλά λόγω έλλειψης χρόνου να μην το είδαν οι άνθρωποι. Πάντως από όλα τα κρέατα το κοτόπουλο είναι το μοναδικό που προκαλεί τέτοια αντίδραση.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Κοιτα το σκεφτηκα κ εγω μηπως "βλεπει κατι" και γιαυτο κ το κανει περα.. απ την αλλη απλα μπορει να μην της αρεσει η γευση.. ο ενζο οχι καταβρωχθιζε τα παντα ειδικα τοτε που καναμε μπαρφ.. τα συμπτωματα φανηκαν με εμετους κ κολιτιδες δλδ.. να επαιρνες πχ βιολογικο-ελευθερας βοσκης να δοκιμαζες κ αυτο μονο κ μονο για να σου φυγει; Ισως απλα βεβαια το θεωρει αγευστο για τα γουστα της σε σχεση με τα υπολοιπα, μου το εκανε κ εμενα με τις σαρδελες οπου εκει τα κακα του ηταν κ σουπερo_O αλλος θα σ πει δινε κοτοπουλο σερι για μερες ωστε να μαθει οτι δεν εχει εναλλακτικη, πρεπει να τα τρωει ολα.. γτ στην μπαρφ μπορει να γινουν κ αυτα λογω ποικιλιας.. ή το αλλο.. αν το ζεματιζες λιγο για αρχη ισα ισα που βγαζει παραπανω γευση.. κ την επομενη πιο λιγο και πιο λιγο.. (αυτο ειναι κλεμμενο καποιος μ το χει πει απο εδω:LOL:)
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Κοιτα το σκεφτηκα κ εγω μηπως "βλεπει κατι" και γιαυτο κ το κανει περα.. απ την αλλη απλα μπορει να μην της αρεσει η γευση.. Ισως απλα βεβαια το θεωρει αγευστο για τα γουστα της σε σχεση με τα υπολοιπα, μου το εκανε κ εμενα με τις σαρδελες οπου εκει τα κακα του ηταν κ σουπερ
ή το αλλο.. αν το ζεματιζες λιγο για αρχη ισα ισα που βγαζει παραπανω γευση.. κ την επομενη πιο λιγο και πιο λιγο.. (αυτο ειναι κλεμμενο καποιος μ το χει πει απο εδω:LOL:)
Θα με αναγκάσετε να βάλω για εικονίδιο τον Ερόε να κάνει κοιλίτσες... με εκτεθειμένες όλες τις αποδείξεις ότι είναι Ο κι όχι Η :D:D:D:D:D:D
Λοιπόν! Έκανα αυτό που είπες, να ζεματίσω το κρέας... και όρμησε το θηρίο λες κι είχε να φαει από πέρσυ :ROFLMAO:
Λες απλά να του φαίνεται άνοστο σε σχέση με τα υπόλοιπα; Βέβαια το κοτόπουλο που προέρχεται από εργοστασιακές φάρμες ούτε μυρίζει ούτε φυσιολογικό χρώμα έχει... χάλια είναι κ τον καταλαβαίνω τον άτιμο..
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αχχαχαχαχα!! Ο ειναι καλε;; Τι σκατα, "η" ειχα κτλβει:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: α ναι;; Ε ναι τοτε για καντο ετσι μπας και.. δεν ξερω αν εχει να κανει με την συνηθεια ή τι ακριβως, ο δικος μου πχ που ετρωγε μονο κροκετα, οταν του παρουσιαζα ωμο ή μαγειρευτο, στο μαγειρευτο ορμαει.. που ουτε αυτο ειχε συνηθισει ετσι.. δεν ξερω γτ:confused: ωραια ισα ισα να το κανεις κ πιο μετα μειωνε τα λεπτα ζεματισματος πχ.. κ τα βιολογικα τα ατιμα ειναι πανακριβα..... Αν βρισκαμε καπου ανθρωπο με κοτες θα ηταν καλη φαση κ αυτο.. αρκει μη μ την φερουν με τα πουπουλα:cry:
(οταν ημουν μικρη ειχε η γιαγια στο χωριο, τους εβγαζα ονοματα τους εβαζα κορδελακι για περιλαιμιο τις επαιρνα να κοιμηθουμε μαζι καθαριζα το κοτετσι δυο φορες την μερα, τους εσκαβα να τους βρω σκουλικακια:LOL::LOL: κ οταν "εξαφανιζοταν" μια κοτα κ εκλαιγα μ ελεγαν οτι πηγε να σπουδασει:cautious:)
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Βρε τι μου θύμισες τώρα... εμένα είχε κατσίκες... 3 νομίζω ήταν... πλάσματα αξιολάτρευτα μιλάμε!ε σε κάποια φάση πήγαμε κ η μια έλειπε... μιλάμε για κλάααααμαααα.... :cry: εμένα μου είπαν την αλήθεια όμως :mad:
στο μαγειρευτό ορμάει κι ο Ήρωας... βέβαια η εκτροφέας τον άφηνε μερικές φορές να φάει κρέας βραστό μόνο κ μόνο γ να συνηθίσει γτ πολλοί δεν θέλουν να ασχοληθούν με το ωμό. αλλά το ότι δεν ήθελε να φαει λεει ότι μάλλον οφείλεται στον τρόπο που εκτρέφονται οι κότες γτ εκεί στο χωριό στην Ιταλία τα παίρνουν όλα βιολογικά κ ελευθέρας βοσκής... και αυτό το κοτόπουλο που πουλάνε εδώ στα κρεοπωλεία σαν χαρτί του φαίνεται, γι'αυτό το περιφρονεί... :(
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Marco 4

Active Member
11 Μαρτίου 2014
39
42
Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα πολυ τη βοηθεια σας μιας και εχω αρκετες αποριες παρολο που εχω "βγαλει" τα ματια μου στο διαβασμα.Ξεκινησα πριν απο 3 εβδομαδες ετοιμη Barf ισα ισα για να δω πως θα παει. Πηρα την A & D Natural Foods και επειδη ειχε μεσα αρκετα κοκκαλακια και μεγαλουτσικα σε μεγεθος πηρα και αλλη μια την NATURE’S FOOD με την οποια ομως παρολο που ειναι πολυ αλεσμενη, στα κακακια του βρισκω συνεχως παρα πολλα μικρα κοκκαλακια! Αναρωτιεμαι κυριως μην εχουμε κανα θεμα με το πολυ ασβεστιο γιατι στις εξετασεις που ειχε κανει τον Νοεμβριο ειχε λιγο πιο πανω απο το κανονικο ασβεστιο! Ευτυχως σε 2 μερες μου τελειωνει και θα αρχισω τη σπιτικη, αλλα χρειαζομαι τα φωτα σας! Τι να δωσω??? Και οταν λεω τι εννοω ακριβως τι.. Δηλαδη ποσο ειναι για παραδειγμα το ποσοστο κοκκαλο/κρεας στο καθε κομματι πχ φτερουγα,πλαταρι,μπουτι κτλ Συγνωμη αν σας φαινονται χαζα αυτα που λεω αλλα προσπαθω να μαθω και να μην κανω καμια βλακεια! Ξεκινησα την ωμη λογω της επιληψιας που εχει ο σκυλακος μου γιατι μου ειπαν σε ενα γκρουπ επιληπτικων σκυλιων οτι θα βοηθηθει με τα ωμα και ειμαι πολυ πολυ αγχωμενη!:sick: Θα με βοηθουσε πολυ να μαθω τις αναλογιες για να ξερω πως να τον ταιζω σωστα. Η ποσοτητα που πρεπει να τρωει ειναι 225-250 γρ/μερα, οκ με αυτο αλλα πως θα βγαλω αυτο αναλογικα?πφφ ισως ειμαι χαζη τελικα αλλα πραγματικα δεν ξερω..Συγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστω!