BARF συνοπτικά για αρχάριους.


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Οι φυσικές πηγές χονδροϊτίνης είναι αρκετές ή χρειαζόμαστε συμπλήρωμα;
Τα κρέατα που δίνω περιέχουν χόνδρους, όπως π.χ. λαιμοί και πλατάρια κότας, αλλά φτάνει αυτό;.. Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι.
Πιστευω εισαι οκ με αυτα που δινεις, αλλα αν θες να ανεβασεις τα επιπεδα ενας καλος τροπος ειναι οι μοσχαρισιες ουρες, ειναι φουλ στους χονδρους αλλα και edible bone. Για συμπληρωματα δεν εχω αποψη, νομιζω οτι οτι χρειαζεται ο σκυλος υπαρχει μεσα στο χασαπικο..
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ωραια αφου εχουμε ανοιξει τετοια κουβεντα για πειτε:LOL: εγω τι να δινω σαν την μοσχαρισια ουρα πχ που να μην ειναι ομως μοσχαρι η κοτα; Λαιμο απο αρνι πχ ειναι τετοιο πραγμα; Ειμαι σε φαση π ψαχνω ανθρωπο ο οποιος να συνεργαζεται με φαρμες (και για μενα κ για τ σκυλο) γιατι εχω κ ενα ηθικο θεματακι με τα ζωα απο τα εργοστασια (σουπερμαρκετ κλασικα χασαπικα κτλ) πχ ψαχνω για κουνελια (που να μπορω να τρωω κ εγω ομως μη μ πειτε για αυτα που τρωνε τα φιδια) τι σημειο θα μπορουσα να δωσω με χονδρο εκτος κοτας μοσχαριου.. επισης μπορει να μ θυμησει καποιος τι μερη τ αρνιου μπορω να ζητησω που να ειναι πιο οικονομικα αλλα οκ για τον σκυλο? Γιατι μεχρι στιγμης δινω ετοιμη μπαρφ αρνι.. διαβαζω πολλα σαιτ στο εξωτερικο που δινουν μπαρφ σε σκυλια με θεματα δυσανεξιων (πολλοι εχουν θεμα με μοσχαρι κοτα κυριως) κ δινουν κατι βισωνες κ κατι παπιες που να τα βρω αυτα.. γαλοπουλα θα κοιταξω επισης, απλα χρειαζομαι καθαρο κρεας ή εστω κρεας με κοκκαλο π αν βραστει λιγο να βγαινει (για ασβεστιο δινω καθαρο κοκκαλο σκονη π ειναι κ για ανθρωπινη καταναλωση)
 
  • Like
Reactions: Hammer


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
γαλοπουλα ειναι νομιζω το αμεσως πιο φτηνο μετα το κοτοπουλο(το χοιρινο το αποκλειουμε)
Τωρα αν κοιτας μονο βιολογικα κτλ ανεβαινει κατακορυφα το κοστος.
Γιατι με το κοτοπουλο τι σου παρουσιαζει?
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ωραια αφου εχουμε ανοιξει τετοια κουβεντα για πειτε:LOL: εγω τι να δινω σαν την μοσχαρισια ουρα πχ που να μην ειναι ομως μοσχαρι η κοτα; Λαιμο απο αρνι πχ ειναι τετοιο πραγμα; Ειμαι σε φαση π ψαχνω ανθρωπο ο οποιος να συνεργαζεται με φαρμες (και για μενα κ για τ σκυλο) γιατι εχω κ ενα ηθικο θεματακι με τα ζωα απο τα εργοστασια (σουπερμαρκετ κλασικα χασαπικα κτλ) πχ ψαχνω για κουνελια (που να μπορω να τρωω κ εγω ομως μη μ πειτε για αυτα που τρωνε τα φιδια) τι σημειο θα μπορουσα να δωσω με χονδρο εκτος κοτας μοσχαριου.. επισης μπορει να μ θυμησει καποιος τι μερη τ αρνιου μπορω να ζητησω που να ειναι πιο οικονομικα αλλα οκ για τον σκυλο? Γιατι μεχρι στιγμης δινω ετοιμη μπαρφ αρνι.. διαβαζω πολλα σαιτ στο εξωτερικο που δινουν μπαρφ σε σκυλια με θεματα δυσανεξιων (πολλοι εχουν θεμα με μοσχαρι κοτα κυριως) κ δινουν κατι βισωνες κ κατι παπιες που να τα βρω αυτα.. γαλοπουλα θα κοιταξω επισης, απλα χρειαζομαι καθαρο κρεας ή εστω κρεας με κοκκαλο π αν βραστει λιγο να βγαινει (για ασβεστιο δινω καθαρο κοκκαλο σκονη π ειναι κ για ανθρωπινη καταναλωση)
δοκίμασε την γίδα , ωραίο κρέας με σωστό λίπος καλή τιμή, για εμένα καλύτερο απο ζυγουρι η πρόβατο. Εγώ δίνω ψαχνό από το μπούτι και τον λαιμό ολόκληρο για τα κόκαλα. Αν είσαι Αθήνα το σμ κρεάτων Ρίζος την βαζουν συχνά με 3 ευρώ το κιλό ότι κομάτι και να παιρνεις
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Η μοσχαρισια ουρα πολυ τη λιγουρευτηκα για το γκρεμλιν. Πως τη δινετε? Ζητατε να σας τη κοψουν σε 2-3 κομμάτια υποθετω? Ειμαι πολυ ασχετη απο κρεατα.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Η μοσχαρισια ουρα πολυ τη λιγουρευτηκα για το γκρεμλιν. Πως τη δινετε? Ζητατε να σας τη κοψουν σε 2-3 κομμάτια υποθετω? Ειμαι πολυ ασχετη απο κρεατα.
Εξαρτάται αν έχει μάθει ο μικρός να "τεμαχίζει" τα κομμάτια του. Αλλιώς σπάστη στους συνδέσμους.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Η μοσχαρισια ουρα πολυ τη λιγουρευτηκα για το γκρεμλιν. Πως τη δινετε? Ζητατε να σας τη κοψουν σε 2-3 κομμάτια υποθετω? Ειμαι πολυ ασχετη απο κρεατα.
με 7 ευρώ το κιλό , εγώ αν έπαιρνα θα την έκανα μοσχαρόσουπα :p από μοσχαρίσια κόκαλα δινω μοσχαρόπλευρα
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Ωραια αφου εχουμε ανοιξει τετοια κουβεντα για πειτε:LOL: εγω τι να δινω σαν την μοσχαρισια ουρα πχ που να μην ειναι ομως μοσχαρι η κοτα; Λαιμο απο αρνι πχ ειναι τετοιο πραγμα; Ειμαι σε φαση π ψαχνω ανθρωπο ο οποιος να συνεργαζεται με φαρμες (και για μενα κ για τ σκυλο) γιατι εχω κ ενα ηθικο θεματακι με τα ζωα απο τα εργοστασια (σουπερμαρκετ κλασικα χασαπικα κτλ) πχ ψαχνω για κουνελια (που να μπορω να τρωω κ εγω ομως μη μ πειτε για αυτα που τρωνε τα φιδια) τι σημειο θα μπορουσα να δωσω με χονδρο εκτος κοτας μοσχαριου.. επισης μπορει να μ θυμησει καποιος τι μερη τ αρνιου μπορω να ζητησω που να ειναι πιο οικονομικα αλλα οκ για τον σκυλο? Γιατι μεχρι στιγμης δινω ετοιμη μπαρφ αρνι.. διαβαζω πολλα σαιτ στο εξωτερικο που δινουν μπαρφ σε σκυλια με θεματα δυσανεξιων (πολλοι εχουν θεμα με μοσχαρι κοτα κυριως) κ δινουν κατι βισωνες κ κατι παπιες που να τα βρω αυτα.. γαλοπουλα θα κοιταξω επισης, απλα χρειαζομαι καθαρο κρεας ή εστω κρεας με κοκκαλο π αν βραστει λιγο να βγαινει (για ασβεστιο δινω καθαρο κοκκαλο σκονη π ειναι κ για ανθρωπινη καταναλωση)
Και καλα κανεις και το ψαχνεις και απο ηθικης και απο πλευρας υγειας. Δυστυχως για τους περισσοτερους ειναι ψιλα γραμματα και η κριση εκανε τα πραγματα ακομα χειροτερα..Αν δω καποια καλη περιπτωση θα σου πω. Μην το δενεις οτι επειδη σου εβγαλε προβλημα με τον μοσχαρισιο κιμα θα γινει το ιδιο και με τις ουρες. Ετσι κι αλλιως αυτες τις δινεις συμπληρωματικα οπως τα raw meaty bones, μονο με δοκιμη θα μαθεις..Εγω τις φτιαχνω σουπα στη χυτρα με λιγο λεμονι μεσα, τα κοκκαλα σχεδον λιωνουν και οταν γινει βραζω ρυζι στον ζωμο..ΠΡΟΣΠΑΘΩ να κραταω και για το σκυλι:D..Η αλλη πολυ καλη περιπτωση ειναι τα χοιρινα ποδια, κατι ηξεραν οι Σπαρτιατες;), βραζεις καλα, οταν γινουν αφαιρεις τα κοκκαλα και κρατας το παραμικρο κοματι κρεας και μεδουλια, στον ζωμο μπορεις να βρασεις οτι θες ρυζι, λαχανικα, πατατες..Επισης και σε αυτη την περιπτωση γινεται προσπαθεια να μεινει και για τον σκυλο..Η γιδα που εγραψε η vek ειναι τελειο κρεας και συνηθως, επειδη αξιοποιουν καλα πολλα ειδη βοσκης, στις πιο πολλες περιπτωσεις τα ζωα βλεπουν τον ηλιο.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ναι παιδιά πιστεύω ότι τη χονδροϊτίνη μπορεί να την πάρει και από βρασμένο χόνδρο οπότε κάνει και το χοιρινό αλλά και τα αρνίσια ποδαράκια αν τα βράσουμε καλά και αφαιρέσουμε τα κόκκαλα και δώσουμε μόνο το κρέας μαζί με τους χόνδρους που γίνονται σαν ζελές τέτοιο πράμα. Επίσης, νομίζω και τον ζωμό μπορούμε να δώσουμε, τα ποδαράκια δεν έχουν λίπος.
Για τις ουρές υπέροχη ιδέα @Hammer, θα πάρω τη Δευτέρα!
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Οι σουπες αυτες ειναι "εντονες" οποτε δεν ειναι για να καταναλωνεις ποσοτητες, ουτε για καθε μερα. Τα κοπρανα του σκυλου θα σου δειξουν ποσο χρειαζεται. Τις φτιαχνεις και αποθηκευεις το περισσευμα στην καταψυξη/ψυγειο για αργοτερα. Μου ανοιξε η ορεξη τωρα:)..
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εμένα το βασικό πρόγραμμα έχει ως εξής


  • δευτέρα κοτόπουλο (πλατάρια και λαιμοί) + μισό συκώτι κοτόπουλου + στομάχι κοτόπουλου
  • τρίτη κουνέλι ή αρνί + μισό συκώτι κοτόπουλου + αρνίσιος πατσάς
  • τετάρτη πάπια ή χήνα ή ορτύκι ή γαλοπούλα + μοσχαρίσιος πατσάς
  • πέμπτη αρνί + φτερά κοτόπουλου
  • παρασκευή ωμό ψαρι ολόκληρο
  • σάββατο μοσχάρι ή κιμάς μοσχαρίσιος + μισό συκώτι κοτόπουλου + λαιμός κοτόπουλου
  • κυριακή: αυγά ωμά


Κάθε μέρα συμπληρωματικά φρούτα (μήλο, αχλάδι, ακτνίδιο) και λαχανικά
Γιαούρτι πρόβειο ή κατσικίσιο συμπληρωματικά 1-2 φορές την εβδομάδα

οπότε λέω για να ανεβάσω λίγο τη χονδροϊτίνη να αντικαταστήσω το λαιμό κοτόπουλου και ένα μέρος του μοσχαρίσιου κρέατος του σαββάτου με ουρές μοσχαριού, θα τις σπάσω κ θα τις ζυγίσω γ να δω πόσο να δίνω, και μια φορά την εβδομάδα να δίνω και λίγη "σούπα" από ποδαράκια αρνίσια π.χ. την πέμπτη
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
με 7 ευρώ το κιλό , εγώ αν έπαιρνα θα την έκανα μοσχαρόσουπα :p από μοσχαρίσια κόκαλα δινω μοσχαρόπλευρα
εδω οτι υπαρχει γυρω ειναι σε στυλ σουπερμαρκετ και πλευρα δε βρισκω, ειναι κατι νιανια τεματισμενα παντα. Φοβαμαι να τα δωσω ετσι μικρα. Γενικα δε βρισκω κοκαλο της προκοπης , ουτε μπορω να βγαλω ακρη. (ειμαι και πρωταρα απο κρεατα οπως ειπα) Ουρα ομως βρηκα , θα τη θυσιασω για το γκρεμλιν :LOL:
 
Last edited:


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Για γιδα δεν ειχα σκεφτει.. η γιδα δλδ τι ζωο ειναι;:ROFLMAO:(n) @medusa οπως κτλβες δεν εισαι η μονη ασχετη:ROFLMAO::ROFLMAO:. Επισης @Hammer τωρα που το λες.. εχω την εντυπωση οτι πχ με συκωτι μοσχαρισιο πχ δεν ειχε θεματα.. αρα παμε παλι, για χονδρο αν βρω μοσχαρισια ουρα ή οτι σε ποδι; Χοιρινο αρνησιο γιδισιο κτλ; Τον τροπο μαγειρεματος τον κτλβα ενταξει! Ελεγα μπας τα εβαζα σε παγοκυστες μετα πχ ή κατι τετοιο ωστε να αρχισω να δινω δειλα δειλα (μην τον χαλασουμε τωρα που τον φτιαξαμε)
@Eroe τα κουνελια κ τα ορτικια που τα βρισκεις καλε.. κατι θυμαμαι που γραφανε για εκτροφεις ορτυκιων και θηραματα για.. κατι.. εκει;μ αρεσει το προγραμμα σου.. Την παπια που την βρηκες ομως.. φφφ με δυο νεας γης πολυ φοβαμαι οτι οτι περισσευει απ τα σκυλια να τ τρωω εγω:LOL:
@lostresam με κοτοπουλο μοσχαρι μου κανει μαλακα κακα κ κολιτιδες (εκλαιγε την ωρα π εκανε κακα δλδ) με ωμο κοτοπουλο κανει κ εμετο. Κ γενικα περισσοτερη φαγουρα-δερματικα.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Παιδιά μη φανταστείτε ότι τρώει κάθε βδομάδα ορτύκια κ φασιανούς :D
Είναι το πρόγραμμα όπως μου το είχε στείλει η εκτροφέας, κ μου έδωσε το ελεύθερο να το προσαρμόζω,.. οπότε δίνω αρνί και γαλοπούλα, ορτύκια έχω παραγγείλει κατεψυγμένα απ΄το Βασιλόπουλο (φυσικά για να μαγειρέψω κ για τον εαυτό μου) κ αμα του αρέσουν θα τα καθιερωσω για μια φορά το μήνα, για το κουνέλι ψαχνομαι ακόμα... απο εκτροφεία θηραμάτων πρέπει να παραγγείλεις ποσότητα κ δεν έχω κ τεράστια κατάψυξη :(
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Για γιδα δεν ειχα σκεφτει.. η γιδα δλδ τι ζωο ειναι;:ROFLMAO:(n) @medusa οπως κτλβες δεν εισαι η μονη ασχετη:ROFLMAO::ROFLMAO:. Επισης @Hammer τωρα που το λες.. εχω την εντυπωση οτι πχ με συκωτι μοσχαρισιο πχ δεν ειχε θεματα.. αρα παμε παλι, για χονδρο αν βρω μοσχαρισια ουρα ή οτι σε ποδι; Χοιρινο αρνησιο γιδισιο κτλ; Τον τροπο μαγειρεματος τον κτλβα ενταξει! Ελεγα μπας τα εβαζα σε παγοκυστες μετα πχ ή κατι τετοιο ωστε να αρχισω να δινω δειλα δειλα (μην τον χαλασουμε τωρα που τον φτιαξαμε)
@Eroe τα κουνελια κ τα ορτικια που τα βρισκεις καλε.. κατι θυμαμαι που γραφανε για εκτροφεις ορτυκιων και θηραματα για.. κατι.. εκει;μ αρεσει το προγραμμα σου.. Την παπια που την βρηκες ομως.. φφφ με δυο νεας γης πολυ φοβαμαι οτι οτι περισσευει απ τα σκυλια να τ τρωω εγω:LOL:
@lostresam με κοτοπουλο μοσχαρι μου κανει μαλακα κακα κ κολιτιδες (εκλαιγε την ωρα π εκανε κακα δλδ) με ωμο κοτοπουλο κανει κ εμετο. Κ γενικα περισσοτερη φαγουρα-δερματικα.
Να σου εγώ νόμιζα ότι η γίδα είναι ένα πάνω από χρόνο κατσικάκι αλλά τελικά είναι ένα υποείδος κατσικιου, και όπως είπε και ο @Hammer μεγαλώνει ελεύθερα χωρίς ορμόνες πολλά φάρμακα και αντιβιώσεις και χωρίς πολλές ζωοτροφές.
Εγω μπορεί να μην εχω νέας γης αλλα θελω 4,5 κιλά την ημερα μπαρφ για τα ζαβα μου οπότε ψαχνομαι αρκετά για καλυτερες τιμές.
Δοκίμασε να παρακολουθείς και τις προσφορές του κρεοπωλείου Σιάκος και αν δεν κανω λαθος εχεις παει κοντα στο Καπανδρίτη ? εκεί εχει ενα κρεοπωλείο που κανει πολυ καλές προσφορές ψωνίζει μια φίλη
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
@Eroe αρτυκια βασιλοπουλου ε; Ωραια εχω κ 6ευρο κουπονι θα φαει ο ενζο μιση μεριδα:LOL::LOL:. Αυτα δλδ δεν γινεται να ειναι εργοστασιου ε; Ωραια θα το ψαξω, το προγραμμα ειναι πολυ ενδιαφερον παντως!!
@vek πηγαινοερχομαι αθηνα συρο αλλα οταν ειμαι αθηνα μενω ανοιξη τωρα ναι.. (ισως πλεον να ειμαι λιγο περισσοτερο αθηνα δλδ θα φανει) για να το λες κοντα στο καπανδριτη θα ειναι.. κατι μ λεει:LOL::LOL:. 4,5 κιλα μπαρφ;;; Α καλα ειμαι τοτε καλε.. οχι εγω θα τους δινω κανενα κιλο το πρωι λεω.. ωραια σε ευχαριστω θα ψαξω αυτο π λες τ σιακο και αν μαθεις αυτο το κρεοπωλειο που λες στειλε!!:D:D
 
  • Like
Reactions: vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
@Eroe αρτυκια βασιλοπουλου ε; Ωραια εχω κ 6ευρο κουπονι θα φαει ο ενζο μιση μεριδα:LOL::LOL:. Αυτα δλδ δεν γινεται να ειναι εργοστασιου ε; Ωραια θα το ψαξω, το προγραμμα ειναι πολυ ενδιαφερον παντως!!
@vek πηγαινοερχομαι αθηνα συρο αλλα οταν ειμαι αθηνα μενω ανοιξη τωρα ναι.. (ισως πλεον να ειμαι λιγο περισσοτερο αθηνα δλδ θα φανει) για να το λες κοντα στο καπανδριτη θα ειναι.. κατι μ λεει:LOL::LOL:. 4,5 κιλα μπαρφ;;; Α καλα ειμαι τοτε καλε.. οχι εγω θα τους δινω κανενα κιλο το πρωι λεω.. ωραια σε ευχαριστω θα ψαξω αυτο π λες τ σιακο και αν μαθεις αυτο το κρεοπωλειο που λες στειλε!!:D:D
κοντα κοντά δεν είσαι , αλλα ενταξει ... θα ρωτησω την φιλη πως λεγετε και θα σου πω
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@Eroe αρτυκια βασιλοπουλου ε; Ωραια εχω κ 6ευρο κουπονι θα φαει ο ενζο μιση μεριδα:LOL::LOL:.
Καλά ο Ενζο θα τα κάνει μια χαψιά :D
Είναι αυτά, λεει εκτρέφονται μόνο με φυτικές τροφές κ μπλα μπλα μπλα...
Στον Ήρωα, αν η συσκευασία περιέχει 4 ορτύκια, θα του δώσω τα μισά (γτ θα φάει κ πατσά ούτως ή άλλως) κ τα άλλα μισά θα τα φάω εγώ...
Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι ποτέ μα ποτέ δεν θα μου ερχόταν στο μυαλό η ιδέα να μαγειρέψω ορτύκια για μένα. Στο σούπερ θα τα αγνοούσα κανονικά κ θα αγόραζα καμιά μπριζόλα χοιρινή κ τέλος. Να όμως... για να φαει Η Αυτού Εξοχότης, τώρα τα παίρνουμε κι αυτά :D :D :D
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ωραια! Καλα τα ορτυκια ουτε εγω τα ειχα σκεφτει ποτε εννοειται.. αλλα ρι να κανω θα δοκιμασω:ROFLMAO:. Τα περιμενα κ πιο ακριβα να σ πω.. ετσι κ αλλιως το πρωινο του ενζο μονο θα περιεχει τετοια το οποιο ετσι κ αλλιως θα ειναι μικροτερη ποσοτητα απο το βραδινο κ δεν θα περιεχει ξηρα αυτη ειναι η σκεψη μου. Γιατι κινειται μετα παμε βολτες κτλ κ θελω ελαφρυ πρωινο κ μικροτερη ποσοτητα για να το χωνευει πιο γρηγορα.. οποτε θα του δινω κανενα κιλο το πολυ σκεφτομαι που μεσα σε αυτο τ μεγαλυτερο ποσοστο θα ειναι μια πρωτεινη διαφορετικη καθε μερα.. ετσι βγαινει κ πιο οικονομικα κ πιο υγιεινα γιαυτον. Αν συμφωνισει κ τ στομαχι του φυσικα σε ολα αυτα..Παντως για την ιστορια να πω οτι τα νεας γης τρωνε πολυ μικροτερη ποσοτητα απο αυτη που θα νομιζαμε.. τωρα αυτος πχ τρωει με τπρ πανω απο 500 γρ την ημερα συνολο συν λιγο βραστη πατατα ή γλυκοπατατα ή κολοκυθα κ μου τον λενε κ λιγο χοντρουλη:cautious:
 
  • Like
Reactions: Eroe