BARF συνοπτικά για αρχάριους.


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ειναι ωραίο το κουνελι , χαμηλα λιπαρα ωραία πρωτείνη κοντα στα φυσικα θηραματα του σκυλου και καθαρο ζωο. ΘΕωρήτε οτι ειναι και καλό για τις αλλεργιες
Αν είσαι αθηνα πηγαινε αγορα , μερικες φορες βρίσκω στο γυρω στα 4,5 με 5 ευρω δινω στην γριά Λόλα αλλα οχι συνεχεια μια φορα την εβδομαδα.
 
  • Like
Reactions: Eroe and Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Ορτυκια ολοκληρα με τα πουπουλα n all. Μπορεις να τα βρεις σε εκτροφεια θηραματων. Απ οσο ξερω υπαρχουν και κοντα στην Αθηνα. Απο τα καλυτερα κρεατα, οι κινεζοι το θεωρουν φαρμακο, τα αυγα τους επισης.
 
  • Like
Reactions: vek


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Παντως αυτο για τα κουνελια μου το εχει πει κ εμενα κτηνοτροφος και χασαπης, οτι μολις προσβληθουν τελος και οτι ειναι τα πιο ευαισθητα..
 
  • Like
Reactions: Eroe


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ορτυκια ολοκληρα με τα πουπουλα n all. Μπορεις να τα βρεις σε εκτροφεια θηραματων. Απ οσο ξερω υπαρχουν και κοντα στην Αθηνα. Απο τα καλυτερα κρεατα, οι κινεζοι το θεωρουν φαρμακο, τα αυγα τους επισης.
πανακριβα όμως :( δεν τα εχω βρει κατω απο 7 ευρώ , Ξερεις καπου που τα δινουν πιο οικονομικά ?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
To κουνέλι θεωρείται το πιο υποαλεργικό κρέας (μετά το άλογο).
Εμένα με φοβίζουν πάντως τα κόκαλλά του που είναι ψιλά και αιχμηρά και δεν το παίρνω.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
ειναι ωραίο το κουνελι , χαμηλα λιπαρα ωραία πρωτείνη κοντα στα φυσικα θηραματα του σκυλου και καθαρο ζωο. ΘΕωρήτε οτι ειναι και καλό για τις αλλεργιες
Αν είσαι αθηνα πηγαινε αγορα , μερικες φορες βρίσκω στο γυρω στα 4,5 με 5 ευρω δινω στην γριά Λόλα αλλα οχι συνεχεια μια φορα την εβδομαδα.
To τεμαχιο τοσο λιγο??!
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme








Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Vek
πανακριβα όμως :( δεν τα εχω βρει κατω απο 7 ευρώ , Ξερεις καπου που τα δινουν πιο οικονομικά ?
Δεν το εχω ψαξει να σου πω την αληθεια, στο παρελθον ειχα πανω απο 50 ορυκια, αν εχεις χωρο μπορεις να τα εκθρεψεις και πιστεψε με θα εχεις πιο πολλα απ οσο μπορουν να φανε τα σκυλια σου. Μιλα με τα εκτροφεια και ρωτα τους αν υπαρχουν εποχες που τα δινουν χονδρικη πχ οταν μετα απο μια καινουρια παρτιδα θελουν να ξεφορτωθουν του παραπανισιους "κοκορες". Ενα εκτροφειο που βρηκα οταν εψαχνα για χηνες ειναι αυτο http://www.hatzinakis.gr/index.html νομιζω ειναι στα Μεγαρα, φαινεται καλη περιπτωση. Αν δεν τα χρειαζεσαι καθαρισμενα (πουπουλα, εντοσθια) φανταζομαι θα σου κανουν πολυ καλυτερη τιμη. Αφαιρεις μονο τα φτερα πτησης και ταϊζεις:)
 
  • Like
Reactions: vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Vek Δεν το εχω ψαξει να σου πω την αληθεια, στο παρελθον ειχα πανω απο 50 ορυκια, αν εχεις χωρο μπορεις να τα εκθρεψεις και πιστεψε με θα εχεις πιο πολλα απ οσο μπορουν να φανε τα σκυλια σου. Μιλα με τα εκτροφεια και ρωτα τους αν υπαρχουν εποχες που τα δινουν χονδρικη πχ οταν μετα απο μια καινουρια παρτιδα θελουν να ξεφορτωθουν του παραπανισιους "κοκορες". Ενα εκτροφειο που βρηκα οταν εψαχνα για χηνες ειναι αυτο http://www.hatzinakis.gr/index.html νομιζω ειναι στα Μεγαρα, φαινεται καλη περιπτωση. Αν δεν τα χρειαζεσαι καθαρισμενα (πουπουλα, εντοσθια) φανταζομαι θα σου κανουν πολυ καλυτερη τιμη. Αφαιρεις μονο τα φτερα πτησης και ταϊζεις:)
Εκτροφή ? μπα, γιατί μετά με βλέπω με κάτι εκατοντάδες ορτύκια που να μην τα σφάζει κανείς:p
ΘΑ τους πάρω τηλέφωνο σε ευχαριστώ
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εκτροφή ? μπα, γιατί μετά με βλέπω με κάτι εκατοντάδες ορτύκια που να μην τα σφάζει κανείς
Δεν χρειάζεται να τα σφάξεις... Αμολάς τον σκύλο κ του λες, ορίστε κ το φυσικό σας θήραμα κύριε :LOL:

Ενα εκτροφειο που βρηκα οταν εψαχνα για χηνες ειναι αυτο http://www.hatzinakis.gr/index.html νομιζω ειναι στα Μεγαρα, φαινεται καλη περιπτωση.
Στη Θεσσαλονίκη γιατι ρε γμτ δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο;
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Δεν χρειάζεται να τα σφάξεις... Αμολάς τον σκύλο κ του λες, ορίστε κ το φυσικό σας θήραμα κύριε :LOL:
Οχι γιατι το πουλι θα υποφερει ετσι, ενω εσυ μπορεις να κανεις την "Θυσια" χωρις να καταλαβει καν πονο. Επισης μετα το σκυλι θα χτυπιεται κατω στις βολτες οταν βλεπει περιστερια, δεκαοχτουρες κτλ..Σιγουρα υπαρχουν εκτροφεια στη Θεσσαλονικη, αν δε βρισκεις στο google, παρε ενα τηλ στο κυνηγετικο συλλογο της περιοχης σου και θα σου βρουνε σιγουρα, ειδικα αν τους πεις οτι εχεις λαγωνικο;), πολυ ομορφος by the way να τον χαιρεσαι!
 
  • Like
Reactions: vek


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Οχι γιατι το πουλι θα υποφερει ετσι, ενω εσυ μπορεις να κανεις την "Θυσια" χωρις να καταλαβει καν πονο.
Βρε... ένα αστείο εκανα! :)
Παντως ευχαριστω για τις ευχες αλλα και για την ιδεα, θα ψαξω για εκτροφεια θηραματων!
 
  • Like
Reactions: Hammer




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Ψάχνοντας και διαβάζοντας για b.a.r.f., μιας και ο μικρός μου έχει αρχίσει ήδη τα ωμά (από 6 εβδομάδων δειλά-δειλά), έπεσα σε αυτή την ταμπέλα θερμίδων για barf. Τη μετέφρασα στα ελληνικά, για να έχουμε όλοι μία εικόνα.
Επειδή όμως είμαι και σχετικά ψάρακας στην ωμή διατροφή, αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα και έχει εικόνα, θα χαρώ πολύ να συμπληρώσει ή να διορθώσει.
 

Attachments



Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Οι φυσικές πηγές χονδροϊτίνης είναι αρκετές ή χρειαζόμαστε συμπλήρωμα;
Τα κρέατα που δίνω περιέχουν χόνδρους, όπως π.χ. λαιμοί και πλατάρια κότας, αλλά φτάνει αυτό;.. Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οι φυσικές πηγές χονδροϊτίνης είναι αρκετές ή χρειαζόμαστε συμπλήρωμα;
Τα κρέατα που δίνω περιέχουν χόνδρους, όπως π.χ. λαιμοί και πλατάρια κότας, αλλά φτάνει αυτό;.. Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι.
Εξαρτάται. Αν ο σκύλος έχει πρόβλημα, σίγουρα δεν είναι αρκετές. Για φυλές που έχουν τάση για αρθριτικά προβλήματα αργότερα στη ζωή, εγώ θα ξεκινούσα συμπληρώματα όταν γίνουν 4-5 ετών περίπου, προληπτικά.