Barf vs Ξηρά τροφή..??


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Κατά βάση ταΐζω ξηρά αλλά μια φορά την εβδομάδα θα φάνε και καμιά ωμή φτερούγα ή λαιμό από κοτόπουλο, μικρά ωμά ψαράκια ή ωμό κρόκο αυγού - έτσι για ποικιλία.
Δεν παρατήρησα ποτέ κανένα πρόβλημα.
Στη Χαρά όταν εγκυμονούσε έδινα εκτός της ξηράς τροφής puppy και ωμό φιλέτο από κοτόπουλο ή γαλοπούλα και satin balls με κύριο συστατικό ωμό κιμά.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Να διευκρινίσω: δεν είπα ότι η ξηρά έχει πιο πολλά θετικά (αν το πίστευα αυτό δεν θα συζητούσαμε τώρα).
Είπα "μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ο συνδυασμός αυτός είναι και καλή λύση, από την άποψη ότι μέσω της ποικιλίας, ο σκύλος θα λάβει όλα τα ωφέλιμα συστατικά και από τις 2 μορφές τροφής." Όπως και αν τρώει μόνο κροκετα ή μόνο ωμό κρέας, δεν πρέπει να συμπληρώσεις; είτε με σκευάσματα, είτε με ειδικά συμπληρώματα,είτε με τα λαχανικά και κάτι άλλα σπόρια :p; άρα(στο μυαλό μου πάντα) κατι λείπει από κάθε τύπο τροφής, που ενδεχομένως να συμπληρώνει η μία την άλλη.
Ξαναλέω για να μην μπερδευτουμε. Ο ορισμός της barf είναι η ποικιλία ακριβώς γιατί μόνο κρέας κάθε μέρα δεν καλύπτει όλες τις ανάγκες . Μιλάω πάντα για τον συνδυασμό ξηράς και έτοιμης barf (με ότι μπορεί να της λείπει ανάλογα το μείγμα της κάθε εταιρίας).
Η ξηρά θεωρείται ολοκληρωμένη διατροφή και υποτίθεται πως προσφέρει ότι χρειάζεται ο σκύλος.
Στην ωμή για να είναι ολοκληρωμένη προσθέτουμε εμείς τα κατάλληλα υλικά ώστε να γίνει ολοκληρωμένη.
Μέχρι εδώ συμφωνούμε. Σε αυτό που διαφωνώ είναι ότι την ωμή θα την κάνεις ολοκληρωμένη και θα της προσθέσεις αυτά που λείπουν βάζοντας κροκετες μέσα. Σου δεν το λέω κακοπροαιρετα και μην με παραξηγησεις αλλά είναι εντελώς κουλό αυτό.
Φιλικά πάντα.

Έχω και άλλα πολλά να γράψω πάνω σε αυτό αλλά πρέπει να πάω τον Ερμή βόλτα.
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Κατά βάση ταΐζω ξηρά αλλά μια φορά την εβδομάδα θα φάνε και καμιά ωμή φτερούγα ή λαιμό από κοτόπουλο, μικρά ωμά ψαράκια ή ωμό κρόκο αυγού - έτσι για ποικιλία.
Δεν παρατήρησα ποτέ κανένα πρόβλημα.
Στη Χαρά όταν εγκυμονούσε έδινα εκτός της ξηράς τροφής puppy και ωμό φιλέτο από κοτόπουλο ή γαλοπούλα και satin balls με κύριο συστατικό ωμό κιμά.
Ναι αλλά δεν τα δινεις μιξ με κροκετες;
 
  • Like
Reactions: JIM GAR




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Βγάλε βόλτα τον Ερμή και εδώ θα είμαστε (y)
Εννοείται ότι συζητάμε φιλικά, να μάθω θέλω (ρε με το forum που φοβόμαστε μην τυχόν και πούμε διαφορετική γνώμη από τον άλλον, πρέπει να διευκρινισουμε και την φιλική διάθεση πλέον ,μη τυχόν και παρεξηγηθεί ο άλλος :p)
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Λοιπον να προσπαθησω να εξηγησω λιγακι .....με την κροκετα ο σκυλος πινει περισσοτερο νερο απ οτι αν του δωσεις ωμο .....αυτο εχει παρατηρηθει και εμπειρικα αλλα εξηγειται και με βαση την περισσοτερη ποσοτητα νατριου που εχει μια κροκετα ...περισσοτερο νατριο αυξηση της διψας περισσοτερο νερο πινει ο σκυλος προκειμενου να αποβαλλει την περισσεια νατριου .......
 
  • Like
Reactions: elverg


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
Καλησπερα! Εχω ενα dogo argentino και του δινω την origen..Αν και ακριβη (90 ευρω τα 13 κιλα) μου την εχουν συστησει για την καλυτερη...ο μικρος ειναι 3 μηνων και εδω κ λιγες μερες ψαχνομαι για το τι ειναι καλυτερο να τρωει..μπορειτε να με καθοδηγησετε.. :)
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
θα σ συνεστηνα barf apo th στιγμη που διαθετεις τα χρηματα ...και πιο φτηνη ειναι και καλυτερη ποιοτικα απο οποιαδηποτε ξηρα ......ειτε ετοιμη barf ειτε να τη φτιαξεις εσυ ......αν θελεις μπορω να σ φτιαξω και προγραμμα για το σκυλο σ με ακριβεις ποσοτητες .......βλεπετε κανω οτι μπορω να προσηλυτισω και αλλους στο barfodromo ......(y)περα απο την πλακα θα δεις μεγαλη διαφορα και μπραβο σ που ψαχνεσαι
 
  • Like
Reactions: Dogo95


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
@ripper2.1 Χονδροϊτίνη και γλυκοζαμίνη θα δίνεις ή οχι; Επίσης κόκκαλα κάνει να δίνεις και αν ναι πόσο συχνά; Υπάρχει η δυνατότητα αντί για κιμά να την στέλνουν σε μικρά κομμάτια;
Δεν της δίνω τιποτα επιπλέον , συζήτησα κ με τη γιατρο κ με την εκτροφέα μου κ μου ειπαν πως η μπαρφ τα καλύπτει ολα , δεν ρώτησα την εταιρεια αν μπορει να μου στέλνει ξεχωριστά τα κοκκαλα, λογικά νομίζω πως οχι :) Μετα τους 15 μήνες που θα την τρέχω στα ορη κ στα βουνά κ θα της πίνω το αίμα , κ κατόπιν εξετάσεων , σίγουρα θα το ψάξω για τέτοιου είδους συμπληρώματα !
 
  • Like
Reactions: JIM GAR and Aslan


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Προσωπικά δεν μπορώ να υποστηρίξω την home made barf. Οπότε για barf σκέφτομαι μόνο τα έτοιμα, ολοκληρωμένα γεύματα από το εμπόριο. Από το λίγο που έχω διαβάσει μέχρι τώρα, νομίζω ότι συστήνεται το να δίνεις εστω μία στο τόσο κάποιο γεύμα barf ανάμεσα στην ξηρά, από το να δίνεις μόνο κροκετα. Και γενικά μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ο συνδυασμός αυτός είναι και καλή λύση, από την άποψη ότι μέσω της ποικιλίας, ο σκύλος θα λάβει όλα τα ωφέλιμα συστατικά και από τις 2 μορφές τροφής.
Είπαμε όμως, ότι η εναλλαγή σχεδόν σίγουρα θα προκαλέσει γευστική προτίμηση και ενδεχομένως προβλήματα πέψης (ακόμα και με δεδομένο ότι μιλάμε για ξεχωριστά γεύματα ξηράς / raw; ).
Άρα εσείς προτείνετε ξεκάθαρα είτε το ένα, είτε το άλλο;
@JIM GAR thanks για την προθυμία, αλλά όπως είπα δε μπορώ να ακολουθήσω την διαδικασία παρασκευής. Σίγουρα όμως η μελέτη του θα φανεί χρήσιμη σε αρκετούς. Οπότε αν πάω σε barf ,θα ακολουθήσω την εύκολη λύση του Θάνου (πάντα με δεδομένο τι αρέσει και ταιριάζει στον σκύλο σε συνδυασμό με το τελικό κόστος )
Χάρη βέβαια θα δημιουργηθούν γευστικές προτιμήσεις και θα παιδεύεσαι άδικα, ποιος ο λόγος; Προσωπικά τον σκύλο μου τον πείραξαν και ξεχωριστά. Το έβλεπα στα κακά του ότι η εναλλαγή μπαρφ-ξηράς πείραξε το στομάχι του. Βέβαια μιλάμε για τον δικό μου σκύλο, δεν ξέρω ποιες θα είναι οι επιπτώσεις στον δικό σου ή σε άλλου.
Αν θες την άποψη μου, λέω ή το ένα ή το άλλο. Θα έχεις θέματα από άποψη προτιμήσεων και θα είναι ζόρι. Παρ'το με τη λογική. Και εγώ αν είχα να τρώω 4 φορες την εβδομάδα γλυκά και ξαφνικά μου το γύριζαν σε κουκιά θα αρνιόμουν (κατηγορηματικά :p) τα κουκιά και θα περίμενα να φάω πάλι το γλυκό - τυχαίο το παράδειγμα. Κατά την άποψη μου, καλό θα ήταν να ακολουθείς ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής: ή αυτό της ξηράς ή αυτό της μπαρφ για να αποφύγεις τυχόν θέματα που μπορεί (έξω και μακριά) να προκύψουν. Θα διατηρείς και εσύ έναν μπούσουλα ρε παιδί μου. Απλά να ξέρεις ότι αν επιλέξεις την μπαρφ, πρέπει αν εναλλάσεις κοτόπουλο, με μοσχάρι και ψάρι κλπ. να μην δίνεις δλδ αποκλειστικά π.χ. μοσχάρι γιατί θα στερείς στον σκύλο σου τις απαραίτητες ουσίες που προσφέρονται μέσω των άλλων γευμάτων. Υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός φορών που δίνεται το κάθε κρέας στον σκύλο μηνιαία, άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο, αν θες κάνω προσπάθεια να το βρω στο περίπου γιατί δεν θυμάμαι τώρα...(Με την ευκαιρία, τι σκύλο έχεις; :D)
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Μην παιδεύεστε, κάποια βασικά τα έχω διαβάσει. Κάποιες αυθόρμητες απορίες εκφράζω. :)

Λοιπον να προσπαθησω να εξηγησω λιγακι .....με την κροκετα ο σκυλος πινει περισσοτερο νερο απ οτι αν του δωσεις ωμο .....αυτο εχει παρατηρηθει και εμπειρικα αλλα εξηγειται και με βαση την περισσοτερη ποσοτητα νατριου που εχει μια κροκετα ...περισσοτερο νατριο αυξηση της διψας περισσοτερο νερο πινει ο σκυλος προκειμενου να αποβαλλει την περισσεια νατριου .......
Γνωστό αυτό. Το πρόβλημα που πίνει νερό ο σκύλος δεν καταλαβαίνω ποιο είναι. Τι θα πειράξει αν έχει φάει κ ώμο μαζί; από ότι αντιλαμβανομαι το μόνο θέμα θα είναι ο "κιμάς" που θα βγάλει ο σκύλος από πίσω; ο @Johnkokk πχ υποστηρίζει ότι δεν υπάρχει θέμα με την ανάμιξη...
@Kodagoshe έγραψα παραπάνω γιατί το συζητάω σχετικά με την ανάμιξη ή έστω εναλλαγή. Ποικιλία για να πάρει όσο το δυνατόν περισσότερα θρεπτικά συστατικά κ με δεδομένο ότι δεν μπορώ να ακολουθήσω την home made barf, οπότε μιλάω πάντα για εμπορίου.
Ακόμα δεν έχω σκύλο. Σε μισό χρόνο περίπου...αρσενικό μακρυτριχο γπ, όταν με το καλό
 
Last edited:
  • Like
Reactions: JIM GAR


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
θα σ συνεστηνα barf apo th στιγμη που διαθετεις τα χρηματα ...και πιο φτηνη ειναι και καλυτερη ποιοτικα απο οποιαδηποτε ξηρα ......ειτε ετοιμη barf ειτε να τη φτιαξεις εσυ ......αν θελεις μπορω να σ φτιαξω και προγραμμα για το σκυλο σ με ακριβεις ποσοτητες .......βλεπετε κανω οτι μπορω να προσηλυτισω και αλλους στο barfodromo ......(y)περα απο την πλακα θα δεις μεγαλη διαφορα και μπραβο σ που ψαχνεσαι
Δεν ξερω κατα ποσο μπορω να καταφερω να φτιαχνω εγω την τροφη...δεν το χω πολυ με την κουζινα αν κατσω κ θυμηθω πριν λιγα χρονια που ηθελα να φτιαξω πατατες κ κατεληξα με πυροσβεστικη στ διαμερισμα κ τους μισους γειτονες :p εχω 4 σκυλια προς το παρον και θα θελα το καλυτερο για αυτα...τωρα εχω αφοσιωθει κυριως στον μικρο της παρεας καθως ειναι στην ηλικια την κρισιμοτερα για την αναπτυξη του οποτε θα θελα να μ προτεινεται μια καλη barf για αρχη :)
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Μην παιδεύεστε, κάποια βασικά τα έχω διαβάσει. Κάποιες αυθόρμητες απορίες εκφράζω. :)


Γνωστό αυτό. Το πρόβλημα που πίνει νερό ο σκύλος δεν καταλαβαίνω ποιο είναι. Τι θα πειράξει αν έχει φάει κ ώμο μαζί; από ότι αντιλαμβανομαι το μόνο θέμα θα είναι ο "κιμάς" που θα βγάλει ο σκύλος από πίσω; ο @Johnkokk πχ υποστηρίζει ότι δεν υπάρχει θέμα με την ανάμιξη...
@Kodagoshe έγραψα παραπάνω γιατί το συζητάω σχετικά με την ανάμιξη ή έστω εναλλαγή. Ποικιλία για να πάρει όσο το δυνατόν περισσότερα θρεπτικά συστατικά κ με δεδομένο ότι δεν μπορώ να ακολουθήσω την home made barf, οπότε μιλάω πάντα για εμπορίου.
Ακόμα δεν έχω σκύλο. Σε μισό χρόνο περίπου...
Ναι, κατάλαβα θες να εξακριβώσεις αν μέσω της ανάμιξής ή εναλλαγής θα του παρέχεις όλες τις απαραίτητες ουσίες. Και εγώ για την εμπορίου μιλάω, διάβασα που έγραψες ότι δεν μπορείς να ακολουθήσεις την home made barf. Μέσω της εναλλαγής, ναι, θα του παρέχεις όλα τα θρεπτικά συστατικά και δεν θα έχει ελλείψεις. Π.χ. 8 φορές το μήνα μοσχάρι, 12 κοτόπουλο, 3 ψάρι κλπ. οι γεύσεις είναι πολλές. (τυχαίο το παράδειγμα, μην δώσεις βάση). Σε σακουλάκια του κιλού διατίθενται και έχουν μορφή κιμά με καρότα, αντίδια κτλ. Με την ανάμιξη θα έχει πρόβλημα πέψης.
Τι σκύλο θα πάρεις; :)
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Δεν ξερω κατα ποσο μπορω να καταφερω να φτιαχνω εγω την τροφη...δεν το χω πολυ με την κουζινα αν κατσω κ θυμηθω πριν λιγα χρονια που ηθελα να φτιαξω πατατες κ κατεληξα με πυροσβεστικη στ διαμερισμα κ τους μισους γειτονες :p εχω 4 σκυλια προς το παρον και θα θελα το καλυτερο για αυτα...τωρα εχω αφοσιωθει κυριως στον μικρο της παρεας καθως ειναι στην ηλικια την κρισιμοτερα για την αναπτυξη του οποτε θα θελα να μ προτεινεται μια καλη barf για αρχη :)
http://www.voldogfood.com/
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθει πιο πάνω αλλά εγώ της δίνω αυτό και δε χρειάζεται να προσθέσω τίποτα...http://www.voldogfood.com/package/complete-chicken-meal-plus/πιστεύω ότι όλες οι εταιρείες παρασκευής μπαρφ θα έχουν και κωδικούς για κουτάβια χωρις να χρειάζεται προσθήκες από εσένα!!!
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
@Johnkokk Φυσικά και δεν είναι σωστό να δίνουμε ξηρά με μπαρφ στο ίδιο γεύμα.
Λάβετε υπόψη ότι άλλη ποσότητα δίνουμε ξηρά και άλλη μπαρφ. Για παράδειγμα στον δικό μου αν ταιζω ξηρά πρέπει να του δίνω περίπου 500 γρ. Αν ταιζω ωμα περίπου 1300γρ. Πως συνδυάζονται αυτά σε 1 γεύμα; έχετε βάλει κροκετες σε νερό να δείτε πως γίνονται;
Φανταστείτε το στομάχι του σκύλου σας μετά από ένα τέτοιο γεύμα.
Και στην τελική ποιος ο λόγος να τα έχεις μιξ; τι εξυπηρετεί;
Δεν είπα οτι πρέπει να το κάνει κανείς.Ούτε εγω το κάνω.Δεν υπάρχει κανένας λόγος.Δεν προσφέρει κάτι.

Παρόλα αυτά το να βάλεις 50 γρμ κροκέτες σε μισο κιλό barf ούτε θα παχύνει (εκτός αν είναι καναπεδοσκυλο), ούτε θα πάθει τίποτα τρομερό.
Υπο αυτή την έννοια το είπα.
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Δεν ειναι καθολου δυσκολο να τη φτιαξεις εσυ παιρνεις τα κρεατα απο οποια πηγη θεωρεις εσυ καλυτερη τα βαζεις σε σακουλακια εχοντας μια ηλεκτρονικη ζυγαρια για να μετρας σε γραμμαρια την ποσοτητα και καταψυξη ...επισης καποια συμπληρωματα πολτοποιημενα φρουτα και λαχανικα και τελος ...αλλα αν παλι δε θελεις η δε μπορεις να διαθεσεις προσωπικο χρονο μπορεις να παρεις μια ετοιμη barf να σ την φερουν σπιτι που σιγουρα θα ειναι πιο καλη απο οποιαδηποτε ξηρα ...παραπανω ο φιλος μιαχαλης σ αναφερει μια εταιρεια που νομιζω την ιδια δινει και ο ripper και εχει μεινει πολυ ικανοποιημενος .....οποτε επελεξε ποιο σε βολευει απ τα δυο (y)
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
...Ποικιλία για να πάρει όσο το δυνατόν περισσότερα θρεπτικά συστατικά...
Αυτό είναι και λίγο δίκοπο μαχαίρι με την έννοια ότι ένα κουτάβι μεσαίας προς μεγάλης φυλής καλό είναι να αναπτυχθεί σχετικά σταθερά και αργά οπότε προσοχή στο να παίρνει μόνο ότι χρειάζεται και όχι επιπλέον θρεπτικά συστατικά από τις ανάγκες του. Μπερδεύοντας τα γεύματα πιθανόν να σε δυσκολέψουν στο να υπολογίζεις σωστά τι ακριβώς λαμβάνει το μικρό. Στην θέση σου αν δεν είχα πιστεί ότι η μπαρφ θα το καλύψει 100% απλά θα επέλεγα να δώσω μία καλή ξηρή[είναι οι περισσότερες θερμιδικά και θρεπτικά υπερπλήρεις] με πρωτείνη 23%-28% maximum και στον χρόνο που θα τελείωνε η σωματική ανάπτυξη και θα έκανα μετάβαση σε μπάρφ. Πάντως μεταξύ μας... το να τρέφεται μόνο με μπαρφ στην ανάπτυξη δεν νόμιζω να του στερήσει τίποτα σε θρεπτικά συστατικά. Αυτές οι συνταγές που είδα στην συγκεκριμένη εταιρεία μοιάζουν πολύ καλές και ισορροπημένες και όπως και να το κάνουμε η πηγή των θρεπτικών συστατικών παίζει σημαντικό ρόλο. Άλλη ποιότητα να τα παίρνει από φρέσκο κρέας και άλλη από κροκέτα.
 
Last edited:


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Λοιπον να προσπαθησω να εξηγησω λιγακι .....με την κροκετα ο σκυλος πινει περισσοτερο νερο απ οτι αν του δωσεις ωμο .....αυτο εχει παρατηρηθει και εμπειρικα αλλα εξηγειται και με βαση την περισσοτερη ποσοτητα νατριου που εχει μια κροκετα ...περισσοτερο νατριο αυξηση της διψας περισσοτερο νερο πινει ο σκυλος προκειμενου να αποβαλλει την περισσεια νατριου .......
Εκτός αυτου ειναι και η ποσότητα υγρασίας που στη κροκετα είναι 9%-18% ενώ στο ωμό 60%-70%. Για σκυλο ~45kg , τρωει περίπου 450-500gr ξηρά αρα λαμβανει χαμηλα ποσοστα υγρασίας ένω με barf θα φάει 1kg+ και λαμβανει εξαιρετικα ποσοστά υγρασίας. Αρά με ξηρά εχει περισσότερη ανάγκη το νερό
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf