Belcando (dog food)


Petpetros

New Member
11 Δεκεμβρίου 2010
1
0
Καλησπέρα,




Η Holistic τροφή περιέχει «Μονό» φυσικα συστατικά βιολογικής αξίας.



Δεν περιέχει καθόλου υποπροϊόντα, χημικά συντηρητικά, χρωστικές, προσθετά γευσης, χημικες βιταμίνες, σόγια, γλουτενη κ.α.



Επίσης περιεχει κρεας υψηλής ποιότητας και συνήθως ποιότητας ιδια με αυτό που τρωμε εμεις οι ανθρωποι. Επισης όλα τα συτατικα της τροφης αλληλεπιδρουν μεταξυ τους για την υγεια του ζωου.

Π.χ είναι διαφορετικο να τρως μια τροφη διχως διατροφικη αξία και μετα να περνεις βιταμινες για να φερεις τον ργανισμο σε ισορροπία, και διαφορετικό να τρως διατροφικης αξιας τροφη με περιεκτικότητα βιταμινων εξ αρχής. Η διαφορά εχει να κανει με την φυσική αλληλεπίδραση των συστατικών και την αφομιειωση τους από τον οργνισμο.

Η SUPER Premium είναι μια κατηγορία που υποδηλώνει μια Α ποιότητα, αλλα δυστυχώς βλέπουμε Super Premium τροφές που δεν εχουν καν το κρέας σαν πρωτο συστατικό η ακομα και να περιέχουν υποπροϊόντα! Κατι σχεδόν σύνηθες είναι επίσης τα χημικά συντηρητικά!

Η Premium είναι μια κατηγορία πιο χαμηλής ποιότητας από την Super Premium η οποια μπορει να περιεχει και υποπροιοντα και χημικά συντηρητικα και πρωτο συστατικο όχι το κρεας κ.α!!



Ελπιζω να βοήθησα ; )
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ πάντως μπήκα στην ιστοσελίδα τους

http://www.belcando.de/cms/

διαβάζω τα συστατικά της τροφής και δεν μπορώ να καταλάβω σε τι διαφέρει η συγκεκριμένη τροφή από την Royal (super premium) για παράδειγμα. Καλαμπόκι (δεύτερο συστατικό), συτάρι (τρίτο συστατικό), μακαρόνια (7%)...
 


toshko18

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2009
497
1
Bulgaria
diabesica.com
Εγώ προσωπικά δεν την έχω δοκιμάσει και δεν σκοπεύω βάση των συστατικών.
Τα δυο σακιά Belcando που κέρδισαν τα σκυλιά μου στην τελευταία έκθεση τα έδωσα σε καταφύγιο με αδέσποτα.
Poultry meat meal, Maize, Poultry fat, poultry liver = Ευχαριστώ δεν θα πάρω
 


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
επειδη εγινε προσωπικο

εχω στα χερια μου ενημερωτικο φυλλαδιο της belcando με την συσταση της τροφης καθως το κοστος της .
ακου τωρα γνωστη και απαντησε μου
κωδικος multi-crock & ζωμου στα ελληνικα γραφει πρωτο συστατικο ρυζι,δευτερο συστατικο σιταρι(με σιταρι βρασμενο φτιαχνουμε στο χωριο μου τα σπερνα στα μνημοσυνα εξου κ το μπα που να σου βρασω το σιταρι ).καπου εκει γραφει και κρεας απο πουλερικα (αγνωστη ποσοστοση) και μετα λιγο πιο κατω χαρουπια .χαρουπια η χυλοκερατα που μου τα εμαθε ο πατερας μου στο χωριο βλεπεις αυτα ετρωγαν στην μεγαλη πεινα της κατοχης .

χαρουπια εχει επισης στους κωδικους
κουταβια
νεων
dinner
finest croc και βασικα σε ολους
και επισης σε ολους σχεδων εχει αραβοσιτο(αλλιως το καλαμποκι ) και ιχθυαλευρο καθως και κτηνιατρικο αλευρο.

με διασκεδασες φιλε μου με την αγωνιωδη προσπαθεια σου να αλλιωσεις την πραγματικοτητα .δεν ειμαι παπαγαλακι καμια σελιδας στο νετ απλα απο εκει συλλεγω πληροφοριες οπως ολοι μας .
αν νομιζεις πως θα ασχολιθω αλλο μαζι σου πλακα που εχεις εγω απλα γραφω αυτα που πιστευω με μοναδικο σκοπο την καλη διατροφη των σκυλιων μου και των συντροφων μου στο μεγαλο ταξιδι κατανοησεις των τετραποδων φιλων μας .
 


foititarios

Member
16 Μαρτίου 2010
10
0
Εγώ είμαι λίγο της γραμμής acana, και μου έχει κολήσει και εμένα και κατηγορώ τα καλαμπόκια κλπ (χωρίς να πιστεύω και πολύ τους λόγους, αλλά οκ), παρόλα αυτά θέλω να δώσετε λίγο βάση στον κωδικό της εταιρίας που σας δίνω παρακάτω. απο άποψη συστατικών, νομίζω είναι συγκρίσιμη με πολύ ονομαστές τροφές.

http://www.belcando.de/english/produkte/trockennahrung/erwachsene-hunde/adult-finest-croc.html
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Τι θα πει HOLISTIC και ποια η διαφορά από μια Premium ή μια Super Premium τροφή;
Βerna απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει επίσημος όρισμός του holistic ή premium ή super premium.Η κάθε εταιρεία λέει τα δικά της.Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο επίσημο ορισμό κατά AAFCO ή κατά FDA ας μας τον αναφέρει.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ποιος ειπε τελικα οτι δεν ειναι Super Premium??ειναι και παρα ειναι τελικα ισως δεν ειχαν αλλαξει την μακετα αλλα τωρα σε ολες γραφει Super Premium και Holistic.
 


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Ρε παιδια εχω εναν κτηνιατρο που μου προτεινει πολυ την beldando. Ωστοσο μου λεει οτι αυτη που θελει να μου δωσει είναι με κοτόπουλο και ψαρι σειράς puppy 33, και εχει 33% πρωτεινη και 20% λιπος. Αυτη την συγκεκριμμενη τροφη εγω δεν μπορω να την βρω στο Internet. Οπότε έχω τα εξής ερωτήματα:
1)Την ξερετε την συγκεκριμμένη τροφή?
2)Τι γνωμη έχετε?
3)Να αλλαξω την Blue Buffallo με αυτην? Δεν ειμαι δυσαρεστημενος απο την Blue αλλα ουτε και απολυτα ικανοποιημενος. Σχετικα λιγη ενεργεια στο σκυλι, καλή όμως αναπτυξη, καλό τρίχωμα, αρκετά κακα (5 φορες την ημερα), και μαλακα κοπρανα που παιθενουν και βοιδι στην βρομα αν φαει παραπανω.

Για βοηθηστε ρε παιδες... Μιλάμε για 3μιση μηνων Malinois.
Ευχαριστώ.

Βασικα να σας πω οτι τωρα που μου τελειωνει η blue ειμαι αναμεσα σε blue, Orijen και Belcando.
Τα φωτα σας...!
 


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Μολις τωρα ειδα την συσκευασια αφου εψαξα για puppy 33, και την γνώρισα..... Aπατεωνια μου μυριζει.....
Λοιπον η τροφη δεν ειναι η belcando παρολο που μου ειπε οτι αυτη ειναι.... Η τροφη ειναι αυτη....:
http://www.petshopmarket.gr/prod.php?id=411

Τρελαθηκα τωρα.....
 


nargni

Member
21 Ιουλίου 2008
7
0
molotof
η belcando ειναι μια primium τροφη της σειρας και σαν μια τετοια θα πρεπει να την πληρωνουμε .δεν μπορει στην ελλαδιτσα μας η καθε τροφη να παρουσιαζετε ως σουπερ επειδη μπηκε στα νεα του κυνηγου ή επειδη μπορεισ να την δωσεις πισω στο πετσοπα αν δεν την φαει το σκυλι σου και να παρεις τα χρηματα σου.
στα 25 με 30 ευρω την κατατασω και πολλα της ειναι δεν καταλαβα τι καλυτερο εχει η belcando απο την happy dog η την boss η την josera ?
μιλαμε για γερμανικες εταιριες με τα ιδια στανταρτ .
το μονο που αλλαζει ειναι η τιμη τους

η josera ξερεις αν ειναι καλη?
 




deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Εγω που δοκίμασα την belcando junior maxi σε 4μηνο ροτ δεν έμεινα ικανοποιημένος

1) Έκανε χοντρα 5-6 φορές την ημέρα
2)Μάδαγε ασταμάτητα
3)Δεν γυάλιζε η τρίχα του καθόλου
 




deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Royal canin maxi junior δινω και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος
Δοκιμασα και την nutra gold large breed puppy η οποια ηταν λιγο χειροτερη απο την royal αλλα στα ιδια λεφτα περιπου.(2-3 ευρω λιγοτερο το 15κιλο τσουβαλι)
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εγω σημερα τους πηρα την belcando senior. Δεν ξερω πως θα τους ταιριαξει αλλα εμενα εκ πρωτης οψεως μου φανηκε πολυ καλυτερη απο αυτη που τους εδιανα εως τωρα (tonus). Η τροφη εχει μικροτερο ογκο με περισσοτερο βαρος και δεν βρωμαει σαν την αλλη. Επισης δεν αφηνει λιγδα και μικρα ψιχουλα στα χερια. Βλεποντας και κανοντας.
 


elenhtsa

Active Member
22 Ιανουαρίου 2011
27
0
mytilene
Καλησπερα. Σημερα πηγαμε με το μικρουλι μου 2,5 μηνων μαλτεζακι στον κτηνιατρο μιας κ το πρωι το πηραμε στα χερια μας...ο κτηνιατρος μας ειπε να παρουμε την τροφη belcano puppy gravy κ ετσι κ καναμε αλλα απο οτι διαβαζω εδω δε βλεπω κ πολυ κοσμο ευχαριστημενο κ εχω αρχησει να ανησυχω. Μηπως πρεπει να παρω καποια αλλη?
 




giannis_kl

Member
19 Μαϊου 2011
7
0
arxika theorw ligo upervoli na psaxnoume toso tis trofes twn skulwn mas k emeis na trwme vrwmika apo kadines... :p filika pros olous!
tin belcando tin dinw stin skula mou (setter 17 minwn) k to skuli einai ugiestato k sto vouno petaei. ektos apo tis kathimerines voltes tis tin vgazw 2-3 fores tin vdomada volta sto vouno gia 3-4 wres k gurizei sto spiti xekourasto to skuli. i alithia einai oti me tin orijen eixe polu perissoteri energia (oi 3 fores tin vdomada den itan arketes) alla kai ta 45 me ta 80 polu megali diafora stis meres mas.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
arxika theorw ligo upervoli na psaxnoume toso tis trofes twn skulwn mas k emeis na trwme vrwmika apo kadines... :p filika pros olous!
tin belcando tin dinw stin skula mou (setter 17 minwn) k to skuli einai ugiestato k sto vouno petaei. ektos apo tis kathimerines voltes tis tin vgazw 2-3 fores tin vdomada volta sto vouno gia 3-4 wres k gurizei sto spiti xekourasto to skuli. i alithia einai oti me tin orijen eixe polu perissoteri energia (oi 3 fores tin vdomada den itan arketes) alla kai ta 45 me ta 80 polu megali diafora stis meres mas.
Ποια Belacando κανει 45€; Ποσα κιλα συσκευασια: