bull terrier


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
johnjohn θα ήθελες να μας πεις πως κατέληξες να ψάχνεις σκύλο που ανήκει στη συγκεκριμένη φυλή? Τι χαρακτηριστικά και συμπεριφορά ψάχνεις στο μελλοντικό σου σκύλο?
 


johnjohn

Member
23 Αυγούστου 2013
19
0
Γιατί μόνο η εξειδίκευση θα σου προσφέρει έναν ισορροπημένο και υγιή σύντροφο για 12 χρόνια.
Δεκτο.αλλα ειχα σκυλια και σκυλια τα καναμε ενα εμβολαιο για τυφο και αυτο ηταν..και ζουσαν 10 χρονια..σε σταυλο τωρα αυτο.Δν πιστευεις οτι μεγαλοποιουμε τα πραγματα πολυ;
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Δν ψαχνω σκυλο απο το διαδικτυο απλα ψαχνω να βρω αν υπαρχει κατι που να ειναι προσεγγισιμο και γενικα μια αποψη.Αλλα εσεις εδω μεσα ολοι τρελενεστε!
Mπορεί να γίνει προσεγγίσιμο και ένα κουτάβι των 900 ευρω.Υπομονή και οικονομία.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δν μπορω να σε καταλαβω..Γιατι τοσο ειδικευση;
ποια ειναι η ειδικευση? τα περι χαρακτηρα-εκπαιδευσης κλπ που σου λέω? γιατι αυτά πανε πακέτο με την εκαστοτε φυλη που επιλέγουμε. Είναι αναπόσπαστο μερος του σκύλου. Δεν παίρνεις λευκο χαρτί να το "χρωματίσεις" κατα βουληση.
Όσον αφορά τη β΄παραγραφο του ποστ μου: πρεπει να στρωθείς ναμελετησεις τι κανουν οι εκτροφείς. Τι ειναι αυτό που τους κάνει εκτροφείς και τους ξεχωρίζει από τον καθε τυχάρπαστο/ανευθυνο/ανεγκέφαλο που θα βάλει 2 "ομοια" φαινοτυπικά σκυλια να ζευγαρώσουν χωρις εξετάσεις λεπτομερεις κλπ.
Στην γ' παράγραφο απλά σου τονίζω ότι τα εξοδα του σκύλου δεν ειναι μόνο το φαι και η αμπουλα... ειναι η εκπαιδευση, είναι η ενασχόληση (βενζίνες για βόλτες εκτόνωσης- και όχι γύρω από το τετράγωνο και τελος).
 


johnjohn

Member
23 Αυγούστου 2013
19
0
johnjohn θα ήθελες να μας πεις πως κατέληξες να ψάχνεις σκύλο που ανήκει στη συγκεκριμένη φυλή? Τι χαρακτηριστικά και συμπεριφορά ψάχνεις στο μελλοντικό σου σκύλο?
Παιχνιδιαρης, δυσκολος, να μου πρηζει τις μπαλες, χαδιαρης, και να πιανει αρουραιους ;)...Κοιτα εμεις διαμορφωνουμε το σκυλι μας.
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Δεκτο.αλλα ειχα σκυλια και σκυλια τα καναμε ενα εμβολαιο για τυφο και αυτο ηταν..και ζουσαν 10 χρονια..σε σταυλο τωρα αυτο.Δν πιστευεις οτι μεγαλοποιουμε τα πραγματα πολυ;
Αυτό θα πει πρόοδος :)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Προφανως και τα φασολακια με ψωμι ηταν για να τσιμπησεις.Κοιτα ομως ειμαι απο επαρχια και γενικα εχω ζησει με σκυλια και απο μικρος τα χω διπλα μου.Και φασολακια τρωγαν και τα παντα τρωνε.Αυτο σου λεω.Θα προσεχω αν παρω το χειμωνα να του βαζω και μπουφανακι!
Παιχνιδιαρης, δυσκολος, να μου πρηζει τις μπαλες, χαδιαρης, και να πιανει αρουραιους ;)...Κοιτα εμεις διαμορφωνουμε το σκυλι μας.
Εντάξει πλέον θεωρώ ότι εισαι τρολλ
 
  • Like
Reactions: kanarini


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Και πως κατέληξες να αναζητάς τη συγκεκριμένη φυλή? Εφοσον εμείς διαμορφώνουμε το σκυλί μας όπως λές, τότε θα μπορούσες να διαμορφώσεις οποιαδήποτε ράτσα και να πάρεις
 


johnjohn

Member
23 Αυγούστου 2013
19
0
Εντάξει πλέον θεωρώ ότι εισαι τρολλ
Οχι ξεκολλα απλα κανω λιγο πλακα..Εσεις δλδ ολοι οταν πηρατε το σκυλι σας κανατε επιστημονικη ερευνα 5 χρονια διδακτορικο και καταληξατε;Απλα σου αρεσει ενα σκυλος( τα χαρακτηριστικα του και η εμφανιση) και κανεις την επιλογη.Δν καταλαβαινω το ζορι
 




PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Δεκτο.αλλα ειχα σκυλια και σκυλια τα καναμε ενα εμβολαιο για τυφο και αυτο ηταν..και ζουσαν 10 χρονια..σε σταυλο τωρα αυτο.Δν πιστευεις οτι μεγαλοποιουμε τα πραγματα πολυ;
Και από μένα δεκτό. Μόνο που το bull terrier, δεν ανήκει στην κατηγορία “… σκυλιά και σκυλιά” Δυστυχώς. Γι’ αυτό επαναλαμβάνω, αν αγαπάς τη φυλή ενημερώσου.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οχι ξεκολλα απλα κανω λιγο πλακα..Εσεις δλδ ολοι οταν πηρατε το σκυλι σας κανατε επιστημονικη ερευνα 5 χρονια διδακτορικο και καταληξατε;Απλα σου αρεσει ενα σκυλος( τα χαρακτηριστικα του και η εμφανιση) και κανεις την επιλογη.Δν καταλαβαινω το ζορι
Δεν θα κάνεις πλάκα με ενα πλάσμα που θα ζησει διπλα σου 10+ χρόνια
Και εδώ που όλοι εχουμε φτύσει και φτύνουμε αίμα να τα φερουμε βόλτα για να εχουμε το καλύτερο για τα σκυλια μας, το να λες για φασολάκια/μπουφανάκια/1 εμβόλιο και διαβίωση σε στάβλο... ηχεί σαν υβρις!
Κατσε λοιπόν διαβασε ωριμα και κατασταλαγμένα τι σου λέμε, αλλιως αν συνεχίσεις με αυτα τα μυαλά, σίγουρα δεν είσαι για καθαρόαιμο.
 




johnjohn

Member
23 Αυγούστου 2013
19
0
Δηλαδη με ολα αυτα που μου λετε ειναι σαν να το παρω και να μην μπορω να το προσεξω.Αυτο ειναι προκαταληψη.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι,γιατί είναι για ημίαιμο? :) :) :)
δεν ηθελα να το χοντρύνω

Δηλαδη με ολα αυτα που μου λετε ειναι σαν να το παρω και να μην μπορω να το προσεξω.Αυτο ειναι προκαταληψη.
Ναι αυτό ακριβως σου λέμε... με τα δεδομένα που μας δινεις και με τις γνώσεις που δεν εχεις ακόμα για τι το εστι καθαρόαιμος σκύλος. Δεν ειναι προκατάληψη... ζυγισμα δεδομένων ειναι.
 




Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Δηλαδη με ολα αυτα που μου λετε ειναι σαν να το παρω και να μην μπορω να το προσεξω.Αυτο ειναι προκαταληψη.
πάρε παπαγάλο
Συγγνωμη φιλε υπαρχει συνταγη;Τι να σου πω.Ειστε κλεισμενοι στο οχυρο του μυαλου σας και της ζωης σας
Ναί,είμαι ο Πρέκας.
 
  • Like
Reactions: Orilis and d-friend






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU