bull terrier


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Φαίνεται από την απάντηση σου, ότι μάλλον δεν κατάλαβες το σκεπτικό μου.
Γιατί πρέπει να τον παροτρύνουμε να αποκτήσει σκύλο και να μην τον αποθαρρύνουμε, με κάθε τρόπο? Αφού φαίνεται από χιλιόμετρα,ότι δεν το έχει!
Εαν πάλι θέλει οπωσδήποτε να αποκτήσει σκύλο, ο οποίος θα την βγάζει στον σταύλο, με ψωμί και φασόλια, γιατί το "μπασταρδάκι" είναι προτιμότερο, από έναν "κυριλάτο", με τίτλους ευγενείας? Διαφέρουν οι ψυχές τους, ο ημίαιμος μπασταρδάκος, θα υποφέρει λιγότερο, ή πρέπει να σεβαστούμε τα πιστοποιητικά του και την καλοτυχία του στην ζωή? Μου θυμίζεις στον στρατό, που τις αγγαρείες τις έκανε η "πλέμπα" και οι πρωτοκλασάτοι με τις άκρες, ήταν ή στα γραφεία ή στο σπίτι τους!!
Οχι φίλε μου, αν θέλει σκύλο ράτσας με κάθε θυσία και διαθέτει και τα φράγκα να τον αγοράσει, ας τον πάρει. Σε διαβεβαιώ, δεν θα στεναχωριόμουν καθόλου, αν έτρωγε φασόλια αυτός, αντί ο μπασταρδάκος!
μαλλον εσυ δεν καταλαβες τι εννοω...

να το ξαναγραψω πιο λιανα λοιπον...

ο τυπας,εαν θελει, θα παρει σκυλο,ειτε εσυ,εγω,εμεις χτυπαμε το γκωλο μας κατω μεχρι να εξαλοιφθει το ελληνικο πρωτογενες ελλειμμα...

η ευζωια του οποιουδηποτε ζωντανου παρει δεν ειναι υπο συζητησιν,διοτι δεν ειναι στο χερι μας...

γιατι προτιμω να παρει μπασταρδο?απλο ειναι...
εαν αποφασισει να το ζευγαρωσει,επειδη ειναι γλυκουλι,με οποιοδηποτε τετραποδο με χτυπο καρδιας,δεν θα κανει ζημια στην οποιαδηποτε καθαροαιμη φυλη,ριχνοντας στην αγορα,ακομη περισσοτερα, σκυλια "τυπου ταδε"...

μην μου πεις οτι ειναι μεμπτο γενικοτερα το χυμα ζευγαρωμα,γιατι θα σου απαντησω "το μη χειρων,βελτιστο"...

υ.γ.εγω θα στεναχωριομουν ακριβως το ιδιο ειτε ετρωγε φασολια ο μπασταρδος,ειτε ο καθαροαιμος...

υ.γ.2χωρις να το σχετιζω σε καμια περιπτωση με τα σκυλια,η πλεμπα παντα ετρωγε,τρωει και θα τρωει σκατα...κανονας ζωης αυτος...
 
  • Like
Reactions: StellitsaD


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
αν ο Χ Ψ είναι αποφασισμένος να πάρει σκύλο (νταξ' εδώ πρόκειται περί τρολλ πιθανότατα), δεν είναι εύκολο να τον αποτρέψεις τελείως, ειδικά μέσω φόρουμ (μιλάω πάντα για άτομα με αντίστοιχο mentality του θεματοθέτη), επομένως πρέπει να κάνουμε το μεγαλύτερο δυνατό "damage control"
Επαναλαμβανόμαστε! Το ευνοϊκότερο "damage control", είναι έστω και στην ανάγκη, να του προτείνουμε ένα ανυπεράσπιστο αδεσποτάκι, που και από τα σωματεία προσπαθούν με κάθε τρόπο να δώσουν? Η θέση μας μέχρι τέλους σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι "μην πάρεις σκύλο", δεν σου βγαίνει. Αν επιμένεις κάνε ό,τι θες! Καμία πρόταση!
Σε υγιείς περιπτώσεις, το αδεσποτάκι του το πάμε και στο σπίτι!
 
  • Like
Reactions: Orilis and Amaliaz


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
μαλλον εσυ δεν καταλαβες τι εννοω...
να το ξαναγραψω πιο λιανα λοιπον...

υ.γ.εγω θα στεναχωριομουν ακριβως το ιδιο ειτε ετρωγε φασολια ο μπασταρδος,ειτε ο καθαροαιμος...

υ.γ.2χωρις να το σχετιζω σε καμια περιπτωση με τα σκυλια,η πλεμπα παντα ετρωγε,τρωει και θα τρωει σκατα...κανονας ζωης αυτος...
Δεν χρειάζονται τα λιανά, σε "έχω πιάσει" και διαφωνούμε! Δεν με νοιάζουν οι γέννες και αν ο "κόμης" αποκτήσει μπάσταρδο! Αυτοί που τα εκτρέφουν για "επάγγελμα", ας προσέχουν.
Εδώ συμφωνούμε:
Για το πρώτο υ.γ. χαίρομαι ειλικρινά!
Για το δεύτερο υ.γ. πάλι συμφωνούμε! Μόνο που, με την δική μας πλέμπα, δεν γίνεται τίποτα. Ας μην βγάζουμε οι ίδιοι τα μάτια μας, εφαρμόζοντας την αδικία και στα σκυλιά, ή όπου αλλού μπορούμε, να έχουμε θέση και γνώμη!
 
  • Like
Reactions: Orilis


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
βασικα βγαζεις μια ενταση στο ζητημα καθαροαιμιας οποτε δεν γινεται να το συζητησουμε περαιτερω...
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
βασικα βγαζεις μια ενταση στο ζητημα καθαροαιμιας οποτε δεν γινεται να το συζητησουμε περαιτερω...
Ετσι είναι, λυπάμαι, αλλά δεν έχει να κάνει με τα καθαρόαιμα, αλλά την "εύκολη λύση". Καθαρόαιμα σκυλιά στην ζωή μου είχα και δεν ξεχωρίζω με τίποτα "τις ψυχές των σκύλων", δικών μου ή αδέσποτων!
Διαβάζεις όμως, ότι ένας ερασιτέχνης (πολυ ήπιος χαρακτηρισμός), θέλει για πλάκα να πάρει σκύλο ράτσας. Επειδή καταλάβαμε την "λούμπα", του λέμε, άσε τους "ευγενείς" για να μην ταλαιπωρηθούν ή γεννήσουν μπασταρδάκια για την ράτσα και πάρε ένα αναλώσιμο αδέσποτο. Δεν βαριέσαι και το που θα ζεί, όπως και όσο θα ζεί, τυχερό πρέπει να θεωρείται. Εσύ τι νομίζεις, ότι έπρεπε να το επικροτήσω και να είμαι χαρούμενος, για την συνεχιζόμενη "ατυχία του"?
Η θέση των μελών του Forum για αυτές τις περιπτώσεις, θα έπρεπε να είναι σταθερή. Να μην πάρεις κανέναν σκύλο, ή πάρε λούτρινο να παίζετε, που δεν έχει και έξοδα! Και αυτός ας κάνει ό,τι θέλει πλέον. Προσωπική άποψη και νομίζω όντως, ότι το συζητήσαμε αρκετά.
 
  • Like
Reactions: Orilis and aliki_s


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Reinmeister εσένα μπορεί να σου φαίνεται χειρότερη η γέννα άκυρου καθαρόαιμου και λιγότερη ζημιά η γέννα καραμπάσταρδου γιατί σε καίει η καθαροαιμία. Εμένα που με καίνε τα σκυλιά γενικότερο και αγαπάω εξίσου τα μπάσταρδα με τα καθαρόαιμα με καίνε όλες οι άκυρες γέννες. Γιατί οι άκυρες γέννες ανεξάρτητα "αίματος" γεννητόρων φέρνουν στον κόσμο συνήθως κουτάβια που υποφέρουν είτε από υγεία είτε από τύχη στο που θα καταλήξουν.. Ναι κάποια άτομα δεν πρέπει να παίρνουν σκύλο καν. Ούτε καθαρόαιμο ούτε ημίαιμο
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
το οτι δεν θελω να χαλα η καθαροαιμια μιας φυλης,με καθιστα λιγοτερο ευαισθητο στην ευζωια των σκυλιων γενικοτερα,ειναι μια λογικη που την αντιλαμβανεστε μονον οσοι την δημιουργειτε...θα μου επιτρεψετε ομως να την θεωρω ως μη υφισταμενη...

απο κει και περα το κουρασαμε πολυ...οτι καταλαβαινει ο καθενας...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@