Cane Corso [κουτάβι με δυσπλασία]


Status
Κλειδωμένο θέμα

stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Έχουμε δει αρκετές φορές μόλις βγαίνει ενα τέτοιο θέμα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα να βγαίνει συνήθως ο εκτροφέας και να λέει την άποψή του, σαφώς και ειδοποιείται από κάποιον.
Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω την άποψη του κ. Τριάντη αν και δεν είμαι σίγουρη ότι θα συμβεί αυτό....όχι ότι έχει και καμιά υποχρέωση να το κάνει αλλά θα ήταν καλό να ακουστεί.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
βρε παιδια γιατι /?????????????????????? πεστε την γνωμη σας και ενα ,να σου ζησει,πειτε και στον ανθρωπο πως ν αποκτισει κουταβι (το επομενο) γιατι κανεις δεν δινει πισω σκυλο που κρατισε εστω και 1 μερα ,<<αυτο εστει δεσιμο>>με ενα ζωντανο,και οχι ποιος σου το πουλισε, και αν στο πουλισε, στο πουλισε και πωσα ?ναι εχεται δικιο πρεπει να περνουμε σκυλο απο την σωστη πηγη ,αλλα ο αλλος που εχει παρει ενα σκυλο δεν θα κατσει ν απολογιτε και να αναλησει το σκεπτικο του σ εμας ,γιατι δεν ειναι υποχρεωμενος!!!!!!!!!!:):idea:
Εγώ πάλι, μόλις συνειδητοποίησα, ότι δεν είχα πάρε πρέφα, καμμιά 10αριά σελίδες συζήτησης, αρχής γενομένης, από το άνωθεν εκπληκτικό ποστ!!!
Μετά έπεσαν στο τραπέζι, αφτιά, ουρές, στειρώσεις, πλαστά pedigree και άλλα επίσης καταπληκτικά.
Τελικά, αυτό το θέμα αποδείχθηκε διαμάντι. Ενα ποτ πουρί, με όοοοολα τα δυνατά "dont's" περί απόκτησης σκύλου. Μόνο το όνομα του κτηνίατρου που θα έκανε τους παράνομους ακρωτηριασμούς μας λείπει. Αλλά...είναι τόσο μικρός αυτός ο κόσμος...:rolleyes:
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Δυστυχώς ο Τριάντης δεν έχει απαντήσει ακόμα....
Οπότε μπορούμε να υποθέσουμε, ότι η ιστορία είναι πραγματική και δεν έχει διάθεση να μας απαντήσει...
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι περιμενες να απαντησει ο κ.τριαντης? εδω δεν απανταει ο ιδιος ο νηματοθετης , καλλιστα η συζητηση θα μπορουσε να ειχε σταματησει οταν οι μοντς το ειχαν κλεισει το θεμα και βασικα δεν καταλαβαινω γιατι ακομα το πολυσυζηταμε . Ειναι οντως το καλυτερο θρεντ για να διαβασει ενας ανθρωπος που πρωτομπαινει στον χωρο του σκυλου αλλα και γενικα των ζωων . Ειχαμε :
α ακαταλληλη πηγη αποκτησης σκυλου
β ακαταλληλος ανθρωπος για σκυλο , και λεω ακαταλληλος γιατι πιο ξεροκεφαλο , εγωιστη και πεισματαρη δεν εχω δει εδω στο φορουμ
γ ειχαμε κλασσικο ελληνικο δειγμα στα απαυτα μας για τους νομους αμα θελω θα το κανω και να πατε να πνιγειτε ολοι σας ( κοψιμο αυτιων )
δ επιστροφη κουταβιου σαν ελλατωματικο που ενισχυει την περιπτωση β
ε ανθρωπους στον χωρο του σκυλου που ισως θα πρεπει να αποφυγουμε αν και εχουν καλο ονομα στην πιατσα που σημαινει οτι πρεπει να εχουμε τον νου μας και να ξεψειριζουμε καταστασεις και ανθρωπους , ωστε να δινουμε την εμπιστοσυνη μας μονο εκει που πρεπει.
Την επομενη φορα αντι να παραθετουμε σε νεα μελη 15 λινκς να ξεκινησουν να διαβαζουν τα βασικα , θα μπορουσαμε ισως να παραθετουμε μονο αυτο και τελος
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Νομίζω ότι το θέμα έχει λήξει και για τον νηματοθέτη και για τον προμηθευτή και φυσικά ΚΑΙ για το σκυλί....εκτός από μας που ακόμα λέμε διάφορα.
 


marg mb

Member
29 Απριλίου 2013
8
0
Δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες,αλλά νομίζω κατάλαβα το θέμα!Γενετικά μιλώντας, όσα pedigree και να διαθέτει ένα ζώο,υπάρχει πάντα η πιθανότητα δυσπλασίας,κανείς μα κανείς δεν μπορεί να το αποκλείσει αυτό.Άρα ούτε ο εκτροφέας είναι υπόλογος.Εννοείται πως όποιος σκύλος επιστρέφεται θανατώνεται...Ένα γεγονός έχω να παραθέσω,που νομίζω πως δείχνει κάτι για το ποιόν του Τριάντη.Όταν έμαθε πως ο σκύλος μου είναι από καταφύγιο,εκτός του ότι μας έκανε καλύτερη τιμή,μας έδωσε συγχαρητήρια που δεν αγοράσαμε σκύλο.
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Ε διαβασε ολες τις σελιδες , γιατι μου φαινεται δεν εχεις καταλαβει


υ.γ ειμαι κακος και πονηρος αν σκεφτω οτι μελη με 5-10 ποστς και αυτα μονο σε δυο τρια θρεντς που αφορουν συγκεκριμενα ατομα και καταστασεις , ισως λεω ισως να ειναι βαλτοι?
 
Last edited:


marg mb

Member
29 Απριλίου 2013
8
0
Σήμερα γράφτηκα,ο σκύλος μου έχει προβλήματα επιθετικότητας και όπως καταλαβαίνετε με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα εκπαίδευση,για αυτό το λόγο έχω παρακολουθήσει συγκεκριμένες συζητήσεις.(Α, με απασχολεί και η αύξηση τιμών της acana γκρρ..)Βαλτή δεν είμαι!απλώς σας μεταφέρω τη δική μου καλή εντύπωση σχετικά με τον τριάντη.Και γενικώς το έψαξα πολύ πριν καταφύγω εκεί..Γνώμες δε λέμε εδώ πέρα??
 


marg mb

Member
29 Απριλίου 2013
8
0
Άσχετο,αλλά και για τον μαραγκό (κτηνίατρος) τα καλύτερα έχω να πω.Ούτε απο αυτόν βαλτή είμαι!ΟΚ,θα διαβάσω όλες τις σελίδες,βλακεία που βιάστηκα.
 














christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Τραγικό θέμα
τραγική άγνοια
τραγική αντίδραση εγωισμου
τραγική κατάληξη ζώου
Γιατί κάποιοι άνθρωποι δεν βάζουν απλά συναγερμό???????
Δεν βγάζει δυσπλασία και πάντα έχει pedigree!!
 


Second

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2012
36
0
Ειλικρινα μερικες φορες πιστευα οτι ηταν ισως και λιγο υπερβολικες οι αντιδρασεις καποιων μελων σε καινουριους κατοχους. Μετα απο αυτο το θεμα ομως πλεον πιστευω οτι και λιγα λετε!

Ειναι κριμα γιατι τα λαθη μας τελικα τα πληρωνουν τα σκυλια, σιγουρα ο k.xaris στεναχωρηθηκε και το πιστευω, δεν μπορει να μην στεναχωρηθεις με τετοια εξελιξη, και σιγουρα ο ανθρωπος δεν ειναι κανας φονιας. Ομως στη τελικη θα παρει αλλο σκυλακι και ουτε θα ξοδεψει σε γιατρους ουτε θα το φροντισει και γρηγορα θα ξεχαστει με το νεο του σκυλο το οτι απεγινε το πρωτο. Πραγματικα κριμα ομως αυτες οι λαθος αποφασεις μας να τις πληρωνουν μονο καποια αθωα ζωντανα πλασματα, αυτα δεν φταινε εχουν μονο συναισθηματικη νοημοσυνη αλλα εμεις που ειμαστε ανθρωποι με λογικη δεν εχουμε δικαιολογια.

Αν ο σκυλος ηταν απο εκτροφεα με pedigree δεν νομιζω να μπορουσε να πει κανεις τιποτα στον k.xaris που εδινε πισω το σκυλο, και ολοι θα εριχναν το φταιξιμο στον εκτροφεα. Αν αποφασιζε να τον κρατησει παρολο το προβλημα του διοτι τον απεκτησε με λαθος τροπο και τις μαλκιες μας πρεπει να τις πληρωνουμε τοτε και παλι νομιζω ολοι θα τον στηριζαν. Ομως και στα δυο παραπανω ησουν λαθος φιλε και την βγαζεις καθαρη με μερικα επικριτικα σχολια σε ενα forum που δεν σε ξερει και κανενας στη τελικη ενω το σκυλι τωρα αρχιζει ο γολγοθας του... κριμα... τουλαχιστον εμεινε το thread και γινομαστε ολοι λιγο σοφοι περισσοτερο.
 


eva1983

Member
26 Φεβρουαρίου 2013
20
0
κριμα.. ηλπιζα να φτασω στο τελος του νηματος και να εχει δωθει τουλαχιστον η κουκλιτσα στην Mareco
κριμα κριμα πολυ στεναχωρεθηκα ψυχουλα μου ομορφη :(
 


George.Akita

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2011
73
5
Greece
Τι να σχολιασει κανεις ? αν ολα αυτα που εγραψε ο Κ.Χαρης ειναι Αληθεια τοτε εχει σοβαρο προβλημα του ειπατε ολοι οτι απεκτησε με λαθος τροπο σκυλι και ειχατε δικιο κ συνεχισε να θεωρει - πιστευει οτι απεκτησε σκυλι με τον σωστο τροπο . Γιατι λοιπον σπαταλατε την ωρα σας ? Καντε Lock το θεμα για να τελειωνουμε και να βλεπουν τα χαλια του οι νεοτεροι που σκεφτουν να κανουν το ιδιο πραγμα .
 


Status
Κλειδωμένο θέμα