Chiuahua!!


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Εχω δοκιμασει τη Hills για κουταβια,δεν την πλησιασε.Τη Royal Caning,το ιδιο.
Την Proplan ,κατι γινεται, με δυσκολια βεβαια και αφου βαζω και λιγο τυρακι ή λιγο κοτοπουλο απο πανω.
Αυριο μου τελειωνει και εχω παρει την Origen για μικροσωμα σκυλια(κουταβια) και ελπιζω να του αρεσει.......βεβαια, εγω φταιω που τον κακομαθα ολο τον πρωτο μηνα στο κοτοπουλο φιλετο και τωρα ο λορδος μας ξινιζει τη μουσουδα του..αχ!!!
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Γενικά αυτά τα σκυλιά είναι ιδιότροπα στο φαγητό, το έχω ξαναγράψει αυτό. ΄Αστον να πεινάσει, μόλις το πάρει απόφαση πως δεν έχει άλλο φαί, θα φάει μια χαρά (αν και θα σε κοιτάζει με μισό μάτι κάθε δεύτερη μπουκιά μπας και το μετάνοιωσες και του δώσεις κανένα μεζεδάκι του κακομοιρούλη:rolleyes:)
Έμένα τρώει τη royal canin για ενήλικα τσιουάουα, και για μεζεδάκι ανθότυρο, ψάρι ψητό ή βραστό, κοτόπουλο και λίγο καρότο ή μήλο.
 




teleia1985

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2009
31
0
Ποια ειναι η orijen για μικροσωμα κουταβια?
εγω την adult του δινω,αλλα εχει πολλες πρωτεινες κ μου ειπαν οτι δεν κανει για τετοιο σκυλακι..αυτη που πηρες ποσες πρωτεινες εχει?μπορεις να μου στειλεις καποιο link?
Παντως μην υποκυπτεις κ ο δικος μου ειναι ιδιοτροπος στο φαι..
 




kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
αυτός τρώει καλύτερα από μένα...
Αυτός τρώει καλύτερα από πολλούς από μας και από πολλά παιδάκια σίγουρα!!!
Απλά, εκτός από την αδυναμία που έχουμε εδώ μέσα στα σκυλιά μας, είναι και τόσο μικρούλια τα τσιουάουα που, πάει στο καλό, κάνουμε και μία αβαρια παραπάνω προκειμένου να φάνε...είναι που είναι δηλαδή το κλίμα στραβό με την ιδιοτροπία που έχουν στο φαγητό, το "τρώει και ο γάιδαρος" με το μέγεθος που έχουν!
Και, ήθελα και παραπάνω να το γράψω αυτό, είναι και φοβερά ευαίσθητα ...ο δικός μου με το παραμικρό κάνει διάρροια ή δυσκοιλιότητα. Γι αυτό και τώρα που έμαθε τη royal canin για τσιουάουα δεν του την αλλάζω. Και, φαντάζομαι ότι θα είναι "ψαγμένη"από πλευράς συστατικών αφού αφορά τη συγκεκριμένη ράτσα και μόνον!
 




teleia1985

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2009
31
0
Eγω του εχω αλαξει 3 4 ξηρες κ δεν μου κανει διαροιες κτλ..απλα μονο με την ξηρα τα κακακια του ειναι φυσιολογικα..
κ γω royal cannin mini adult 27 του εδινα..αλλα επειδη δεν ειχε πολυ κρεας, του βαζα κ λιγο κρεας απο το δικο μου με αποτελεσμα να μην τρωει ξηρα..οποτε του πηρα την orijen!
τι ηλικια εχει το μωρο σου?εμενα ειναι 15 μηνων..με τα αλλα σκυλακια πως τα παει?
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Aντε βρε.... τα πιστεύεις αυτά?;)
Ωχ, μη μου βάζεις ιδέες τώρα!...όχι τίποτε άλλο , αλλά είναι η μόνη που έφαγε τελικά μετά από πολλές δοκιμές -και, λόγω μεγέθους και ποσότητας, ψάχναμε πάντα το πιο ακριβό και καλό για τον "λόρδο"...που ακόμα και με το μαγειρευτό τη δεύτερη μέρα ξύνιζε το μουτράκι του...(μη γελάτε παιδιά, το ξέρω πως υπάρχουν παιδάκια που πεθαίνουν από την πείνα αλλά είπαμε...το κάθε πλάσμα πάνω σ ΄αυτή τη γη με το αστέρι του γεννιέται!)
Ο μικρός λοιπόν είναι δεκαεπτά μηνών και, κατά κανόνα, τα πάει καλά με όλους. Με τα γατιά, τους υπόλοιπους σκύλους ανεξαρτήτως μεγέθους, με το κουνέλι μας (παρόλο που του κλέβει το καρότο κάθε μέρα)...γαυγίζει λίγο και μόνο μέσα στο σπίτι που τη βλέπει φύλακας-άγγελος, κουνάει ουρίτσα σε όλους εκτός από γύφτους,πακιστανούς, μαυριδερούς γενικώς (περίληψη των όσων έχω γράψει κατά καιρούς) τους οποίους μισεί , παίζει ακαταπαύστως και τα μόνα σκυλιά που δεν πλησιάζει είναι ένα παγκ και ένα γαλλικό...ειδικά τον Νίνο, το πάγκ, τον τρέμει! Και ο καημένος είναι εξ ίσου χαχανούλης σαν τον δικό μου και ψοφάει για γνωριμίες αλλά, εκείνο το χαρακτηριστικό ρουθούνισμα των παγκ, κάνει τον δικό μου να το βάζει στα πόδια!΄Οπως και με τη Ρούμπι, τη γαλλίδα δεσποινίδα...αντίθετα με τα μαλτεζάκια έχουμε έναν έρωτα μεγάλο, άσχετα που φαίνονται πέντε φορές μεγαλύτερα από μας!
Ελπίζω να σας δούμε σε επόμενη βόλτα μας, να μην είμαστε οι μόνοι "μικροί":)
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Ο δικος μου τις γατες τις μισει, τις κυνηγα ολες ανεξαιρετως!!Και τα περιστερια επισης!Στην επομενη βολτα θα ερθουμε κι εμεις να γνωριστουνε τα μωρα, αντε!
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Ποια ειναι η orijen για μικροσωμα κουταβια?
εγω την adult του δινω,αλλα εχει πολλες πρωτεινες κ μου ειπαν οτι δεν κανει για τετοιο σκυλακι..αυτη που πηρες ποσες πρωτεινες εχει?
Λοιπον,λεγεται Origen Puppy.
Ακατεργαστη πρωτεινη 40%
Ακατεργαστο λιπος 20%
Υδατανθρακες 18%
Υγρασια 10%
Ακατεργαστες ινες 3%
Ασβεστιο 1,6%
Φωσφορος 1,2%
Τεφρα 7,5%
Ωμεγα 6, Ωμεγα 3, Γλουκοζαμινη, Χονδροιτινη.
 




teleia1985

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2009
31
0
ναι ιδια ειναι με την adult πανω κατω...
ρε παιδια μηπως η τοση πρωτεινη τους κανει κακο?παντως ξερω οτι αρκετοι δινουν orijen σε chiuahua!!!

αχ ο δικος μου δεν τα παει καλα με τα αλλα σκυλακια..φταιω ομως εγω σε αυτο..8α σας τα πω αλλη φορα!!
 


vasoul

Active Member
8 Μαρτίου 2010
38
0
Γεια σας τσιουαουαφιλοι!! Ήθελα να ρωτήσω κάτι! Υπ'αρχει κανένας πραγματικά αξιόπιστος εκτροφέας τσιουαποα στην Ελλάδα? Έκανα μια αναζήτηση και δεν βρήκα΄ούτε 'εναν! Είχα πάει στα πετ σιτι να πάρω κάποιες τροφές για το κουνέλι μου και είχε 3 τσιουαουα πολύ όρφα, κοντότριχα. Τα δίνανε 800ε ... Απο παπιμιλλάδες..
Εσείς από που αποκτήσατε τα δικά σας ρσιουαουα??
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Γεια σας τσιουαουαφιλοι!! Ήθελα να ρωτήσω κάτι! Υπ'αρχει κανένας πραγματικά αξιόπιστος εκτροφέας τσιουαποα στην Ελλάδα? Έκανα μια αναζήτηση και δεν βρήκα΄ούτε 'εναν! Είχα πάει στα πετ σιτι να πάρω κάποιες τροφές για το κουνέλι μου και είχε 3 τσιουαουα πολύ όρφα, κοντότριχα. Τα δίνανε 800ε ... Απο παπιμιλλάδες..
Εσείς από που αποκτήσατε τα δικά σας ρσιουαουα??
Οχι, δε νομιζω (χωρις να ειμαι 100% σιγουρη ) οτι υπαρχει αξιοπιστος εκτροφεας στην Ελλαδα!
Εγω τον δικο μου τον πηρα απο μια οικογενεια που δεν τον ηθελε αλλο.
 


Tinker_Bell

New Member
20 Απριλίου 2010
1
0
Γεια σας
θελω να αποκτησω ενα τσιουαουα
πρωτη φορα θα αγορασω σκυλο και ετσι δε ξερω που να απευθυνθω
αν ξερετε καποιον εκτροφεα θα ηθελα να μου πειτε
στο ιντερνετ που εψαξα βρηκα ενα εκτροφειο <top chihuahua> στον Καναδα μου φαινετε αξιολογο
εσεις τι λετε;
Περιμενω γνωμες και αν γινετε καποιο εκτροφειο πιο κοντα...οχι οτι με χαλαει ο Καναδας βεβαια για ταξιδακι :)
Επισης θελω να μου πειτε τι να ρωτησω τον εκτροφεα,πως να του μιλησω;Να στειλω mail η να τηλεφωνησω;
Δε ξερω τιποτα πραγματικα
Σε αλλο φορουμ που απευθυνθηκα με ειρωνευτηκαν γιατι μαλλον οποιος θελει τσιουαουα για αυτους ειναι ψωνιο.

Ο αυτοαποκαλουμενος εθνικος σταρ Α.Ευαγγελοπουλος αν ξερετε εκτρεφει τσιουαουα,ειδα κατι φωτογραφιες φαινονται αξιαγαπητα
Εσεις ξερετε κατι για αυτον;Δεν ξερω αν ειναι καλος εκτροφεας ,σκεφτηκα οτι αφου ειναι διασημος λογικα θα ειναι καλος.Πεφτει και κοντα ;)
Περιμενω απαντησεις
ευχαριστω πολυ
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η διαδικασία για να βρούμε εκτροφέα είναι η εξής!
Παίρνουμε τηλέφωνο στον ΚΟΕ και ζητάμε λίστα με Έλληνες εκτροφείς!
Αν οι έλληνες δεν μας καλύπτουν ή δεν υπάρχουν τότε αναζητούμε στο εξωτερικό!
Στο www.eurobreeder.com αναφέρονται αρκετοί Ευρωπαίοι εκτροφείς, με μια πρόχειρη ματιά που έριξα υπάρχουν καμια 30αριά σελίδες με εκτροφεία τσιουάουα στην Ευρώπη!Σίγουρα κάποια από αυτά είναι καλά εκτροφεία και δεν χρειάζεται να περάσεις τον Ατλαντικό για να βρεις το σκυλάκι σου, εκτός πια κι αν έχεις συγκεκριμένους λόγους!


Για την επικοινωνία με τους εκτροφείς μπορείς είτε να στείλεις mail είτε να τηλεφωνήσεις!Αργά ή γρήγορα και με mail να ξεκινήσατε να επικοινωνείτε θα μιλήσετε και στο τηλέφωνο!

Το θέμα ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΩ ΕΚΤΡΟΦΕΑ πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει πολύ στο τι ψάχνουμε σε έναν εκτροφέα ώστε να τον θεωρήσουμε σωστό!

Για τον κ.Ευαγγελοπουλο έχουν ακουστεί κάποια περίεργα πράγματα, δίολου θετικά, υπάρχει κι ένα αντίστοιχο θέμα εδώ, στο forum, αλλά δεν το βρίσκω!Προσωπική άποψη δεν έχω ομως!
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
.που ακόμα και με το μαγειρευτό τη δεύτερη μέρα ξύνιζε το μουτράκι του
αχ ποτε θα το ζησω και εγω αυτο??
ο δικος μου τρωει ΟΤΙ ειναι φαγωσιμο,και εχει και μια γκαμα απο μη φαγωσιμα πραγματα(μικρα πλαστικα,ινες κλωστης απο χαλι,τσοφλια απο αυγο,μεχρι και προφυλακτικο απο βολτα στο βουνο εφαγε που βρηκε κατω:eek:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εσεις ξερετε κατι για αυτον;Δεν ξερω αν ειναι καλος εκτροφεας ,σκεφτηκα οτι αφου ειναι διασημος λογικα θα ειναι καλος.Πεφτει και κοντα
και όποιος είναι διάσημος είναι και καλός?
Προσωπική εμπειρία δεν έχω ούτε και εγώ .., απλά κρίνε με άλλα στοιχεία..

Καλώς ήρθες! :)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Εγώ απο όταν ήταν κουτάβι της δίνω royal canin,τότε για κουτάβια τώρα πια για ενήλικα,ποτέ δε μου έκανε τη ζωή δύσκολη για να φάει :p φαϊ να 'ναι και ότι να 'ναι...δεν έχει πρόβλημα,της κόβω κοτόπουλο και της το βάζω σε μπουκίτσες πάνω σε μια χαρτοπετσέτα[γεμίζω περίπου τη μισή],μέσα σε 3 λεπτά δεν έχει αφήσει ούτε ίχνος,μια σταλιά πράγμα τα καταβροχθίζει σε χρόνο ντε-τε,επίσης τρώει-πιο σπάνια- ρίζι,μια φορά της είχα δώσει και μήλο και της άρεσε πολύ,εμ αυτά :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22