Eurasier


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Έψαχνα να βρώ αν υπάρχει κάτι για τα Eurasier στο φόρουμ και δεν βρήκα για αυτό είπα να ανοίξω αυτό το topic για να πώ μερικά λόγια για αυτήν την καταπληκτική φυλή.



Το 1960' ο JuliusWipfel διασταύρωσε το Chow-Chow και το Wolf-Spitz για να δημιουργήσει ένα wolfchow. Ο λόγος του για την διασταύρωση αυτών των 2 φυλών ήταν η αναζήτησή του για να δημιουργήσει το τέλειο σκυλί, ένα που θα ήταν το καλύτερο οικογενειακό κατοικίδιο σκυλί. Κατά συνέπεια στα μέσα του 1960 πρόσθεσε ένα νέο σκέλος στη λίμνη γονιδίων, αυτό του Samoyed. Κάλεσε αυτήν την νέα φυλή Eurasier, όντας όπως οι φυλές που χρησιμοποιήθηκαν για να παραγάγουν αυτό το σκυλί δημιουργήθηκαν στην Ευρώπη και την Ασία. Κάθε ένα από τα σκυλιά που χρησιμοποιήθηκαν στο πρόγραμμα αναπαραγωγής ήταν της ίδιας γενιάς, μιας και ήταν ουσιαστικό να επιτευχθούν ισορροπημένα μορφολογικά και ψυχολογικά χαρακτηριστικά. Ο στόχος του αυστηρού προγράμματος αναπαραγωγής ήταν να δημιουργήσει ένα σκυλί (όπως αναφέρθηκε και παραπάνω) τέλειο. Με αυτό εννοούμε ότι έχει κάποια χαρακτηριστικά τα οποία ο δημιουργός ο κ. Wipfel προσδιόρισε ως τα πιο επιθυμητά.

Αυτά είναι:


  • Καλή ψυχοσύνθεση/ιδιοσυγκρασία
  • Κομψό σώμα & μέγεθος κεφαλιού
  • Εξυπνάδα
  • Μικρή πιθανότητα ζήλιας από μέρους του
  • Πολύ καλό με τα παιδιά
  • Ελαφρός συγκροτημένη προσωπικότητα
Αλλά ακόμα κι αν το Eurasier δημιουργήθηκε το 1960 δεν αναγνωρίστηκε τυπικά από οποιαδήποτε λέσχη/κοινωνία/σώμα μέχρι το 1970, όταν ιδρύθηκε το GermanKennelClub το 1973. Αυτή τη στιγμή η φυλή μπορεί να βρεθεί σε πολλές χώρες σε όλο τον κόσμο αλλά είναι μόνο ένα αραιό ποσό σε σύγκριση με οποιεσδήποτε από τις καλύτερος-γνωστές φυλές.



Πηγή: http://www.silmoralbion.co.uk/eurasierhistory.php
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: ioanna a




Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Το έχω ψάξει και πέρα απο την δικιά μου και την Unique που έχει ο GaiaLykaia δεν έχω βρεί άλλον ιδιοκτήτη αυτής της ράτσας στην Ελλάδα, ακόμα.
 






Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ελιωσσσσσσσσσσσσα....
Θα πρέπει να σε "παρανοχλούν" συχνά στον δρόμο έτσι;
Τι ομορφιά! Ακόμη κι όσοι δεν συμπαθουν τους σκύλους το ξανασκέφτονται βλέποντας τέτοιο πλάσμα...

Ψηφίζω ΖΗΒΑ για Μασκότ του Dogforum!
(θα τους κάνει ΟΛΟΥΣ κυνόφιλους αυτή!)
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Δρ. έχεις επόλυτο δίκιο. Κόσμος και παιδιά που φοβούνται σκυλιά με την Ζήβα έχουν αλλάξει εντελός συμπεριφορά. 3 κοριτσάκια στην γειτονιά μου τρέμανε τα σκυλιά και στην αρχή δεν την πλησιάζανε, τώρα όμως την έχουν συνέχεια αγκαλιά, μου χτυπάνε το κουδούνι στο σπίτι να την κατεβάσω κάτω να παίξουνε, στον δρόμο με σταματάνε και με ρωτάνε τη ράτσα και συνέχεια ακούω "Πώ πω τι όμορφο σκυλί".
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν ξερω αν τα Eurasier ειναι τα τελεια σκυλια ... αλλα η Ζηβα ειναι τελεια!!! Μεγαλη αδυναμια!!!
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Ορίστε και μερικά βιντεάκια της όταν ηταν 2-3 μηνών στο σπίτι μου πια.

[video=youtube;O7WzBa0bQ2M]http://www.youtube.com/watch?v=O7WzBa0bQ2M[/video]

[video=youtube;9hiH3f2V7f8]http://www.youtube.com/watch?v=9hiH3f2V7f8[/video]
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Μου τη γλύτωσε η Ζήβα και την είδα μεγάλη... Διονύση αν την έβλεπα κουταβίνι ή θα είχα κάνει οργανωμένη απαγωγή ή θα το είχα "πνίξει" στις αγκαλίες.... Όμορφα σκυλιά!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Kαλά η Ζήβα κουτάβι δεν παίζεται!!!! Υπέροχη η χνουδόμπαλα!


Διονύση, το αρχικό κείμενο είναι δικό σου ή απο κάπου? Να βάλουμετην πηγή?
 




Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Kαλά η Ζήβα κουτάβι δεν παίζεται!!!! Υπέροχη η χνουδόμπαλα!


Διονύση, το αρχικό κείμενο είναι δικό σου ή απο κάπου? Να βάλουμετην πηγή?
Είναι απο το site της εκτροφέας μου.

Ορίστε το link

http://www.silmoralbion.co.uk/eurasierhistory.php
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Ε, κοίτα να μην χάσεις τότε το έπόμενο κουτάβι που περιμένω (I hope).
Τέτοια λέγε εσύ και θα ψάχνεις να μας βρείς μετά.....

Ερώτηση: Η Ζήβα έχει ολοκληρώσει την ανάπτυξή της? Είναι στο μέγεθος που φτάνουν οι σκύλοι της φυλής? (με τις διαφορές αρσενικού - θηλυκού φυσικά)
 




Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Καλά εε.....αν την ειχα μικρή εγω μεσα στο σπιτι θα την είχα συνέχεια αγκαλια...χαδια...φιλια...και οτι θελει η Ζήβα!!!!Πραγματικά πολύ ομορφο κουτάβι.....να την χαιρεσαι!!!!!
 




mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
αχαχαχα!!!ειναι μια υπεροχη χνουδομπαλιτσα..
μακαρι να μπορουσαμε και μεις να σας γνωριζαμε ολους απο κοντα!!
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Τα ρεστα μου!!Δε παιζω! Μας τρωει ολους λαχανο!!Και το οτι ειναι σπανια στην Ελλαδα την ακομα πιο πολυτιμη!Να τη χαιρεσαι!
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Διονύση αν θέλεις, πες και πέντε πράγματα για το χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία της ράτσας. Πόσα κοινά στοιχεία έχει με τα chow chow? Είναι πιο ήπια στο χαρακτήρα και τη συμπεριφορά?

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν η επόμενη συγκάτοικος θα είναι chow chow ή eurasier και θα μ'ενδιέφερε πολύ να μάθω και για τον χαρακτήρα των eurasier.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf