Furminator




Salvador Dali

New Member
29 Ιανουαρίου 2014
2
0
Καλησπέρα το furminator ειναι κατάλληλο για stripping?
Eχω ενα σκωτσεζικο τεριε και τελευταία δεν μου περισσεύουν τα 70 ευρώ για το stripping.
εχω δει πως στο stripping εκτός απο πέτρα χρεισιμοποιου μερικοι και μια χτενα που μοιάζει με το furminator.
Ξέρω πως δεν θα με σώσει καθώς είδα πως για να αφαιρέσει το undercoat πρέπει να βγάλει όλο το τοίχωμα
Αλλα ρωτάω αν ειναι κατάλληλο να το χρεισιμοποιω με μετρο ώστε να αραιωσω τις επισκέψεις των 70€
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Καλησπέρα το furminator ειναι κατάλληλο για stripping?
Όχι. Τον στριππάρεις η με το χέρι (πολλή λεπτή δουλειά) η με stripping khife (πιο γρήγορα άλλα όχι τόσο καθαρά) η με πέτρα (καλό αποτέλεσμα για να κάνεις στρώσεις).
 


Salvador Dali

New Member
29 Ιανουαρίου 2014
2
0
Εχω 3 stripping knives διαφορετικά νούμερα. Η ελπίδα σε ενα stripping knive ειναι ίδια με το furminator. Διαφορετικός ειναι ο τρόπος που το κρατάς. Η πατέντα του furminator άλλωστε δεν ειναι η λεπιδα την οποία την αντεγραψαν απο τα stripping knives.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Εχω 3 stripping knives διαφορετικά νούμερα. Η ελπίδα σε ενα stripping knive ειναι ίδια με το furminator. Διαφορετικός ειναι ο τρόπος που το κρατάς. Η πατέντα του furminator άλλωστε δεν ειναι η λεπιδα την οποία την αντεγραψαν απο τα stripping knives.
Τι stripping knives έχεις; Κανένα Mars από τα πιο απλά; Το furminator αφερεί μόνο τις νεκρές τρίχες από το υπόστρωμα, δεν κάνει για στριππάρισμα και να σου πω οτι δεν κάνει καθόλου για σκληρότριχες φυλές.
 


avapimou

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
176
24
νικαια
γειΑ ξερει κανεις αν κανει για το μεμο? (parson russell) ειναι κοντοτριχος με σκληρη τριχα και μαδαει πολυ ειναι κ σαν βελονια! οπου πανε δε βγαινουν με τιποτα... βρηκα για κοντοτριχα μεσαιου μεγεθους στα 38 αλλα δε θελω να τα δωσω και να βριζω μετα αν δε κανει δουλεια....
 




Vaggoulas

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
60
3
Volos, Greece
Φωτεινή καλησπέρα!!

Αξίζει??? Να το παραγγείλω τώρα επί τόπου??? Είναι γνήσιο??
Εννοώ από το συγκεκριμένο σάιτ!! Το έχω έτοιμο και περιμένω απλά το ΟΚ σου!!!
(Συγνώμη για το διπλοποστάρισμα!!)
 








Vaggoulas

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
60
3
Volos, Greece
Σήμερα το δοκίμασα! Η Φωτεινή, μου το βρήκε με 9,90Ε ΧΩΡΙΣ μηχανισμό. Κάνει ΠΑΠΑΔΕΣ.... Ο KYLE-άρας ξαλάφρωσε, και μαλάκωσε πάρα πολύ το τρίχωμα του... ΈΝα βουνό τρίχες υποστρώματος!!! =D>
 




DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Παρέλαβα και το δικό μου χθες βράδυ. Για γνήσιο μου κάνει. Όταν βγάλει ήλιο θα το χρησιμοποιήσω...

[video=youtube_share;KevCjDdwNy0]http://youtu.be/KevCjDdwNy0[/video]
 


Vaggoulas

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
60
3
Volos, Greece
Πήρες με μηχανισμό εσύ. Εγώ και χωρίς μηχανισμό σούπερ το είδα! Το χρησιμοποίησα αμέσως μόλις το πήρα και γέμισε μια σακούλα ΛΙΝΤΛ με υπόστρωμα!

Το δικό σου έχει μπόλικο μαλλί???
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Κοίτα, εμένα είναι και μια σταλιά ποντικάκι, αλλά η τρίχα πάει σύννεφο, ειδικά όταν κάνει ζεστές μέρες!
 


Vaggoulas

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
60
3
Volos, Greece
Αα μάλιστα. Εγώ πλέον ξεμπέρδεψα με τις πολλές τούφες. Το μόνο που παραμένει εκνευριστικό (γιατί τον βάζω σπίτι), είναι οι τρίχες που παραμένουν προσκολλημένες στην εξωτερική επιφάνειά του λόγω στατικού ηλεκτρισμού (μάλλον). Ξέρετε κανά "εργαλείο" να τις απομακρύνει ώστε να τον βάζω μέσα χωρίς να γεμίζουν τα χαλιά???
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Με μια βουρτσούλα με σκληρές τρίχες για κοντότριχα δεν κάνεις δουλειά; Υπάρχουν και κάτι αντιστατικά σπρέυ στο εμπόριο...
 


Vaggoulas

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
60
3
Volos, Greece
Με μια βουρτσούλα με σκληρές τρίχες για κοντότριχα δεν κάνεις δουλειά; Υπάρχουν και κάτι αντιστατικά σπρέυ στο εμπόριο...
Θα δοκιμάσω την βούρτσα, αλλά δεν ψήνομαι να τον ψεκάσω... Αρκετά παίρνει ήδη (αμπούλες κτλ) Ευχαριστώ
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Αυτά τα σπρέι δε μένουν για μέρες στο σκύλο, είναι απλά για την ώρα που τον χτενίζεις, ώστε να μη δημιουργείται φορτίο. Μπορείς επίσης και να τον σκουπίζεις μ'ένα υγρό πανάκι για φεύγουν τα χοντρά.