greenisland


Status
Κλειδωμένο θέμα

Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σαρα , κανε το τηλεφωνο να ξερουμε και με ποιον μιλαμε
ΟΚ, θα κάνω ένα τηλέφωνο αύριο το πρωί στο Ritzys Maltese στο Tennessee και θα σας πω. Θα τους συστηθώ κανονικά και θα τους δώσω και τη σελίδα του Green Island. Από κει και πέρα να δούμε τι θα κάνει και η νομαρχία που λέει και ο Πασχάλης στο άλλο νήμα, αν και εδώ το Animal Control τηρεί σιγήν ιχθύος πριν κάνει ντου πουθενά.
 


zetaki

Member
5 Μαρτίου 2010
9
0
παιδια εγω λεω να μην ειμαστε υπερβολικοι,τα 3 σκυλια το ενα διπλα στο αλλο δεν σημαινει οτι δεν αγαπαει τα σκυλια.τα 22 σκυλια για αναπαραγωγη ειναι οντως πολλα
μηπως αντι να αποκλεισουμε καποιον πρεπει να τον βοηθησουμε?με το να τον αρνηθουμε νομιζω μονο κακο μπορει να κανει.εμενα μου φαινεται σωστο το σκεπτικο της κυριας σαν βαση αλλα ισως της λειπει η εμπειρια,ισως ειναι κατι αλλο.εχουμε ακουσει εδω μεσα πολυ χειροτερα για υποτιθεμενα σωστα εκτοφεια.
ολα αυτα τα λεω με τα λιγα που ξερω αλλα βασισμενος στην λογικη...
Συμφωνώ μαζί σου...δε πιστεύω οτι η κυρία αυτή φέρεται άσχημα στα σκυλάκια,αλλά προφανώς δεν έχει την εμπειρία για να είναι εκτροφέας...Ζευγαρώνει αβερτα χωρίς να έχει σκοπό τη βελτίωση της φυλής ,απλά ικανοποιεί μερος της πελατείας της που σωνει κ καλά θέλουν σκύλο ράτσας για δικούς τους λόγους(χωρις κ οι ίδιοι τους να είναι πολύ ψαγμένοι στο θέμα εκτροφές κ στο τι εστί καθαροαιμία).Μακάρι να μπει μια τάξη,να καταλάβει κ αυτη που έχει λάθος κ να πάνε ολα καλά.
Πιστευω τα αγαπάει γιατι μια φίλη μου πήρε γιόρκι απο αυτήν ,κ πραγματικά έχει γίνει πολύ καλος χαρακτηρας αλλα κ σε εμφάνιση απο τα ωραιότερα γιορκάκια κ οχι καρικατουρα γιόρκι οπως βλέπω πολλά.Κ όταν το παρέλαβε ήταν επίσης πολυ περιποιημένο κ ως τώρα δεν έχει αρρωστήσει ποτέ.
Έχει καποιες βάσεις για εκτροφείο αλλα θέλει πολυ δουλειά ακόμη.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αλλά και να μαθαίναμε ότι όντως πήρε από την Αμερική το σκυλί..και ότι όντως φροντίζει τα σκυλιά της...τι μπορούμε να κάνουμε παρακάτω? Να της κάνουμε μάθημα για υπευθυνη εκτροφή? Να τη πείσουμε να κατεβάινει σε εκθεσεις? Να της πούμε να δηλώνει τις γέννες?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Θα ξέρουμε ότι λέει την αλήθεια για την προέλευση των σκυλιών της. Επίσης η κυρία στο Τεννεσσή θα μάθει ότι πούλησε σκυλί σε άτομο που έχει 22 σκυλιά για αναπαρσγωγή. Συνήθως τα συμβόλαια με τους Αμερικάνους εκτροφείς λένε τι επιτρέπεται και τι δεν επιτρέπεται.
 


kiki.pet

Active Member
5 Μαρτίου 2010
26
0
ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ, ΣΥΓΝΟΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΟΡΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΛΑ ΟΠΟΣ ΕΙΠΑ ΕΙΜΑΙ ΞΕΝΗ (ΠΑΝΔΡΕΜΕΝΗ ΝΟΜΙΜΑ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΑ) ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΙΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΑΖΗ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΧΡΟΝΟ.
ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ, ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΝΦΙΖΒΙΤΙΤΕ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΕ ΟΠΙΟ ΕΚΤΡΩΦΙΟ ΘΕΛΕΤΕ, H BIRGIT ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΛΤΕΖΑΚΙ ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΙ ΚΑΛΑ ΤΙ ΡΑΤΣΕΣ ΕΧΟΥΜΕ, ΤΗΣ ΣΤΕΛΝΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ.
ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ 22 ΣΚΥΛΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΓΗ, ΒΓΑΛΤΕ ΑΠΟ ΤΑ 22 ΤΑ 7 ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΜΕΝΟΥΝ 15 ΘΗΛΥΚΕΣ. ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΚΑΛΑ, ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΕΙΝΑ ΓΕΝΝΙΜΕΝΑ ΠΕΡΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΙΣΗ ΑΚΟΜΗ, ΑΠΛΟΣ ΤΑ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΕΚΤΡΟΦΗ. ΟΜΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΗ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΓΗ.
ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΚΕΤΗ ΦΑΡΜΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΕΝΑ ΚΑΝ ΣΤΟ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΙΛΙΣΩ ΕΔΩ.
ΑΝ ΟΜΟΣ ΔΕΙΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΣ, ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΜΠΟΥΜ ΜΑΣ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΒΕΝΑΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΖΩΑ ΤΑ ΑΓΑΠΑΜΕ!!!
ΓΕΡΙΚΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ, ΑΦΟΥ ΞΕΚΙΝΙΣΑΜΕ ΤΟ 2007. ΧΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΣΚΥΛΑΚΙ
ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΙΛΟΣΑ ΣΤΟ ΚΟΕ!!!! ΓΙΑ ΝΑ ΜΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΒΕΤΕ ΤΟ PEDIGREE ΤΗΣ JESSY MAS.
ΗΠΑΧΟΥΝ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΖΗ ΜΟΝΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΜΠΑΡΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.
ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ VIDEO ΠΟΥ ΦΕΝΕΤΕ ΠΟΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΣ.
ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ,ΠΟΣ ΞΕΚΙΝΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΚΤΡΟΦΗ.
ΔΕΝ ΘΙΜΑΜΕ ΑΝ ΕΙΤΑΝ ΤΟ 2006 ΚΑΙ ΘΕΛΑΜΕ ΠΟΛΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ. ΒΡΕΙΚΑΜΕ ΕΝΑ ΑΝΓΛΙΚΟ ΜΠΟΥΛΝΔΟΓΚ 2 ΜΙΝΩΝ. ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΗ ΕΙΤΑΝ ΠΟΛΙ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΒΡΕΙΚΑΜΕ ΑΓΓΕΛΙΑ. ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΙΜΑ (ΣΤΕΝΟΣ ΙΣΟΦΑΓΟΣ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΔΕΞΕ ΤΟΚΑΙΜΕΝΟ, ΠΕΘΑΝΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΝΑ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΣ ΤΟ ΤΑΙΖΑΜΕ ΜΕ ΣΙΡΙΝΓΑ - ΘΑ ΤΕΣ ΒΡΩ ΑΛΛΗ ΦΩΡΑ.
ΑΦΟΥ ΜΕΝΑΜΕ ΧΟΡΕΙΣ ΣΚΥΛΑΚΙ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΙΝΕΣ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΕΙΡΑΜΕ CHOW CHOW. ΔΙΣΤΙΧΟΣ ΕΧΕΙ ΣΚΥΛΟΣ ΔΙΣΠΛΑΣΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΒΑΤΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΘΑΝΑΣΙΑ. ΣΚΥΛΑΚΟΣ ΖΗ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΒΙ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΟΠΟΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΙΤΕΡΟΣ ΜΑΣ ΦΙΛΑΚΑΣ. ΕΜΕΙΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΑΜΕ TIPOTA ΓΙΑ ΧΑΡΤΙΑ PEDIGREE OYTE TI DIAFORA EXEI ENA SKYLI APO MAGAZH H EKTROFIO. ΤΟ ΟΝΙΡΟ ΜΟΥ ΕΙΤΑΝ ΠΑΝΔΑ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙΑ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΧΙΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΑΝΕ 3 ΜΑΛΤΕΖΑΚΙΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΧΟΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΚΑΙ ΧΟΡΙΣ ΧΑΡΤΙΑ, ΑΚΟΜΙ ΔΕΝ ΙΚΣΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΤΑΝ ΚΑΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΡΘΕ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ (ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) KAI MAS EFERE ENA PANEMORFO KOYTABAKI AN ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΜΕ 200 ΕΥΡΩ. ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΑΜΕ ΚΑΙ ΙΣΤΕΡΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΘΑ ΠΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΘΑΝΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΙΣΕΙ. ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΕ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΗ. ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΤΟ ΕΙΔΑΝ ΕΔΩ ΣΕ ΜΑΣ ΚΤΙΝΙΑΤΡΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΓΝΟΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ) ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΟΥΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΠΟΝΑΙ, ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΧΙΡΙΣΙ. Η DEZI ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΙΤΕΡΗ ΦΙΛΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ - ΤΑΞΙΔΕΥΙ ΠΑΝΔΟΥ. View attachment 5834 ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΓΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΙΝΔΡΟΦΙΑ.
ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΙΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΠΡΟΠΕΡΣΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΕΚΤΡΟΦΙΟ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟΚΤΙΣΑΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΟΤΕΡΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΙΤΕΡΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΧΟΡΙΣ ΠΡΟΒΛΙΜΑΤΑ. ΕΓΩ ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΣΤΑΜΑΤΙΣΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΙΑ ΜΟΥ (ΞΕΝΑΓΟΣ) ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΜΑΡΕΣΗ ΠΟΛΙ.
ΤΟΡΑ, ΣΤΟ KOE, FCI ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΡΑΜΕΝΗ /www.fci.be/affixes.aspx ΚΑΙ ΑΝ ΣΚΕΦΤΗ ΚΑΠΙΟΣ ΛΟΓΙΚΑ, ΠΟΣΑ ΕΞΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΕΣ, ΤΡΩΦΕΣ www.kynotrofiki.gr/ (ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΡΟΤΙΣΕΤΕ ΤΙ ΕΞΟΔΑ ΚΑΝΟΥΜΕ) ΦΑΡΜΑΚΑ, ΓΙΑΤΡΙ, ΕΓΓΧΙΡΙΣΕΙΣ, ΚΟΚΑΛΑΚΙΑ, ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΑ ΑΛΛΑ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΕΞΟΔΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΟΣΤΟ ΕΚΤΡΟΦΙΟ. ΜΟΝΟ ΑΓΟΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΟΤΕΡΙΚΟ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕ ΑΠΟ 1000 ος 2,500 ΕΥΡΩ (ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΓΥΡΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ???) ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΤΑΝ ΓΙΑ ΜΑΣ ΠΙΟ ΕΒΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ 50χ ΤΟΣΑ ΖΟΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΝΑΜΕ???? ΑΝ ΜΙΑ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΚΟΕ ΝΑ ΓΕΝΝΙΣΕΙ 6 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΟΝΟ 1 η 2 ??? ΤΑ ΞΕΝΥΧΤΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΕΤΕ ΚΑΝΕΙΣ? "ΘΑ ΓΕΝΝΙΣΕΙ ΣΙΜΕΡΑ Ι ΑΥΡΙΟ???" ΘΑ ΓΕΝΝΙΣΕΙ ΕΥΚΟΛΑ??? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΙ ΤΟ ΣΚΑΣΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΜΑΝΑ (ΝΑ ΜΙ ΞΑΠΛΟΣΗ ΠΑΝΟ ΤΟΥ). ΤΟΡΑ ΑΚΟΜΗ ΞΕΝΙΧΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ 5 ΤΟ ΠΡΟΙ ΒΓΑΖΩ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΕΞΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣ ΑΝΑΝΓΓΕΣ ΤΗΣ, ΝΑ ΜΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ. ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΦΙΛΑΖΟΥΝ, ΤΡΟΝΕ ΚΑΙ ΠΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ.
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΟΜΠΗ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΙΝΟ, ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΛΙΟΣ. ΣΤΟ ΕΞΟΤΕΡΙΚΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΚΤΡΟΦΙΑ ΚΑΙ ΜΕ 40 Η ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΣΚΥΛΙΑ http://www.sherak.cz/feny/ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΕΣ ΡΑΤΣΕΣ www.kelecskypoklad.com/ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙ ΠΙΣΟ. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΖΙΤΑΣ ΣΤΟ ΕΞΟΤΕΡΙΚΟ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ, ΣΕ ΡΟΤΑΝΕ: ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΓΙΑ ΧΑΔΙΑ??? ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΕΚΤΡΟΦΙ??? Ι ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΕΚΘΕΣΗ???
ΑΥΤΟ ΜΕ ΡΟΤΙΣΕ ΚΑΙ Η BIRGIT APO TO USA
ΝΑ ΜΙ ΣΑΣ ΦΕΝΕΤΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΙ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΙΝΑΣ, ΛΙΓΟ ΒΑΡΙΕΤΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΠΡΙΝ 5 ΜΕΡΕΣ.
ΚΑΛΙΝΥΧΤΑ
 
Last edited by a moderator:








Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν, μάγκες, τηλεφώνησα μόλις στο Ritzys Maltese που όπως έγραψα και αλλού είναι από τα κορυφαία αμερικανικά εκτροφεία για Maltese. Συστήθηκα με το όνομά μου και την ιδιότητά μου και μίλησα με την ιδιοκτήτρια, η οποία έχει πολύ καλές σχέσεις με το ελληνικό εκτροφείο Green Island και θυμάται ακριβώς το ότι τους πούλησε το μαλτεζάκι, το οποίο ελπίζει ότι θα δείξουν σε εκθέσεις διότι είναι εκθεσιακός σκύλος. Η γυναίκα έχει πολύ καλή γνώμη για το Green Island, τους έχει τσεκάρει και βρίσκεται σε επαφή μαζί τους συνεχώς. Μου είπε κιόλας για όλη τη γραφειοκρατεία να πάει ο σκύλος στην Ελλάδα, ο οποίος σημειωτέον έχει πεντιγκρί και μάλιστα άριστο. Το μόνο που την παραξένεψε, λέει, είναι ότι εμείς οι Έλληνες βγάζουμε ξένα ονόματα στους σκύλους μας και αναρωτιόταν αν το κάνουμε διότι είναι δύσκολο να τα προφέρουνε σε διεθνείς εκθέσεις.:D Της είπα ότι μάλλον πρόκειται για ξενομανία και ότι εγώ το δικό μου το Μουφ το έβγαλα Άτταλο (ακολούθησε προφανώς εξήγηση περί της σπουδαιότητας των Ατταλιδών για τον πλανήτη).:D:D:D:D:D Σας τα λέω όμως τόσον καιρό.:p:D:D Τελοσπάντων, είχαμε μακρά συζήτηση, η γυναίκα ξέρει τη δουλειά της και κάνει υπεύθυνη εκτροφή και της είπα ότι ο λόγος που έπαιρνα τηλέφωνο είναι ότι μερικοί γνωστοί μου στην Ελλάδα θέλουνε να πάρουνε μαλτεζάκι και τσεκάρουνε τους εκτροφείς και είδανε ότι το Green Island αγόρασε πρόσφατα το μαλτεζάκι του από το Ritzys Maltese. Μου είπε ότι καλά κάνουνε όσοι τσεκάρουνε εκτροφείς διότι έτσι πρέπει να γίνεται και δεν ανέφερα καμιά πληροφορία για τη συζήτηση εδώ στο φόρουμ. Γενικά μου έκανε καλή εντύπωση η γυναίκα, η οποία μάλιστα έχει σπουδάσει ιστορία και έχει πάρει και μάστερ.

Το συμπέρασμά μου είναι το εξής: το Green Island είναι καλό εκτροφείο που χαίρει εκτίμησης στην Αμερική. Κάνει βέβαια τα πρώτα του βήματα και θα συμβούλευα να αναθεωρήσει τις προτεραιότητές του, δηλαδή να μην ανοιχτεί σε πολλές φυλές και κάνει πολλές γέννες, αλλά καλύτερα, αφού έχει ομολογουμένως τόσο καλά σκυλιά, θα ήταν καλό να τα δείξει σε εκθέσεις, να πάρουνε τίτλους και να προωθηθεί η φυλή πρώτα. Και φυσικά να πάρουνε άδεια. Προσωπικά πιστεύω ότι οι άνθρωποι είναι εντάξει και δεν είναι ούτε ΒΥΒ, ούτε παπυμιλλάδες. Επίσης ειδικεύονται, και καλά κάνουν, σε μικρόσωμες φυλές που είναι δημοφιλείς στην Ελλάδα και χρειαζόμαστε ανθρώπους σαν κι αυτούς για να μην πηγαίνουν οι συμπατριώτες μας στους πετσοπάδες να παίρνουνε μαλτεζοειδή εξωγήινα. Η Μιχαέλα απλώς παραληρούσε και εκτόξευε απειλές. Επομένως εφόσον έχουν έτσι τα πράγματα, εάν τους πειράξει κανείς αυτούς τους ανθρώπους που είναι εντάξει, δηλώνω επίσημα ότι πρώτον θα ειδοποιήσω τους Αμερικάνους για να παρέχουν την υποστήριξη και μαρτυρία τους, ενώ έχω σώσει τα μηνύματα σ' αυτό το φόρουμ και προτίθεμαι να καταθέσω υπέρ τους και σε δικαστήριο αν πρέπει, βάζοντας το βάρος της φήμης που έχω αποκτήσει επαγγελματικά και αυτό το εννοώ. Όλα αυτά βεβαίως πιστεύοντας ότι το εκτροφείο λειτουργεί σωστά.

Γνώμη μου επίσης είναι ότι πρέπει να τους υποστηρίξουμε και να τους καλωσορίσουμε στο φόρουμ αυτό.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και με το μαστερ στην ιστορία...φαντάζομαι τι θα έγινε με τους Ατταλίδες....:D:D:D...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι, μιλήσαμε κυρίως για σκυλιά, για τις γέννες που κάνει, τα θέματα της εκτροφής και τους χαρακτήρες των σκύλων. Μου είπε μάλιστα ότι το Μουφ θεωρεί ότι του ανήκω και ναι μεν είναι γλυκούλι, αλλά θέλει τις βόλτες του και να κυβερνάει εμένα.:)

Η συζήτηση ήταν 95% σκύλοι πλην Μουφ και 5% Μουφ και ιστορία από μεθοδολογικής απόψεως και ναι, και ολίγοι Ατταλίδες.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ναι, αλλά από ότι κατάλαβα η κυρία από τη Θασο, είπε ότι δεν κατεβάινουν ποτέ σε εκθέσεις γιατί δεν θελουν να ξοδεύουν χρήματα.
Άρα, μάλλον την κορόιδεψαν την εκτροφεα της Αμερικής...
Μόνο για εκτροφή το ήθελαν...(μάλλον)...
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
ρε σαρα συγνωμη λιγο γιατι κατι δεν καταλαβαινω. ΤΟ εκτροφειο δεν το γνωριζω και πολυ θα ηθελα να το υποστηριξω μιας και ειναι στη θασο που ανηκει στο νομο καβαλας. Το οτι ομως εχει μαλτεζ απο κορυφαιο εκτροφειο προσωπικα δε μου λεει τιποτα, αντιθετως κατι αλλα που εχω διαβασει παραπανω δειχνουν σημαδια λιγο επιπολαιας εκτροφης. Και επισης δεν καταλαβα αυτα τα περι φημης σου κ.τ.λ. σαν απειλες μου ακουγονται, εγω παντως αν οντως ειχα αντιμετωπισει προβλημα με καποιο εκτροφειο δε θα σε φοβομουν ουτε εσενα ουτε κανενα και δε στο λεω για να σε προσβαλλω ισα ισα στα γραφω αυτα επειδη εκτιμω τα γραφομενα σου. Δλδ εισαι εκτροφεας εχεις αγορασει show quality και δεν το δειχνεις, περιεργο και 2ον που ξερεις οτι κανει για αναπαραγωγη εχουν γινει οι καταλληλες εξετασεις;
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πρώτον δεν είπα ότι θα κατέθετα ποτέ ως εμπειρογνώμων περί τα σκυλιά διότι δεν είμαι. Θα πρέπει όμως κάπως να υποστηρίξω το γεγονός ότι δεν ψεύδομαι διότι σκέφτομαι την επαγγελματική μου θέση. Δυστυχώς κάτι τέτοια πιάνουν στην Ευρώπη και ναι, νομίζω ότι θα περάσει ο λόγος της καθηγήτριας πανεπιστημίου περισσότερο από το παραλήρημα της Μιχαέλας που δε μας είπε καν τελικά τι είχε το σκυλί της και κατέφυγε σε διπλοεγγραφές και κατηγορίες τις οποίες σταμάτησε μόλις συνειδοποίησε ότι όντως μπορεί να τη μηνύσουν. Το ότι παίρνουν καλά σκυλιά οι συγκεκριμένοι εκτροφείς δείχνει καλή προσπάθεια να αναπτύξουν τις γραμμές τους. Επιπόλαιους δε θα τους έλεγα αλλά αρχάριους. Δεν πειράζει, άμα τους υποστηρίξουμε και τους καλωσορίσουμε εδώ προφανώς και θα μάθουν.

Τώρα άμα θες, πες με σνομπ. Κάπως όμως πρέπει να σταματήσουν οι αυθαιρεσίες.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Sara μου, επειδη στο είπε η Αμερικάνα εκτροφέας, δεν σημαίνει ότι το εκτροφείο είναι καλο. Μόνο αν πας εκει και δεις μπορεις να κρίνεις.
Δεν λέω ότι δεν είναι , αλλά ούτε λέω ότι είναι.
Πάντως Μαλτεζ , (Ελληνική συμμετοχή και καλό σκυλί) σε έκθεση δεν έχω δει ακόμα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σωστά, εξ ου και το disclaimer ότι προϋπόθεση είναι να λειτουργούν όλα σωστά. Πάντως θα με παραξένευε αν οι άνθρωποι δεν ήταν όπως ισχυρίζονται. Όσο για την Αμερικάνα εκτροφέα, θεωρείται κορυφαία εδώ και η γνώμη που σχημάτισα ήταν ότι δε δίνει κουτάβια στα κουτουρού αλλά ενδιαφέρεται γι' αυτά και διατηρεί επαφή με τους νέους ιδιοκτήτες και τσεκάρει. Και ναι, όντως, δεν έχουν δείξει ακόμα το σκύλο, αλλά η εκτροφέας του ελπίζει ότι θα το κάνουν διότι αξίζει τον κόπο αφού είναι εκθεσιακός. Έτσι άλλωστε θα προωθηθεί μια φυλή που ζητιέται στην Ελλάδα, αλλά δεν υπάρχει επίσημος εκτροφέας αυτής.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Oχι δε σε λεω ουτε σνομπ ουτε τιποτα (εχω 2 δασκαλους, μια φιλιλογο και εναν γιατρο στην οικογενεια) ισα ισα σε παω, αλλα θελω να πω αν εξαιρεσω τη μιχαελα που δεν ασχολουμαι καν, διαβασα και κατι αλλες μαρτυριες οτι δε δινουν πεντιγκρυ και τετοια, θα μου πεις τι ισχυει και τι δεν ισχυει δεν ξερουμε, και με προβληματιζουν. Δεν εχω κανενα προβλημα προσωπικα να στηριξουμε την προσπαθεια νεων εκτροφεων αλλα σου λεω και παλι οτι προβληματιστηκα λιγο με τον αριθμο των σκυλιων και τη μη συμμετοχη σε εκθεσεις
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
ΟΚ, για να μην γίνουν παρεξηγήσεις: προφανώς και το σκύλο τον θέλουνε για εκτροφή και το ξέρει αυτό η Αμερικάνα αφού ξέρει ότι πρόκειται για εκτροφείο. Η γυναίκα απλώς συμβουλεύει να δειχτεί ο σκύλος και σε εκθέσεις. Και ναι, συμφωνώ ότι οι εκθέσεις πρέπει να είναι προτεραιότητα και το πόσα σκυλιά θα ζευγαρώσουν το χρόνο θα πρέπει να έρχεται δεύτερο. Αυτό άλλωστε έγραψα: είναι στα πρώτα τους βήματα, προφανώς λάθη θα κάνουνε, τώρα περισσότερα ή λιγότερα από άλλους δεν ξέρω, αλλά γι' αυτό θα πρέπει να διατηρήσουν επαφή με το φόρουμ. Καλύτερα θα ήταν να περιοριστούν σε μια, άντε δυο φυλές και να κάνουνε εκθέσεις. Αλλά δεν τους κόβω ούτε για ΒΥΒ, ούτε για παπυμιλλάδες, θα με παραξένευε πολύ να ήταν. Ουσιαστικά διαφορετική οργάνωση χρειάζεται, αλλά ενδιαφέρονται οι άνθρωποι για τα σκυλιά τους.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγώ έχω προληματιστεί με τον αριθμό των σκυλιών...
πάλεψα να πείσω την γυναίκα μου για αυτό που έχουμε τώρα
τώρα η γυναίκα μου θέλει να πάρουμε κι άλλο και ίσως αργότερα κι άλλο ένα

....αλλά 22 αποκλείεται να την πείσω ποτέ........πακέτο............


Μακαρι να είναι Εκτροφείς οι άνθρωποι ρε παιδιά...το ότι ακριβοπλήρωσαν κουτάβι αμερικής με πεντιγκρί κανονικό λέει πολλά///μήπως δεν παίζουν σκυλιά σε άλλες χώρες με πεντιγρί πλαστό στο 14????και πανφτηνα βεβαίως......ή ξέρουμε πολλούς που θέλουν μαλτεζάκι απο καλές γραμμές στην Ελλάδα??? προφανώς και προσπαθούν οι άνθρωποι να βελτιώσουν κάτι στο μαλτέζ στην ελλάδα

α
και μακάρι να κινητοποιηθούν και οι αρμόδιες υπηρεσίες που λέγαμε καπου αλλού....
για όλες τις περιπτώσεις βέβαια-δεν μιλάω τοπικά μόνο
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να έχουνε πλαστό πεντιγκρί για τα υπόλοιπα. Δεν ξέρουμε ούτε τα περιουσιακά τους στοιχεία, ούτε τα οικονομικά τους. Δε βλέπω γιατί να μην έχουνε πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά τους για καλά σκυλιά. Προσπάθησαν στην αρχή χωρίς να ξέρουνε, είδανε ότι είναι σημαντικό να πάρουνε καλά σκυλιά, μπορεί να έχουνε κάβλα με τα σκυλιά όπως άλλος έχει ακριβό χόμπυ και πάει στη όπερα σε όλο τον κόσμο ή αγοράζει ρόλεξ και αγωνιστικό αυτοκίνητο. Τώρα το Ritzy's Maltese, οι Αμερικάνοι, είναι από τους κορυφαίους και έχουνε 9 μαλτεζάκια για αναπαραγωγή (κάθε μαλτεζομαμά κάνει, μου είπαν, δυο με τρία κουτάβια): http://www.ritzysmaltese.com/c-5-our-maltese.aspx

22 είναι όντως πολλά και θα έλεγα και πάλι καλύτερα εκθέσεις και άντε κανα-δυο γέννες από λίγα και καλά, παρά πολλά σκυλιά μαζί. Όσο γα τις αρμόδιες υπηρεσίες, αν είναι να κάνουν ιστορία με το Green Island, θα ήθελα προσωπικά να δω πρώτα να κλείνουνε το παπυμιλλάδικο του Εθνικού μας Σταρ με τα 40+ τσιουάουα.

Πάντως η ιδιοκτήτρια του Ritzy's Maltese έχει ΜΙΑ προφορά νότια, Tennessee, πω-πω! Αμάν, μου θύμισε μια φιλενάδα μου που είναι από το Nashville!!
 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf