Kριτήριο αλλαγής τροφής;


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Πώς και πότε θα αλλαξουμε τροφη σε ενα σκυλο;Εχουμε δηλαδη επιλεξει καποια τροφη και βλεπουμε οτι ο μικρος δεν...Ποια ειναι τα σωστα κριτηρια ωστε να μας κανουν να αλλαξουμε τροφη;:confused:
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
τα συστατικα και η τιμη.
καλο ειναι να αποφευγουμε καλαμποκια και αλλα που ναι για τις κοτες και απο κει και περα βλεπεις αμα του καθεται
 


smcisps

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2010
53
0
Athens
1. ΚΟΠΡΑΝΑ
2. ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΚΥΛΟΥ
3. ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ (κνυσμός, αλλεργίες, υπερβολικά αέρια, κλπ)
4. ΤΡΙΧΩΜΑ (παίρνει καιρό να φανεί η αλλαγή)
5. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Για μενα οι τροφες ειναι μεγαλη απατη και η τιμη κατι πολυ σχετικο σε σχεση με το πως θα κατσει στο καθε σκυλι. Εγω πολυ προσφατα τους αλλαξα τροφη και τη γυρισα σε senior και αυτο λογο ηλικιας, 7 και 11 αντιστοιχα. Ετρωγαν μια σχετικα φτηνη τροφη της ταξεως των 35 € και οι εξετασεις τους ηταν τελειες και τα σκυλια ηταν φυσεκια. Και τωρα με την senior που κανει σχεδον 60 € η μονη διαφορα που ειδα ηταν στο χρωμα των κοπρανων.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
αυτα ειναι κ λιγο λαχειο φιλε μου.οι κροκετες γενικα ειναι για το αναθεμα,αλλα ειναι η πιο ισοροπημενη διατροφη που μπορεις να κανεις.τυποποιημενα πραγματα.αν μπορεις να το απφευγεις οκ...εχει κ αλλες διατροφες που απαιτουν ομως,πολυυυυυυ χρονο απο σενα.αν τον εχεις εισαι σουπερ.απο εκει κ υστερα,οι τροφες μεταξυ τους διαφερουν.πχ μια πολυ φτηνη,θα εχει κ αυτη πρωτεινη ,οπως μια πιο ακριβη...ξερεις ομως τι σημασια εχει η ποιοτητα αυτης?δεν ειναι τοσο απλο το θεμα.κ πανω απο ολα φυσικα παιζει ρολο,οπως πολλες φορες εχουμε πει,το πως θα "κατσει" μια τροφη στο δικο μας ζωο.μπορει στο δικο σου να ειναι σουπερ κ στο δικο μου να ριμαξει το σκυλι.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Για μενα οι τροφες ειναι μεγαλη απατη και η τιμη κατι πολυ σχετικο σε σχεση με το πως θα κατσει στο καθε σκυλι. Εγω πολυ προσφατα τους αλλαξα τροφη και τη γυρισα σε senior και αυτο λογο ηλικιας, 7 και 11 αντιστοιχα. Ετρωγαν μια σχετικα φτηνη τροφη της ταξεως των 35 € και οι εξετασεις τους ηταν τελειες και τα σκυλια ηταν φυσεκια. Και τωρα με την senior που κανει σχεδον 60 € η μονη διαφορα που ειδα ηταν στο χρωμα των κοπρανων.
Επειδή κι εμένα οι δικές μου πάνω κάτω είναι ίδιας ηλικίας και έπραξα με τον ίδιο τρόπο δεν άλλαξε κάτι. Έπαιρνα μια καλή τροφή αναλογικά βάσει συστατικών και τιμής και βρήκα την αντίστοιχη σε senior που για να τη βρω βέβαια όλοι οι ξεφτυλισμένοι πετσοπάδες μου λέγανε είτε πως δεν υπάρχει, είτε πως δεν έρχεται στην Ελλάδα. Μπορώ να πω πως στην αρχή δεν την τρώγανε με όρεξη αλλά τώρα με το που ανοίγω νέα συσκευασία δεν προλαβαίνω να βάλω στα μπολ. Πολλές φορές πληρώνουμε και την ταρίφα της φίρμας. Για παράδειγμα πολλοί λίγοι ξέρουν ίσως γιατί οι πετσοπάδες το κρύβουν πάντα πως η royal canin βγαίνει και σε μεγαλύτερες συσκευασίες που είναι για χύμα κατανάλωση αρκετά οικονομικότερα απ' τη συνηθισμένη.

Στο θέμα τώρα:
Καλοσχηματισμένα κακά και μη υδαρή από κάτω (το καταλαβαίνεις όταν τα μαζεύεις)
Το χρώμα ένας τόνος πιο ανοιχτό απ' το μαύρο
Να μην έχουν αέρια
Να μην ρεύονται σε άσχετες ώρες δηλαδή πολλές ώρες μετά τη φυσιολογική πέψη
Υφή και λάμψη τριχώματος

Αυτά είναι τα βασικά γνωρίσματα μιας καλής τροφής.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
η ρουαγιαλ εχει την κλαμπ που ειναι σειρα αρκετα φτηνοτερη,αλλα ποιοτικα δεν εχει καποια σχεση με τις πιο πανω σειρες.παρολα αυτα,ειναι καλη τροφη,κ πολυ καλυτερη απο καποιες αλλες της ιδιας σειρας.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
παιδια ισχυει οτι καποια τροφη μπορει να προκαλει εκνευρισμο και υπερβολικη "ενεργεια" σε καποιο σκυλο? καπου το εχω διαβασει! οχι απαραιτητα να σχετιζεται με την υψηλη πρωτεινη ομως...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ισως του προκαλει κακη διαθεση κ εκνευρισμο για αυτο κ ειναι τσιτα.ενεργεια ομως οχι εκτος αν ειναι τροφες ενεργειας.το να δινει μια τροφη ενεργεια σημαινει αλλα πραγματα.οχι το να ειναι τσιτα το σκυλι.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ισως του προκαλει κακη διαθεση κ εκνευρισμο για αυτο κ ειναι τσιτα.ενεργεια ομως οχι εκτος αν ειναι τροφες ενεργειας.το να δινει μια τροφη ενεργεια σημαινει αλλα πραγματα.οχι το να ειναι τσιτα το σκυλι.
καταλαβα...ετσι εξηγειται....
 




zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
Μιας και ανοιξατε αυτο το θεμα να σας πω και εγω τι με απασχολει. Ο Ζαροφ τρωει την Acana lamp and apple, το τριχωμα του ειναι υπεροχο απαλο και λαμπερο, η διαθεση του ειναι νορμαλ αλλα μας κερναει που και που κατι τζουφιες στον υπνο του και απο την μποχα αλλαζουμε δωματιο. Επεισης τα κοπρανα, τα πρωινα τουλαχιστον, ειναι καλοσχηματισμενα και σφιχτα. Τα βραδινα ομως ή θα ειναι στην αρχη σφιχτα και στο τελος αρκετα μαλακα ή θα ειναι απιστευτα μαλακα σαν κρεμα. Πολυ σπανια εχουμε 2 εκενωσεις νορμαλ. Δοκιμασα και το μουλιασμα της τροφης με λιγο νερακι αλλα δεν βλεπω ιδιαιτερη διαφορα παρα μονο οτι μειωθηκε λιγο η ποσοτητα των κοπρανων. Λετε να δοκιμασω αλλη τροφη ?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Μιας και ανοιξατε αυτο το θεμα να σας πω και εγω τι με απασχολει. Ο Ζαροφ τρωει την Acana lamp and apple, το τριχωμα του ειναι υπεροχο απαλο και λαμπερο, η διαθεση του ειναι νορμαλ αλλα μας κερναει που και που κατι τζουφιες στον υπνο του και απο την μποχα αλλαζουμε δωματιο. Επεισης τα κοπρανα, τα πρωινα τουλαχιστον, ειναι καλοσχηματισμενα και σφιχτα. Τα βραδινα ομως ή θα ειναι στην αρχη σφιχτα και στο τελος αρκετα μαλακα ή θα ειναι απιστευτα μαλακα σαν κρεμα. Πολυ σπανια εχουμε 2 εκενωσεις νορμαλ. Δοκιμασα και το μουλιασμα της τροφης με λιγο νερακι αλλα δεν βλεπω ιδιαιτερη διαφορα παρα μονο οτι μειωθηκε λιγο η ποσοτητα των κοπρανων. Λετε να δοκιμασω αλλη τροφη ?
του δινεις και κατι αλλο το απογευμα? μου κανει εντυπωση τα πρωινα να ειναι καλα και τα βραδινα οχι...
 




Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Να πω κ εγώ κατι στο δικό μου σκύλο δίνω την J/d Hills τον βγάζω 2φορες την μέρα βόλτα μια πολύ πρωι κ μια προς απόγευμα βράδυ και στις 2 βόλτες κάνει απο 2φορες την ανάγκη του τις περισσότερες φορές τα πρώτα είναι σφιχτά και καλοσχηματισμένα αλλα την 2η είναι λίγο πιο ντοτα.
Λέτε να φταίει η τροφή του, αλλα δεν εχω κ πολλές επιλογές εγω τροφής!
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Οχι δεν τρωει τιποτα αλλο, τα εχουμε κοψει τα τσιμπολογηματα απο το τραπεζι εδω και πολυ καιρο.
xμ....κι εμενα πολλες φορες τα απογευματα μου το κανει αυτο...θελω να πω...πολλες φορες και αρκετα μαλακα...
Αυτο γινεται γιατι η απογευματινη βολτα ειναι μιας ωρας χωρις λουρι και τρεξιμο οπου εχει την ευκαιρια να μασουλησει και αρκετο χορταρι...εκει το αποδιδω....
 


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
Τι να πω δεν ξερω, σε λιγες μερες τελειωνει και το 3ο σακι της Ακανα και μαλλον θα δοκιμασουμε την Arden.
Cisse γιατι λες οτι δεν εχεις πολλες επιλογες τροφης ? Αθηνα δεν εισαι ?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Arden ταιζω και μαλιστα αλλαζω τους κωδικους πολυ συχνα γιατι θελω ενα 15κιλο ανα 3 ημερες.
Σφιχτα και λιγα κοπρανα.
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Δηλαδη μια τροφη με "Ονομα" μπορει να μην καθισει καλα σε ενα σκυλο και να γινει αυτο με μια Β'ποιοτητας και τιμης τροφη ας πουμε;
Πεαρν αυτου ειναι σωστο να ανακατευουμε ξηρα τροφη με κονσερβα(πατε) ας πουμε;Ή κιμα με ξηρα τροφη;Ή μαγειρευτο με κροκετα;Κι εδω παιζει ρολο ο σκυλος και πώς θα το δεχτει ή σαν κανονας ειναι καλυτερα να επιλεγουμε ενα ειδος τροφης;