Kριτήριο αλλαγής τροφής;


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
ξεφευγω απο το θεμα αλλα με εκνευριζουν αφανταστα οι κτηνιατροι που σου επιβαλλουν τι τροφη θα δωσεις επειδη απο την συγκεκριμενη εχουν περισσοτερο κερδος ή απλα εμπορευονται μια μαρκα. Τα περισσοτερα κτηνιατρια εχουν καταντισει πετσοπ. Ολα για το κερδος πια ?
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
ξεφευγω απο το θεμα αλλα με εκνευριζουν αφανταστα οι κτηνιατροι που σου επιβαλλουν τι τροφη θα δωσεις επειδη απο την συγκεκριμενη εχουν περισσοτερο κερδος ή απλα εμπορευονται μια μαρκα. Τα περισσοτερα κτηνιατρια εχουν καταντισει πετσοπ. Ολα για το κερδος πια ?
Γι' αυτό κι εγώ πλέον πάω σε κτηνίατρο που δεν έχει καμία τροφή και αξεσουάρ στο ιατρείο του. Το μοναδικό που λέει αν τον ρωτήσεις είναι κάποιες οδηγίες προσαρμοσμένες και στη φυλή και στο φύλο και στην ηλικία και στα συγκεκριμένα σκυλιά που έχω εγώ εφ' όσον τα γνωρίζει χωρίς να λεέι πάρε εκείνο ή το άλλο. Και μάλιστα όταν τον ρωτάω για μάρκες το θεωρώ πολύ ευγενικό όταν μου λέει πως τον φέρνω σε δύσκολη θέση.
 












Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Δηλαδή purina καλή ή κακή πιτεύετε?
Είδα βελτίωση από την προηγούμενη διατροφή της με κονσερβες (καλύτερο τρίχωμα, όχι και τόσο πρισμένη κοιλιά και έχει φύγει και το περίσσιο λοίπος που είχε )αλλά μία δυσκολία κατά την ανάγκη ..μου φαίνεται να την έχει ...Επίσης ...πώς να το πώ ευγενικά και μετρόπο ....πολλή ποσότητα οι "κεφτέδες" :-Ρ !!!
Δεν την είχα δει ποτέ να κάνει τόσο πολύ !!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Για μένα κριτήριο αλλαγής τροφής είναι να φύγω μακριά από ξηρά τροφή. Τώρα δίνω και στα δύο μια πολύ καλή ξηρά αλλά δεν έχω την δυνατότητα να δώσω barf λόγω ελλειψης γνώσεων, και φόβου. Αν είχα πρόσβαση σε καθαρό κρέας που θα γνώριζα πολύ καλά την προέλευσή του ίσως να ελαττωνόντουσαν οι φοβίες μου και να έδινα ωμά. Αλλά υπό τις παρούσες συνθήκες δεν το αποφασίζω με τίποτα. Οπότε το να αλλάζω την μια ξηρή τροφή μετά την άλλη δεν βρίσκω το λόγο αφού κάθεται καλά η τροφή στον οργανισμό τους.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Rooby δεν μπορεί κάποιος να σου πει γνώμη για την Purina, βγάζει πολλά προιόντα. Η proplan, η tonus, είναι της purina, επίσης friskies είναι Purina, οπότε όπως καταλαβαίνεις πρέπει να ρωτήσεις για συγκεκριμένο προιόν. Eγώ στις γάτες μου έδινα χρόνια proplan και δίνω ακόμη γιατί όταν δοκίμασα να τους αλλάξω σε καλύτερη τροφή ούτε να την φτύσουν, οι γάτες είναι πολύ τις συνήθειας. Το ίδιο έκανα και με τους σκύλους μου και αυτούς τους άλλαξα σε πιο ποιοτική τροφή. Πολλοί δίνουν proplan και είναι ευχαριστημένοι.
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Κάποτε ειχα διαβάσει οτι η friskies (ΝΟΜΙΖΩ) ήταν μέσα σε αυτή την κατηγορία τροφών που χρησιμοποιούν ως πειραματόζωα σκυλιά .Όλα πεθαίνουν ,χειρουεγούνται ζωντανά και τα αφήνουν να ψωφήσουν ,αλλα πεθαίνουν από τις παρενέργειες της τροφής στον οργανιασμό τους ,μέχρι να την "τελειοποιήσουν"...
Δεν θα ήταν καλό να μην βοηθάμε τέτοιες εταιρείες με την κατανάλωση των τροφων τους ?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Χμμμ τότε πρέπει να το πάμε μέσω της λίστας της greenpeace και δεν νομίζω θα βγάλουμε και πάλι άκρη...
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Κάποτε ειχα διαβάσει οτι η friskies (ΝΟΜΙΖΩ) ήταν μέσα σε αυτή την κατηγορία τροφών που χρησιμοποιούν ως πειραματόζωα σκυλιά .Όλα πεθαίνουν ,χειρουεγούνται ζωντανά και τα αφήνουν να ψωφήσουν ,αλλα πεθαίνουν από τις παρενέργειες της τροφής στον οργανιασμό τους ,μέχρι να την "τελειοποιήσουν"...
Δεν θα ήταν καλό να μην βοηθάμε τέτοιες εταιρείες με την κατανάλωση των τροφων τους ?
Με πρότυπα ζώα έχω ασχοληθεί αρκετά αν και νομίζω ότι ειδικά για σκυλιά που δεν έχω ασχοληθεί είναι περισσότερο αρμόδια η G.M.Z.K.
Πρότυπα ζώα είναι αυτά που ονομάζεις πειραματόζωα και τα οποία είναι ζώα ανεξαρτήτως του είδους που εμείς τα λέμε ζώα εργαστηρίου. Δεν είναι ούτε χοιρίδια που τα βρίσκουμε στους υπονόμους, ούτε σκυλιά από καταφύγια. Είναι ζώα που έχουν γεννηθεί κι έχουν μεγαλώσει σε συνθήκες εργαστηρίου. Δε μειώνονται βέβαια οι ευθύνες μας προς αυτά αλλά κάποιες πρακτικές που ακολουθούνται και δε θα εφαρμόζονταν στα οικόσιτα ζώα μας και οι οποίες όμως σέβονται τους περισσότερους απ' τους κανόνες της Ευζωίας ναι πράγματι ακολουθούνται. Και κάποιες φορές δίδονται σε ζώα σκευάσματα που μπορούν να προκαλέσουν το θάνατο. Και γι' αυτό αναφερόμαστε σε πειραματισμό. Ευτυχώς για 'μενα γιατί δε θα μπορούσα να την παλέψω είχα εργαστεί μόνο σε κέντρο που ασχολείτο με τη βελτίωση ποιοτικών χαρακτηριστικών των ίδιων των ζώων και έτσι δεν είχαν εφαρμοστεί συγκεκριμένες πρακτικές που δυστυχώς γνωρίζω πως υπάρχουν και γι' αυτό κι επικαλούμαι την άποψη της G.M.Z.K. διότι πραγματικά δε γνωρίζω τι εφαρμόζεται σε περιπτώσεις σκύλων. Υπάρχουν όμως απ' όσο ξέρω εργαστήρια που χρησιμοποιούν τα ζώα για να ελέγξουν σκευάσματα, ή γονιδιακές καταστάσεις προς καλυτέρευση της ζωής του ανθρώπου. Δε σημαίνει όμως ότι καταντούν και απάνθρωπες, ή ότι τα πρότυπα ζώα υποσιτίζονται ή κακοποιούνται.
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Δε σημαίνει όμως ότι καταντούν και απάνθρωπες, ή ότι τα πρότυπα ζώα υποσιτίζονται ή κακοποιούνται.
Όσα θα πω δεν τα λέω φανατικά υποστηρίζοντας ότι δεν χρειάζονται τα πειραματόζωα και δεν έχουν καμία δόση ειρωνίας .Το λέω για να μην παρεξηγηθεί κανένας σας .Απλά θήγω αυτό το θέμα.

Από πολύ λίγα πράγματα που έχω παρακολουθήσει (γιατί δεν αντέχω να τα βλέπω και να τα σκέφτομαι ) αυτό συχνά δεν συμβαίνει .Πέρισυ κυκλοφορούσε βιντεάκι στο διαδικτυο όχι και τόσο σκληρό ,μιας και κυκλοφορούν και χειρότερα(σίγουρα υπάρχουν και άλλα), που έδειχνε σε σειρά αραδιασμένα μπίγκλ έτοιμα να πεθάνουν αφού πρώτα είχαν φάει μία ξηρά τροφή ευρεως γνωστή (δεν την θυμάμαι μιας και δεν την χρησιμοποιούσα)που την τροποποιούσουν πειραματικά ώστε να γίνει καλύτερη .Όλα τα σκυλάκια ήταν στο πάτωμα ξαπλωμένα σε ένα σεντόνι και περίμεναν να πεθάνουν .Όσα ζούσαν και είχαν λίγες από τις αισθήσεις τους έγλυφαν άλλα που είχαν πεθάνει, ή κλαψουρίζανε ή προσπαθούσαν μάταια να σταθούν στα πόδια τους.Στο ίδιο δωμάτιο διεξάγονταν χειρουργεία ,που τα υπολόλοιπα τα έβλεπαν και προκαλώντας ταραχή στα υπόλοιπα.Επίσης μερικά από τα σκυλάκια είχαν υπερβολικά φουσκωμένες κοιλίες και φαντάζομαι μάλλον θα ήταν κάποια παρενέργεια από την κατανάλωση της τροφής .Κάποιος επίσης πέταξε ένα κάτω σαν να ήταν τσουβάλι.
Αυτό ήταν ένα από τα πιό Light βίντεο που κυκλοφορούν ,παρόλαυτά ήταν απόλυτα κατανοητό ότι δεν φέρονταν σε αυτά με κανέναν σεβασμό .

Τα πρότυπα ζώα συχνά πεύτουν θύματα κακοποίησης και η Greenpaece έχει βγάλει πολλά στην φόρα .Οπότε το να αμφισβητούμε ότι γίνεται είναι άτοπο.
Επίσης ο όρος πρότυπα ζώα κάπως μου ξενίζει ...Το πειραματο-ζωο μου ταιριάζει καλύτερα μιας και περιγράφει καθαρότατα την χρήση του ζώου χωρίς να τυλίγει την λέξη και την έννοια σε χαρτάκι καραμέλας .

lawrence-gr Υποθέτω για να πειώσουν το κόστος του "πειράματος", μιάς και για να κρατήσουν στατιστικά στοιχεία χρειάζονται πολλά πειραματόζωα ,πολλές ώρες δουλειάς..κλπ...

Έχει κάποιος υπόψην του αυτή την λίστα?Έτσι για να την έχουμε .



Επίσης πρόσφατα βρήκα αυτό: http://www.greenpage.gr/eglimata_epistimhs.htm
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Επίσης Rooby σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις έχουν εκφραστεί πολλά ερωτηματικά για την ίδια την greenpeace που δεν είναι ο τόπος, ούτε ο χρόνος γα να εκφραστούν σε ένα φόρουμ και τα οποία παραμένουν αναπάντητα. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως αμφισβητώ τη δράση της ή ότι αντιπαρέρχομαι τις θέσεις της.

Αν θεωρείς άτοπο να εκφέρω μια άποψη περί μη κακοποίησης των ζώων επειδή είδες ένα δύο δεκαπέντε βιντεάκια που αφορούν μια σκυλοτροφή και τα οποία για κάποιους λόγους έπρεπε να βγουν προς τα έξω να σου εξηγήσω κι εγώ από πλευράς μου πως όταν για χρόνια δεν ξέρανε γιατί κάποια άλογα σταματούσαν να τρώνε υδαρή τροφή και να πιούν νερό και ψοφούσαν από ένα σημείο και μετά ή απλά τα πυροβολούσαν αν θεωρείς πως δεν έπρεπε να υπάρξει εργαστηριακός ίππος προκειμένου να παρατηρήσουν για πρώτη φορά τα ερεθισμένα αυτιά και με αναλύσεις πολλών ζώων να διαγνώσουν τον τέτανο και με ακόμη περισσότερες δοκιμές να βρουν τελικά μια ικανοποιητική θεραπεία που και πάλι δεν οδηγεί πάντοτε στην ίαση. Αν εσύ λοιπόν θεωρείς πως δεν έπρεπε να έχουν γίνει έτσι τα πράγματα δεν έχω καμιά απάντηση να σου δώσω.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ νομίζω ότι καλό θα είναι να μην κοροιδεύουμε τους εαυτούς μας, γίνονται πειράματα πολύ σκληρά και σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και από μεγάλες πολυεθνικές δεν τηρούνται οι συνθήκες που θα έπρεπε για τα πειραματόζωα.
Και αυτό δεν αφορά μόνο τις τροφές των σκύλων μας, αφορά και τα καλλυντικά μας, αυτό κι αν είναι τερατώδες.
Εγώ δυστυχως για μένα ίσως έχω αναπτύξει τέτοια δυσπιστία που δεν πιστεύω ούτε καν τις εταιρίες που υποστηρίζουν ότι δεν κάνουν πειράματα σε ζώα, παρόλα αυτά χρησιμοποιώ και φάρμακα εννοείται, και δίνω ξηρά στο σκύλο μου που πολύ πιθανό να έχουν υποφέρει ζώα για να τελειοποιηθεί, μόνο καλλυντικά χρησιμοποιώ από εταιρία που δεν κάνει πειράματα και που αν θέλουμε την πιστεύουμε.
θέλω να πω μ'αυτό ότι ουσιαστικά δεν κάνουμε τίποτα ουσιώδες για να μποϋκοτάρουμε αυτό που γίνεται, έχουμε γίνει πολύ καλομαθημένοι ίσως για να ξεβολευτούμε.
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Grifosπρόσεξε σε ποιά πρόταση από όλα όσα είπες αναφέρομαι αλλά και τις πρώτες 13 λέξεις που έγραψα .
Επομένως και ότι λες είναι πάλι άτοπο! Πλακίτσα και μην το παίρνεις της μετρητής .Μάλλον σε ενοχλεί η λεξη άτοπο... :-Ρ
Καταδικάζω τις άθλιες συνθήκες που κρατούνται ,τους συμπεριφέρονται και περνούν αυτά τα ζώα για να εξηπηρετήσουν τον άνθρωπο ,αλλά κατανοώ ότι πρέπει να χρησιμοποιηθούν στο όνομα της ιατρικής .Όσο και αν υπάρχουν νόμοι ξέρουμε ότι και εξαγοράζονται και σε πολλά πράγματα άλλοι κάνουν τα στραβά μάτια για άλλους λόγους .Θεωρώ ότι από την στιγμή που γεννήθηκαν για να εξηπυρετήσουν έτσι τον άνθρωπο ,τουλάχιστον αξίζουν κάποιο σεβασμό μέχρι η μικρή ζωή τους να τερματιστεί από εμάς για εμάς.Τώρα όσο αφορά την θυσία τους στον βωμό της αρωματολογίας ,της "καλλιντικολογίας" και οτιδήποτε συνδέεται με περιττά ,ματαιώδοξα πράγματα για τον άνθρωπο ,πάλι θα είμαι αρνητική .


Και l.Kyveli θα συμφωνήσω σε ότι ειπες.