Kριτήριο αλλαγής τροφής;


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Δηλαδη μια τροφη με "Ονομα" μπορει να μην καθισει καλα σε ενα σκυλο και να γινει αυτο με μια Β'ποιοτητας και τιμης τροφη ας πουμε;
Πεαρν αυτου ειναι σωστο να ανακατευουμε ξηρα τροφη με κονσερβα(πατε) ας πουμε;Ή κιμα με ξηρα τροφη;Ή μαγειρευτο με κροκετα;Κι εδω παιζει ρολο ο σκυλος και πώς θα το δεχτει ή σαν κανονας ειναι καλυτερα να επιλεγουμε ενα ειδος τροφης;
αν ανακατεψεις κροκετα με κονσερβα θα σου κοψει τη κροκετα....ειναι λαθος κατ΄εμε...
 


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
εγω πιστευω πως αν δινεις ξηρα τροφη να μην δινεις τιποτα αλλο, υποτιθεται οτι ειναι ισοροπημενη διατροφη.

Γιασεμιν ενα σακι σε 3 μερες ????? λιονταρια ταιζεις ? :p
 






zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
ε οχι και γρουσουζικο το 13 (ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ) μια χαρα αριθμος, χαρα στο κουραγιο σου yasemin, keep up the great work. Μακαρι να ειχαμε και εμεις την δυνατοτητα να φροντιζουμε περισσοτερα ζωακια.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Δεν εχω επιλογή γιατι εχει δυσπλασία κ πρεπει να τρώει ιδικη τροφή αλλιως πρεπει να του δινω συμπληρώματα κατι που δεν με ψήνει κ πολυ. Οπότε η σε Hill's η σε Royal αλλά εχω επιλεξει την πρώτη.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ε οχι και γρουσουζικο το 13 (ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ) μια χαρα αριθμος, χαρα στο κουραγιο σου yasemin, keep up the great work. Μακαρι να ειχαμε και εμεις την δυνατοτητα να φροντιζουμε περισσοτερα ζωακια.
αααα συγνωμη! Δεν το σκεφτηκα ετσι!!!
 


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
Σισσε την ρογιαλ που λες δεν την εχεις δοκιμασει καθολου ? Δεν γνωριζω απο δυσπλασιες και την διατροφη που χρειαζεται.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Εγώ πάντως είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος με τη Finest Croc και τις δύο συνδυαστικές γεύσεις της σειράς Adult Dinner. Εννοείται πως αναφέρομαι στη Belcando. Αλλά και πάλι από σκύλο σε σκύλο ακόμη και της ίδιας φυλής μπορεί να υπάρξουν διαφορές.

Πάντως οι χειρότερες τροφές που ελπίζω να έχουν σταματήσει να κυκλοφορούν γενικά που είχα δοκιμάσει ήταν της θυγατρικής της Βίκυ, η Laky.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εμείς πάντως γυρίσαμε (για άλλη μια φορά) από Belcando σε Blue buffalo. Την δέχτηκε καλύτερα αυτή τη φορά (όσον αφορά τα κόπρανά του) και την τρώει με πολύ όρεξη.

Το να ανακατεύεις πατέ με ξηρή (αν τηρείς τις αναλογίες της καθεμίας) δεν είναι θεωρητικά λάθος αλλά μπορεί να τον κάνει κακομαθημένο και ίσως να του κάνει πιό μαλακά τα κόπρανα...

Πάντως όπως λένε και οι παραπάνω μια πολύ καλή τροφή μπορεί να κάθεται άψογα σε κάποιον σκύλο σε κάποιον άλλο καθόλου και ναι υπάρχουν και φθηνές τροφές που κάθονται μια χαρά αλλά θέλουν πολύ ψάξιμο και προσοχή...
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Οχι δεν την δοκίμασα ποτέ γιατι κ στο φαρμακείο που πηγα μου ειπαν για hills καλύτερα κ απο κατι φίλους εχω ακούσει οτι εινια καλή κ απο την μέχρι τωρα εμπειρία μου στο πως ειναι το ποδαράκι του ειμαι Ικανοποιημένος. Σου εύχομαι να μην μάθεις ποτε τι ειναι οι δυσπλασία κ ουτε τη τροφή χρειαζετε.
 


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
Η μπλου μπαφαλο ηταν η πρωτη τροφη που μας "φορτωσε" η κτηνιατρος, πολυ πρωτεινη για σαρπει και η τιμη αρκετα τσουχτερη για τα 13.5 κιλα
 


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
Φιλε σισσε αν εισαι ευχαριστημενος και βλεπεις αποτελεσμα με το προβλημα του σκυλακου σου τοτε μεινε με την χιλς. Μακαρι να το ξεπερασετε :)
 






dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Δηλαδη μια τροφη με "Ονομα" μπορει να μην καθισει καλα σε ενα σκυλο και να γινει αυτο με μια Β'ποιοτητας και τιμης τροφη ας πουμε;
Πεαρν αυτου ειναι σωστο να ανακατευουμε ξηρα τροφη με κονσερβα(πατε) ας πουμε;Ή κιμα με ξηρα τροφη;Ή μαγειρευτο με κροκετα;Κι εδω παιζει ρολο ο σκυλος και πώς θα το δεχτει ή σαν κανονας ειναι καλυτερα να επιλεγουμε ενα ειδος τροφης;
Όπως έχω αναφέρει, η Emma υπήρξε ο ορισμός της μιζέριας στο φαγητό. Ειδικά την περίοδο 8 με 18 μηνών. Ξεκινήσαμε με τις υψηλότερες τιμές και "φίρμες". Ξεκινήσαμε με Hills που μας πρότεινε η εκτροφέας. Πολλά κακά, πολύ μαλακά. Περίοδος προσπάθειας 3 μήνες. Δοκιμάσαμε Orijen ....μαλακά κακά έως διάρροια σε μεγάλη ποσότητα. Περίοδος προσπάθειας 3 μήνες. Συνεχίσαμε με Royal Canin Veterinary για 3 μήνες. Καλοσχηματισμένα, πολλά κακά. Αέρια και ρεψίματα στο άσχετο. Και με τις 3 τροφές η Emma τις περισσότερες φορές έτρωγε λιγότερο από το συνιστώμενο, κάποιες μέρες μόνο ένα γεύμα και τα πλευρά της ήταν εμφανή. Ταυτόχρονα δοκιμάζαμε με νερό, με κοτόζουμο, με κιμά, με γιαούρτι με,με...

Η τελευταί τροφή που της δίνω εδώ και 4-5 μήνες είναι η Arden Grange Adult Lamb and Rice (3 αστέρια ενώ η Orijen 6). Τιμή 50€ το 15κιλο, η Orijen τότε 85€. Τρώει σε 2 γεύματα τη συνιστώμενη ποσότητα, όταν ακούει το σακούλι να ανοίγει έρχεται με.....φόρα. Την καταπίνει σε 5 λεπτά. Και κακά καλοσχηματισμένα, λογική ποσότητα (περίπου 2 κεσεδάκια γιαουρτιού την ημέρα), καθόλου ρεψίματα. Λίγα (αλλά θανατηφόρα:D) αέρια.

Αυτό που επίσης έχω δει ότι δουλεύει για την Emma είναι με το που τελειώνει το 2 γεύμα, της βάζω 500 γρ ρύζι.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ευτυχώς εμάς η κτηνίατρος δεν μας φόρτωσε με καμία τροφή, μας έδωσε ένα γενικό μπούσουλα περι πρωτεϊνών και φυτικών συστατικών και μας άφησε να διαλέξουμε μόνοι μας (απλά μας είπε να αποφύγουμε τις τροφές απο σούπερ μάρκετ και τις vegeterian).

Zarof με πρωτεϊνη η blue στο 24% έναντί του 27% που έχει η δικία σου δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα που δεν τη δέχεται το σαρ πέι σου... Μήπως δεν του κάθεται απλώς καλά?

υ.γ. για την τιμή θα συμφωνήσω είναι λίγο τσουχτερή...
 




zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
Παντως αυτο που εκανε η δικια σου κτηνιατρος ειναι το πιο σωστο. Σας ενημερωσε σωστα και σας αφησε να επιλεξετε εσεις την τροφη, το παρατηρησα και εγω στον τωρινο γιατρο που παμε. Καμια πιεση, απλα σωστη ενημερωση. Στην πρωτη γιατρο (επειδη πηγαιναμε σχεδον 3 μηνες) οποτε τον βλεπανε λαμπερο και αστραφτερο μου λεγανε "μπραβο η μπλου, τοσο λαμπερο τριχωμα δεν βλεπεις συχνα σε αυτη την ρατσα, την συνεχιζεις κανονικα ε ? ναι ναι ελεγα εγω" δεν ηξεραν ομως οτι υπευθυνη ηταν η ακανα :D :D :D :D
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Στον κτηνίατρο που πρώτοπήγα ήταν φειδωλός. Είχε πει χωρίς άλλες εξηγήσεις : όχι friskies θα δίνεις purina. Δεν ξέρω αν και τότε ήταν η ίδια εταιρία αλλά μιας κι έχω σπουδάσει κάτι σχετικό και μπορώ να καταλάβω περίμενα τότε να μου εξηγήσει κάποια πράγματα. Εκείνος δεν μου εξήγησε κι εγώ δεν πήρα ποτέ την purina. Δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι, αλλά δεν ακολούθησα τη συμβουλή του κι όταν τον χρειάστηκα κάποια στιγμή μετά τις 12 το βράδυ κι είχε κλειστό το κινητό τον ξέγραψα κιόλας οριστικά.