La(u)ra, Miniature Pinscher


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Γεια σας!

Διαβάζω χρόνια το forum και ήρθε πλέον ο καιρός να κάνω εγγραφή.

Είμαι ιδιοκτήτρια ενός miniature pinscher, της Λάουρα ή Λάρα.

Είμαι πραγματικά ευγνώμων στη νεαρή κυρία που μου την εμπιστεύθηκε γιατί φρόντισε ώστε ο σκύλος να είναι ισορροπημένος, υπάκουος και από την πρώτη μέρα δε μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα.

Η Λάουρα είναι σήμερα 4,5 χρονών.

Χαρακτήρας:

Είναι έξυπνη (δε το λέω (μόνο) εγώ!), μαθαίνει εύκολα και όταν θέλει κάτι είναι επίμονη και ευρηματική. Επίσης, είναι επικοινωνιακή.

Είναι πιστή και αφοσιωμένη. Μπορεί να κάθεται απέναντι μου και να με κοιτάει για ώρες.

Θα (προσπαθήσει να) αναλάβει δράση όταν κρίνει ότι κάτι ύποπτο συμβαίνει.

Ταυτόχρονα είναι μάλλον αρκετά ανεξάρτητη. Έννοιες όπως τρυφερότητα ή συντροφικότητα, με τη συναισθηματική έννοια που τους δίνουμε οι άνθρωποι, της είναι παντελώς άγνωστες και ακατανόητες.

Γενικά δεν κάνει κάτι αν δεν υπάρχει κάποιος, πρακτικός, λόγος -και τέτοιος δεν είναι μόνο ότι “σε αγαπάει”.
Δε θα έρθει για να σου “τριφτεί”, για χάδια κλπ εκτός αν πχ τρως κάτι.
Θα σου κάνει βέβαια... “την τιμή” να σε... γλείψει με λατρεία όταν ξύσεις κάτω από τα αυτιά και τα μάτια της.
Δε θα τρέχει μέσα στο σπίτι χωρίς λόγο. Αράζει στο κρεβάτι της ή στον καναπέ.

Είναι πάντα σε επιφυλακή και γαβγίζει όταν κάποιος είναι έξω από το σπίτι. Με “αυξανόμενη ένταση” ανάλογα με το αν κάποιος είναι γείτονας ή εντελώς ξένος.

Είναι αρκετά “ομιλητική”.


Σχέσεις με άλλα σκυλιά και ανθρώπους:

Δεν είναι “κοινωνικό” ή παιχνιδιάρικο σκυλί με την έννοια ότι τα σκυλιά που θα συναντήσουμε στο δρόμο θα τα μυρίσει και μετά θα φύγει. Μπορεί και να μην ασχοληθεί καθόλου. Σπάνια θα παίξει για λίγο.
Μερικές φορές σε κάποιους από τους σκύλους που πιστεύει ότι μπορεί να επιβληθεί, θα δείξει κυριαρχικότητα.

Παρόλα αυτά η αδιαφορία της είναι θέμα επιλογής και δεν υποκρύπτει φόβο για τα υπόλοιπα σκυλιά. Για παράδειγμα όταν ήμαστε κάπου όπου παίζουν δύο άλλα σκυλιά συνήθως δε συμμετέχει. Όταν όμως δει ένταση, ασχέτως αν τα άλλα είναι μεγαλόσωμα, αναλαμβάνει δράση και “καθήκοντα διαμεσολαβητή” -κάνει τη χαρακτηριστική κίνηση που τρέχει, μπαίνει ανάμεσα τους κλπ.

Έχει κάποιες συνήθεις που ίσως θα της χαρακτήριζες δείγματα κυριαρχικότητας ή απλά dna. Παραδείγματα: Συχνά κατουράει με το πόδι της όρθιο. Στη βόλτα θα κατουρήσει σε χίλια δυο σημεία -στο τέλος με σταγονίτσες . Σκάβει, είτε το χώμα αφού “λερώσει” είτε το μαξιλάρι της πριν κοιμηθεί.

Δεν αντιδράει (αμέσως) αλλά δεν της αρέσει να την ακουμπάνε, να την χαϊδεύουν κλπ οι ξένοι.

Στο σπίτι θα έχει με τον καλεσμένο τόσες επαφές όσες θεωρεί αναγκαίες -δηλαδή αρχικά θα του γαβγίσει επίμονα, αφού δει ότι τον βάλαμε στο σπίτι και όλα είναι καλά θα πάει να τον μυρίσει και εκεί θα τελειώσουν οι επαφές τους.

Με εμάς, τους δικούς της ανθρώπους, δεν αποζητά τα χάδια αλλά επιδιώκει πάντα να κάθεται δίπλα μας.

Δε συμπαθεί τα κουτάβια -νομίζω ότι τα θεωρεί άγαρμπα και κουραστικά.


Σωματικές ικανότητες, διατροφή, υγεία:

Είναι πολύ γρήγορη, πολύ ευλύγιστη και έχει μεγάλη αλτικότητα.

Δεν τα πάει πολύ καλά με το κρύο.

Αγαπάει πολύ το φαγητό και είναι το απόλυτο food drive σκυλί. Μπορεί να κάνει ότι θέλεις στη θέα μισής κροκέτας.
Και ενώ είναι πολύ εύκολη στο φαγητό το θέμα της διατροφής της με προβληματίζει αρκετά.
Μέχρι πρόσφατα η διατροφή της ήταν ξηρά τροφή -acana pacifica.
Τελευταία τρώει κυρίως ωμά και δυο μέρες την εβδομάδα ξηρά.
Για κάποιο διάστημα έδινα μαγειρεμένο καθώς το θεώρησα ασφαλέστερη επιλογή από πλευράς μικροβίων κλπ, αλλά γέμισαν οι πρωκτικοί της αδένες (...) και το κόψαμε.

Αυτό ευτυχώς ήταν και το μόνο πρόβλημα υγείας που είχαμε μέχρι τώρα.
Στο μέλλον ίσως χρειαστεί να αντιμετωπίσουμε στον κτηνίατρο το θέμα του καθαρισμού των δοντιών.


Το forum με βοήθησε σε αρκετά πράγματα και ελπίζω ότι θα έχουμε την ευκαιρία να ανταλλάξουμε απόψεις σε ακόμα περισσότερα!

Φιλικά,
Κατερίνα
 








ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλως ηρθατε :D
Πολυ αναλυτικη περιγραφη της μικρης Λα(ου)ρας και πολυ ωραια γραμμενα, δεν ηταν το μεγαλο κειμενο που λες "ελεος τι σεντονι εγραψε".
Ειναι πολυ ομορφη η δεσποινιδα, να την χαιρεστε και να σας χαιρεται.
Φαινεται ο ερωτας και η αδυναμια που εχετε στην μικρη!
 
  • Like
Reactions: d-friend




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Εξαιρετική παρουσίαση Κατερίνα :)

Καλώς ήρθες λοιπόν στην παρέα. Να την χαίρεσαι την μικρή σου. Ενδιαφέρον χαρακτήρας ακούγεται...

...και...κατηγορία κ@λόσκυλου δείχνει. Αγαπημένη κατηγορία :D
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Kαλώς ήρθατε!
Επιτέλους μια αναλυτική παρουσίαση του σκύλου, βαρέθηκα τα γειά σας από εμένα και τον Μπούμπη -the end!
Aυτή την ανεξαρτησία στον χαρακτήρα την έχουν γενικά τα mini pincher?
Έχει ισχυρή προσωπικότητα η κυρία!
 
  • Like
Reactions: d-friend


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Επιτέλους μια αναλυτική παρουσίαση του σκύλου, βαρέθηκα τα γειά σας από εμένα και τον Μπούμπη -the end!
αχαχαχαχα...σωστή!!!
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Καλωσήρθατε!
Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω μέλη για την εξαιρετική παρουσίαση σου! :)

H μικρή μου ακούγεται φοβερή! Σκύλος με προσωπικότητα!!!! *agapoylas*
 
  • Like
Reactions: d-friend


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καλως ηρθατε Κατερινα! ;)

Ωραιος ο αρουραιος σου, να τη χαιρεσαι! :cool: Νομιζω πως ολα τα πινσερακια, τουλαχιστον οσα εχω γνωρισει, ειναι περιπου οπως τα περιγραφεις. και δεν θελουν πολλα πολλα με ξενους, ουτε γλυκες ουτε γουτσου γουτσου. :p
 
  • Like
Reactions: d-friend


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Να την χαίρεσαι την κούκλα σου, στην ολόσωμη φωτογραφία μου θυμίζει πολύ το ντοπερμαν μου (στο χαρακτήρα καμία σχέση :) )
Να περνάτε πάντα υπέροχα.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 






LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! :D

Θα μου επιτρέψετε βέβαια να ευχαριστήσω πρώτα "το" mareco για τα καλά του λόγια που με έκαναν να κοκκινίσω! :oops:


Καλως ηρθατε :D
Πολυ αναλυτικη περιγραφη της μικρης Λα(ου)ρας και πολυ ωραια γραμμενα, δεν ηταν το μεγαλο κειμενο που λες "ελεος τι σεντονι εγραψε".
Ειναι πολυ ομορφη η δεσποινιδα, να την χαιρεστε και να σας χαιρεται.
Φαινεται ο ερωτας και η αδυναμια που εχετε στην μικρη!
Χαίρομαι που δε σας κούρασε!


Καλως ηρθατε!
Η λαουρα δεν φαινεται πολυ μινιατουρα! Ποσα κιλα ειναι?
Η Λάουρα είναι 25-26 εκ. στο ακρώμιο και περίπου 3,5 κιλά.


Καλωσήρθατε!
Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω μέλη για την εξαιρετική παρουσίαση σου! :)
H μικρή μου ακούγεται φοβερή! Σκύλος με προσωπικότητα!!!! *agapoylas*
Ευχαριστώ!

Εύχομαι και εσύ με τον καιρό να είσαι καλύτερα...


Καλως ηρθατε Κατερινα! ;)

Ωραιος ο αρουραιος σου, να τη χαιρεσαι! :cool: Νομιζω πως ολα τα πινσερακια, τουλαχιστον οσα εχω γνωρισει, ειναι περιπου οπως τα περιγραφεις. και δεν θελουν πολλα πολλα με ξενους, ουτε γλυκες ουτε γουτσου γουτσου. :p
Έτσι είναι τα... σκασμένα!


Να την χαίρεσαι την κούκλα σου, στην ολόσωμη φωτογραφία μου θυμίζει πολύ το ντοπερμαν μου (στο χαρακτήρα καμία σχέση :) )
Να περνάτε πάντα υπέροχα.
Ενδιαφέρον!
Από τη εμπειρία σου μπορείς να αναφέρεις κάποια σημαντική διαφορά στο χαρακτήρα;
Γιατί συχνά σκέφτομαι αν καλύτερη επίπλογη στο, όχι άμεσο, μέλλον θα ήταν ένα ντόπερμαν ή ένας ποιμενικός, γερμανικός/γκρένενταλ/ελβετικός.


Καλώς ήρθατε!!!
Πολύ ωραία παρουσίαση!
Μούτρο η μικρή!!!!!!! :D
Μέσα έπεσες!


η τελευταια φωτογραφια ολα τα λεφτα! καλως ηρθες
Είδες;
Ευχαριστούμε!
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Kαλώς ήρθατε!
Επιτέλους μια αναλυτική παρουσίαση του σκύλου, βαρέθηκα τα γειά σας από εμένα και τον Μπούμπη -the end!
Aυτή την ανεξαρτησία στον χαρακτήρα την έχουν γενικά τα mini pincher?
Έχει ισχυρή προσωπικότητα η κυρία!
Ευχαριστώ πολύ!
Παρότι όσα αναφέρω αποτελούν προσωπικά σχόλια από τη δική μου ζωή με το συγκεκριμένο σκύλο θα έλεγα ότι η ανεξαρτησία τους είναι κοινό γνώρισμα.

Η εκτενής παρουσίαση έχει βασικό στόχο να παρουσιάσω τη Λάουρα (γιατί είμαστε και ψωνάρες)!
Δευτερευόντως όμως θεωρώ ότι θα ήταν καλό να τα έχει υπόψη του κάποιος που ψάχνει για πίντσερ.
Ή αν κάποιος ψάχνει για έναν κατεξοχήν σκύλο συντροφιάς, από την προσωπική μου εμπειρία, δε θα έλεγα ότι είναι ο ιδανικός.
Αυτονόητο ότι αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι εξαιρετικοί και αξιαγάπητοι σκύλοι!

Θα αναφέρω ένα, νομίζω χαρακτηριστικό, παράδειγμα:
Είμαστε βόλτα στην παραλία -εκεί στον Ξαρχάκο.
Δεν έχει κόσμο, είναι αργά το βράδυ, γύρω στις 02:00, και η Λάρα τρέχει στο γρασίδι.
Εγώ πατάω κάτι και πέφτω.
Κατευθείαν έρχεται δίπλα μου.
Από την πλευρά του Λευκού Πύργου έρχεται μία παρέα και η Λάρα τους γαυγίζει.
Της λέω “μείνε” γιατί το μόνο που μου έλειπε όπως είμαι κάτω είναι ο σκύλος να τρέξει προς τα εκεί.
Μένει δίπλα μου και καθώς περνάν μπροστά μας η Λάρα τους γρυλίζει.
Μόλις απομακρύνονται σταματά και με κοιτάζει.
Εγώ σκέφτομαι "μπράβο το κορίτσι μου" και με τα πολλά σηκώνομαι. Και μόλις πατάω κανονικά στα πόδια μου η κυρία ξαναπάει στο γκαζόν!
Μόνο που δε μου έκανε παρατήρηση που... ενόχλησα τη βόλτα της.
Αφού ήρθε, είδε ότι είμαι καλά, “έδιωξε” και τους ξένους συμπαράσταση μηδέν!:-\"
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Να σου απαντησω για τον χαρακτηρα του ντοπερμαν που με ρωτησες. Καταρχας θεωρω μια παρα πολυ καλη επιλογη την φυλη. Ειναι σκυλια με απιστευτη εξυπναδα-ευφυια θα την χαρακτηριζα οπως και τα ΓΠ, (ειναι σταθερα στο τοπ 5 των φυλων),μαθαινει εξαιρετικα ευκολα τα παντα, ειναι απο τα πιο ευκολα εκπαιδευσιμα σκυλια, καταλαβαινει τι ακριβως θελεις.Ειναι παρα πολυ ανθρωποκεντρικα, πολυ ηρεμα και φιλικα, απιστευτα καλα με παιδια καθε ηλικιας και τρομεροι σωματοφυλακες. Το ντοπερμαν ζει για να βρισκεται διπλα στην οικογενεια του.Το απολυτο drive του ντοπερμαν ειναι το χαδι, μπορει να καθεται ωρες να το χαιδευεις. Ειναι απιστευτα τρυφερο, φιλικο και απιχνιδιαρικο. Η απομονωση σε αυλες κλπ θα το κανει δυστυχισμενο και νευρικο (οπου δεις ντοπερμαν να γαυγιζει ασταματητα και χωρις λογο ειναι παρατημενο απο τους ιδιοκτητες για να κανει τον φυλακα. Απο την φυση του δεν ειναι καθολου ομιλητικο, γαυγιζει ελαχιστα εως καθολου. ΔΕΝ ειναι φυλακας χωρου, (αν και φυσικα θα υπερασπιστει και τον χωρο της αν χρειαστει πραγματικα) ειναι ανθρωποφυλακας που δεν θα διστασει σε καμια περιπτωση και με καθε τροπο να σε φυλαξει. Αν αντιληφθει οτι κινδυνευει η οικογενεια του θα επιτεθει χωρις καμια προειδοποιηση (γρυλισμα η γαυγισμα). Εχει μεγαλη αντοχη αλλα και ενεργεια, χρειαζεται την καθημεριμη του εκτονωση αλλα μεσα στο σπιτι ειναι καναπεδοσκυλο. Για πολλα χρονια παρεξηγημενα σκυλια (και πιστευω σε αυτο φταινε κυριως οι ταινειες που τα επελεγαν για ρολους δολοφονων με αποτελεσμα οι περισοτεροι να τα αποκτουν για την ιδια χρηση. Και βεβαια ΔΕΝ τρελαινονται σε καποια ηλικια (βαρεθηκα 15 χρονια να το ακουω). Επισης ΔΕΝ τους κοβουμε αυτακια και ουρες. Εαν και οταν αποφασισεις να αποκτησεις ενα να προσεξεις απο τι εκτροφεα θα το παρεις και απο τι γραμμες προερχεται.
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Πολύ ωραία η Λάρα και παρουσίαση πολύ αναλυτική.
Βρήκα πολλές ομοιότητες με τον δικό μου ειδικά στις σχέσεις με άλλους ανθρώπους/σκυλιά, στο κεφάλαιο ανεξαρτησία δεν μοιάζει ο δικός μου παραείναι συντροφικός, επειδή το έψαξα λίγο έχουν κάποια συγγένεια για λόγους ενήμερωσης θα βάλω και το υλικό:cool:

 
  • Like
Reactions: d-friend


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Ευχαριστούμε ιδιαίτερα!
Και για τα θετικά σχόλια και για τα στοιχεία! :)
(Αν και δε χρειαζόνταν... μοιάζουν! :flip:)

Να σου ζήσει και εσένα ο μικρός!

-------
Έχω κάνει και μια βλακεία με τις φωτογραφίες.
Ευχαριστώ τη mareco που επανέφερε όποιες μπορούσε και θα ξανά ανεβάσω και τις υπόλοιπες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf