La(u)ra, Miniature Pinscher


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Ναι δίκιο έχεις ο δικός μου είναι σαν μίνι πίντσερ με μούσι:cuniaoo:
Εχω δεί μερικά μίνι πίντσερ παρότι είναι μικρά είναι εντυπωσιακά.
Πάντως γι αυτό που λές στο πόστ #16 , εμένα μου αρέσουν πολύ και οι δύο ράτσες πίντσερ/σνάουζερ, δεν τα ήξερα πιο παλιά τώρα που τα γνώρισα δεν τα αλλάζω :cool:
 
  • Like
Reactions: d-friend




rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Ενδιαφέρον!
Από τη εμπειρία σου μπορείς να αναφέρεις κάποια σημαντική διαφορά στο χαρακτήρα;
Γιατί συχνά σκέφτομαι αν καλύτερη επίπλογη στο, όχι άμεσο, μέλλον θα ήταν ένα ντόπερμαν ή ένας ποιμενικός, γερμανικός/γκρένενταλ/ελβετικός.
Εδώ ήθελα να πώ, ότι απο αυτές τις φυλές που αναφέρεις σε πολλά θέματα πιο καλή βλέπω την Λάρα και κάτι άλλα μίνι πίντσερ που συνάντησα. Βέβαια αυτά είναι προσωπικές απόψεις δηλαδή κουβέντα να γίνεται.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγώ θα την λέω Λαουρα (το λάρα το εχω συνδέσει με ανω των 25κιλών σκυλιά)
Πολύ ομορφη και περιγραφική ανάλυση του χαρακτηρα της μικρής.
Από όσα πινσερακια εχω δει, τα θεωρούσα κάπως "τσιτωμένα" σκυλιά.
Δλδ αυτό που λες οτι μεσα στο σπιτι θα αράξει και δεν θα κόβει βολτες ανεξέλεγκτα, δεν μπορώ να το οπτικοποιήσω. Δεν μπορώ να φανταστώ την εικόνα μινι πινσερ, αραγμενο!
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Η αλήθεια είναι ότι αν τα ζήσεις και τα καταλάβεις δεν τα αλλάζεις!

συχνά σκέφτομαι αν καλύτερη επίπλογη στο, όχι άμεσο, μέλλον θα ήταν ένα ντόπερμαν ή ένας ποιμενικός, γερμανικός/γκρένενταλ/ελβετικός
Εδώ ήθελα να πώ, ότι απο αυτές τις φυλές που αναφέρεις σε πολλά θέματα πιο καλή βλέπω την Λάρα και κάτι άλλα μίνι πίντσερ που συνάντησα.
Το σχόλιο αυτό πρέπει να το δει όλο το forum. Κυρίως όμως... ο Sirkos!
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Καλά το έγραψα πιο πάνω είναι προσωπικές απόψεις, δηλαδή περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Πάντως αν ερχόταν κατά πάνω μου ένα σκυλί μέσα στο σκοτάδι πιο πολύ θα φοβόμουν το πίντσερ, έστω και μίνι παρά ενα άσπρο σκυλί που θα ήθελα να το χαιδέψω :cool:
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Εγώ θα την λέω Λαουρα (το λάρα το εχω συνδέσει με ανω των 25κιλών σκυλιά)
Ξέρεις πόσες φορές μου έχει τύχει να γελάει ο κόσμος αν με βλέπει να φωνάζω το μικρόσωμο σκύλο με τη φωνή και το νεύρο “Λάουρα”;


θα αράξει και δεν θα κόβει βολτες ανεξέλεγκτα, δεν μπορώ να το οπτικοποιήσω.
Θα αράξει εφόσον δεν έχει κάτι άλλο, καλύτερο, να κάνει.
Αν υπάρχει λόγος (αυτός βεβαια μπορεί να είναι τα... "λαχταριστά'" σκουπίδια) γίνεται αυτό που έχεις στο μυαλό σου!

Άσε που πρέπει να είναι "τύπος και υπογραμμός" γιατί κάποιες φορές την παίρνω και στο γραφείο όπου πρέπει να είναι σοβαρή!
Και επειδή ανταποκρίθηκε επάξια της έχω παραχωρήσει και δικό της γραφείο και την έχρισα συνεργάτιδα:

 
  • Like
Reactions: d-friend


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Καλά το έγραψα πιο πάνω είναι προσωπικές απόψεις, δηλαδή περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Στα σοβαρά έτσι ακριβώς είναι.

Να προσθέσω βέβαια ότι για παράδειγμα εμένα πριν τη Λάρα οι σκύλοι που εξωτερικά μου άρεσαν είχαν τα εξής χαρακτηριστικά: όρθια αυτιά, μεσαίο ή μακρύ τρίχωμα και συνήθως ένα μόνο χρώμα.
Αλλά όπως είπες:
εμένα μου αρέσουν πολύ και οι δύο ράτσες πίντσερ/σνάουζερ, δεν τα ήξερα πιο παλιά τώρα που τα γνώρισα δεν τα αλλάζω :cool:
Για τα σνάουζερ δεν έχω γνώμη, μόνο μία φορά έχω δει από κοντά, αλλά μου φαίνεσαι σοφός και θα εμπιστευθώ τη γνώμη σου! :)
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Πω πω ενα ομορφο κοριτσιιιι!!

Να το χαιρεσαι, μεγαλη αδυναμια τα πινσερ :D
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Πω πω ενα ομορφο κοριτσιιιι!!
Να το χαιρεσαι, μεγαλη αδυναμια τα πινσερ :D
Ευχαριστούμε πολύ!
Και η δική σου είναι πολύ τυχερή που τη βρήκες! :)

Και μιας και είναι "μεγάλη αδυναμία τα πίντσερ" μερικές ακόμη (χαρακτηριστικές!) φωτογραφίες:

Σκηνή 1:
Ε(γώ): Λάρα!
Α(υτή): Τι;



Σκηνή 2:
Ε: Λάρα!
Α: Τι θες ρε;




Σκηνή 3:
(μικρό κενό)
Α: Άι στο καλό σου με τις βλακείες σου θα ασχολούμαι!
 
  • Like
Reactions: d-friend


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Και πολλοι αναρωτιουνται γιατι τρελαινομαι με αυτα τα κατσαριδακια ;)
Φτου φτου σκορδα, θεικη η κοπελαρα!
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Καλως τα κοριτσια τα καλα!
Το πολυ σημαντικο ειναι οτι η Κατερινα αντιμετωπιζει την Λαουρα σα ΣΚΥΛΟ και οχι σαν πιστιποπακι, που συνηθιζουμε να βλεπουμε σε μικρα μεγεθη.
Οσο για την μικρη... τα ρεστα μου!
Αγαπαω που αγαπαω τα πιντσερ.. η Λαουρα ειναι ερωτας και απορω πως αντιστεκεσαι.. προσωπικα επεσα στην παγιδα των πιντσερ με τα πρωτα ναζια
Να στε καλα και περνατε καλυτερα!! ;)
 






fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Να την χαίρεσαι όμορφη είναι η μικρή σου και κιουρία πάνω στο γραφείο!
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Να την χαίρεσαι όμορφη είναι η μικρή σου και κιουρία πάνω στο γραφείο!
Ευχαριστώ!
Μιλάμε για σκύλο εργασίας! :p

Είναι τέλεια η Λαουρα! Εχει πολύ ζόρικο βλέμμα...ειναι διάολος??:p
Ευχαριστώ! :D
Αν εννοείς ότι όταν θέλει κάτι γίνεται επίμονη και όταν δε θέλει καταθέτει τη διαφωνία της τότε ναι, είναι!


1. είναι σίγουρα πιντσεράκι;
2. Είναι κάπως ψίλη και τα κοκκαλάκια της είναι πολύ λεπτά.
1. Ναι είναι.
2. Όπως βλέπεις οι απόψεις διίστανται!
Η λαουρα δεν φαινεται πολυ μινιατουρα!
Και για να είμαστε και ειλικρινείς.... δεν είναι το ταλέντο μου η φωτογραφία. :nono:

Σε κάθε περίπτωση είναι εντός του προτύπου
Η Λάουρα είναι 25-26 εκ. στο ακρώμιο
και τα κόκαλα της είναι κανονικά και ανθεκτικότατα κάτι που της επιτρέπει να πηδάει σαν το κατσίκι χωρίς ευτυχώς ούτε έναν μικροτραυματισμό!

Έντιτ:
Ελπίζω να μην δουν τα σχόλιο οι γονείς μου και όταν πάμε βρουν πάτημα για να τις δίνουν (και άλλα) μεζεδάκια!
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Το πολυ σημαντικο ειναι οτι η Κατερινα αντιμετωπιζει την Λαουρα σα ΣΚΥΛΟ και οχι σαν πιστιποπακι, που συνηθιζουμε να βλεπουμε σε μικρα μεγεθη.
Οσο για την μικρη... τα ρεστα μου!
Αγαπαω που αγαπαω τα πιντσερ.. η Λαουρα ειναι ερωτας και απορω πως αντιστεκεσαι..
Ευχαριστώ πολύ! :D

Τα σχόλια της kasi είναι ιδιαίτερα σημαντικά και εξαιτίας της μεγάλης εμπειρίας που έχει με τους σκύλους αλλά και γιατί είναι η μοναδική (προς το παρόν!) που την είδε... live!

Από τη μεριά μου πρέπει να πω, διευκρινίζοντας ότι το σχόλιο μου δεν αποτελεί απάντηση ευγενείας, ότι η kasi είναι πολύ εξυπηρετική και φιλική!
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Ευχαριστώ πολύ! :D

Τα σχόλια της kasi είναι ιδιαίτερα σημαντικά και εξαιτίας της μεγάλης εμπειρίας που έχει με τους σκύλους αλλά και γιατί είναι η μοναδική (προς το παρόν!) που την είδε... live!

Από τη μεριά μου πρέπει να πω, διευκρινίζοντας ότι το σχόλιο μου δεν αποτελεί απάντηση ευγενείας, ότι η kasi είναι πολύ εξυπηρετική και φιλική!
:cool:
να σαι καλα! δεν ξερω αν εχω απο σκυλια εμπειρια, παντως μια μικρη απο σχεσεις ανθρωπων με σκυλια ισως ..και η αληθεια ειναι με εντυπωσιασατε- καλα ο σκυλος ειναι σκυλος, οπως τον μαθεις που λενε... Αλλα το ποσο ανετα συνεννοεισαι μαζι της ειναι εξαιρετικο! Η μικρη, οταν φευγατε εχει τον αερα του μεγαλου της ξαδερφου;)
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Από ποιό εκτροφείο είναι η ομορφούλα;
“η ομορφούλα”.... Χμ! :-k

Όπως στα χαρακτηριστικά μου δε συμπεριλαμβάνεται το ταλέντο στη φωτογραφία, που ανέφερα παραπάνω, έτσι επίσης δε συμπεριλαμβάνεται και η αφέλεια.
Ή με πιο ευθεία διατύπωση, δε θα πέσω στην “παγίδα”.

Παρότι με καλύπτουν ήδη προηγούμενα ποστ μου θα επισημάνω κάποια σημεία.

Όπως ανέφερα ήδη από το εισαγωγικό μου ποστ
Διαβάζω χρόνια το forum
Σαν αναγνώστη λοιπόν με κούραζε υπερβολικά ότι όταν συστήνονταν κάποιος κυρίαρχα επαναλαμβανόταν η συζήτηση της απόκτησης και κατ' επέκταση παραλείπονταν άλλα πιο σημαντικά ζητήματα: αυτά της σχέσης ζωής με το σκύλο μας.


Ως προς την απόκτηση του δικού μου σκύλου περιορίστηκα στο ουσιώδες:
Είμαι πραγματικά ευγνώμων στη νεαρή κυρία που μου την εμπιστεύθηκε γιατί φρόντισε ώστε ο σκύλος να είναι ισορροπημένος, υπάκουος και από την πρώτη μέρα δε μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα.
Και εύκολα καταλαβαίνεις ότι σε ένα τόσο εκτενές ποστ δεν ήταν παράλειψη, ήταν επιλογή.

Η παράλειψη όποιας αναφοράς δεν επάγεται αναγκαία ότι ο σκύλος δεν είναι από εκτροφείο. Ή η όποια υπόθεση κάνει κάποιος θα παραμείνει, τουλάχιστον επί του παρόντος, υπόθεση μιας και τη γράφουσα καλύπτει ότι αναφέρει.

Το παρόν θέμα αφορά:
προσωπικά σχόλια από τη δική μου ζωή με το συγκεκριμένο σκύλο
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.

Σε διαφορετική περίπτωση θα το έβαζα όχι στην ενότητα “Εμείς και τα σκυλιά μας” αλλά στην “Ομάδα 2” ή στο “Άλλες φυλές - ημίαιμα”.

Σημειώθηκε η άποψη σου -όπως βέβαια και άλλων.
Σε άλλο θέμα που θα αφορά εκτροφεία, γραμμές αίματος, πρότυπα, τρόπους απόκτησης κλπ. μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και επί αυτών.
Θα παρακαλούσα να μην το κάνουμε στο θέμα αυτό -και το χαλάμε.

Ευχαριστώ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU