Labrador 3 μηνών απ το dogcenter!


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Για να φύγει έστω κ λίγο άγχος, κ σ αυτόν κ στον προηγούμενο σκύλο, δινω/έδινα acana μόνο,με εξαιρετικά αποτελέσματα.
Η εταιρεία είναι κορυφαία, αν του κάθεται κ καλά, βγάλε ένα άγχος από το μυαλό σου!
Δινε καλύτερα κωδικό με λίγα σιτηρά.
Crate πάλεψε το, όπως είπε κ @ ans,δεν υπάρχει πιο χρήσιμο εκπαιδευτικό εργαλείο. Μόνο ευχάριστα πράγματα συμβαίνουν εκεί,αυτό είναι το κλειδί της επιτυχίας.
Βρες κ εκπαιδευτη, προσεκτικά κ αν είναι δυνατόν,από συστάσεις (κυκλοφορεί παρα πολλή ασχετοσυνη).
Να σου ζήσει ο παίδαρος, γερός κ χαρουμενος για παααααρα πολλά χρόνια!
Σας ευχαιρστω παρά πολυ και για τις συμβουλές και για τις ευχές!! Ναι ναι έχω επικοινωνήσει με κάποιους εκπαιδευτές και σε αυτό που θεώρησα πιο σοβαρό έκανα αρκετές ερωτήσεις . Καταληξαμε να το αφήσουμε μερικες μερες ακόμη να εγκλιματιστεί κτλ και μετά να αρχίσουμε κανονικα.
 
  • Like
Reactions: Sammie


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Η εκπαιδευση αρχιζει οταν ερχεται το σκυλι σπιτι. Να τον παιρνεις στο κρεβατι οταν κλαιει ειναι μεγα λαθος αλλα επιλογη σου ειναι και εσυ θα την λουστεις. Εφοσον ειναι καλα μς το παρκο και απο οτι καταλαβα εσυ θες να κοιμαστε και μαζι ( ελπιζω να το θες ακομα οταν θα ειναι 35 κιλα σκεψου το και να το θελει και ο αντρας σου ) και παει και στην πανα ενταξει αν δεν θες να τον κοιμιζεος στο κρειτ δεν ειναι και απαραιτητο. Απλα μεσα στη μερα δουλεψε το.
Ναι ήδη σήμερα και ειδικά το απόγευμα με το κρειτ τα πήγαμε πολυ καλύτερα πήγε μόνο του κάποιες φορες για το νερό και λιχουδιές και έπειτα έκατσε κάποια ωρα μέσα! Ναι το πάρκο του αρέσει νομίζω, έχει εκεί παιχνίδια το κρεβατακι , την πάνα κτλ και νομίζω ότι το χει σαν «τη σιγουρια του» όταν βρίσκεται εκεί. Εσυ προτείνεις καλύτερα όταν κλαίει να το αφήνω μέχρι να ηρεμήσει; ή να πηγαίνω να κοιμαμαι κι εγώ κάπου εκεί κοντά μέχρι να συνηθίσει; Είμαι μονοκατοικία οποτε δεν θα ενοχλεί κάποιον και να το δοκιμάσω. Τελος εγώ δεν έχω πρόβλημα να κοιμαται είτε τωρα είτε ως ενήλικο απλά σκέφτομαι μήπως για εκείνο είναι καλύτερα να έχει δικό του χώρο. Κι ας είναι στο υπνοδωμάτιο δίπλα στο κρεβάτι μου
 


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Επισης αυτό που θα ήθελα να μοιραστώ και μαζι σας είναι ότι ήδη άρχισα να ενημερώνω κόσμο και τον περίγυρό μου τι παίζει με όλους τους παπιμιλαδες . Αρχικως για τους ήδη ιδιοκτητες που μου πρότειναν κι εμενα αυτόν τον έμπορα αλλα και γενικότερα τον κόσμο γύρω μου. Το καλο είναι ότι ηδη επηρέασα την ξαδέλφη μου που είναι μικρή (φοιτήτρια) και είναι σε διαδικασία να αποκτήσει τετράποδο μέλος, να ψάξει όλες τις φιλοζωικές της Αττικής και να διαλέξει ένα μικρόσωμο σκυλάκι από εκεί. Σύντομα θα αποκτήσει κι εκείνη λογαριασμό στο φόρουμ μαζι με το σκυλάκι για να τη γνωρίσετε κι να ενημερώνεται κι εκείνη καλύτερα !
 
  • Like
Reactions: mareco and Ans


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Ναι ήδη σήμερα και ειδικά το απόγευμα με το κρειτ τα πήγαμε πολυ καλύτερα πήγε μόνο του κάποιες φορες για το νερό και λιχουδιές και έπειτα έκατσε κάποια ωρα μέσα! Ναι το πάρκο του αρέσει νομίζω, έχει εκεί παιχνίδια το κρεβατακι , την πάνα κτλ και νομίζω ότι το χει σαν «τη σιγουρια του» όταν βρίσκεται εκεί. Εσυ προτείνεις καλύτερα όταν κλαίει να το αφήνω μέχρι να ηρεμήσει; ή να πηγαίνω να κοιμαμαι κι εγώ κάπου εκεί κοντά μέχρι να συνηθίσει; Είμαι μονοκατοικία οποτε δεν θα ενοχλεί κάποιον και να το δοκιμάσω. Τελος εγώ δεν έχω πρόβλημα να κοιμαται είτε τωρα είτε ως ενήλικο απλά σκέφτομαι μήπως για εκείνο είναι καλύτερα να έχει δικό του χώρο. Κι ας είναι στο υπνοδωμάτιο δίπλα στο κρεβάτι μου
Εγω πιστευω οτι μεχρι να περασουν αρκετοι μηνες στην εκπαιδευση του κουταβιου και σε εκεινη τη φαση να κρινεις αν ειναι καταληλο δεν πρεπει να ανεβαινει σε κρεβατι η καναπε. Εγω δεν συμφωνω να αφηνεις το κουταβι να κλαιει ειδικα τα πρωτα βραδυα καποιοι εχπυν αντιθετη αποψη και αυτοι περνανε και καλυτερα. Αμα αντεχεις να το κανεις σε λιγες μερες δεν θα σε ενοχλει. Αμα δεν αντεχεις εγω τον ειχα ακριβως διπλ στο κρεβατι μου τον αφηνα να κλαψουρισει και οταν γινοταν πολυ εντονο τοτε εριχνα το χερι μου τκν χαιδευα λιγο και ξανα παλι. Αυτο βεβαια συνεπαγεται σε συνδιασμο με το οτι το σκυλι μου εχει ακραιο αγχος οτι δεν κοιμομουν. Αμα μπορεις να εχεις το παρκο η το κρειτ κοντα σου να μπορεις να ριξεις το χερι σου κατω ειναι το καλυτερο για εμενα. Και το καθησυχαζεις και δεν το κανεις τελειως κολλημενο και ολα τα ρισκα που εχει το κρεβατι. Δοκιμασε και μια αυτο με την προσπαθεια θα βρεις τι δπυλευει για εσας.
 
  • Love
Reactions: MaxtheLabrador


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Εγω πιστευω οτι μεχρι να περασουν αρκετοι μηνες στην εκπαιδευση του κουταβιου και σε εκεινη τη φαση να κρινεις αν ειναι καταληλο δεν πρεπει να ανεβαινει σε κρεβατι η καναπε. Εγω δεν συμφωνω να αφηνεις το κουταβι να κλαιει ειδικα τα πρωτα βραδυα καποιοι εχπυν αντιθετη αποψη και αυτοι περνανε και καλυτερα. Αμα αντεχεις να το κανεις σε λιγες μερες δεν θα σε ενοχλει. Αμα δεν αντεχεις εγω τον ειχα ακριβως διπλ στο κρεβατι μου τον αφηνα να κλαψουρισει και οταν γινοταν πολυ εντονο τοτε εριχνα το χερι μου τκν χαιδευα λιγο και ξανα παλι. Αυτο βεβαια συνεπαγεται σε συνδιασμο με το οτι το σκυλι μου εχει ακραιο αγχος οτι δεν κοιμομουν. Αμα μπορεις να εχεις το παρκο η το κρειτ κοντα σου να μπορεις να ριξεις το χερι σου κατω ειναι το καλυτερο για εμενα. Και το καθησυχαζεις και δεν το κανεις τελειως κολλημενο και ολα τα ρισκα που εχει το κρεβατι. Δοκιμασε και μια αυτο με την προσπαθεια θα βρεις τι δπυλευει για εσας.
Αποψε θα εφαρμόσω ακριβως αυτές τις οδηγίες και θα σας πω αύριο πως πήγε. Προς το παρόν αυτή τη στιγμή κοιμόμαστε στο πάρκο μια χαρά, αν αργότερα ξυπνήσει θα φέρω το κρεβάτι δίπλα μου και ο,τι αλλο περιγράψατε.
 
  • Like
Reactions: Ans


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Αποψε θα εφαρμόσω ακριβως αυτές τις οδηγίες και θα σας πω αύριο πως πήγε. Προς το παρόν αυτή τη στιγμή κοιμόμαστε στο πάρκο μια χαρά, αν αργότερα ξυπνήσει θα φέρω το κρεβάτι δίπλα μου και ο,τι αλλο περιγράψατε.
Επισης ειναι σημαντικο να μην του μιλας τη νυχτα και να μην του δινεις πολυ σημασια. Το απολυτως απαραιτητο δηλαδη για να μην φοβαται. Ουτε πολλα χαδια αγκαλιες λογια κτλ. Για να αρχισει να καταλαβαινει τη διαφορα μερας νυχτας ποτε παιζουμε και ποτε κανουμε ησυχια και κοιμομαστε.
 
  • Like
Reactions: MaxtheLabrador


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Επισης ειναι σημαντικο να μην του μιλας τη νυχτα και να μην του δινεις πολυ σημασια. Το απολυτως απαραιτητο δηλαδη για να μην φοβαται. Ουτε πολλα χαδια αγκαλιες λογια κτλ. Για να αρχισει να καταλαβαινει τη διαφορα μερας νυχτας ποτε παιζουμε και ποτε κανουμε ησυχια και κοιμομαστε.
Ναι γενικα προσπαθώ να έχει αρκετό σκοτάδι ηρεμία να μιλάω χαμηλόφωνα, να μην υπάρχει κίνηση στο σπίτι κτλ. Θα σας γράψω αύριο πως πήγαμε αποψε και τι μας βοήθησε. Ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας, νομίζω ότι θα είναι καταλυτικές οι συμβουλές σας
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Ναι γενικα προσπαθώ να έχει αρκετό σκοτάδι ηρεμία να μιλάω χαμηλόφωνα, να μην υπάρχει κίνηση στο σπίτι κτλ. Θα σας γράψω αύριο πως πήγαμε αποψε και τι μας βοήθησε
Μια χαρα τα πας μεχρι στιγμης βλεπω. Και αυτα ειναι τα δυσκολα βραδια καθε μερα που περναει θα ειναι καλυτερη.
 
  • Like
Reactions: MaxtheLabrador


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτό που ήθελα να κριτικάρω αρχικά δεν ήταν οι επιλογές του καθενός από όλους εμάς στην αγορά ή υιοθεσία σκύλου. Ήταν τα χαριτολογήματα και οι απορίες περί "εκτροφείου dogcenter", με την εμφάνιση ενός νέου μέλους με απορίες, λες και έχουν το δικαίωμα να γράφουν εδώ μόνο όσοι αγοράζουν σκύλο μόνο από αναγνωρισμένο από το φόρουμ ή δεν ξέρω ποιον άλλο εκτροφείο.

Σόρι, αλλά "100% κουταβέμπορες" μου έκαναν τρεις από τους πέντε υποτίθεται εκτροφείς που μίλησα αναζητώντας αρσενικό λαμπραντόρ, στις αρχές του 2021. Οι άλλοι δύο δεν με έπεισαν και κανείς δεν δεχόταν επίσκεψη πριν τη γέννα. Δεν σύστησα σε κανέναν την αγορά κουταβιών από puppy mills. Είπα ότι υπάρχουν αξιόλογα εκτροφεία και σε άλλες χώρες γύρω μας και ότι αξίζει μια αναζήτηση και εκεί.

Ανθρώπους στην Ελλάδα με λαμπραντόρ, να έχουν ταξιδέψει να βρουν εκθεσιακά καθαρόαιμα σκυλιά σε όλο τον κόσμο που να μην έχουν θέματα υγείας κ.α., δεν βρήκα. Βρήκα ανθρώπους που όταν τους ζητούσα ιατρικές εξετάσεις των γονέων, βίντεο και φωτογραφίες από τους χώρους ανάπτυξης και εγγυήσεις για το σκυλί που κάποτε θα μου πωλούσαν πανάκριβα, άλλαζαν θέμα ή τα μάσαγαν.

Το σκυλί μου το έφεραν στην Αθήνα με λεωφορείο. Πέρα όλων των άλλων, παρακολουθούσα την ανάπτυξη 3 αρσενικών ίδιας γέννας ανά 10 μέρες περίπου, από τον πρώτο τους μήνα μέχρι τους 2,5 που πήρα τον Πλούτο. Με μικρά βίντεο και φωτογραφίες στους χώρους που ζούσαν.

Το σκυλί ήρθε με ιατρικό έλεγχο κάποια πρώτα εμβόλια, pedigree, επίσημα χαρτιά εισαγωγής, τσιπακωμένο, εγγυήσεις για περίπτωση προβλημάτων υγείας μέχρι να χρονίσει και άλλα πολλά.

Μαζί σας είμαι, αλλά το σύστημα στην Ελλάδα δεν λειτουργεί σωστά και επειδή είμαι "παλιός" και είχα χρόνο, ασχολήθηκα σοβαρά για εναλλακτικές λύσεις. Δεν έχει σημασία ποιοι είναι οι εκτροφείς. Δεν είμαι εδώ για να τους διαφημίσω και ίσως έχουν διαφορετική συμπεριφορά, ανάλογα και με τον τρόπο προσέγγισης.
Μπορούμε να μάθουμε το όνομα του εκτροφείου;
 
  • Like
Reactions: anastasiak




MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Γεια σας και πάλι , γράφω κι εδώ τον προβληματισμό μου μετά από διαφορα ποστ που διάβασα στο φόρουμ.
Βλέπω συνέχεια να προσπαθούν πολλοί κηδεμόνες να κάνουν αλλαγή του μέρους που κάνουν τα σκυλιά την ανάγκη τους από πάνα , στη βόλτα (όταν έχουν τελειώσει τα εμβόλια και μπορεί να κάνει μακρινές βόλτες) .
Γιατί εάν ένα σκυλάκι θέλει να συνεχίσει να κάνει την ανάγκη του στην πάνα είναι πρόβλημα; Προφανώς δεν λέω να μην κάνουμε μεγάλες βόλτες , που αν θέλει θα τα κανει κι εκεί, αλλά αν προτιμάει μέσα υπάρχει κάποιο θέμα; ή πρόκειται αποκλειστικά την ευκολία των κηδεμόνων; (Προφανώς δεν το κατακρίνω , απλά εννοώ είναι θέμα υγείας για το σκυλί , ή απλά η προτίμηση;)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Αν δεν έπεσε το μάτι σου σε σχετικές συζητήσεις, υπάρχει debate μεταξύ κτηνιάτρων και εκπαιδευτών, για το αν το κουτάβι, πρέπει να βγαίνει "έξω" και πριν την ολοκλήρωση των εμβολίων, καθώς τα ερεθίσματα που λαμβάνει από το περιβάλλον, είναι εξίσου σημαντικά για την συμπεριφορική του ισορροπία. Απλώς για να το πούμε και αυτό.

Στο ερώτημά σου, δεν είναι ούτε θέμα υγείας, ούτε θέμα προτίμησης.
Είναι θέμα κοινής λογικής. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, δεν θέλεις ένα σπίτι που θα μυρίζει κατρουλίλα και κακίλα (για να το πω κομψά). Πάνα-ξεπάνα, ότι μένει, μυρίζει. Επίσης, μπορεί να μην πετύχει πάντα τον μικρό ορθογώνιο στόχο. Η μεγαλώνοντας, να θεωρήσει τον μεγάλο μπορδοροδοκόκκινο στόχο, εξίσου ελκυστικό και επιτρεπτό. Η το κρεβάτι, τον καναπέ, την πολυθρόνα κλπ.

Είναι θέμα λοιπόν κοινής λογικής και σίγουρα επιθυμίας και του σκύλου, να συνηθίσει το συντομότερο, να τα κάνει, εκτός του χώρου κατοικίας του.
 
  • Like
Reactions: MaxtheLabrador


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Αγκαλια σιγουρα να αρχισεις το εξω συντομα πριν βαρυνει πολυ κιολας και σου βγουν τα χερια χαχα.
 
  • Like
Reactions: MaxtheLabrador


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Αν δεν έπεσε το μάτι σου σε σχετικές συζητήσεις, υπάρχει debate μεταξύ κτηνιάτρων και εκπαιδευτών, για το αν το κουτάβι, πρέπει να βγαίνει "έξω" και πριν την ολοκλήρωση των εμβολίων, καθώς τα ερεθίσματα που λαμβάνει από το περιβάλλον, είναι εξίσου σημαντικά για την συμπεριφορική του ισορροπία. Απλώς για να το πούμε και αυτό.

Στο ερώτημά σου, δεν είναι ούτε θέμα υγείας, ούτε θέμα προτίμησης.
Είναι θέμα κοινής λογικής. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, δεν θέλεις ένα σπίτι που θα μυρίζει κατρουλίλα και κακίλα (για να το πω κομψά). Πάνα-ξεπάνα, ότι μένει, μυρίζει. Επίσης, μπορεί να μην πετύχει πάντα τον μικρό ορθογώνιο στόχο. Η μεγαλώνοντας, να θεωρήσει τον μεγάλο μπορδοροδοκόκκινο στόχο, εξίσου ελκυστικό και επιτρεπτό. Η το κρεβάτι, τον καναπέ, την πολυθρόνα κλπ.

Είναι θέμα λοιπόν κοινής λογικής και σίγουρα επιθυμίας και του σκύλου, να συνηθίσει το συντομότερο, να τα κάνει, εκτός του χώρου κατοικίας του.
Ναι καταλαβαίνω τι εννοείται, θα το προσπαθήσουμε, ευχαριστώ για την Απάντηση
 
  • Like
Reactions: mareco


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Αγκαλια σιγουρα να αρχισεις το εξω συντομα πριν βαρυνει πολυ κιολας και σου βγουν τα χερια χαχα.
Αχαχαχα βόλτα αγκαλιά βγαίνουμε ήδη και από ότι καταλαβαίνω του αρέσει πολυυ
 
  • Like
Reactions: Ans


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
Ναι ήδη σήμερα και ειδικά το απόγευμα με το κρειτ τα πήγαμε πολυ καλύτερα πήγε μόνο του κάποιες φορες για το νερό και λιχουδιές και έπειτα έκατσε κάποια ωρα μέσα! Ναι το πάρκο του αρέσει νομίζω, έχει εκεί παιχνίδια το κρεβατακι , την πάνα κτλ και νομίζω ότι το χει σαν «τη σιγουρια του» όταν βρίσκεται εκεί. Εσυ προτείνεις καλύτερα όταν κλαίει να το αφήνω μέχρι να ηρεμήσει; ή να πηγαίνω να κοιμαμαι κι εγώ κάπου εκεί κοντά μέχρι να συνηθίσει; Είμαι μονοκατοικία οποτε δεν θα ενοχλεί κάποιον και να το δοκιμάσω. Τελος εγώ δεν έχω πρόβλημα να κοιμαται είτε τωρα είτε ως ενήλικο απλά σκέφτομαι μήπως για εκείνο είναι καλύτερα να έχει δικό του χώρο. Κι ας είναι στο υπνοδωμάτιο δίπλα στο κρεβάτι μου
ειναι όπως τα μωρα αν έχουν φαΐ πιει και έχουν κανει την ανάγκη τους δεν υπάρχει λογος να κανεις κατι παρα μονο να εμφανιστείς χωρις πολλα πολλα χαρες παιχνιδια και να ξαναπας στο κρεβατι σου.
 
  • Like
Reactions: MaxtheLabrador


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
ειναι όπως τα μωρα αν έχουν φαΐ πιει και έχουν κανει την ανάγκη τους δεν υπάρχει λογος να κανεις κατι παρα μονο να εμφανιστείς χωρις πολλα πολλα χαρες παιχνιδια και να ξαναπας στο κρεβατι σου.
αυτό κάνω κι όσο περνάει ο καιρός όλο και λιγοστεύουν οι γκρίνιες τις νύχτες και κοιμόμαστε πιο συνεχόμενα!!:love:
 
  • Like
Reactions: fg102


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Για δώσε την ιστοσελίδα τους γιατί με ενδιαφέρει.

Τι γραπτές εγγυήσεις;
Πάντως για Ελλάδα και λαμπραντόρ δεν έχω δει κάποια φοβερή ποιότητα. Αυτό δε σημαίνει, επαναλαμβάνω, ότι πρέπει να πάρεις σκύλο από παπιμιλάδικο.
Για να μην χρυσώνουμε χάπια ούτε να λέμε βλακείες θα συμφωνήσω μαζί σου. Από προσωπική εμπειρία το εκτροφικό μου λαμπ έχει τα καλά του τα οποία είναι πολύ καλά, αλλά τα προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζουμε και αντιμετωπίσαμε δεν έλειψαν.
Στα καλά του βάζω τον άριστο χαρακτήρα του, το πόσο έτοιμο κουτάβι ήταν όταν τον πήρα, σε θέματα τουαλέτας και συμπεριφοράς και την ομορφάδα του φυσικά.
Στα θέματα υγείας όμως δυστυχώς και ορθοπεδικά θέματα μας βγήκαν στην πορεία, αλλά και γαστρεντερολογικά...Για τα γαστρεντερολογικά έφταιξε σίγουρα το πόσο λαίμαργος είναι. Πέρσι το καλοκαίρι κόντεψα να τον χάσω...η λύση τελικα΄που βρέθηκε μετά από άπειρες εξετάσεις ήταν η τροφή να είναι είτε μαγειρεμένη ή ξηρά μουλιασμένη.
Στο θέμα μας τώρα, ναι τα εκτροφικά κουτάβια δεν είναι πανάκεια, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι πρέπει να πάρεις σκύλο από όπου βρεις φθηνότερο (παπυ μιλ, γέννα γειτόνισας κλπ)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf