Labrador 3 μηνών απ το dogcenter!


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Καλως ηρθες να απαντησω και στην ερωτηση σου μια χαρα τροφη ειναι η ακανα κορυφη για καποιους. Καθε λιγους μηνες ειναι καλο να αλλαζεις κωδικο εγω πιστευω και εταιροες αν δεν εχουν μεγαλη ποικιλια. Αμα κανει σωστα κακα δεν κανει εμετους και δεν βγαζει καμια αλλεργια μια χαρα ειναι η τροφη. Αμα δεν ειναι η καταλληλη δεν θα σου περασει απαρατηρητο.
Ευχαριστώ πολυ για τη συμβουλή! Στην αρχή η κτηνίατρος μου πρότεινε την royal canin puppy αλλά ειπα να μη φέρω απότομες αλλαγές στο κουτάβι , αφού με ενημέρωσαν ότι του έδιναν acana (αν λένε κι αλήθεια τωρα που το σκέφτομαι) γι’ αυτό σκέφτηκα να ρωτήσω κι εσας που έχετε πολυ μεγαλύτερη εμπειρία.
 


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Καλημέρα!

Απλά έκανα copy/paste την φράση από την 1η πρόταση, της 1ης δημοσίευσης του μέλους.

Εννοείται ότι αν θέλει το μέλος @MaxtheLabrador αλλάζει σε οτιδήποτε θεωρεί σχετικό.
Εντάξει θα προσπαθήσω να το αλλάξω @admin . Ευχαριστώ
 


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Είμαι βέβαιος, ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν έχουν πάρει σκυλί από εκτροφέα. Από την άλλη, δεν είναι τρόπος αυτός. Αν κάποιος γνωρίζει εκτροφέα λαμπραντόρ στην Ελλάδα, που έχει διαθεσιμότητα το επόμενο δωδεκάμηνο ας ενημερώσει.
Τουλαχιστον μην κανεις κι Εσυ το ιδιο λαθος , ενώ εισαι εδώ μέσα μέλος και έχεις διαβασει τοσα. Αν το κανεις θεωρώ ότι είναι συνενοχή, χωρίς πάλι να μπορω να σε κρίνω εγώ μετά τα καμώματά μου. Παντως να ξέρεις ότι περα από το γεγονός ότι θα καταδικάσεις τόσες ψυχές στη συνέχιση αυτου του -εμπορίου-, θα έχεις και παντα το άγχος αν πάθει κάτι κληρονομικό το κουτάβι σου.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Ευχαριστώ πολυ για τη συμβουλή! Στην αρχή η κτηνίατρος μου πρότεινε την royal canin puppy αλλά ειπα να μη φέρω απότομες αλλαγές στο κουτάβι , αφού με ενημέρωσαν ότι του έδιναν acana (αν λένε κι αλήθεια τωρα που το σκέφτομαι) γι’ αυτό σκέφτηκα να ρωτήσω κι εσας που έχετε πολυ μεγαλύτερη εμπειρία.
Οι γιατροι η royal canine η χιλς θα προτεινουν μην τους ακους. Αμα δεν σου εκανε διαρροιες αρχικα μαλλον αληθεια λενε αλλα δεν εχει και σημασια τωρα.
 


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Οι γιατροι η royal canine η χιλς θα προτεινουν μην τους ακους. Αμα δεν σου εκανε διαρροιες αρχικα μαλλον αληθεια λενε αλλα δεν εχει και σημασια τωρα.
Υπαρχει κάποιος λόγος που προτείνουν τις 2 συγκεκριμένες εταιρείες ή απλά από συμφέρον; Όχι ευτυχώς δεν έκανε καθόλου διάρροια από όταν ήρθε
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Υπαρχει κάποιος λόγος που προτείνουν τις 2 συγκεκριμένες εταιρείες ή απλά από συμφέρον; Όχι ευτυχώς δεν έκανε καθόλου διάρροια από όταν ήρθε
Η συμφερον η αγνοια.
 
  • Like
Reactions: MaxtheLabrador






MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Sorry, δεν κατάφερα να κρατηθώ!
έχεις τα δικιά σου ευχαριστώ και για τον τίτλο.

Να σε ρωτήσω και κάτι αλλο; Και όλων οι γνώμες δεκτές. Τωρα που απέκτησα τον Μαξ μπηκα σε διάφορες ομάδες του fb , κυριως για να ενημερώνομαι αν πουν κάτι χρήσιμο. Εκεί διαπίστωσα ότι κάνουν παρά πολλές γέννες από μονοι τους άνθρωποι και μετά τα πουλάνε. Αυτό θα ήθελα να το καταγγείλω σε κάποιον αρμόδιο, γιατί προφανώς με όσα έμαθα εδώ μέσα , ούτε θα δηλωνουν τις γέννες ούτε τίποτα. (Και φανταζομαι ότι είναι και οι μονοι που μπορεισ Να πολεμήσεις γιατί κουταβεμπορες σαν και αυτόν που αγόρασα εγώ θεωρητικά είναι ‘νόμιμοι’) Επισης τα δίνουν όταν είναι σχεδόν 30 ημερών (απαράδεκτο- χωρις να τους νοιάζει αν εχουν απογαλακτιστεί) Χθες λοιπόν προσέγγισα χθες και μια επίτηδες για να μπορω να έχω αποδείξεις και μου γραφει «τα κουτάβια δε χαρίζονται διότι είναι καθαρόαιμα» και όταν την ρωτούσα ποσο τα πουλάνε μου ελεγε δώσε μου το τηλ σου να σε πάρω να σου πω , χωρίς να γράφει γραπτώς τα πουλάω (επιτηδες) Ξέρεις που μπορω να απευθυνθώ; Και ίσως τι αλλο να κάνω;:rolleyes:
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Νομιζω οτι τζαμπα θα φας τον χρονο σου αυτα τα πραγματα ειναι γνωστα και θα γινονται οσο λειπει ενημερωση και υπαρχουν θυματα. Ο μονος τροπος ειναι να μην τα υποστηριζεις και να ενηνερωνεις και αλλους και να τους κραζεις οπου μπορεις.
 
  • Like
Reactions: MaxtheLabrador


panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
Πως ακριβώς το λες τώρα αυτό;
Γιατί εγώ καταλαβαίνω, πως αν θέλεις labrador, αλλά δεν βρίσκεις από σωστό εκτροφέα, είναι απόλυτα λογικό και θεμιτό, να καταλήξεις κάπου αλλού. Αυτό λες; Οχι ε; :unsure:
Ακριβώς αυτό λέω. Αν θέλει κανείς ένα συγκεκριμένο σκυλί και δεν βρίσκει σε εκτροφέα ή του ζητούν τον ουρανό με τα άστρα (1.500€ και θα δούμε τι θα υπάρχει σε 12 μήνες) τι κάνει δηλαδή;

Εγώ αποφάσισα να πάρω σκυλί από Βουλγαρία. Γνώριζα αρκετά και έκανα όλους τους απαραίτητους ελέγχους που γνώριζα, ώστε να διαλέξω ένα πιστοποιημένο σκυλί χωρίς προβλήματα με νόμιμη εισαγωγή σε λογικά χρήματα.
 




Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Ακριβώς αυτό λέω. Αν θέλει κανείς ένα συγκεκριμένο σκυλί και δεν βρίσκει σε εκτροφέα ή του ζητούν τον ουρανό με τα άστρα (1.500€ και θα δούμε τι θα υπάρχει σε 12 μήνες) τι κάνει δηλαδή;

Εγώ αποφάσισα να πάρω σκυλί από Βουλγαρία. Γνώριζα αρκετά και έκανα όλους τους απαραίτητους ελέγχους που γνώριζα, ώστε να διαλέξω ένα πιστοποιημένο σκυλί χωρίς προβλήματα με νόμιμη εισαγωγή σε λογικά χρήματα.
Συγνώμη αλλά ο ουρανός με τα άστρα είναι τα 1500 ευρώ για ένα εκτροφικο σκυλί;
Δηλαδή ο άλλος έχει ταξιδέψει να βρει εκθεσιακά καθαρόαιμα σκυλιά σε όλο τον κόσμο που να μην έχουν θέματα υγείας κ.α,κατά πάσα πιθανότητα. Τα έχει αγοράσει. Για να σου το δώσει εσένα τσάμπα τον σκύλο;

Ωραία πήρες ένα από Βουλγαρία με 300 ευρώ κουτάβι. Που ξέρεις ότι δε θα βγάλει δυσπλασία; Που ξέρεις ότι δε θα βγάλει θέμα στην καρδιά; Πώς ακριβώς ελεγξες το σκυλί όπως λες και είπες "α αυτό "είναι καλό"". Που ξέρεις αν προέρχεται από γέννα αιμομιξίας,και σε το συνθήκες ζει η μάνα. Και πόσα ακόμα.

Φίλε μου αν θες εκτροφικο σκυλί περιμένεις και 2 χρόνια και δίνεις και ουρανό και τα άστρα. Βέβαια με τέτοια νοοτροπία θα σε είχαν κόψει προ πολλού οι εκτροφείς και θα σε στείλανε να ελέγχεις σκυλιά σε puppy mills αν είναι καλά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ακριβώς αυτό λέω. Αν θέλει κανείς ένα συγκεκριμένο σκυλί και δεν βρίσκει σε εκτροφέα ή του ζητούν τον ουρανό με τα άστρα (1.500€ και θα δούμε τι θα υπάρχει σε 12 μήνες) τι κάνει δηλαδή;

Εγώ αποφάσισα να πάρω σκυλί από Βουλγαρία. Γνώριζα αρκετά και έκανα όλους τους απαραίτητους ελέγχους που γνώριζα, ώστε να διαλέξω ένα πιστοποιημένο σκυλί χωρίς προβλήματα με νόμιμη εισαγωγή σε λογικά χρήματα.
Είναι μια συζήτηση, που πραγματικά είναι εξαιρετικά σουρεάλ και αστείο, να την κάνουμε στο dogforum, εν έτει 2023.

Το τι έκανες εσύ, είναι παράδειγμα προς τεράστια αποφυγή. Κουβέντα θα κάνουμε τώρα;
Αν καμαρώνεις για την πράξη σου, με γειά σου με χαρά σου.

Η @MaxtheLabrador αν δεν μας τρολάρει, έχει τουλάχιστον καταλάβει την διαφορά. Η...τον τρόπο, να το χειριστεί εδώ, για να αποφύγει το πολύ κράξιμο. Σεβαστά και τα δύο.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
Αυτό που έχω να σας πω είναι ότι τα ντόπια "εκτροφεία" μου παρείχαν λιγότερες γραπτές εγγυήσεις από το Βουλγαρικό εκτροφείο. Ωραία είναι τα λόγια και η θεωρία σας, συμφωνώ, η πραγματικότητα όμως σας διαψεύδει. Όντως, σουρεαλιστικό. (600€).
 


panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
Πού ξέρεις ότι δε θα βγάλει δυσπλασία; Που ξέρεις ότι δε θα βγάλει θέμα στην καρδιά; Πώς ακριβώς ελεγξες το σκυλί όπως λες και είπες "α αυτό "είναι καλό"". Που ξέρεις αν προέρχεται από γέννα αιμομιξίας,και σε το συνθήκες ζει η μάνα. Και πόσα ακόμα.
Όλα αυτά υπάρχουν τρόποι σήμερα να τα ελέγξει κανείς, είτε το εκτροφείο είναι στην Κομοτηνή, είτε στο Βέλιγκραντ. Και ήταν επιτυχημένοι. Δε νομίζεις;
 

Attachments



MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Νομιζω οτι τζαμπα θα φας τον χρονο σου αυτα τα πραγματα ειναι γνωστα και θα γινονται οσο λειπει ενημερωση και υπαρχουν θυματα. Ο μονος τροπος ειναι να μην τα υποστηριζεις και να ενηνερωνεις και αλλους και να τους κραζεις οπου μπορεις.
Είναι αλήθεια αυτό..
 


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
@MaxtheLabrador παίζει να μας τρολάρεις?

Δεν μας βάζεις καλύτερα καμιά φώτο του μπέμπη, να μας πεις πως περνάτε κλπ?
Έχετε δίκιο δεν είδατε το φατσακι μας ακόμη : η τελευταία είναι έτσι όπως είμαστε οοολη μέρα
Του χω πάρει και πάρκο και crave αλλά λυπάμαι να το βάζω στο crave γιατί κλαίει
 

Attachments



MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
@MaxtheLabrador παίζει να μας τρολάρεις?

Δεν μας βάζεις καλύτερα καμιά φώτο του μπέμπη, να μας πεις πως περνάτε κλπ?
Το αλλο θέμα το ανέφερα απλά γιατί με προβλημάτισε παρά πολυ και θεώρησα ότι θα σας έχει τύχει κι εσας
 


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Ακριβώς αυτό λέω. Αν θέλει κανείς ένα συγκεκριμένο σκυλί και δεν βρίσκει σε εκτροφέα ή του ζητούν τον ουρανό με τα άστρα (1.500€ και θα δούμε τι θα υπάρχει σε 12 μήνες) τι κάνει δηλαδή;

Εγώ αποφάσισα να πάρω σκυλί από Βουλγαρία. Γνώριζα αρκετά και έκανα όλους τους απαραίτητους ελέγχους που γνώριζα, ώστε να διαλέξω ένα πιστοποιημένο σκυλί χωρίς προβλήματα με νόμιμη εισαγωγή σε λογικά χρήματα.
Πηγες Εσυ Βουλγαρία και το έφερες;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.818
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf