Labrador 3 μηνών απ το dogcenter!


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Είναι μια συζήτηση, που πραγματικά είναι εξαιρετικά σουρεάλ και αστείο, να την κάνουμε στο dogforum, εν έτει 2023.

Το τι έκανες εσύ, είναι παράδειγμα προς τεράστια αποφυγή. Κουβέντα θα κάνουμε τώρα;
Αν καμαρώνεις για την πράξη σου, με γειά σου με χαρά σου.

Η @MaxtheLabrador αν δεν μας τρολάρει, έχει τουλάχιστον καταλάβει την διαφορά. Η...τον τρόπο, να το χειριστεί εδώ, για να αποφύγει το πολύ κράξιμο. Σεβαστά και τα δύο.
όχι έχω καταλάβει το λαθος και είναι πολυ μεγάλο αλλά ήταν από καθαρή άγνοια.. εγώ σκέψου το πλήρωσα 950€ οποτε σίγουρα δεν ήταν επιλογη για «μεγαλύτερη οικονομία» , δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα εξ αρχής.. Τέλος πάντων προσπαθώ να μη το σκέφτομαι για να μη περάσω όλη την υπολοιπη ζωη του μαξ φοβουμενη μη πάθει κάτι..
 
  • Like
Reactions: anastasiak


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτό που έχω να σας πω είναι ότι τα ντόπια "εκτροφεία" μου παρείχαν λιγότερες γραπτές εγγυήσεις από το Βουλγαρικό εκτροφείο. Ωραία είναι τα λόγια και η θεωρία σας, συμφωνώ, η πραγματικότητα όμως σας διαψεύδει. Όντως, σουρεαλιστικό. (600€).
Για δώσε την ιστοσελίδα τους γιατί με ενδιαφέρει.

Τι γραπτές εγγυήσεις;
Πάντως για Ελλάδα και λαμπραντόρ δεν έχω δει κάποια φοβερή ποιότητα. Αυτό δε σημαίνει, επαναλαμβάνω, ότι πρέπει να πάρεις σκύλο από παπιμιλάδικο.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Έχετε δίκιο δεν είδατε το φατσακι μας ακόμη : η τελευταία είναι έτσι όπως είμαστε οοολη μέρα
Του χω πάρει και πάρκο και crave αλλά λυπάμαι να το βάζω στο crave γιατί κλαίει
Τι παιδι ειναι αυτο πανεμορφος! Στο κρεοτ λοιπον δεν τα βαζουμε εμεις και κλεινουμε την πορτα. Η πορτα ειναι ανοιχτη αρχικα. Πεταμε μεσα λιχουδιτσες τρωνε και μπαινοβγαινουν οσο θελους τους λεμε μπραβο εμεις. Βαζουμε μεσα τα αγαπημενα τους παιχνιδια και σιγα σιγα οσο το συνηθιζουν τοτε μπορεις οσο τρωει κατι στο κονγκ πχ να κλεισεις λιγο την πορτα και βλεπεις πως το παιρνει. Και σιγα σιγα αυξανεις τον χρονο αφου πρωτα του αρεσει σαν μερος. Επισης τον ταιζεις εκει μεσα. Στην αρχη με ανοιχτη πορτα και μετα κλειστη. Βαλε και το νερο μεσα αν βολευει να δεις πως θα μπαινει. Προσεχε μην το παρει με κακο ματι μονο εθελοντικα να μπαινει μαθε του την εβτολη μπες με τις λιχουδιτσες για να να μην τον ζοριζεις καθολου να μπει.
 
  • Like
Reactions: MaxtheLabrador


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ευχαριστώ πολυ για τη συμβουλή! Στην αρχή η κτηνίατρος μου πρότεινε την royal canin puppy αλλά ειπα να μη φέρω απότομες αλλαγές στο κουτάβι , αφού με ενημέρωσαν ότι του έδιναν acana (αν λένε κι αλήθεια τωρα που το σκέφτομαι) γι’ αυτό σκέφτηκα να ρωτήσω κι εσας που έχετε πολυ μεγαλύτερη εμπειρία.
Σου είπαν από το dogcenter ότι ΕΔΙΝΑΝ acana ή σου ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ να δίνεις acana?
Έχει τεράστια διαφορά το ένα από το άλλο.
Αν το dogcenter δίνει στα κουτάβια acana, θα κλείσω το ακάου μου στο ντογκφόρουμ. :ROFLMAO:
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Σου είπαν από το dogcenter ότι ΕΔΙΝΑΝ acana ή σου ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ να δίνεις acana?
Έχει τεράστια διαφορά το ένα από το άλλο.
Αν το dogcenter δίνει στα κουτάβια acana, θα κλείσω το ακάου μου στο ντογκφόρουμ. :ROFLMAO:
Βασικα δεν ανηκουν τα κουταβια εκει απλα τα φερνουν. Αλλα και το παπι μιλ να δινει ακανα δυσκολο. Μπορει βεβαια να ειναι ψαγμενο παπι μιλ :LOL:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Θα συμφωνήσω εν μέρει με τον @panosha ότι τα ελληνικά εκτροφεία ζητούν συχνά αδικαιολόγητα μεγάλα ποσά και λέω αδικαιολόγητα γιατί δεν πλοιρούν τις προδιαγραφές που θά 'πρεπε να πλοιρούν αν μη τι άλλο για αυτό το τίμημα. Αυτό είχα διαπιστώσει τουλάχιστον πριν αρκετά χρόνια που με είχε απασχολήσει το θέμα καθαρόαιμο. Π.χ. 1500 ευρώ για γαλλικό μπουλντόγκ χωρίς πιστοποιήσεις εξετάσεων υγείας το θεωρώ αδικαιολόγητο ποσό.

Η Βουλγαρία που αναφέρθηκε, έχει (όπως και κάθε χώρα) και τα καλά και τα κακά εκτροφεία. Το ότι πήρε κάποιος κουτάβι από Βουλγαρία δεν είναι κακό, το ερώτημα είναι από ποιο εκτροφείο το πήρε και το αν απλά ψώνισε φθηνά (γιατί είναι φθηνή χώρα) ή αν ψώνισε σωστό σκύλο.

Το θέμα είναι να μπορεί κανείς να ξεχωρίσει στην όποια χώρα αν το εκτροφείο είναι της προκοπής και εδώ υπάρχουν τρόποι (εύκολο δεν είναι) να ψάξει, να τσεκάρει, να συγκρίνει.
 


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Τι παιδι ειναι αυτο πανεμορφος! Στο κρεοτ λοιπον δεν τα βαζουμε εμεις και κλεινουμε την πορτα. Η πορτα ειναι ανοιχτη αρχικα. Πεταμε μεσα λιχουδιτσες τρωνε και μπαινοβγαινουν οσο θελους τους λεμε μπραβο εμεις. Βαζουμε μεσα τα αγαπημενα τους παιχνιδια και σιγα σιγα οσο το συνηθιζουν τοτε μπορεις οσο τρωει κατι στο κονγκ πχ να κλεισεις λιγο την πορτα και βλεπεις πως το παιρνει. Και σιγα σιγα αυξανεις τον χρονο αφου πρωτα του αρεσει σαν μερος. Επισης τον ταιζεις εκει μεσα. Στην αρχη με ανοιχτη πορτα και μετα κλειστη. Βαλε και το νερο μεσα αν βολευει να δεις πως θα μπαινει. Προσεχε μην το παρει με κακο ματι μονο εθελοντικα να μπαινει μαθε του την εβτολη μπες με τις λιχουδιτσες για να να μην τον ζοριζεις καθολου να μπει.
Σας ευχαριστούμε είμαστε και όμορφοι και παρά πολυ ενεργητικοί:giggle: Τα έπιπλα μας ταλαιπωρούνται ελάχιστα αλλά δεν μας νοιάζει καθόλου!! Η αλήθεια είναι ότι 2 φορες τον έχω βάλει εγώ μέσα από την αγκαλιά μου (αν κι είχα βάλει λιχουδιές , φαγητό και νερό) αλλά όπως λες θα εφαρμόσω αυτό.. Το βραδυυ να τον βάλω εγώ μεσα; ή να τον αφήσω μόνο του κι αν πάει;
 

Attachments



MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Σου είπαν από το dogcenter ότι ΕΔΙΝΑΝ acana ή σου ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ να δίνεις acana?
Έχει τεράστια διαφορά το ένα από το άλλο.
Αν το dogcenter δίνει στα κουτάβια acana, θα κλείσω το ακάου μου στο ντογκφόρουμ. :ROFLMAO:
ειπε ότι απ τη στιγμή που έφτασε στις εγκαταστάσεις του μέχρι να πάω εγώτου έβαλε ακανα. :ROFLMAO:Τωρα όπως και να χει τρωμε ακανα και ευτυχώς δεν κάναμε ούτε διάρροιες ούτε τίποτα. Αυτό που με φόβισε λίγο είναι σε ένα thread ψάχνωντας γενικα όλα τα θέματα , ειδα ότι κάποιος χρήστης έγραφε οτι έχει καει απ τη συγκεκριμένη τροφή, γι αυτό κι ειπα μα ρωτήσω κι εσας
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Πρόσεχέ τον με ότι καταστρέφει και καταπίνει.
Μπορεί να προκληθεί μεγάλη ζημιά και να τρέχετε.
Εχετε βρει καλό κτηνίατρο;
 


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Θα συμφωνήσω εν μέρει με τον @panosha ότι τα ελληνικά εκτροφεία ζητούν συχνά αδικαιολόγητα μεγάλα ποσά και λέω αδικαιολόγητα γιατί δεν πλοιρούν τις προδιαγραφές που θά 'πρεπε να πλοιρούν αν μη τι άλλο για αυτό το τίμημα. Αυτό είχα διαπιστώσει τουλάχιστον πριν αρκετά χρόνια που με είχε απασχολήσει το θέμα καθαρόαιμο. Π.χ. 1500 ευρώ για γαλλικό μπουλντόγκ χωρίς πιστοποιήσεις εξετάσεων υγείας το θεωρώ αδικαιολόγητο ποσό.

Η Βουλγαρία που αναφέρθηκε, έχει (όπως και κάθε χώρα) και τα καλά και τα κακά εκτροφεία. Το ότι πήρε κάποιος κουτάβι από Βουλγαρία δεν είναι κακό, το ερώτημα είναι από ποιο εκτροφείο το πήρε και το αν απλά ψώνισε φθηνά (γιατί είναι φθηνή χώρα) ή αν ψώνισε σωστό σκύλο.

Το θέμα είναι να μπορεί κανείς να ξεχωρίσει στην όποια χώρα αν το εκτροφείο είναι της προκοπής και εδώ υπάρχουν τρόποι (εύκολο δεν είναι) να ψάξει, να τσεκάρει, να συγκρίνει.
Μηπως ο @panosha εννοεί ότι άμα ψάξεις κανονικό εκτροφείο στη Βουλγαρία σου βγαίνει πιο οικονομικά λόγω ισοτιμίας; Λεβ-ευρώ;
 
  • Haha
Reactions: Berna


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
@MaxtheLabrador μη βγάζεις συμπεράσματα από μεμονωμένες συζητήσεις, για κανένα σκυλοθέμα. Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς, μέχρι να αποκτήσεις τις δικές σου εμπειρίες. Το τι πειράζει τον σκύλο του καθενός, δεν είναι κριτήριο, για το τι θα κάνεις εσύ με τον δικό σου.
 


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Πρόσεχέ τον με ότι καταστρέφει και καταπίνει.
Μπορεί να προκληθεί μεγάλη ζημιά και να τρέχετε.
Εχετε βρει καλό κτηνίατρο;
Ναι η αλήθεια ότι 2-3 φορες τον είχα αφήσει χωρίς να τον παρακολουθώ καθόλου και δεν τον προλαβα. Το μάλωσα και λίγο - ξέρεις άλλαξα τον τόνο της φωνής μου σε πιο αυστηρό, αλλά τωρα έχω συνέχεια το νου μου. Ναι η κτηνίατρος νομίζω ότι είναι πολυ καλή, αρχικά την επέλεξα γατί είναι γνωστή η συνεργασία της με κάποιες φιλοζωικές στις τριγύρω περιοχές που αναλαμβάνει αφιλοκερδώς αδεσποτακια, αλλά μετά άρχισα να ψάχνω κριτικές κτλ και νομίζω ότι είναι πολυ καλή!
Πρόσεχέ τον με ότι καταστρέφει και καταπίνει.
Μπορεί να προκληθεί μεγάλη ζημιά και να τρέχετε.
Εχετε βρει καλό κτηνίατρο;
Ναι η αλήθεια ότι 2-3 φορες τον είχα αφήσει χωρίς να τον παρακολουθώ καθόλου και δεν τον προλαβα. Το μάλωσα και λίγο - ξέρεις άλλαξα τον τόνο της φωνής μου σε πιο αυστηρό, αλλά τωρα έχω συνέχεια το νου μου. Ναι η κτηνίατρος νομίζω ότι είναι πολυ καλή, αρχικά την επέλεξα γατί είναι γνωστή η συνεργασία της με κάποιες φιλοζωικές στις τριγύρω περιοχές που αναλαμβάνει αφιλοκερδώς αδεσποτακια, αλλά μετά άρχισα να ψάχνω κριτικές κτλ και νομίζω ότι είναι πολυ καλή!
 


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
@MaxtheLabrador μη βγάζεις συμπεράσματα από μεμονωμένες συζητήσεις, για κανένα σκυλοθέμα. Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς, μέχρι να αποκτήσεις τις δικές σου εμπειρίες. Το τι πειράζει τον σκύλο του καθενός, δεν είναι κριτήριο, για το τι θα κάνεις εσύ με τον δικό σου.
Έχεις δίκιο απλά ξέρεις τωρα έχω και 5 άγχη παραπάνω ότι είναι ίσως πιο ευαίσθητος ή πιο ταλαιπωρημένος , τουλάχιστον εγώ θα του προσφέρω ότι μπορω ..
Εσυ γενικα έχεις αλλάξει τροφή στο σκύλο σου ή επέλεξες μια και την συνεχισες για κάποια χρόνια; Καλα προφανώς στους 10 μήνες θα μεταβούμε στην ενήλικη τροφή απλά για τη μάρκα εννοω
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
ειπε ότι απ τη στιγμή που έφτασε στις εγκαταστάσεις του μέχρι να πάω εγώτου έβαλε ακανα. :ROFLMAO:Τωρα όπως και να χει τρωμε ακανα και ευτυχώς δεν κάναμε ούτε διάρροιες ούτε τίποτα. Αυτό που με φόβισε λίγο είναι σε ένα thread ψάχνωντας γενικα όλα τα θέματα , ειδα ότι κάποιος χρήστης έγραφε οτι έχει καει απ τη συγκεκριμένη τροφή, γι αυτό κι ειπα μα ρωτήσω κι εσας
Πολλοι εχουν "καει" με ολες τις μαρκες δεν σημαινει κατι ολα τα σκυλια ειναι αλλιως.
 
  • Like
Reactions: MaxtheLabrador


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Έχεις δίκιο απλά ξέρεις τωρα έχω και 5 άγχη παραπάνω ότι είναι ίσως πιο ευαίσθητος ή πιο ταλαιπωρημένος , τουλάχιστον εγώ θα του προσφέρω ότι μπορω ..
Εσυ γενικα έχεις αλλάξει τροφή στο σκύλο σου ή επέλεξες μια και την συνεχισες για κάποια χρόνια; Καλα προφανώς στους 10 μήνες θα μεταβούμε στην ενήλικη τροφή απλά για τη μάρκα εννοω
Παιδι μου ηρεμησε με την τεοφη ξεχασε το λεμε το μισο φορουμ και παραπανω εδινε η δινει ακανα. Σε καποια εκατσε σε καποια οχι θα το δεις αυτο. Αμα αρρωστησει θα παθεις καμια καρδια δηλαδη μην εχεις τοσο αγχος εκει που δεν χρειαζεται. Για το βραδυ που ρωτησες εχεις αποφασησει καταρχας τι θες να κανεις με την εκπαιδευση του? Θες να κοιμαται σε κρειτ η παρκο? Σε δωματιο με κλειστη πορτα μαζι σας? Παει καθολου στην πανα? Θα σηκωνεσαι να το βγαζεις μπαλκονι? Ποτε τον πηρες εγραψες?
 
  • Like
Reactions: MaxtheLabrador


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Για να φύγει έστω κ λίγο άγχος, κ σ αυτόν κ στον προηγούμενο σκύλο, δινω/έδινα acana μόνο,με εξαιρετικά αποτελέσματα.
Η εταιρεία είναι κορυφαία, αν του κάθεται κ καλά, βγάλε ένα άγχος από το μυαλό σου!
Δινε καλύτερα κωδικό με λίγα σιτηρά.
Crate πάλεψε το, όπως είπε κ @ ans,δεν υπάρχει πιο χρήσιμο εκπαιδευτικό εργαλείο. Μόνο ευχάριστα πράγματα συμβαίνουν εκεί,αυτό είναι το κλειδί της επιτυχίας.
Βρες κ εκπαιδευτη, προσεκτικά κ αν είναι δυνατόν,από συστάσεις (κυκλοφορεί παρα πολλή ασχετοσυνη).
Να σου ζήσει ο παίδαρος, γερός κ χαρουμενος για παααααρα πολλά χρόνια!
 
  • Like
Reactions: MaxtheLabrador


panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
Αυτό που ήθελα να κριτικάρω αρχικά δεν ήταν οι επιλογές του καθενός από όλους εμάς στην αγορά ή υιοθεσία σκύλου. Ήταν τα χαριτολογήματα και οι απορίες περί "εκτροφείου dogcenter", με την εμφάνιση ενός νέου μέλους με απορίες, λες και έχουν το δικαίωμα να γράφουν εδώ μόνο όσοι αγοράζουν σκύλο μόνο από αναγνωρισμένο από το φόρουμ ή δεν ξέρω ποιον άλλο εκτροφείο.

Σόρι, αλλά "100% κουταβέμπορες" μου έκαναν τρεις από τους πέντε υποτίθεται εκτροφείς που μίλησα αναζητώντας αρσενικό λαμπραντόρ, στις αρχές του 2021. Οι άλλοι δύο δεν με έπεισαν και κανείς δεν δεχόταν επίσκεψη πριν τη γέννα. Δεν σύστησα σε κανέναν την αγορά κουταβιών από puppy mills. Είπα ότι υπάρχουν αξιόλογα εκτροφεία και σε άλλες χώρες γύρω μας και ότι αξίζει μια αναζήτηση και εκεί.

Ανθρώπους στην Ελλάδα με λαμπραντόρ, να έχουν ταξιδέψει να βρουν εκθεσιακά καθαρόαιμα σκυλιά σε όλο τον κόσμο που να μην έχουν θέματα υγείας κ.α., δεν βρήκα. Βρήκα ανθρώπους που όταν τους ζητούσα ιατρικές εξετάσεις των γονέων, βίντεο και φωτογραφίες από τους χώρους ανάπτυξης και εγγυήσεις για το σκυλί που κάποτε θα μου πωλούσαν πανάκριβα, άλλαζαν θέμα ή τα μάσαγαν.

Το σκυλί μου το έφεραν στην Αθήνα με λεωφορείο. Πέρα όλων των άλλων, παρακολουθούσα την ανάπτυξη 3 αρσενικών ίδιας γέννας ανά 10 μέρες περίπου, από τον πρώτο τους μήνα μέχρι τους 2,5 που πήρα τον Πλούτο. Με μικρά βίντεο και φωτογραφίες στους χώρους που ζούσαν.

Το σκυλί ήρθε με ιατρικό έλεγχο κάποια πρώτα εμβόλια, pedigree, επίσημα χαρτιά εισαγωγής, τσιπακωμένο, εγγυήσεις για περίπτωση προβλημάτων υγείας μέχρι να χρονίσει και άλλα πολλά.

Μαζί σας είμαι, αλλά το σύστημα στην Ελλάδα δεν λειτουργεί σωστά και επειδή είμαι "παλιός" και είχα χρόνο, ασχολήθηκα σοβαρά για εναλλακτικές λύσεις. Δεν έχει σημασία ποιοι είναι οι εκτροφείς. Δεν είμαι εδώ για να τους διαφημίσω και ίσως έχουν διαφορετική συμπεριφορά, ανάλογα και με τον τρόπο προσέγγισης.
 


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Παιδι μου ηρεμησε με την τεοφη ξεχασε το λεμε το μισο φορουμ και παραπανω εδινε η δινει ακανα. Σε καποια εκατσε σε καποια οχι θα το δεις αυτο. Αμα αρρωστησει θα παθεις καμια καρδια δηλαδη μην εχεις τοσο αγχος εκει που δεν χρειαζεται. Για το βραδυ που ρωτησες εχεις αποφασησει καταρχας τι θες να κανεις με την εκπαιδευση του? Θες να κοιμαται σε κρειτ η παρκο? Σε δωματιο με κλειστη πορτα μαζι σας? Παει καθολου στην πανα? Θα σηκωνεσαι να το βγαζεις μπαλκονι? Ποτε τον πηρες εγραψες?
Είχα κολλήσει με την τροφή γιατί άρχισα να τα αναλύω, να ψάχνω και να διαβάζω ανα κατηγορίες τα θέματα:ROFLMAO: Κοιτα έχω μιλήσει με τον εκπαιδευτή και επειδή ακόμη είναι οι πρώτες πρώτες μερες μας στο σπίτι είπαμε να αφήσουμε μια βδομάδα ακόμη και μετά να αρχίσει κανονική εκπαίδευση. Προσπαθώ να κοιμάται στο πάρκο και όχι στο κρειτ γιατί το πάρκο το χει πάρει από καλύτερο ματι. Όμως όταν κλαίει , μέσα στη νύχτα αφού έχει ξυπνήσει το παίρνω και ξαπλωνουμε μαζι στο κρεβάτι μου. Γενικα δεν έχω πρόβλημα να μάθει να κοιμόμαστε μαζι , τα αλλά τα κάνω πιο πολυ για εκπαίδευση και για την πάνα. Την πάνα ευτυχώς την χρησιμοποίησε από την πρώτη μέρα και μόνο εκεί πάει. Εεε όπως φαντάζεστε οποτε την χρησιμοποιεί εμείς χαιρόμαστε το επιβραβεύουμε κτλ.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Είχα κολλήσει με την τροφή γιατί άρχισα να τα αναλύω, να ψάχνω και να διαβάζω ανα κατηγορίες τα θέματα:ROFLMAO: Κοιτα έχω μιλήσει με τον εκπαιδευτή και επειδή ακόμη είναι οι πρώτες πρώτες μερες μας στο σπίτι είπαμε να αφήσουμε μια βδομάδα ακόμη και μετά να αρχίσει κανονική εκπαίδευση. Προσπαθώ να κοιμάται στο πάρκο και όχι στο κρειτ γιατί το πάρκο το χει πάρει από καλύτερο ματι. Όμως όταν κλαίει , μέσα στη νύχτα αφού έχει ξυπνήσει το παίρνω και ξαπλωνουμε μαζι στο κρεβάτι μου. Γενικα δεν έχω πρόβλημα να μάθει να κοιμόμαστε μαζι , τα αλλά τα κάνω πιο πολυ για εκπαίδευση και για την πάνα. Την πάνα ευτυχώς την χρησιμοποίησε από την πρώτη μέρα και μόνο εκεί πάει. Εεε όπως φαντάζεστε οποτε την χρησιμοποιεί εμείς χαιρόμαστε το επιβραβεύουμε κτλ.
Η εκπαιδευση αρχιζει οταν ερχεται το σκυλι σπιτι. Να τον παιρνεις στο κρεβατι οταν κλαιει ειναι μεγα λαθος αλλα επιλογη σου ειναι και εσυ θα την λουστεις. Εφοσον ειναι καλα μς το παρκο και απο οτι καταλαβα εσυ θες να κοιμαστε και μαζι ( ελπιζω να το θες ακομα οταν θα ειναι 35 κιλα σκεψου το και να το θελει και ο αντρας σου ) και παει και στην πανα ενταξει αν δεν θες να τον κοιμιζεος στο κρειτ δεν ειναι και απαραιτητο. Απλα μεσα στη μερα δουλεψε το.