Online σχολή εκπαιδευτών σκύλων!


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εν μέρει κι εγώ συμφωνώ με τον μεγάλο δανό.

Αλλά θέλω να τονίσω πως όποιος αφήνει τον σκύλο του σε ξένα χέρια για εκπαίδευση είναι άξιος της μοίρας του.
Οι σκύλοι συντροφιάς απλά ΔΕΝ εκπαιδεύονται έτσι. Εκπαιδεύονται μόνο πλάι στο αφεντικό τους (για πάρα πολλούς λόγους).

Επίσης, όποιος διαλέγει εκπαιδευτή έτσι "τυφλά" (χωρίς να θέλει να παρακολουθήσει μαθήματά του ΠΡΩΤΑ, και χωρίς να θέλει να ξέρει βιογραφικό, και χωρίς να έχει δει κανέναν άλλο σκύλο-πελάτη) είναι επίσης άξιος της μοίρας του.

Δεν θέλω να θήξω τον Darkpaladin εδώ. Ενδέχεται ήδη να δουλεύει αρκετά καλά (ώστε να τον εμπιστεύεται πρώτα απ' όλα ο δάσκαλός του) και φαντάζομαι δεν ρισκάρει (ούτε τον εαυτό του, μα ούτε τους σκύλους που χειρήζεται).

Τον μέσο Έλληνα θέλω να θήξω. Που συνήθως λέει "ά μπε μπα μπλόμ" για να διαλέξει εκπαιδευτή, και μετά έχει και το θράσσος να έχει και παράπονο.

Υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες απατεώνες εκπαιδευτές στην Ελλάδα που κάνουν πολύ κακή δουλειά. Μερικοί είναι και διάσημοι. Κάποιοι εμφανίζονται και συχνά στην τηλεόραση. Πάρα πολλοί διδάσκουν νέους (τα χάλια τους).

Ναι, οι απατεώνες δουλεύουν τον κόσμο.... αλλά πιστέψτε με, αν δεν ήταν ΤΟΣΟ εύκολο να τους δουλεύουν, θα στρεφόντουσαν σε άλλα επαγγέλματα.

Ως έχει, οι περισσότεροι κακοί εκπαιδευτές δεν κάνουν καριέρα. Μόνο λίγοι από αυτούς έχουν αρκετό ταλέντο στις δημόσιες σχέσεις για να ζουν μόνο από την απάτη. Τους λίγους μήνες όμως που μένουν στον χώρο κάνουν μεγάλη ζημιά και σε σκύλους αλλά και στο επάγγελμα.

Όσο φταίνε όμως οι απατεώνες, φταίνε και οι πολίτες που τους δίνουν απλόχερα τα λεφτά τους.

Δεν υπάρχει σωστή παιδεία ακόμη στην Ελλάδα. Σε άλλες χώρες δεν θα άφηναν τον σκύλο τους μόνο με τον δάσκαλο, πόσο μάλλον με το μαθητούδι του....
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@Darkpaladin

πρόσφατο μέλος της οικογένειας έγινε ένα Ντομπερμανάκι που είναι δυόμισι μηνών.
Το σκυλάκι δουλέυεται ήδη σε καθημερινή βάση για μελλοντικές εξετάσεις IPO που είναι απαραίτητες για απόκτηση διεθνούς τίτλου μορφολογίας.

Όποτε θες ειδοποίησε με, θα χαρώ να το δουλέψουμε μαζί!
 






mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Αρη εγραψα αυτο που ξερω...
Οταν εψαχνα εκπαιδευτη για το γομαρι μου μιλησα και με 2-3 θετικους... μου ειπαν οτι δεν υφισταται εκπαιδευση φυλαξης γιατι οι μονος τροπος που πετυχαινει μια τετοια εκπαιδευση περιεχει βια.
Bullshit!!!!!!!!!!!
 


Antonios

Member
10 Μαϊου 2010
21
0
Θεσσαλονικη
dogschool.gr
Υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες απατεώνες εκπαιδευτές στην Ελλάδα που κάνουν πολύ κακή δουλειά. Μερικοί είναι και διάσημοι. Κάποιοι εμφανίζονται και συχνά στην τηλεόραση. Πάρα πολλοί διδάσκουν νέους (τα χάλια τους).
Πες τα χρυσοστομη... Εχω γνωρισει καποιους απο αυτους που μαλλον αναφερεσαι και εχω παρα παρα πολλα να αναφερω για το συγκεκριμμενο θεμα αλλα νομιζω οτι ξεφευγει απο το σκοπο αυτου του φορουμ. Απλα θα ηθελα να συμπληρωσω οτι ο κοσμος δεν ειναι τοσο αφελης και μπορει να κρινει τουλαχιστον εκ του αποτελεσματος, το κακο σ'αυτη την περιπτωση ειναι οτι μαλλον θα ειναι αργα...
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
πολυ καλη απορια,kirki -Amirah,μιας και ο κοσμος εχει πλεον ψιλοξυπνησει και ακομη και απο μια απλη περιηγηση σε ενα site μπορει να καταλαβει και 2-3 πραγματα.....αν μιλας σαν ιδιοκτητης και σε εχουν απογοητευσει εκπαιδευτες παλαιοτερα ,καλως......
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
;)

Γενικοτερα μπορει ο καθ' ενας να αφοριζει , να κρινει και να κατακρινει - ελευθερια λογου εχουμε, αλλα εχω πιξει να ακουω τους επαγγελματιες να κραζουν ο ενας τον αλλον. ΕΝΑΣ, εστω μονο ενας δεν υπαρχει που να τον παραδεχεται καποιος συναδελφος του;;;; Ειναι απιστευτο!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Κάνεις μεγάλο λάθος. Εγώ λέω πολύ καλά λόγια για 3 εκπαιδευτές που εκτιμώ και έχουν πει πάρα πολύ καλά πράγματα διάφοροι για την δουλειά μου.

@ Antonios, δεν ξέρω αν μπορεί ο μέσος Έλληνας να "κρίνει εκ του αποτελέσματος" παρά μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις. Είναι τόσο χαμηλή οι ποιότητα δουλειάς των περισσοτέρων εκπαιδευτών, που οι πολίτες δεν έχουν ιδέα πως πρέπει να είναι ένας εκπαιδευμένος σκύλος (δεν έχουν δει ποτέ, αφού ούτε του εκπαιδευτή ο σκύλος είναι καλά εκπαιδευμένος!).

Αν είχα 1 ευρώ για κάθε φορά που κάποιος πολίτης καμάρωνε για τον εκπαιδευμένο σκύλο του (ενώ ΔΕΝ είναι καθόλου υπάκουος) θα ήμουν ΖΑΜΠΛΟΥΤΗ.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
, δεν έχουν δει ποτέ, αφού ούτε του εκπαιδευτή ο σκύλος είναι καλά εκπαιδευμένος!.

.
υπαρχουν και περιπτωσεις που ο "εκπαιδευτης" δεν εχει καν σκυλο δικο του ωστε να δειξει την δουλεια του!!!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ναι! Αυτό ΠΟΥ το πας! Οι σκύλοι των εκπαιδευτών είναι πάντα οι καλύτεροι "συνέταιροι" στα μαθήματα. Το πόσο βοηθούν δεν περιγράφεται (αν ξέρεις να τους χρησημοποιήσεις). Είναι σχεδόν αστείο πόσοι "εκπαιδευτές" δεν έχουν δικό τους σκύλο (και ούτε θέλουν!) .... αν δεν ήταν θλιβερό.

Το αν έχει άψογα εκπαιδευμένο σκύλο κάποιος όμως, δεν είναι ένδειξη πως είναι και καλός εκπαιδευτής άλλων. Μάλιστα δεν λέει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ για την ικανότητά του ως εκπαιδευτής (σκύλων συντροφιάς).

Πολλά παιδάκια έχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ εκπαιδευμένους σκύλους.

Απλά, το να ΜΗΝ έχει εκπαιδεύσει ΟΥΤΕ τον δικό του καλά λέει ΠΟΛΛΑ για κάποιον που θέλει να αποκαλείται "εκπαιδευτής σκύλων".

Τώρα, οι νέες μόδες των "συμπεριφεριολόγων" και των "θετικών εκπαιδευτών", έχουν και έτοιμη δικαιολογία για τον ανυπάκουο ή κακότροπο σκύλο τους: "Είναι σε φάση αποκατάστασης." Μία γνωστή "behaviorist" αμόλαγε το επιθετικό, ανυπάκουο κι επικίνδυνο σκύλο της στο πάρκο και όποιον πάρει ο χάρος. Ο σκύλος της δεν ξέρει πως τον λένε και δαγκώνει ότι κινείται (ενώ εκείνη καπνίζει και σημασία δεν δίνει) αλλά η ίδια χρεώνει 100 ευρώ επίσκεψη να σου πει την γνώμη της για τον δικό σου σκύλο...
Το βρίσημο που της έριξα δεν μπαίνει σε δημόσιο φόρουμ.

Δεν ΜΠΟΡΟΥΣΕ να μαζέψει τον σκύλο της.
 
Last edited:


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Κάνεις μεγάλο λάθος. Εγώ λέω πολύ καλά λόγια για 3 εκπαιδευτές που εκτιμώ και έχουν πει πάρα πολύ καλά πράγματα διάφοροι για την δουλειά μου.
Μακαρι να κανω λαθος, αλλα μπορω να ξερω μονο οτι εχω δει και ακουσει. Οταν λες διαφοροι, εννοεις εκπαιδευτες;
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ναι. Γενικώς έχω σταθεί πολύ τυχερή γιατί μόνο καλές κριτικές έχουν πάρει τ' αυτιά μου (τυχερή γιατί δεν έχω ακούσει τις κακίες που προφανώς θα έχουν υπωθεί).

Γενικά όμως παίζει ΠΟΛΥ θάψημο. Κάποιοι μάλλον πιστεύουν πως μόνο έτσι θα βελτιώσουν την πελατεία τους, και αρκετοί είναι απλά άξεστοι άνθρωποι χωρίς παιδεία (κουτσομπολεύουν έτσι κι αλλιώς). Μην ξεχνάμε πως και σχολείο να μην έχεις πάει μπορείς να γίνεις εκπαιδευτής αύριο το πρωί.

Η γιαγιά μου αν θέλει γίνεται εκπαιδεύτρια σκύλων (μια βόλτα στην εφορία είναι να κάνει την έναρξη).

Εγώ έχω τόση εμπιστοσύνη στην δουλειά μου, που έχω μόνη μου βγάλει "άπλυτα" σκύλου μου στη φόρα.
Δεν ξέρω πολλούς που θα το ρίσκαραν αυτό.... η γνώση κι η αλήθεια είναι πιο συμαντική για μένα.
Ακόμη πιστεύω πως και η ΚΑΚΙΕΣ εμπειρίες πρέπει να μοιράζονται γιατί έχουν να μας διδάξουν όλους πολλά.

Στην πραγματικότητα δεν με απασχολεί τι λένε οι άλλοι εκπαιδευτές για μένα (εκτός αν τους θαυμάζω).
Το τι λένε οι πελάτες είναι που με καίει. Και φυσικά το τι "λένε" οι σκύλοι τους όταν κυκλοφορούν στην πόλη.
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αυτό μου κανει εντυπωση. Ενώ δεν είναι επαγγελμα αναγνωρισμενο απο το κρατος, μπορεις να κανεις εναρξη στην εφορια. Εκτος αν κατι μου διαφευγει.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Είναι αναγνωρισμένο επάγγελμα.
Αλλά κι όταν κάνεις κάποιο που δεν είναι, η εφορία θα σε νομιμοποιήσει, σιγά μην δεν θέλει τα λεφτά σου!

Όχι πως έχουν σημασία όλ' αυτά. Ξέρεις πόσοι εκπαιδευτές δεν κόβουν αποδείξεις; Μάλλον οι περισσότεροι δεν είναι δηλωμένοι στην εφορία....
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Ναι. Γενικώς έχω σταθεί πολύ τυχερή γιατί μόνο καλές κριτικές έχουν πάρει τ' αυτιά μου (τυχερή γιατί δεν έχω ακούσει τις κακίες που προφανώς θα έχουν υπωθεί).

Γενικά όμως παίζει ΠΟΛΥ θάψημο. Κάποιοι μάλλον πιστεύουν πως μόνο έτσι θα βελτιώσουν την πελατεία τους, και αρκετοί είναι απλά άξεστοι άνθρωποι χωρίς παιδεία (κουτσομπολεύουν έτσι κι αλλιώς). Μην ξεχνάμε πως και σχολείο να μην έχεις πάει μπορείς να γίνεις εκπαιδευτής αύριο το πρωί.

Η γιαγιά μου αν θέλει γίνεται εκπαιδεύτρια σκύλων (μια βόλτα στην εφορία είναι να κάνει την έναρξη).

Εγώ έχω τόση εμπιστοσύνη στην δουλειά μου, που έχω μόνη μου βγάλει "άπλυτα" σκύλου μου στη φόρα.
Δεν ξέρω πολλούς που θα το ρίσκαραν αυτό.... η γνώση κι η αλήθεια είναι πιο συμαντική για μένα.
Ακόμη πιστεύω πως και η ΚΑΚΙΕΣ εμπειρίες πρέπει να μοιράζονται γιατί έχουν να μας διδάξουν όλους πολλά.

Στην πραγματικότητα δεν με απασχολεί τι λένε οι άλλοι εκπαιδευτές για μένα (εκτός αν τους θαυμάζω).
Το τι λένε οι πελάτες είναι που με καίει. Και φυσικά το τι "λένε" οι σκύλοι τους όταν κυκλοφορούν στην πόλη.
1)συμφωνω ,οπως σχεδον παντα με τις θεσεις σου.Θα εκτιμουσα πολυ εναν εκπαιδευτη η γενικοτερα εναν επαγγελματια που μου αναφερει οχι μονο επιτυχιες αλλα και αποτυχιες και κυριως τον τροπο που διαχειριστηκε αυτες και τους λογους η τα λαθη που πιστευει οτι τον οδηγησαν στην αποτυχια.
2)κριμα που δεν μενεις κοντα,θα με ενδιεφερε να σου συστησω τον καισαρα και να τον αναλαμβανες
3)μηπως θα μπορουσες να μου συστησεις την γιαγια σου?:)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Έχει απόλυτο δίκιο η Στέλλα. Και ο φροντιστής/εκπαιδευτής του Μουφ φέρνει πάντα κι από έναν σκύλο του στο μάθημα! Έχει συνήθως ή τον Αυστραλέζο ή έναν από τους τέσσερεις Γερμανικούς Ποιμενικούς του! Τους λέει να κάτσουν όρθιοι στον παγκο και δεν κουνιούνται από κει όσο και να το θέλουν! Τους βλέπεις ότι το θέλουν, αλλά δεν το κάνουν! Απίστευτο! Και μας λέει και πώς δουλεύουν τα πράγματα στην αγέλη του και πώς ο Χ σκύλος θα ήθελε να είναι αρχηγός αλλά δυστυχώς γι' αυτόν είναι ο Ψ....
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Βοηθούν και με πολλούς άλλους τρόπους. Πχ. ο λόγος που πολλοί εκπαιδευτές μαθαίνουν τον σκύλο τους άλλη γλώσσα, είναι για να κάνουν ασκήσεις με 5-6 (ή και περισσότερους σκύλους+ιδιοκτήτες) και να μην μπερδεύεται κανείς άλλος. Συχνά χρησημοποιούν μόνο νοήματα. Στο "μείνε" και το "έλα" βοηθάει πολύ ο σκύλος του εκπαιδευτή να καταλάβει ακριβώς ο "νέος" τι πρέπει να κάνει, σε ελάχιστο χρόνο. Επίσης δείχνει πόσο σεβασμό κι επιβράβευση πέρνει ο "καλύτερος μαθητής". Είναι αντικείμενο θαυμασμού από τους σκύλους των πελατών, κι αυτό τους βοηθάει να βελτιώσουν την υπακοή τους πιο σύντομα.


Για να γυρίσουμε όμως στο θέμα, θα ήθελα ΠΟΛΥ να μάθω τι περιλαμβάνουν οι "σπουδές" της ΟΝLINE σχολής. Μου είναι πολύ δύσκολο να φανταστώ πως σου μαθαίνουν κάτι που δεν βρήσκεις άνετα σε βιβλιοπωλείο....

Σου μαθαίνουν "kennel management" ;
Σου μαθαίνουν βασικό "grooming" ;
Σου μαθαίνουν διαφορετική αντιμετώπιση για το ίδιο (φαινομενικά) πρόβλημα συμπεριφοράς, ανάλογα την περίπτωση;
Σου μαθαίνουν για δημόσιες σχέσεις και πως να διαφημίζεσαι σωστά (και λάθος) ;
Σου μαθαίνουν πως να εξετάζεις τους σκύλους των πελατών σου; Τους ίδιους τους πελάτες;
Και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ : Σου μαθαίνουν να εκπαιδεύεις ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ;
Γιατί κακά τα ψέμματα, ο εκπαιδευτής σκύλων συντροφιάς, στην ουσία ανθρώπους εκπαιδεύει (τους ιδιοκτήτες των σκύλων).

ΌΛΑ τα προαναφερόμενα στα μαθαίνουν σε σωστή σχολή (και άλλα πολλά) με ξεχωριστά κι οργανωμένα μαθήματα για το κάθε θέμα. Τέλος, το να είσαι εκεί απλά να βλέπεις πως δουλεύουν οι "εξπέρ", ή και τα λάθη των συμμαθητών σου ακόμη, είναι ανεκτήμητης αξίας.

ΔΕΝ μαθαίνει μόνο το μυαλό. Μαθαίνουν και τα μάτια και τ' αυτιά και τα χέρια και τα πόδια σου, ακόμη και την ώρα που εσύ νομίζεις πως απλά χαλαρώνεις.
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Είναι αντικείμενο θαυμασμού από τους σκύλους των πελατών, κι αυτό τους βοηθάει να βελτιώσουν την υπακοή τους πιο σύντομα.
Στελλα
Ειναι δυνατον να θαυμαζουν οι εκπαιδευομενοι σκυλοι? Να θαυμαζουν οι μαθητευομενοι μαγοι-χειριστες το καταλαβαινω.
Μηπως οι σκυλοι απλά βλεπουν οτι ο εκπαιδευμενος δεν διορθωνεται ολη την ωρα, οτι παιρνει επιβραβευσεις κλπ και προσπαθουν να ακολουθησουν το καλο παραδειγμα? Αλλά και παλι υπερβολικο μου φαινεται.