Sar planinac με Καυκάσου-Καλησπέρα!


Status
Κλειδωμένο θέμα


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Ας γράψω ένα κακό μήνυμα κι εγώ...

Μαρίνα χαρακτηρισες τους γείτονές σου ανθρωπομορφα τέρατα για την κατάσταση του σκυλιου τους; Κοπέλα μου, έχεις την τάση να δραματοποιειες τα άπαντα. Αν αυτά είναι τα ανθρωπομορφα τέρατα, τότε τέτοια είναι και ένα τεράστιο ποσοστό κατόχων σκύλου στη χώρα μας. Κι αν όλοι αυτοί είναι ανθρωπομορφα τέρατα, οι βιαστες, παιδεραστες, κι άλλοι που επιζητουν τον βαναυσο πόνο ή και το θάνατο των γύρω τους, τι είναι;

Μαρίνα, λες στα πρόσφατα μηνύματα ότι το θέμα με τα σκυλιά το έχει ξεπεράσει η οικογένειά σου εξ'ολοκληρου ενώ μόλις λίγες μέρες πριν έλεγες ότι η δεκατετράχρονη κόρη σου ακόμα φοβάται να βγει ασυνοδευτη στον κήπο...

Μαρίνα, είμαι στο φόρουμ πέντε (πάνω κάτω) χρόνια και διαβάζω ακόμα και για σκυλοθεματα που, εκ πρώτης όψεως, δεν με αφορούν καθόλου, στην προσπάθειά μου, μεταξύ άλλων, να καταλάβω περισσότερο τον ημίαιμο σκύλο μου. Ε, τόσα χρόνια μετά, πιθανότατα δεν έχω καταλάβει ακόμα σωστά τι είναι ανθρωποκεντρικο ή ανεξάρτητο σκυλί, βάσει ποιου ενστικτου γίνεται αυτό και βάσει ποιου το άλλο. Συνεχίζω και διαβάζω γύρω γύρω, αφήνοντας ως και να θαφτει παντελώς το θέμα σύστασης του δικού μου σκύλου, γιατί προσπαθώ να καταλάβω περισσότερο τον σκύλο σαν είδος ώστε να βελτιώνω τη ζωή του σκύλου μου, σαν μονάδα.

Διαβάζοντας, κάπου αλλού, έγραψες ότι δεν έχει σημασία τι γράφει κάποιος, αλλά το πως το γράφει; Ναι, αυτό ισχύει αν διαβάζουμε απλά και μόνο για διασκέδαση. Όταν θέλουμε να αποκομισουμε γνώση, ισχύει ακριβώς το ανάποδο. Δίνουμε βάση στο νόημα κι όχι στο ποιος ή πως το έγραψε.

Και τώρα η κακία: είσαι το μοναδικό μέχρι τώρα άτομο που έχω αντιληφθεί να έχει καταφέρει να ανεβάζει σελφι σε σκυλοφορουμ. Κι όσο και να λες το αντίθετο, ναι, θεωρώ ότι χρησιμοποιείς το φόρουμ, μέσω του θέματος και για αυτοπροβολή και διαφήμιση. Έχω να γράψω διαφορα ακόμα στο κακό κομμάτι του μηνύματος, αλλά μάλλον καλύτερα να το αφήσω εδώ.
δεν ήξερα ότι είναι απαγορευτικό να βγεις φωτο με τον σκύλο σου και την ανεβάσεις...και ότι αυτό θα ερμηνευόταν ως αυτοπροβολή....σε λίγο κοντεύω να ακούσω ότι επειδή έχω γράψει ως όνομα marina78 ζητάω γαμπρό!!!
απορώ με τα όρια μου να κάθομαι και να απαντάω ακόμη σε αυτά...!!!
ναι!!το ξέρω οτι απέχω απο τον στόχο μου αλλά πλέον μόνο βοήθεια να τον πετύχω δεν λαμβάνω.
όσο για την κόρη μου είπα ότι έχει φοβία στον σκύλο που δέχθηκε την επίθεση και για αυτό νιώθει ανασφάλεια να βγει έξω μόνη της,όχι ότι φοβάται τα δικά μας σκυλία,τόσο πια ακατανόητο;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Όταν κάποιος προ-οχυρώνεται σε αμυντική θέση αναγκαστικά θα έχει παρωπίδες και δεν θα κατανοήσει τι του λέγεται, οπότε θα υποπέσει σε σφάλματα, πιθανόν και ασυναρτησίες. Το έχουμε πάθει όλοι.

Όταν κατανοήσει πλήρως τι του λένε θα μπορεί αν μη τι άλλο να αμυνθεί σωστά. Το καλύτερο θα ήταν να μπορέσει και να λάβει σημαντικές πληροφορίες και να βελτιωθεί. Το δεύτερο δε μπορεί να το εγγυηθεί κανείς, το πρώτο είναι σίγουρο.

Κάτσε και ξαναδιάβασέ τα όλα ψύχραιμα και μετά αν θες μα πεις κάτι, ότι, εμείς εδώ θα είμαστε (μάλλον).
 
  • Like
Reactions: marina78


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Όταν κάποιος προ-οχυρώνεται σε αμυντική θέση αναγκαστικά θα έχει παρωπίδες και δεν θα κατανοήσει τι του λέγεται, οπότε θα υποπέσει σε σφάλματα, πιθανόν και ασυναρτησίες. Το έχουμε πάθει όλοι.

Όταν κατανοήσει πλήρως τι του λένε θα μπορεί αν μη τι άλλο να αμυνθεί σωστά. Το καλύτερο θα ήταν να μπορέσει και να λάβει σημαντικές πληροφορίες και να βελτιωθεί. Το δεύτερο δε μπορεί να το εγγυηθεί κανείς, το πρώτο είναι σίγουρο.

Κάτσε και ξαναδιάβασέ τα όλα ψύχραιμα και μετά αν θες μα πεις κάτι, ότι, εμείς εδώ θα είμαστε (μάλλον).
τουλάχιστον και εσείς δώστε το περιθώριο για ηρεμία στο κλίμα!οι βολές δεν έχουν τελειωμό απο την στιγμή της δημοσίευσης.αυτό εσείς ελπίζω να το αντιλαμβάνεστε.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Κ όμως αρκετά άτομα ακόμα βοήθεια προσφέρουν αναγνωρίζοντας κάποια θέματα που εσύ δεν μπορείς... το τρίτο μάτι αυτά τα βλέπει καλύτερα.

Δεν είναι ακατανοητο το τι φοβάται το παιδί... Όταν ένα θέμα ξεπερνιέται όμως δεν αφήνει κάτι πίσω... και θα έπρεπε να έχουν πέσει και σε αυτό το περιστατικό σωστά οι ευθύνες για να έχουν φύγει οι φοβίες... ένα παιδί που ζει με δύο σκυλιά, και έχει φοβία θα δυσκολευτεί... και εκείνη στην αγέλη είναι πιο πάνω από τον Ατλα, μπορεί να χρειαστεί και εκείνη να χειριστεί κάτι σαφώς πιο ήπιο... αυτό θα τη κρατάει πίσω και αν κάποια στιγμή βγάλει τη πολύποθητη φύλαξη ο σκύλος σου,το παιδί θα παγώσει πίστεψε με...

Δεν είναι άνθρωπομορφα τέρατα όπως σου είπαν πιο πάνω (πάλι βοήθεια) είναι αδιάφοροι ιδιοκτήτες!όσοι ζούμε σε αστικά κέντρα και βγάζουμε βόλτα το σκύλο μας τους αντιμετώπιζουμε δις και τρις ημερησίως...

Γενικά θα ήταν καλό νομίζω να κρατάμε μια δικαιοσύνη και να αποδίδουμε του Καίσαρος τω καισαρι...Μην χάνεις την αντικείμενικοτητα σου λόγω μομφής (έντονης αλλά δικαιολογημενης προς το είδος σκύλος)... και όπως και άλλες φορές έλεγες ότι έκανες διάβασε και τώρα αρκετές φορές το κάθε ποστ και θα δεις ότι περίσσια βοήθεια σου δίνεται ακόμα!!
 
  • Like
Reactions: Orilis


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν λέω για όσες ανέβασες με το σκύλο, λέω για τις άλλες που είσαι μόνη σου. Επίσης δεν είπα ότι απαγορεύεται, αλλά ότι εγώ τις θεωρώ στοιχείο αυτοπροβολής. Έχεις δύο τρόπους να αξιοποιησεις, ακόμα και τα χειρότερα μηνύματα. α) να θιχτείς, να αμυνθεις, να βγεις λαβωμενη ή β) να δεις τι μπορείς να βγάλεις από το νόημά τους και να δεις αν θέλεις να αλλάξεις τον εαυτό σου ή να μείνεις στασιμη.

Κάνε ότι θέλεις, δικές σου οι αποφάσεις για τη ζωή σου. Απλά, στα υπόψιν, έχεις παιδιά και σκυλιά που επηρεάζονται από τις πράξεις σου.
 


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
στα υπόψιν, έχεις παιδιά και σκυλιά που επηρεάζονται από τις πράξεις σου.
τώρα μπαίνουμε και στα κομμάτια της μητρότητας,,,πολύ ωραία...συνεχίστε.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
αυτό εσείς ελπίζω να το αντιλαμβάνεστε.
Σε αφορά τι αντιλαμβανόμαστε εμείς; Εννοώ εδώ μπήκες φαντάζομαι για να "αντιληφθείς" εσύ κάποια πράγματα, άρα τι σε αφορά τι αντιλαμβανόμαστε εμείς;

Το κλίμα δεν τροφοδοτείται μονομερώς (γενικά και ειδικά εδώ), η ηρεμία δεν αφορά μόνο έναν άνθρωπο (τα ίδια με την προηγούμενη παρένθεση).

Προσωπικά δε με αφορά να κάνω τον πυροσβέστη.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
στα υπόψιν, έχεις παιδιά και σκυλιά που επηρεάζονται από τις πράξεις σου.
τώρα μπαίνουμε και στα κομμάτια της μητρότητας,,,πολύ ωραία...συνεχίστε.
Εγώ, Μαρίνα, θα παραμείνω αποκλειστικά στο "σκύλο",

Συμφωνώ πολύ με τη φράση της @Orilis ... δεδομένου ότι οι βασικές μας επιλογές περί "απόκτησης - συντήρησης - συμπεριφοράς" σκύλου εξαρτώνται ΑΜΕΣΑ από την οικογενειακή μας κατάσταση...:)

Και, με την ευκαιρία, σε αρκετά άλλα θέματα του dogforum, έχει αναφερθεί διεξοδικά (αλλά, ποτέ εξαντλητικά) ο συσχετισμός της σύνθεσης, της ιεραρχικής δομής και των χαρακτήρων των μελών της οικογένειας... σε σχέση με τα "τι" και τα "γιατί" του σκύλου...:cool:

Τέλος, υπάρχουν πολλοί (ευσυνείδητοι) εκτροφείς που ζητάνε από τον υποψήφιο ιδιοκτήτη κουταβιού τους να τους επισκεφτεί με ολόκληρη την οικογένεια...
Ο έμπειρος εκτροφέας, με μία ματιά που θα ρίξει στην οικογένεια για μισή ώρα, είναι σε θέση να αποφασίσει αν είναι σωστό να δώσει το κουτάβι του... και ΠΟΙΟ κουτάβι να δώσει...
 
  • Like
Reactions: Aslan and Orilis


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
στα υπόψιν, έχεις παιδιά και σκυλιά που επηρεάζονται από τις πράξεις σου.
τώρα μπαίνουμε και στα κομμάτια της μητρότητας,,,πολύ ωραία...συνεχίστε.
Γιατί; Ποιός το απαγορεύει ΚΑΙ αυτό;
Μετα το «ας μείνουμε στο σκυλί! Αν ήθελα άποψη για το ρεπορτάζ θα πήγαινα σε ειδικούς», τωρα το ίδιο και με τη «μητρότητα»!
Κουτοπόνηρη τακτική για να κάνεις κάποιον να μην σου λέει αυτά που δεν σε συμφέρουν! Αλλά ΔΕΝ πιάνει!
Γιατι όλα είναι ανακατεμένα...
 
  • Like
Reactions: Aslan and Orilis


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Θα γράψω κάτι τελευταίο και μετά over and out γιατί δεν έχω να προσφέρω κάτι στο θέμα όσον αφορά στον Άτλαντα ...υπάρχουν τα πλέον κατάλληλα μέλη στο φόρουμ για να απαντήσουν σε κάθε ερώτημα. Εύχομαι να μη μου απαντήσεις ότι είσαι επαγγελματίας δημοσιογράφος και ρεπόρτερ, γιατί θα κάνω σκληρότερα σχόλια και δεν το θέλω και μάλλον δεν θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω, για αυτό ας μην ανοίξουμε το θέμα της δημοσιογραφίας (γιατί μου έρχονται και διάφορα άλλα τέτοια θέματα στο μυαλό). Επίσης να πω ότι οποιοδήποτε άρθρο (εννοείται όταν ανεβαίνει στο διαδίκτυο) είτε το έχει γράψει επαγγελματίας είτε όχι κρίνεται και καλώς κρίνεται, πόσο μάλλον αν είναι γραμμένο και από επαγγελματία. Η ζημιά που προκαλείται μικρή ή μεγάλη έχει σημασία γιατί όπως ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ μου διαμορφώνει άποψη στο κόσμο που το διαβάζει και οι συνέπειες δυστυχώς αφορούν σε όλο το σκυλόκοσμο που κυκλοφορεί εκεί έξω. Άρα και εσύ έχεις συμμετοχή στη ζημιά....
Φαντάζομαι ότι όταν περάσει λίγο το διάστημα, θα καταλάβεις και εσύ πόση αντίφαση περιέχει το όλο θέμα. Δλδ από την μια θέλω να καταλάβω την συμπεριφορά του σκύλου μου αλλά από την άλλη η συμπεριφορά του σκύλου του γείτονα ( δεν μπήκα στο κόπο να την κατανοήσω ) είναι λυσσασμένη και κατασπαράζει.
Φυσικά θα γινόταν συζήτηση πόσο μάλλον εδώ που γίνονται αναλύσεις επί των αναλύσεων, απλά και μόνο "γιατί με στραβοκοίταξε ένας σκύλος στο δρόμο".
Ελπίζω την επόμενη φορά που θα ασχοληθείς δημοσιογραφικά με κάποιο ανάλογο θέμα να είσαι προσεκτικότερη.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Επικρατει εκνευρισμος στο θεμα :)

Οσο μπορουμε ας διατηρησουμε την ψυχραιμια μας!

Peace ξανα!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ προτείνω να μην πιέζουμε τόσο στον αντίκτυπο της φυλής σε ενδεχόμενη πιεστική κατάσταση και να επικεντρωθούμε στη βασική υπακοή του σκύλου και στην εξέλιξη της!
Για την φυλή και το τι μπορεί να επιτύχει ένας τέτοιος σκύλος με τις όποιες ιδιαιτερότητες νομίζω το έχουμε αναλύσει! Έχουν γραφτεί σεντόνια, είναι ενημερωμένη πλέον! Δεν έχει και κανένα νόημα να το εξετάζουμε!

Θέλω να το ξαναπω, δεν έχει βροντόσαυρο, σκύλο έχει και όσο πιο γρήγορα αντιληφθεί ότι με την τριβή θα σμιλέψει τον σκύλο, τόσο πιο γρήγορα θα της φύγει ο όποιος φόβος...ας την βοηθήσουμε όμως...

Αν θέλετε μπορούμε να μιλήσουμε για την υπακοή γιατί νομίζω ότι στον σκύλο θα πρέπει να αναπληρωθεί η στέρηση της κοινωνικοποίησης με πολλά κλικ παραπάνω υπακοή...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Επικρατεί όντως....
Σκέψου όμως ότι όλα τα άτομα που απαντούν στη μαρίνα τόσο καιρό, και άλλα τόσα, ακούν καθημερινά στο δρόμο "τα ξέρω εγώ αυτά τα σκυλιά (ή τα ξέρω εγώ τα μεγάλα σκυλιά ή ξέρω εγώ γενικότερα)... είδα πάλι τηλεόραση/διάβασα στις εφημερίδες ότι ένα τέτοιο τότε εκεί έκανε αυτό..."

Όταν ζεις με αυτό το πράγμα σχεδόν καθημερινά...και εδώ είναι το καταφύγιο σου από το παραλογισμό του έξω ανίδεου κόσμου.. γιατί εδώ καταλάβαινουν!!!Εδώ ζουν τα ίδια!!εδώ έχουν σκύλο!!! Σου πέφτει πολύ βαρύ να το ζεις και εδώ, από έναν "δικό σου". Εμένα τουλάχιστον μου πέφτει λίγο βαρύ... να το τροφοδοτεί ένας δικός μου, ένας σκυλάς... και με τέτοιο σκύλο ακόμα περισσότερο...
Πέρα από αυτό όμως, μέσα στον εκνευρισμό δίνονται ακόμα συμβουλές και μεστες απαντήσεις οι οποίες αγνοούνται...
Ούτε αυτό βοηθάει...
 
  • Like
Reactions: east49 and zenio


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
και εγω σαν μαλεας λοιπον που ειμαι και αφηνωντας πισω το δημοσιευμενο κεμενο και γνωριζονας
οτι παλι θα παρεξηγηθω αλλα και παλι η μελανι δεν πιανει εκει.....θα πω ενα τεραστιο μπραβο σε οσους προτιναν σεναρια,δοκιμες,τεστ και αλλα τετοια που τα θεωρουσαν λιγες σελιδες πριν λογικα,σωσττα κ οτι πρεπει να γινουν.
τωρα γιατι τους ηρθε κεραμυδα στο κεφαλι;οταν προτειναν μακακκιες χωρρις να θελυν να κατταλαβουν που τα λεγαν ηταν καλα;τωρα;θα τα γυρισουν;;
καλα να παθετε λοιπον και μπραβο στην μαρινα που τους εδωσε ενα μαθημα να προττινουν εττσι απλοχερα στον καθενα να κανει μακακιες
οποτε η ντροπη ειναι μιση μιση και ειναι πιο μεγαλη των αλλων μελων που προτινουν οτι ναναι,οπου ναναι παρα της μαρινας που ειχε διαβασει μονο το θεμα ττης..

ολα αυττα χωωρις να βαλω μεσα το κειμενο.
ΕΥΓΕ.
 










johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
εχω ενα σιλικονατο πληκτρολογιο μεχρι να ερθει το αλλο και.....μαματα.
Τάσο,
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ήθελα να σε ρωτήσω αν γράφεις από κινητό... και μάλιστα οδηγώντας σε κίνηση!:D
 
  • Like
Reactions: kasi


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU