Staffordshire bull terrier - εμπειρίες συμβίωσης!


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σωστη...
Θα επρεπε ομως να απαγορευτουν για ιδιοκτητες οι οποιοι δεν εχουν αρκετες γνωσεις & εμπειρια για να κανουν απο αυτα σταθερα και κοινωνικοποιημενα σκυλια.
Δεν φταιει ποτε ο σκυλος, παντα ο ανθρωπος φταιει...
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
τι έγινε βλέπω το γλεντάτε εδω...και δεν το είχα πάρει χαμπάρι...

αδερφε μου απο την Κρήτη χαλάρωσε....
ο καθένας κάνει την επιλογή του..
εγώ τα πιτ μπουλ δεν τα γουστάρω και όταν βλέπουν τον σκυλακο με ρωτάνε συνέχεια αν ειναι πιτ μπουλάκι και ξενερώνω...
Αλλά ειναι η γνώμη μου αυτή...
να ειστε ολοι καλά και να χαίρεστε τα σκυλια σας...
σας οφείλω μια συγνώμη δημόσια για τον όρο βρισιά γι αυτη την ράτσα ...
απλα΄ήμουν φορτισμένος
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Μήπως μπορούμε να βάλουμε στην οικογένεια πιτ μπουλ, τα διάφορα πιτ που υπάρχουν ως ξεχωριστές φυλές?

amstaff
stafford
κ.λ.π.

Εφόσον έχουν κοινή, πολύ στενή καταγωγή και σχέση μεταξύ τους, όπως και κοινά χαρακτηριστικά(συμπεριφορά,χαρακτήρα), για παράδειγμα, φιλικά προς τους ανθρώπους, με τα παιδιά, δυσκολά με άλλα ζώα κ.λ.π.
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Το εχεις παρει λιγο λαθος το θεμα. Δεν υπαρχει οικογενεια πιτμπουλ. Υπαρχει οικογενεια terrier που ανοικουν οι ρατσες που ανεφερες οπως και τα πιτ.
 


trinity

Member
16 Δεκεμβρίου 2009
5
0
καλησπέρα και από μένα.

Έχετε όλοι μια πάγια άποψη ότι ο σκύλος δεν φταίει σε τίποτε. Και είναι φυσικά κατανοητό, ιδιαίτερα με τον άμεσο κίνδυνο που διατρέχουν ορισμένες συγκεκριμένες φυλές.

Παρόλα αυτά νομίζω ότι είναι στρουθοκαμηλισμός τουλάχιστον να απενοχοποιούμε με τέτοιους απλούς εξορκισμούς τα πάντα.

Θεωρώ απαράδεκτο και χαρακτηριστικό ολοκληρωτικών ανθρώπων που το μόνο που ενδιαφέρει είναι η σωτηρία μιας φυλής με όποιο κόστος.

Στη σωτηρία της φυλής είμαι και εγώ ΠΑΡΟΝ. Αυτό όμως δεν σημαίνει σε κανέναν τρόπο ισοπέδωση ή εξίσωση.
Τα πιτ, τα ροτ κλπ κλπ... είναι σκύλοι που έχουν κάποια συγκεκριμένα γνωρίσματα. Και ΠΡΕΠΕΙ να τα σεβόμαστε. Και δεν είναι όλα καλά. Το ότι κάποιοι μπορούν να τα διαχειριστούν δεν είναι συνθήκη που ισχύει για όλους. Και είναι φυσικό και επόμενο να συμβούν και περιστατικά που θα έχουν αρνητική προβολή.

Ξέρω ότι δεν είμαι ευχάριστος αλλά είναι η πραγματικότητα. Εξάλλου είμαι και εγώ από τους ευτυχείς κατόχους μια τέτοιας φυλής. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι σκύλοι είναι άμοιροι ευθυνών. Σίγουρα εμείς, ως ιδιοκτήτες, έχουμε το μεγαλύτερο κομμάτι από αυτή την πίτα. Αλλά όλοι κάνουμε το καλύτερο με αυτό που μπορεί ο σκύλος. Ή με αυτό που δεν μπορεί.

Κάθε σκύλος έχει μια προσωπικότητα, ένστικτα, που σε κάποιες φυλές είναι πιο ισχυρά και ακλόνητα. Και έτσι πρέπει να είναι. Δεν υπάρχει τίποτε κακό σε αυτό. Αλλά μην κοιτάτε αλλού. Γιατί τα πράγματα έρχονται πάνω μας... και θα μας βρουν απροετοίμαστους....

Φιλικά εγώ και ο Gordon.
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Κανενας δεν ειπε οτι ολα ειναι καλα. Ολοι οσοι εχουμε δυνατες ρατσες ξερουμε ακριβως τις ιδιαιτεροτητες των σκυλιων μας και ποτε δεν προσπαθησαμε να τα κρυψουμε παρουσιαζοντας τα σαν αγγελους. Μιλαω για τους νορμαλ ιδιοκτητες.
Αυτο δεν παει να πει ομως οτι θα αφηνεις τον καθενα να αποκαλει τον σκυλο σου βρισια κ.α.. Αλλα απο την στιγμη που το παιδι ζητησε συγγνωμη δεν υπαρχει προβλημα. Αν δεν γουσταρει τα πιτμπουλ ειναι δικαιωμα του.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Παιδια δεν είμαι κανένας κολλημένος μπετόβλακας και συγνώμη αν φέρθηκα σαν τέτοιος...
ο καθένας έχει επενδύσει συναισθηματικά στον σκυλι του και σίγουρα εγώ δεν θα είμαι αυτος που θα κρίνει τι ειναι καλό και τι όχι...
ο καθένας διαλέγει σύμφωνα με τις ανάγκες του και τις δυνατότητες που έχει για εκπαίδευση.
 


Barbie

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
81
0
πρεβεζα
σορρυ κιολας που επεμβενω στην τοσο ενδιαφερουσα συζητηση σας αλλα ηθελα να ρωτησω τον under : μονος σου εκπαιδευσες το σκυλακι σου?? γτ αν ειναι ετσι απο οτι μας λες μια χαρα τα καταφερες;);)
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Το εχεις παρει λιγο λαθος το θεμα. Δεν υπαρχει οικογενεια πιτμπουλ. Υπαρχει οικογενεια terrier που ανοικουν οι ρατσες που ανεφερες οπως και τα πιτ.
Οπότε μπορούμε να πούμε πως τα παραπάνω χαρακτηριστικά όχι μόνον της φυλής πιτ άλλα και της οικογένειας τεριε είναι κοινά?

Συμφωνείς με τα παραπάνω χαρακτηριστικά?
Εϊναι κοινά σε όλα τα τεριε ή μήπως μόνο στα "είδη"(τύπου) πιτ?
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
σορρυ κιολας που επεμβενω στην τοσο ενδιαφερουσα συζητηση σας αλλα ηθελα να ρωτησω τον under : μονος σου εκπαιδευσες το σκυλακι σου?? γτ αν ειναι ετσι απο οτι μας λες μια χαρα τα καταφερες;);)
να σου πω την αλήθεια έχω σταθει πραγματικά τυχερός...
ο σκύλος ειναι έξυπνος και δεν επαναλαμβανομαι.
Απλά όσο μεγαλώνει τόσο περισσότερο βλέπω ότι θα χρειαστεί να πάει σε εκπαιδευτή για να γίνει όπως τον θέλω...
Είχα σκοπο να τον στειλω σε εκεπαιδευτή αλλά όσο μεγάλωνε και έβλεπα ότι είχε απιστευτη νόηση , κάπου μου μπήκαν ιδέες μήπως τα καταφέρω μόνος...
αλλά τελικά όχι...δεν θα τα καταφέρω...
δεν έχω την γνώση, τον χρόνο για να το κάνω...
κι ετσι απλά τον μεγαλώνω με μια σταθερη ψυχολογία μέχρι να τον αναλάβει ο ειδικός.
 


Barbie

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
81
0
πρεβεζα
πανω σε αυτο που ειπες με την εκπαιδευση....αν ξεκινησεις, ειναι καποιος συγκεκριμενος αριθμος μαθηματων που πρεπει να κανεις, ή οποτε θες σταματας??(γενικα ρωταω)
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Οχι δεν ειναι κοινα τα χαρακτηριστικα σε ολες τις ρατσες που ανοικουν στην οικογενεια των terrier. Π.χ. ενα staffordshire εχει ελαχιστα κοινα με ενα jack russel. Εχουν κοινα τα σκυλια που ανοικουν στην κατηγορια των bull.
 


trinity

Member
16 Δεκεμβρίου 2009
5
0
να σου πω την αλήθεια έχω σταθει πραγματικά τυχερός...
ο σκύλος ειναι έξυπνος και δεν επαναλαμβανομαι.
Απλά όσο μεγαλώνει τόσο περισσότερο βλέπω ότι θα χρειαστεί να πάει σε εκπαιδευτή για να γίνει όπως τον θέλω...
Είχα σκοπο να τον στειλω σε εκεπαιδευτή αλλά όσο μεγάλωνε και έβλεπα ότι είχε απιστευτη νόηση , κάπου μου μπήκαν ιδέες μήπως τα καταφέρω μόνος...
αλλά τελικά όχι...δεν θα τα καταφέρω...
δεν έχω την γνώση, τον χρόνο για να το κάνω...
κι ετσι απλά τον μεγαλώνω με μια σταθερη ψυχολογία μέχρι να τον αναλάβει ο ειδικός.

Φίλε Under,

Το γεγονός και μόνο ότι ο Έκτορας μεγαλώνει μέσα στο σπίτι μαζί σου και είσαι σε καθημερινή επαφή με το σκύλο σου είναι αρκετό, με προϋπόθεση ότι του φέρεσαι σωστά, όσον αφορά στην εκπαίδευσή του. Ο μόνος λόγος για να απευθυνθείς σε έναν ειδικό εκπαιδευτή είναι να θέλεις να ασχοληθείς με το αθλητικό κομμάτι.
Δεν υπάρχει κανένας άλλος. Σκύλοι τέτοιων φυλών, η γνώμη μου από την εμπειρία, έχει δείξει ότι στρεσάρονται ιδιαίτερα από τέτοιου είδους πιέσεις.

Να είσαι σίγουρος ότι ο σκύλος θα κάνει φύλαξη από το δέσιμο που θα έχει με σένα και την οικογένειά σου και όχι επειδή θα τον έχεις πιέσει σε κάποια εκπαίδευση, λόγω ενστίκτου. Όσο ήπιος καλοσυνάτος και αν σου φαίνεται να είσαι σίγουρος ότι όταν παρουσιαστεί ανάγκη θα δεις κάτι που δεν θα έχεις ξαναδεί ποτέ.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Σήμερα είχε έρθει ο εκτροφέας στο σπίτι να τον δει...
μου είπε ακριβώς το ίδιο ... ότι δεν χρειάζεται να το στειλω για εκπαίδευση γιατί ειναι αρκετά νοήμων ...Γενικά μου είπε ο κάθε σκύλος αυτης της ράτσας ειναι σαν " άνθρωπος " ...
θα δούμε μέχρι να πάει 6-7 μηνών πως θα εξελιχθεί...
Πάντως όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο χαίρομαι για την επιλογή μου...
ειναι πραγματικά ότι πρέπει για το διαμέρισμα.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Το σκυλι πλησιαζει τους 9 μηνες κι εχω να πω τα εξης,
εχει γίνει πραγματικά υπάκουος , συνεχίζει να παίζει με άλλα σκυλια όπως παλια απλά όταν πάνε να τον δαγκώσουν αγριεύει και βγάζει δόντια αλλά μετα συνεχιζει το παιχνίδι μαζι τους.
όταν υπάρχει θυλήκο στην παρέα που ειναι στις μέρες του, δεν καταλαβαίνει τίποτα και δεν κολώνει όσο μεγάλο και αν ειναι το άλλο αρσενικό δίπλα του.
Με τους ανθρώπους συνεχίζει να ειναι φιλικός αλλά δείχνει να έχει μια κριτική ικανότητα που σε κάνει να το θαυμάζεις.
Οταν περπατάμε δείχνει να μπορει να διακρίνει ύποπτες συμπεριφορές και να αξιολογήσει ποιος περπατάει σχετικά ύποπτα...ή φέρεται περίεργα...
σταμάταει να περπατάει και κάθεται ακίνητος κ τους κοιτάζει....μέχρι εκεί αντιδρά προς το παρών
Στο σπίτι πλέον έχει το πρόγραμμα του , για παράδειγμα τωρα ειναι στο μπαλκόνι και κοιμάται...( 1:30 πμ ) η μπαλκονόπορτα ανοιχτή, του φωνάζω έρχεται το χαιδεύω-κάθεται λιγο και φέυγει τρέχοντας να συνεχισει τον ύπνο του.

Να σημειωσω και τα εξής
δεν χαζογαυγίζει
τρέλαινετε για βόλτες με το αυτοκινητο και δεν κουράζετε ακόμα κ 4 ωρες συνεχόμενα


Τελικά είμαι περήφανος για την επιλογή μου!
 


τζινα

New Member
4 Απριλίου 2010
1
0
1000 συγγνωμη που επεμβαινω αλλα επειδη ειμαι σε φαση που ψαχνω σκυλο κ εχω διαβασει παρα πολλα θεματα για τις ρατσες(φυσικα και δεν σημαινει οτι τα ξερω ολα), under τα πιτ μπουλ δεν ειναι ρατσα αναγνωρισμενη μονο και μονο επειδη θεωρειται οτι ειναι η ιδια ρατσα με τα american stanfordshide terrier! και παλι συγγνωμη που επεμβαινω αλλα δεν ειδα να αναφερεται πουθενα!
οποτε δυστυχως η ευτυχως το οτι λενε το σκυλι σου πιτ μπυλ δεν αποτελει βρισια αλλα πραγματικοτητα!
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
under απο αυτα που λες εχεις ενα τελειο σκυλο!
μπραβο!!
 


faraoulis

Active Member
3 Μαϊου 2010
41
0
1000 συγγνωμη που επεμβαινω αλλα επειδη ειμαι σε φαση που ψαχνω σκυλο κ εχω διαβασει παρα πολλα θεματα για τις ρατσες(φυσικα και δεν σημαινει οτι τα ξερω ολα), under τα πιτ μπουλ δεν ειναι ρατσα αναγνωρισμενη μονο και μονο επειδη θεωρειται οτι ειναι η ιδια ρατσα με τα american stanfordshide terrier! και παλι συγγνωμη που επεμβαινω αλλα δεν ειδα να αναφερεται πουθενα!
οποτε δυστυχως η ευτυχως το οτι λενε το σκυλι σου πιτ μπυλ δεν αποτελει βρισια αλλα πραγματικοτητα!​
Εκτός αν ο φίλος μας έχει το stanfordshide bull terrier που είναι αγγλική ράτσα και παρ'ολο που μοιάζει με το american stanfordshide terrier είναι διαφορετική ράτσα, πιο μικρόσωμο κλπ.
Στα πιτ μπουλ με τα american stanfordshide terrier το μόνο που έχω καταλάβει σαν διαφορά είναι ότι στα αμσταφ είναι αποδεκτή μόνο η μαύρη μύτη. Κατά τ' άλλα δεν τα ξεχωρίζω ούτε για αστείο. Ζω με έναν αμσταφ 5 χρόνια και είναι υπέροχα σκυλιά, τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ. :)
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Ο σκύλος ειναι Staffordshire bull t όχι Ameican Staff B t αν και μετά απ οσυζητήσεις με παιδιά που έχουν amstaf οι διαφορές στον χαρακτήρα ειναι ελάχιστες κι εχουν να κάνουν απλα με την προσωπικότητα του σκύλου...
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά ο σκύλος δεν έιναι τέλειος απλά δεν ενοχλεί και δείχνει σιγά σιγά να γίνεται κι ενας προστατευτικός φίλος.
Το τέλειο για μένα μπορεί να είναι λίγο για κάποιον άλλον...
Πάντως σίγουρα είμαι πολύ ικανοποιημένος για το αποτέλεσμα , για το οποίο βέβαια ευθύνεται ο καλός χαρακτήρας του σκύλου, η κοινωνικοποιήση με άλλα σκυλια και ανθρώπους απο 3μηνών και σίγουρα τα θέλω μου , τα οποία τον έβαλαν και σε μια "σειρά" που θεωρώ εγώ για το σπίτι μου και την οικογένεια μου αποδεκτή.
Σίγουρα η συμπεριφορά του είναι πιο αποδεκτή από φίλων ανθρώπων...lol
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Καλησπέρα ,
ο σκύλος 20 Αυγουστου γίνεται ενός χρόνου.
Εντυπώσεις.
Το σκυλι τον τελευταίο μήνα έχει αλλάξει τραγικά προς το καλύτερο.Ακούει ακόμα πιο πολύ, δεν κάνει σχεδον ποτε του κεφαλιού στην βόλτα και έχω αρχίσει και τον βγάζω βόλτα χωρίς λουρί αργα τα βράδυα αφου με ακούει , με περιμένει και οταν πάει να φύγει προς άλλη κατέυθυνση επαναφέρεται αμέσως με ενα "ΕΔΩΩ" ...!
Μέσα στο σπίτι είναι σαν να μην υπάρχει, δεν ενοχλεί , κάθεται εκει που πρέπει και παρακολουθεί τα πάντα.
Με τους ξένους , παρόλη την κοινωνικότητα του έχει γίνει πολυ επιφυλακτικός και εντοπίζει περίεργες κινήσεις, ακόμα και ανθρώπους που τον κοιτόυν περίεργα...!σοβαρα μιλάω...
Απίστευτο iq το σκυλι , οι εντολές δίνονται πλέον σε μορφή συζήτησης χωρίς υψηλο τόνο , χωρίς φωνές κ εκτελούνται αμέσως, χωρίς καμμία εκπαιδευση επαγγελματια και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.
Φύλαξη...το θέμα που με απασχολούσε.
Το σκυλι είναι σε εγρήγορση σε ήχους και έχει αρχίσει να γαυγίζει ότι τον ενοχλεί, είναι ξύπνιος αλλά ακόμα φοβάται.
παίρνει στάση επίθεσης , γαυγίζει αλλά αν ζοριστεί δεν ορμάει ακόμα...
Τον παροτρύνω όσο μπορώ και του δίνω μια συγκεκριμένη εντολή όταν πρέπει να ειναι σε εγρήγορση σαν φύλακας και πλέον καταλαβαίνει οτι κάτι τρέχει όταν την λέω.Πιστεύω ότι θα γίνει πολύ καλός φύλακας μιας και που δεν χαζογαυγίζει και δεν ενοχλει, είναι σαν να υπάρχει αλλά υπάρχει.

Με τα άλλα ζώα...
συνέχιζει να παιζει με τα άλλα σκυλια, αλλά αν κανένα αρσενικο του επιτεθεί δεν καταλαβαινει ...απο γλυκο κουτάβι μεταμορφώνεται ακαριαία σε παλαιστή ατρόμητο.Δεν προκαλέι καυγάδες ποτε, αλλά αν τον προκαλέσουν δεν μασάει.
Με τις γάτες...τις κυνηγάει λιγο αλλά αν του κάνουν αντεπίθεση τις αφήνει...νομίζω ότι τις βαριέται...Lool
και μιας και το πήγα και σε επαρχία να πω ότι δεν κυνηγάει - ενοχλει άλλα ζώα...κότες , παπιες κλπ...!

Αυτα είχα να πω...
Το σκυλί έχει δέσει πάρα πολύ και εχει αρκετή μυική μάζα με πολύ λίγη εκγυμναση , τρώει Αcana Και αυριο έρχεται η πρώτη του 6fish
είναι 20.2 κιλά απο 22 που ήταν πριν 2 μήνες.

GOOD CHOICE