Stathis - Mishka - Loki - Nilak


Malamute

Active Member
27 Ιουνίου 2014
40
28
33
Με όλο το σεβασμό αλλά νομίζω ότι γίνεσαι άδικος :(

1 Η ψυχοσύνθεση ή άλλως το trait των malamutes είναι γνωστό. Δεν πρόκειται για σκυλιά "αγκαλίτσες" και "αγαπούλες". Αν κάποιος επιθυμεί αυτό, παίρνει π.χ. ένα Samoyed (το χρησιμοποιώ ως παράδειγμα γιατί αυτά είχα και γνωρίζω).

2 Η ιδιαιτερότητα των συνθηκών και του εν γένει modus operandi του συγκεκριμένου εκτροφέα ήταν γνωστή - σε μένα τουλάχιστον ήταν ειλικρινής και ευθύς.

Αν σου ειπώθηκαν άλλα πράγματα και σου δόθηκαν άλλες εντυπώσεις τότε ίσως να σου αναλογεί κάποιο δίκιο.
Η φύση των malamutes όμως δεν παύει να είναι αυτή.
Πως είναι αλήθεια τώρα το καμάρι σου?
Πες μας γιαυτό(?)ν!
Όχι Scalpel δε γίνομαι άδικος ασχολούμαι με τα μάλαμιουτ πριν καν ο εκτροφέας μάθει γι'αυτά. Το αντίθετο, τα μάλαμιουτ(τουλαχιστόν αυτό που εμείς λέμε μαλαμιουτ) είναι υπερβολικά αγαπησιάρικο και φιλικό σκυλί(αν δε βαριέσαι ψάξε μερικά σαιτ ξένων εκτροφέων), τόσο που μπορεί άνετα να «την κοπανήσει» με έναν άγνωστο και σε καμία περίπτωση να βγάλει φύλαξη.Αλλά εσύ νομίζω πως μπερδεύεσαι στο οτι λεγεται πως είναι σκυλια απόμακρα, πράγμα που δεν ισχύει. Θα ελεγά πως είναι σοβαρά, έξυπνα, ξεροκέφαλα και βαριούνται εύκολα.Ένα μάλαμιουτ δεν αντέχει να μένει μόνο γί'αυτό είναι και η μόνη ίσως φυλή που θα εμφανίσει 99% αγχος αποχωρισμου σαν κουτάβι και ισως διαλύσει το σπίτι οταν λείπεις. Τώρα δεν καταλαβαινω τι εννοεις για ιδιαιτερότητα του συγκεκριμένου εκτροφέα. Όλοι οι εκτροφείς είναι υποχρεωμένοι να εκτρέφουν με σκοπό υγεία, μορφολογία και χαρακτήρα. Αν και νομίζω πως παρεξήγησες, εγώ δεν μίλησα για απόμακρο σκύλο για φοβικό μιλησα, χώρια τα αλλα θέματα που είχε. Τέλος πάντων, τώρα είναι μια χαρά πολύ φιλικο, αγνοεί καμιά εντολη και με πολύ ψηλό prey drive. Τυπικό μαλαμουτάκι.

Υ.Γ. Τι εννοείς πως ο εκτροφέας ήταν ειλικρινης, δηλαδη εμένα με φλομωσε;
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Κάπως έτσι εξελίσσεται και εμένα η δεύτερή μου (η Nukka) την οποία πήρα σε ηλικία 5 μηνών.
Υπερβολικά επιφυλακτική και καχύποπτη με τους ανθρώπους για τις πρώτες 6 εβδομάδες, σιγά -σιγά άρχισε να ανοίγεται. Με τα άλλα δυο σκυλιά μου όμως ήταν ΟΚ από την πρώτη στιγμή.
Η αδελφή της (η Nilak) που είναι μαζί μας από την ηλικία των τριών μηνών ήταν και αυτή μαζεμένη (όχι όμως τόσο πολύ) και ανοίχτηκε πιο γρήγορα και πιο εύκολα.

Το trait των malamutes, σύμφωνα τουλάχιστον με τα διαβάσματά μου και τις εμπειρίες με 3 διαφορετικά σκυλιά φίλων μου στην Αυστραλία που είχαν αυτή τη ράτσα, είναι αυτό της καταρχήν επιφυλακτικότητας και όχι της άνευ όρων "τρελής χαράς" και άμεσης "αγάπης".
Είναι όντως κατ' εξοχήν αγελαία ζώα, έξυπνα και, όπως λες και εσύ βαριούνται εύκολα.
Αγαπάνε γενικά και όχι μόνο ένα άτομο.
Η αγάπη τους όμως, όπως και η εμπιστοσύνη τους, κερδίζονται, δεν την δίνουν έτσι απλά και αυτονόητα.
Εδώ λοιπόν κολλάει αυτό που εγώ ανέφερα ως "ιδιαιτερότητα" των συνθηκών του συγκεκριμένου εκτροφέα. Σε μένα τουλάχιστον είπε ξεκάθαρα ότι λόγω των περιστάσεων (αυτών ακριβώς που οδήγησαν και στην οριστική παύση της ενασχόλησής του με την εκτροφή) δεν μπόρεσε να ασχοληθεί με τα κουτάβια όπως θα ήθελε και ως όφειλε.
Έτσι λοιπόν, εν γνώσει του είχε αμελήσει αυτόν τον τομέα.
Επαναλαμβάνω ότι εγώ ήμουν ενήμερος και μάλιστα η απόφασή μου να πάρω και το δεύτερο κουτάβι σε ένα μεγάλο βαθμό καθορίστηκε ακριβώς από τη γνώση των συγκεκριμένων συνθηκών.

Χαίρομαι που το καμάρι σου έχει εξελιχθεί σε ένα καλό μαλαμουτάκι. Προφανώς δούλεψες στα αδύνατα σημεία του (αποτέλεσμα των όσων ήδη είπα) και το έφερες εκεί που έπρεπε.
Σας εύχομαι τα καλύτερα και ίσως κάποτε βρεθούμε και από κοντά.
Αλήθεια που κατοικοεδρεύεις?
 
  • Like
Reactions: CathyB


Malamute

Active Member
27 Ιουνίου 2014
40
28
33
Θεσσαλονίκη μένω αλλά λίγο δύσκολο να τον φέρω εκεί που είσαι εσύ.Τον πηγαίνω συχνά σε ένα παρκάκι στο κέντρο.

Την οικονομική κατάσταση του εκτροφέα την ήξερα αλλα την κατάσταση του σκύλου όχι.Εμένα είχε και ένα θέμα με το νερό(ψυχογενής πλολυδιψία), που μάλλον προκλήθηκε από αμέλεια στο πότισμα του ζώου. Μάλιστα ο εκτροφέας πρεπεί να το ήξερε γιατί μου είπε να του δίνω νερό μόνο με το τάισμα και αυτό ίσως χειροτέρεψε τα πράγματα(έφτασε 6 μηνών για να του βάλω μπόλ με νερό).Επίσης αν και κατάφερα να το κοινωνικοποιησω νωρίς εβγαζε μια τρομερη επιθετικότητα όταν στο πάρκο καποιός εβγαζε νέρο.Ξέρεις πόσο ανησυχητικό είναι όταν ένα κουτάβι 5-5,5 μηνών εκεί που είναι το πιο υποτακτικό και ήρεμο, να το πλησιάζει την ώρα που πίνει, ένα μεγάλο πιτ μπουλ με υφος(αφου μέχρι πρότινος του επιβαλόταν και μόνο που το πλησίαζε) και ξαφνικά να ξυπνάει ένα τέρας έτοιμο να σκοτώσει ότι μπει ανάμεσα σε αυτό και το νερό;(και δε μιλάμε για κανα μικρο ζωάκι, ούτε για κανα ζώο που το πολυνοιάζει η άποψη του ιδιοκτήτη, συν του οτι απο τη φύση του θεωρεί το δάγκωμα κατι λιγο πολύ φυσιολογικο ακόμα και προς τον ανθρωπο).

Έγω πάντως Scalpel πιστεύω οτι όπως και να έχει δεν είναι τόσο δύσκολο τόσα χρόνια εκτροφέας να ασχοληθείς λίγο με το ζωάκι. Έχω μιλήσει με ιδιώτες που τα κουτάβια τους τα δώσανε μεγαλωμένα μέσα στο σπίτι και μαθημένα στο λουρί.Ξέρεις πόσο δύσκολο ήταν να του βάλω κολλάρο ή να το πάω στον κτηνίατρο χωρίς να φρικάρει.Αφού ο κόσμος(και ένας εκπαιδευτής) με ρώτησαν αν το πήρα από καμία φυλοζωικη και αν ήταν κακοποιημένο.Την πρωτη νυχτα την έβγαλε κολλημένο σε μια γωνία του τοιχου κοιτώντας το ταβάνι(στρουθοκάμηλος).

Τώρα όσον αφορά τα δικά σου , μάλλον τα πρόσεξε περισσότερο μετά το δικό μου(ή φταίει που το δικό μου μεγάλωσε χωρίς αδέρφια). Ίσως επειδή εγώ είχα παραπονεθεί,σε προειδοποιησε να ξερεις τι παιρνεις.Το ένα σου σκύλι(Nilak) φαίνεται να έχει περισσότερη αυτοπεποιθηση και στις φωτό, αλλα δεν τη λες και φυσιολογική συμπεριφορά κουταβιού.(Κανονικα ένα μαλαμιουτ δεν πρεπεί να φοβάται τίποτα).

Γενικά εσύ πως τα πας.:
1) Τα έχεις μέσα;
2)Τα πας βόλτα ή σε πάνε;
3)Το φαγητο μπορείς να τους το πάρεις και να μείνεις αρτιμελής ή όταν τρώνε τα κοιτάς απ'την άλλη άκρη του δωμάτιου(όπως οι περισσότεροι ιδιοκτήτες μαλαμιουτ που ξέρω).

Σ'αυτό που λες για το χαρακτήρα επιμένω πως το μαλαμιουτ πρέπει να είναι φιλικό μέχρι αηδίας(το αδιάφορο είναι άλλη ιστορία). Κάπως άγρια ήταν πριν 100 χρόνια τα M'loot αλλά και αυτά ηρέμησαν.Στην Αυστραλία όπως και στην Αμερική ξέρω πως υπάρχουν πολλά που πλησιαζουν τον παλιό τύπο(πιο μεγάλα,woolly,κοκκινα/μαυρα/λευκά), αλλά τα δικά μας καλώς ή κακώς δημιουργήθηκαν για να είναι pet.Αν και πιστεύω πως των φίλων σου σε είχαν συνηθήσει/βαρεθεί(και το δικό μου έτσι είναι).
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Καλημέρα και ευχαριστώ για όλα τα ενδιαφέροντα που έγραψες.

Η αλήθεια είναι ότι εγώ εκτός από την εμφανέστατη επιφυλακτικότητα (ιδιαίτερα της Nukka) δεν αντιμετώπισα άλλα ιδιαίτερα προβλήματα. Υπόψιν βέβαια ότι ο τρόπος συνύπαρξής μου με τα σκυλιά μου και γενικά ο τρόπος που τα έχω μάλλον διαφέρει αρκετά από το δικό σου.

Τα δικά μου δεν τα έχω μέσα στο σπίτι (μέχρι πριν 10 χρόνια το εφάρμοζα αλλά μετά σταμάτησα).
Έχουν τον δικό τους αποκλειστικό χώρο, περίπου 400 τετραγωνικά, που είναι συνδυασμός κήπου (εδαφοκάλυψη) και δομημένου χώρου (πλακάκια), εν μέρει εκτεθειμένο στα στοιχεία της φύσης και εν μέρει σκεπασμένο. Αυτό λοιπόν είναι το βασίλειό τους. Τα βγάζω στην μεγαλύτερη αυλή (γκαζόν) δυο φορές την ημέρα και εκεί παίζουμε από 45 λεπτά μέχρι 1,5 ώρα ανάλογα με τις συνθήκες.
Έτσι οι κλασικές βόλτες είναι σπάνιες. Ο Loki όποτε βγαίνουμε είναι αρκετά καλός, δεν πολυτραβάει και, εννοείται, είναι πάντα με λουρί.
Οι μικρές τώρα θα αρχίσουν να εκδράμουν εκτός κατοικίας.
Ο μεγάλος φοράει το κολάρο του κανονικά και στις μικρές τώρα θα περάσω από ένα (Nilak φόρεσε ένα σαν κουτάβι χωρίς πρόβλημα).

Όσον αφορά το φαγητό τους, τα ταΐζω πάντοτε χωριστά και υπό επίβλεψη. Ο μεγάλος στο δικό του χώρο (τρώει διαφορετική τροφή από τα μικρά και φυσικά λιγουρεύονται το ένα την τροφή του άλλου) και οι μικρές κοντά η μια στην άλλη αλλά με εμένα παρόντα.
Δεν έχω πάντως το παραμικρό πρόβλημα να βάλω το χέρι στο πιάτο τους και να πάρω την τροφή τους ή και να την απομακρύνω τελείως. Ίσως σαν κορίτσια που είναι να διαφέρουν από το αγόρι σου.

Ίσως κάποια στιγμή να τα πούμε κι από κοντά

Καλή σου μέρα!
 


CathyB

Active Member
14 Μαϊου 2014
43
59
Εγώ πάντως που πήρα την Kali μεγαλωμένη και με κάποια βιώματα, έχω να μιλήσω για ένα καταπληκτικό πλάσμα. Χαρακτήρας και συμπεριφορά που ονειρευόμουν μόνο σε σκύλο. Και με εμένα ο άνθρωπος ήταν ευθύς και ειλικρινής. Και μάλιστα είδα τα σκυλιά όσες φορές ήθελα πριν την πάρω στο σπίτι. Εσύ όχι; Άλλωστε επειδή και ο ίδιος ήξερε ότι αν και σε ποιότητα μορφολογικά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ συνέχισε να παίζει πολύ ψηλά, αλλά δε μπόρεσε να δώσει την προσοχή που θα έδινε παλιότερα, είχε και πολύ μικρότερες οικονομικές απαιτήσεις αν δεν κάνω λάθος. Επίσης, θεωρώ λίγο χοντράδα να λες ότι γνώριζες τα μάλαμουτ πριν από αυτόν κτλ. Τέλος πάντων. Επειδή εγώ τουλάχιστον γνωρίζω την ιδιάζουσα περίπτωση της κατάστασης του ανθρώπου, δεν θα κάτσω να τον εκθέσω. Ειδικά αφού είχε μια τίμια, ακέραιη πορεία ως τη στιγμή που ο ίδιος αποφάσισε ότι δε μπορεί να συνεχίσει ΣΩΣΤΑ. Και σταμάτησε. Πράγμα που λίγοι έκαναν ή θα έκαναν και θα έβρισκαν εύκολες πατέντες για να συνεχίσουν. Εκτροφείς που σήμερα πουλάνε καραημίαιμα και βραβεύονται κιόλας μην ανοίξω το στόμα μου. Εγώ απλά τον ευχαριστώ που έχω στο σπίτι μου αυτό το υπέροχο ζώο από κάθε άποψη.
 
  • Like
Reactions: kanarini and Gaara


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Έχοντας δει όλα τα σκυλιά περί ων ο λόγος - εκτός από το κουτάβι που πήρε ο φίλος malamute
Έχοντας παίξει και με τον αρσενικό πατέρα αλλά και με τα 2 ενήλικα θηλυκά (τη μητέρα των δικών μου και την Kali, που ζει με την CathyB τώρα - μητέρα του κουταβιού του malamute)

αλλά επίσης,

Έχοντας βιώσει την όχι ασήμαντη επιφυλακτικότητα των δικών μου κοριτσιών - ιδιαίτερα της Nukka που πήρα σε ηλικία 5 μηνών και η οποία χρειάστηκε και χρειάζεται ακόμη ιδιαίτερη προσπάθεια

θα ήθελα να τοποθετηθώ ως εξής:

1. Πιστεύω ότι ο εκτροφέας ήταν απόλυτα ΤΙΜΙΟΣ μαζί μου

2. Δεν νοιώθω ότι εξαπατήθηκα στο ελάχιστο

3. Ήμουν γνώστης της ελλιπούς φροντίδας, όσον αφορά την ανατροφή/κοινωνικοποίηση, των κουταβιών

4. Το αποτέλεσμα της παραπάνω κατάστασης το βίωσα και το βιώνω αλλά,

5. Αυτό είναι σε αντιστοιχία και σε συμφωνία με τις πληροφορίες που μου δόθηκαν ευθύς εξαρχής

Συμπερασματικά

1. Κατανοώ και δέχομαι την περιγραφή από τον malamute
2. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την όλη στάση του εκτροφέα
3. Θεωρώ ότι ο εκτροφέας είναι πολύ πιο σωστός από πολλούς άλλους που παραμένουν ενεργοί
4. Αν ποτέ δραστηριοποιόταν ξανά στο χώρο δεν θα δίσταζα να συνεργαστώ και πάλι μαζί του


Όλα αυτά, πάντοτε, προσωπική μου γνώμη :)
 
  • Like
Reactions: CathyB and ntoulis










PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Οι λύκαινες θεές.

Ο Loki κούκλος. Να είναι γερός και χαμογελαστός πολλά χρόνια ακόμα.
 
  • Like
Reactions: Scalpel




Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Οι λύκαινες θεές.

Ο Loki κούκλος. Να είναι γερός και χαμογελαστός πολλά χρόνια ακόμα.
Σ' ευχαριστώ!

Η αλήθεια είναι ότι ο Loki άρχισε να δείχνει την ηλικία του. Τέλος τα σηκώματα στα πίσω πόδια και ο καλπασμός έγινε χαλαρό τρέξιμο. Αλλά αυτό το σκυλί όσο μεγαλώνει τόσο γλυκαίνει. Είναι απίστευτη η ποσότητα και η ποιότητα της αγάπης που προσφέρει. Οι αναπόφευκτες σκέψεις για το (ελπίζω μακρινό) μέλλον έχουν ήδη αρχίσει να με βασανίζουν...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict






Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Νάμαστε μετά από μακρά απουσία και δραστική μεταβολή των δεδομένων μας.

Πρώτα απ' όλα να πω ότι Loki, Nilak και Nukka χαίρουν άκρας υγείας και συνεχίζουν να είναι αποδέκτες της αγάπης μας. Έχει προκύψει όμως ένα διαδικαστικό θέμα για το οποίο θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας.
Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων όλη η οικογένεια μετακομίζει στην Κύπρο για κάποια χρόνια - τουλάχιστον μια πενταετία. Εννοείται ότι ως μέλη της οικογενείας τα τρία σκυλοπαίδια θα ακολουθήσουν και εδώ βρίσκεται η αιτία του προβληματισμού μου.

Το πρώτο πρόβλημα ήταν να εξασφαλίσω συνθήκες διαβίωσης εξίσου καλές με αυτές που έχουν τώρα. Δεν μπορώ βέβαια να κάνω πολλά για το κλίμα - αυτό είναι θέμα δικής τους προσαρμογής. Κουράστηκα πολύ και έψαξα για 3 ολόκληρους μήνες. Τελικά βρήκα τη μονοκατοικία που θα ήθελα με πολύ μεγάλο εξωτερικό χώρο (κοντά στα 2.5 στρέμματα) με πολλές δροσερές γωνίες, εδαφοκάλυψη, περιμετρική κατανομή κ.λπ., πάνω σε υψηλό σημείο και μακριά από την υγρασία της θάλασσας.
Τώρα πρέπει να επιλεγεί ο καλύτερος τρόπος μεταφοράς τους. Στο παρελθόν είχα ταξιδέψει με τον Mishka από Αυστραλία σε Ελλάδα και μετά Αγγλία και μετά πάλι πίσω, ως επίσης και με το Loki. Ποτέ όμως δεν είχα 3 σκυλοπαίδια για μεταφορά ταυτόχρονα.
Τα του κτηνιάτρου και τα σχετικά (είσοδος στην Κύπρο) έχουν όλα δρομολογηθεί.
Απομένει να αποφασίσω για το βέλτιστο τρόπο της μεταφοράς τους..
Μια σκέψη είναι να έλθουν σταδιακά. Μπορούν να φιλοξενηθούν στο σπίτι της αδελφής μου (τεράστιος κήπος 6 στρέμματα) και εγώ να μεταφέρω ένα κάθε φορά - έτσι ξεμπερδεύω με ένα crate και δεν κολλάω και με την Aegean. Έχω την εντύπωση ότι επιτρέπουν μόνο ένα κατοικίδιο ανά πτήση και ότι πρέπει να κανονισθεί προκαταβολικά. Δεν το έχω ψάξει περισσότερο ακόμη.

Θα εκτιμούσα τις όποιες πληροφορίες - συμβουλές - ιδέες μπορείτε να μου παραθέσετε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Επιτρέπονται μέχρι πέντε σκύλοι ανά επιβάτη χωρίς να θεωρηθεί επαγγελματική (ή ύποπτη) μεταφορά. Δεν ξέρω όμως ποιο είναι το όριο κατοικιδίων ανά πτήση, άρα θα πρέπει να επικοινωνήσετε με την εταιρεία που θα σας ενημερώσει γι'αυτό και για το πόσο νωρίτερα θα κλείσετε εισιτήριο ώστε να εξασφαλίσετε θέση και για τα τρία
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
@Orilis

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Η Aegean επιτρέπει ένα κατοικίδιο ανά πτήση (στο cargo - δεν αναφέρομαι για την καμπίνα επιβατών, εκεί το όριο είναι 6 Kg βάρος ). Αυτό τουλάχιστον ειπώθηκε στο συνεργάτη μου που έφερε πριν λίγες ημέρες τον ποιμενικό του.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Θα έλεγα καλύτερα να έρθεις σε επικοινωνία με την εταιρεία. Ξέρω πρόσφατη πτήση της Aegean, για εξωτερικό, με ένα επιβάτη που συνόδεψε πέντε σκύλους σε τέσσερα μποξ. Το ένα (μεγάλο) μποξ το μοιράστηκαν δύο κουτάβια.
Edit: και τα 4 box κάργκο
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Ευχαριστώ και πάλι.
Αυτό θα κάνω. Έχω την εντύπωση ότι εξαρτάται από τον τύπο του αεροσκάφους.
Οψόμεθα
 
  • Like
Reactions: Orilis