Taber


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Μηπως να ρωτησεις τη γιατρο σου για το seresto. Eιναι τσουχτερη η τιμη αλλα εχει διαρκεια και διαφορετικες ουσιες απο το scalibor οποτε μπορει να μην τη πειραξει. To taber το βλεπω ευρεως να χρησιμοποιειται σε συνδιασμο με αμπουλα και σιτρονελα.
Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν την ρώτησα ...
Απλά σκέφτομαι ότι έχω ξοδέψει μέχρι τώρα 17 ευρώ για το scalibor κ 18 για το taber ...
Άμα ξοδέψω κ αλλά 40 για το seresto κ δεν της "κάτσει" θα το φάω !!!!

υγ το seresto είναι για σκνίπα ;;; Γιατί ούτε αυτό το αναφέρει στο site ...:confused::confused:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν την ρώτησα ...
Απλά σκέφτομαι ότι έχω ξοδέψει μέχρι τώρα 17 ευρώ για το scalibor κ 18 για το taber ...
Άμα ξοδέψω κ αλλά 40 για το seresto κ δεν της "κάτσει" θα το φάω !!!!

υγ το seresto είναι για σκνίπα ;;; Γιατί ούτε αυτό το αναφέρει στο site ...:confused::confused:
Η αληθεια ειναι αρκετα ακριβο και εφοσον εχει και αμπουλα και σιτρονελα θεωρητικα ειναι καλυμμενη. Για το σερεστο διαβασα οτι καλυπτει και σκνιπα καπου, μπορει να κανω λαθος. Περισσοτερο το σκεφτομαι για το θεωρητικα αδιαβροχο της υποθεσης λογω καλοκαιριου/ μπανια κ.τ.λ
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Το taber 18€; :eek: Τον Απρίλιο που αγόρασα ένα το πήρα γύρω στα 13 αν θυμάμαι
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
@medusa Αν καλύπτει κ σκνίπα όντως , θα με ενδιέφερε να το πάρω ... Έχω πάρει στα pet4u κ σε ένα άλλο συνοικιακό κ δεν έχουν .
Έχει κάποιος υπόψιν που μπορώ να το βρω ;

Το taber 18€; :eek: Τον Απρίλιο που αγόρασα ένα το πήρα γύρω στα 13 αν θυμάμαι
Ναι το πήρα από το κτηνιατρείο όχι από petshop , γι αυτό !!!
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
κι εμεις το πηραμε φετος ενεκα ελλειψης του σκαλιμπορ. Στην συσκευασια εγραφε και σκνιπα, γιατι διαβασα απο τι προστατευει, δεν εμεινα στο τι λεει ο πωλητης του petshop.
http://www.pet24.gr/product/6391/taber-dog-antiparasitiko-kollaro
κοστος εμεις το πηραμε 13,4 η 14 € και δεν εχουμε βρει κατι κακο στο προιον ουτε ειχαμε παρενεργεια. Εννοειται οτι βαζουμε και αμπουλα και ψεκαζομαστε με σιτρονελα, ειναι το καλοκαιρι υπουλο και θελει προστασια!
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
κι εμεις το πηραμε φετος ενεκα ελλειψης του σκαλιμπορ. Στην συσκευασια εγραφε και σκνιπα, γιατι διαβασα απο τι προστατευει, δεν εμεινα στο τι λεει ο πωλητης του petshop.
http://www.pet24.gr/product/6391/taber-dog-antiparasitiko-kollaro
κοστος εμεις το πηραμε 13,4 η 14 € και δεν εχουμε βρει κατι κακο στο προιον ουτε ειχαμε παρενεργεια. Εννοειται οτι βαζουμε και αμπουλα και ψεκαζομαστε με σιτρονελα, ειναι το καλοκαιρι υπουλο και θελει προστασια!
Τώρα μπερδεύτηκα.. Permethrin έχουν οι αμπούλες που κάνουν για κουνούπια & σκνίπες. Στη σελίδα του taber όμως δε λέει για σκνίπες, παρά μόνο για κουνούπια. Θα στείλω mail.
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Τώρα μπερδεύτηκα.. Permethrin έχουν οι αμπούλες που κάνουν για κουνούπια & σκνίπες. Στη σελίδα του taber όμως δε λέει για σκνίπες, παρά μόνο για κουνούπια. Θα στείλω mail.
Αυτό έλεγα κ εγώ . Ότι ψάχνοντας την περμεθρινη σαν ουσία κάνει για σκνίπα . Αλλά στο site δεν το αναφέρουν !
Αν σου απαντήσουν κάτι διαφορετικό ενημέρωσε μας !!!
 
  • Like
Reactions: Anniegr


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Παιδιά ένα από τα 2 τέρατα έφαγε το taber της Μπελ .

Τα έβαλα στο δωμάτιο τους , το φόραγε η μικρή . Όταν γύρισα δεν το φόραγε...

Γύρισα τούμπα όλο το δωμάτιο κ δεν υπάρχει πουθενά ....

Η κτηνιατρος μου είπε να μην ανησυχώ ....
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
να ρωτησω κατι? γιατι τοσα πολλα "μαραφετια" στα ζα σας?

εαν δεν ζειτε σε καμια επαρχια με ταλιμπαν κουνουποσκνιπες νομιζω οτι με μια αμπουλα ειστε κομπλεδες...

στο μερος του πειραια που μενω εγω,κοντα στο παρκο του δηλαβερη, εχει απιστευτη κουνοποσκνιπα...

μια advantix βαζω μονο στον μαλακα και δεν εχω κανα θεμα...

εμενα απο την αλλη με εχουν κανει γκομενα...
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
να ρωτησω κατι? γιατι τοσα πολλα "μαραφετια" στα ζα σας?

εαν δεν ζειτε σε καμια επαρχια με ταλιμπαν κουνουποσκνιπες νομιζω οτι με μια αμπουλα ειστε κομπλεδες...

στο μερος του πειραια που μενω εγω,κοντα στο παρκο του δηλαβερη, εχει απιστευτη κουνοποσκνιπα...

μια advantix βαζω μονο στον μαλακα και δεν εχω κανα θεμα...

εμενα απο την αλλη με εχουν κανει γκομενα...
Εκεί που τα πάω βόλτα έχει τρελή σκνιπα ρε γμτ ... Γι αυτό βασανίζομαι έτσι ! Όταν λέω για τρελή σκνιπα όμως το εννοώ ... Δλδ κ εγώ βάζω σιτρονελλα γιατί με γαζώνουν ...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Παιδιά ένα από τα 2 τέρατα έφαγε το taber της Μπελ .

Τα έβαλα στο δωμάτιο τους , το φόραγε η μικρή . Όταν γύρισα δεν το φόραγε...

Γύρισα τούμπα όλο το δωμάτιο κ δεν υπάρχει πουθενά ....

Η κτηνιατρος μου είπε να μην ανησυχώ ....
Μπορει να το εκανα κομματια και να εφαγαν και οι 2. Νομιζω αν δηλητηριαστουν θα τα δεις τα συμπτωματα, εμετος, διαροιες κ.τ.λ

εχει και ενα παλιοτερο θεμα εδω.
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
να ρωτησω κατι? γιατι τοσα πολλα "μαραφετια" στα ζα σας?
...................................εμενα απο την αλλη με εχουν κανει γκομενα...
Εαν την ειχες πατησει μια φορα, με κουταβι που επειδη επαθε ερλιχιωση, καθυστερησε μια δοση εμβολιασμού και έπαθε νόσο καρέ θα εβαζες και εσυ.:cool:

Δε σου πα να τα βαζεις ολα αλλα απο μονη της η αμπουλα μου φαινεται δεν ειναι επαρκης. Ισως να τη συνδιαζες με ενα ψεκασμα σιτρονελλα καθε δυση ηλίου! Θα σε βοηθούσε και με το τελευταίο σκέλος του ποστ :LOL: παρατήρησα οτι οταν βαζω στο σκυλο επειδη καθεται κοντά μου δε με πλησιάζει κουνούπι/σκνιπα. (y)
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Μπορει να το εκανα κομματια και να εφαγαν και οι 2. Νομιζω αν δηλητηριαστουν θα τα δεις τα συμπτωματα, εμετος, διαροιες κ.τ.λ

εχει και ενα παλιοτερο θεμα εδω.
Αμάν .... Κ έλεγα ότι την γλιτώσαμε εφόσον δεν έχει συμβεί κάτι μέχρι τώρα .....
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
δε ξερω, για αυτο στο εστειλα, δεν ηθελα αν σε τρομαξω, απλα να εισαι επιφυλακη. Αν τα μπουκωνες στο φαι με λαδακι , παραφινελαιο ξερω εγω τι βαζουν,να το βγαλουν πιο γρηγορα λες να επιανε? ρωτα την
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
δε ξερω, για αυτο στο εστειλα, δεν ηθελα αν σε τρομαξω, απλα να εισαι επιφυλακη. Αν τα μπουκωνες στο φαι με λαδακι , παραφινελαιο ξερω εγω τι βαζουν,να το βγαλουν πιο γρηγορα λες να επιανε? ρωτα την
Ξεκίνησε το πάρτυ ... Κάναμε τον πρώτο εμετό ... :confused:

Η μικρή το έφαγε ....

Μου είπε να της δώσω παραφινέλαιο κ primperan ...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Εαν την ειχες πατησει μια φορα, με κουταβι που επειδη επαθε ερλιχιωση, καθυστερησε μια δοση εμβολιασμού και έπαθε νόσο καρέ θα εβαζες και εσυ.:cool:

Δε σου πα να τα βαζεις ολα αλλα απο μονη της η αμπουλα μου φαινεται δεν ειναι επαρκης. Ισως να τη συνδιαζες με ενα ψεκασμα σιτρονελλα καθε δυση ηλίου! Θα σε βοηθούσε και με το τελευταίο σκέλος του ποστ :LOL: παρατήρησα οτι οταν βαζω στο σκυλο επειδη καθεται κοντά μου δε με πλησιάζει κουνούπι/σκνιπα. (y)
συμφωνουμε οτι οποιος καει στο χυλο φυσαει και το γιαουρτι,αλλα εγω δεν ειμαι ετσι...δεν προκειται να βαλω κατι περισσοτερο, χωρις φυσικα να θεωρω λαθος το να επιλεγει καποιος να το κανει...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Ξεκίνησε το πάρτυ ... Κάναμε τον πρώτο εμετό ... :confused:

Η μικρή το έφαγε ....

Μου είπε να της δώσω παραφινέλαιο κ primperan ...
το πριμπεραν θα της ηρεμησει το γαστρεντερικο και θα της κοψει την ταση για εμετο κατι που θεωρω οτι ειναι λαθος εφ οσον εχει φαει κατι τοξικο και ο εμετος ειναι θεμιτος...πρωτα να βγαλει οτι ειναι να βγαλει και μετα το πριμπεραν...συζητησε το με τον γιατρο...
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Εγώ, Rein, νιώθω ήδη τύψεις για τα 3 που μένουν εκτός σπιτιού μεταξύ δύσης & ανατολής (τα υπόλοιπα τα μπουζουριάζω)
Και μένω πάνω στη θάλασσα, έχουμε σκνιπάκια από το πρωί ως το βράδυ και τούμπαλιν, πολλή σκνίπα όμως. Στη σκέψη και μόνο πως έστω κι ένα θα πάθει λεισμάνια, με ελαφρύτερο σκυλί στα 35 κιλά.. άστο..
 
  • Like
Reactions: Giannis_Rottie


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Εγώ, Rein, νιώθω ήδη τύψεις για τα 3 που μένουν εκτός σπιτιού μεταξύ δύσης & ανατολής (τα υπόλοιπα τα μπουζουριάζω)
Και μένω πάνω στη θάλασσα, έχουμε σκνιπάκια από το πρωί ως το βράδυ και τούμπαλιν, πολλή σκνίπα όμως. Στη σκέψη και μόνο πως έστω κι ένα θα πάθει λεισμάνια, με ελαφρύτερο σκυλί στα 35 κιλά.. άστο..
ρε συ κουκλα,ειλικρινα,απορια εξεφρασα και οχι κριση...με τα αμπουλοκολλαροτετοια δεν εχω ιδιαιτερη σχεση πλην των απολυτως βασικων, γι αυτο αλλωστε και σχολιασα...

η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο χαλαρος στο συγκεκριμενο κομματι...τωρα,καλως-κακως ,ειναι καθαρα θεμα οπτικης...σκεψου ο μικρος εχει να κανει εξεταση αιματος ενα μισυ χρονο και φυσικα θα κανει με τα πρωτα κρυα...ειμαι υπερ της προληψης αλλα οχι της υπερβολης, που και παλι δεν θα χαρακτηρισω κατι ως υπερβολη αβασανιστα...

ενιγουει...

το σοβαρο προβλημα το εχω εγω που δεν τολμαω να βγαλω ξεβρακωτο εξω ουτε νυχι,οποτε θα το εκτιμουσα εαν ειχατε να μου προτειτενε,κατι αοσμο και η δυνατον μη χημικο με το οποιο να κανω μπανιο μπας και γλιτωσω τα εργοχειρα απο τα γαμωκουνουπα...

μεσα στο σπιτι εχω αντικουνουπικο για καποιες ωρες και τις υπολοιπες ριγανη που μαλλον κανει δουλεια...
 
  • Like
Reactions: Anniegr


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
το πριμπεραν θα της ηρεμησει το γαστρεντερικο και θα της κοψει την ταση για εμετο κατι που θεωρω οτι ειναι λαθος εφ οσον εχει φαει κατι τοξικο και ο εμετος ειναι θεμιτος...πρωτα να βγαλει οτι ειναι να βγαλει και μετα το πριμπεραν...συζητησε το με τον γιατρο...
Είχες δίκιο . Εγώ κατάλαβα λάθος . Τον πήρα κ μου το εξήγησε .
Το "κακό" της υπόθεσης είναι ότι έχει κάνει μόνο άλλον ένα εμετό . Κ δεν έχει βγάλει όλο το κολάρο ... Κ στα κακά της δεν είχε τπτ .... Άρα θεωρούμε πως ακόμα είναι μέσα ;;;

πφ... επίσης μου είπε να μην την ταΐσω ....