To πρώτο μου κουτάβι! (Akita Inu)


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Πρωσοπικά θεωρώ ορισμένους ιδιώτες πολύ πιο υπεύθυνους απο αρκετους εκτροφείς. Τουλάχιστον αυτοί νοιάζονται για τα σκυλιά τους, δεν τα βλέπουν σαν εμπόρευμα...
Αφού δεν τα βλέπει σαν εμπόρευμα γιατί έκανε γέννα και πούλησε τα κουτάβια, αντί να τα δώσει δωρεάν; Εξηγήστε μου αυτό παρακαλώ, γιατί είμαι και μικρή. :)
 


Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Καταρχήν καλωσήρθες!!!!:)
Τη γέννα αυτή την ονομάζουμε ανεύθυνη, για τους παραπάνω λόγους που είπαν τα παιδιά, αλλά κι ότι δεν ξέρουμε πού θα καταλήξουν τα αδερφάκια του σκυλάκου σου(βλ.δρόμο,καταφύγειο κτλ). Κι επίσης πώς ξέρουμε πώς οι ιδιοκτήτες από τα αδερφάκια δεν θα τα βάλουν να ζευγαρώσουν κι αυτά κοκ? Είναι ένας φαύλος κύκλος...:(
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Καλώς ήρθες και να σου ζήσει το κουτάβι σου!

Να μην επαναλαμβάνομαι κ εγώ περί ιδιώτες και byb τα είπαν όλα οι προλαλλήσαντες.

Έχε όμως υπόψιν σου ότι τα Ακίτα είναι δύσκολοι χαρακτήρες - κυρίαρχα σκυλιά.....αυτό σημαίνει ότι αν δεν γνωρίζεις από σκυλιά με ισχυρό ταπεραμέντο και αν δεν θέλεις να πας σε εκπαιδευτή θα δυσκολευτείς πολύυυυυ!

Καλή συμβίωση σας εύχομαι.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Εχω μπει αρκετό καιρό τώρα στο φόρουμ. Απλά σήμερα γράφω για πρώτη φορά. Και όμως το πρώτο μου ποστ το "ειρηνευτευτηκε" κάποιος παλιός φαντάζομαι. Τεσπα σορρυ αν αναστατωσα κάποιους. Κατα τ'αλλα με λένε Νικόλα, ειμαι απο κρητη, σπουδαζω φαρμακευτικη και έχω ένα δαλματιας 10 ετών την ηρα!
Τι παλιος βρε; Στο στρατό ειμαστε; Απλώς μπηκες φουριοζος.
Καλως ηρθες συντεκνε. :)
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Καταρχήν καλωσήρθες!!!!:)
Τη γέννα αυτή την ονομάζουμε ανεύθυνη, για τους παραπάνω λόγους που είπαν τα παιδιά, αλλά κι ότι δεν ξέρουμε πού θα καταλήξουν τα αδερφάκια του σκυλάκου σου(βλ.δρόμο,καταφύγειο κτλ). Κι επίσης πώς ξέρουμε πώς οι ιδιοκτήτες από τα αδερφάκια δεν θα τα βάλουν να ζευγαρώσουν κι αυτά κοκ? Είναι ένας φαύλος κύκλος...:(
αυτα δεν τα ξερουμε ουτε με τους εκτροφεις...
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
σε υποχρεωνουν πολλοι εκτροφεις (και σε γατες και σε σκυλους) να τα στειρωσεις αν δεν ειναι καταλληλα για αναπαραγωγη..(μιλαω για εξωτερικο οσον αφορα τους σκυλους. για τις γατες αυτο ισχυει παντου)
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
σε υποχρεωνουν πολλοι εκτροφεις (και σε γατες και σε σκυλους) να τα στειρωσεις αν δεν ειναι καταλληλα για αναπαραγωγη..(μιλαω για εξωτερικο οσον αφορα τους σκυλους. για τις γατες αυτο ισχυει παντου)
το ξερω και εγω αυτο! για αυτο ρωταω τι γινεται εδω με τους ''σωστους'' εκτροφεις μας...
υ.γ. το ''ακαταλληλοι για αναπαραγωγη'' ομως πρακτικα μεταφραζεται σε σχεδον ολους τους πελατες τους......εκτος και αν ολοι οι πελατες τους ειναι εκτροφεις!!
 


Hatchi

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2013
76
0
30
Λοιπον συφωνω! Ποιος μου λεει εμένα οτι αν κάποιος το πάρει απο εκτροφέα μιας και είναι "εξαιρετο δειγμα της φυλης" δεν θα επιθυμίσει να το ζευγαρώσει για να βγουν και άλλα τέτοια; Επίσης η κοπελιά τα πούλησε στην τιμή των 100$ ισα ισα για να βγάλει τις τροφές και τα εμβόλια. Δεν νομίζω οτι τα βλέπει σαν "εμπορε'υματα". Οσοι τα αγοράσαμε υπογράψαμε συμβόλαιο υιοθεσίας οπότε λίγο δύσκολο να το παρατήσει κάποιος. Και στα κάτω κάτω γιατι να παρατήσει αυτό το κουτάβι και όχι το άλλο; Δγλαδή αν στο μέλλον έχει κάποιος πρόβλημμα με το κουτάβι που πήρε απο εκτροφέα τί γίνεται; Δεν το παρατά γιατί είναι εκτροφικό; Νομίζεται πως θα τον νοιάξει;

Αυτό για τις γάτες εδώ τουλάχιστον εδω δεν ισχύει. Η δικιά μου απο εκτροφείο είναι κανείς δεν μας είπε να την στειρώσουμε
 
Last edited:


Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Κανονικά θα έπρεπε οι εκτροφείς να μην αφήνουν τα σκυλιά των πελατών τους να ζευγαρώσουν, αλλά αυτό είναι μια μεγάλη ιστορία, δυστυχώς...:(
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
Λοιπον συφωνω! Ποιος μου λεει εμένα οτι αν κάποιος το πάρει απο εκτροφέα μιας και είναι "εξαιρετο δειγμα της φυλης" δεν θα επιθυμίσει να το ζευγαρώσει για να βγουν και άλλα τέτοια; Επίσης η κοπελιά τα πούλησε στην τιμή των 100$ ισα ισα για να βγάλει τις τροφές και τα εμβόλια. Δεν νομίζω οτι τα βλέπει σαν "εμπορε'υματα". Οσοι τα αγοράσαμε υπογράψαμε συμβόλαιο υιοθεσίας οπότε λίγο δύσκολο να το παρατήσει κάποιος. Και στα κάτω κάτω γιατι να παρατήσει αυτό το κουτάβι και όχι το άλλο; Δγλαδή αν στο μέλλον έχει κάποιος πρόβλημμα με το κουτάβι που πήρε απο εκτροφέα τί γίνεται; Δεν το παρατά γιατί είναι εκτροφικό; Νομίζεται πως θα τον νοιάξει;

Αυτό για τις γάτες εδώ τουλάχιστον εδω δεν ισχύει. Η δικιά μου απο εκτροφείο είναι κανείς δεν μας είπε να την στειρώσουμε
ισως θα πρεπει να προσεχεις τα εκτροφεια που εχεις σε προτιμηση. επειδη ειμαι μεσα στον ομιλο ξερω πολυ καλα οτι τουλαχιστον μεχρι τωρα οι ελληνες εκτροφεις, δεν δινουν γατα ετσι. επισης, το εκτροφικο επειδη ακριβως ειναι εκτροφικο δεν παιζει να εμφανισει προβλημα σοβαρο κατα την διαρκεια της ζωης του δεν λεω οτι αποκλειεται αλλα ελαχιστοποιουνται πολυ οι πιθανοτητες. επισης, εχοντας δωσει ο αλλος 1000+ ευρω για το σκυλι του, σημαινει οτι το θελει πραγματικα, το εχει σκεφτει πολυ και ειναι αποφασισμενος να παρει το συγκεκριμενο σκυλο. οποτε δεν το αφηνει πρωτα απο ολα για συναισθηματικους λογους και κατα δευτερον για πρακτικους. για μενα εφοσον τα πουλησε (και ας τα πουλουσε και 5 ευρω), τα βλεπει σαν εμπορευμα. και εμενα μου εχουν στοιχισει οι γατες που εχω μεγαλωσει απο νεογεννητα αλλα δεν τις πουλαω (και εχω και ρατσας που ηταν παρατημενες απο μικρες που οπως αντιλαμβανεσαι καλλιστα θα μπορουσα να τις πουλησω). θεωρητικα και στον εκτροφεα δεσμευεσαι με συμβολαιο υιοθεσιας.
kathrin συγννωμη απλα αυτο που λες ειναι λιγο ατοπο. πως θα συνεχιζοταν η εκτροφη αν απαγορευαν οι εκτροφεις σε σκυλια show/breeding να αναπαραχθουν?
 


Hatchi

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2013
76
0
30
Ααααα δηλαδη μονο αν σκασω ενα 1000αρι για κουταβι, μόνο τότε σημαίνει οτι το θέλω πραγματικά. Αλλίως είπα να το πάρω γιατί δεν είχα τί άλλο να κάνω... Ασε μας σε παρακαλω πολυ..
 
Last edited:


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Για μένα ναι εαν θές πραγματικά ένα κουτάβι μιας συγκεκριμένης ράτσας ναι ψάχνεις εκτροφέα και σκάς λεφτά για τα χαρτιά του και τα όλα του.
Για ένα ημίαιμο που μπορεί να είναι μιας ρατσας αλλά μπορεί απλά να μοιάζει με ράτσας και 10 ευρώ να δώσεις είναι πολλά.
 


Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Evaki, δεν εννοούσα ακριβώς αυτό. Εννοώ ότι κανονικά δε θα έπρεπε να βάζουν τα σκυλιά τους που έχουν τυχόν κάποια προβλήματα μορφολογίας ή δεν έχουν κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις να ζευγαρώσουν.
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
Ααααα δηλαδη μονο αν σκασω ενα 1000αρι για κουταβι, μόνο τότε σημαίνει οτι το θέλω πραγματικά. Αλλίως είπα να το πάρω γιατί δεν είχα τί άλλο να κάνω... Ασε μας σε παρακαλω πολυ..
εδω μεσα ανταλασσουμε αποψεις. το να μου λες "ασε μας σε παρακαλω πολυ" ειναι τουλαχιστον προσβλητικο. και ναι φιλτατε, αν σκασεις 1000+ ευρω για ενα κουταβι, εννοειται πως το θες πραγματικα και το εχεις ψαξει. εκτος αν εισαι κανενας κροισος που εχεις τα λεφτα για πεταμα. δεν υπαρχουν και πολλοι τετοιοι εδω ομως οποτε μιλαμε για την πλειονοτητα των περιπτωσεων. και τα "ασε μας" οπως προειπα εκει που σε παιρνουν . σε ευχαριστω :)
 




Hatchi

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2013
76
0
30
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να αποκτήσεις καθαρόαιμο. Γιατί δηλαδή το να αποκτήσεις σκύλο θα πρέπει να είναι άνεση των πλούσιων; Εφόσον οι γονείς είναι υγηεις δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα. Μπορεί να μην είσαι τόσο τυχερός για να βρεισ με 100 μπορει με 300 με 400 αλλά και πάλι γλυτώνεις λεφτά. Εφόσον το κουτάβι είναι υγηέστατο δεν νομίζω να χρειάζονται περαιτέρω χαρτιά για κάποιον που θέλει απλώς εναν φίλο.
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
δεν ειναι ανεση των πλουσιων. ειναι "ανεση" των συνειδητοποιημενων. πιστεψε με, οσοι εχουν εκτροφικα σκυλια δεν ειναι ολοι πλουσιοι αλα προτιμουν να παρουν ενα σκυλακι που να εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι υγιες και στο μελλον. γνωστη αλυσιδα πετ σοπ σταματησε να φερνει πιστοποιητικα γνησιοτητας για τα ζωακια που εχει διοτι τους εστελναν πλαστα. για ποια καθαροαιμια μου μιλας?
 


Hatchi

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2013
76
0
30
δεν ειναι ανεση των πλουσιων. ειναι "ανεση" των συνειδητοποιημενων. πιστεψε με, οσοι εχουν εκτροφικα σκυλια δεν ειναι ολοι πλουσιοι αλα προτιμουν να παρουν ενα σκυλακι που να εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι υγιες και στο μελλον. γνωστη αλυσιδα πετ σοπ σταματησε να φερνει πιστοποιητικα γνησιοτητας για τα ζωακια που εχει διοτι τους εστελναν πλαστα. για ποια καθαροαιμια μου μιλας?
Τα πετ σοπ τωρα που κολάνε; Σου μίλησα εγω για πετ σοπ;
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
στην ιδια κατηγορια συγκαταλεγονται για μενα και τα πετ σοπ και οι ιδιωτες! ξερεις τι μου κανει εντυπωση? οτι απαντας μονο σε οτι σε συμφερει. εξυπνο αυτο. μακαρι να μπορουσαμε να το κανουμε ολοι μας. επισης κατι επιπλεον: σου εδωσε ιδιωτης συμβολαιο υιοθεσιας για κουταβι που ΠΟΥΛΗΣΕ???
υ.γ: αν θες φιλε μου να "γλιτωσεις" λεφτα καλυτερα μην παρεις σκυλο ακομα. παρε οταν θα εχεις τα καταλληλα εφοδια! και για το δικο σου καλο και προπαντων για το καλο του σκυλου!
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Ο μόναδικός τρόπος για να αποκτήσεις καθαρόαιμο σκύλο είναι να τον πάρεις απο εκτροφέα αλλιώς έδωσες λεφτά σε κάτι που μπορούσες να αποκτήσεις δωρεάν απο ένα κυνοκομείο!