Triple crown... Οικονομική και καλή τροφή;


Homer

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
325
0
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Φανταζομαι οι πιο πολλοι στις εποχες που ζουμε ψαχνουμε να βρουμε μια ικανοποιητικη τροφη για τα σκυλια μας αλλα και πιο οικονομικη απο την εποχη που οι ακριβες τροφες ειχαν την τιμητικη τους :)
Να επισημανω οτι στον ομηρο εδινα μεχρι νακλεισει το πρωτο ετος και λιγο παραπανω την acana puppy large breed
Επειτα απο ερευνα ανακαλυψα την τροφη Triple crown και απο τα χαρακτηριστικα της θεωρω οτι ειναι μια καλη αλλα ταυτοχρονα και οικονομικη τροφη αφου το 15 κιλο το βρισκω στην τιμη των 40€....
Σας παραθετω και τα συστατικα της για να ακουσω τη γνωμη σας!

Κοτοπουλο28%,
Δημητριακα 12% ολικης αλεσης-10% ρυζι
Ζωικα λιπη 10% (λιπος πουλερικων)
Κρεας
Υδρολυμενες πρωτεινες
Ψαρι
Ιχθυελαιο
Χλωριουχο νατριο
Αλευρο απο αφυδατωμενο μυρτιλο και μηλο

Αναλυτικα συστατικα:
Ακατεργαστη πρωτεινη 30%
Ακατεργαστα λιπαρα 18%
Ακατεργαστη κυτταρινη 2%
Ακατεργαστη τεφρα 7,50%
Ασβεστιο 1,60%
Φωσφορο 1,20%

Προσθετες ουσιες:
Βιταμινη Α 23500 U.I/KG
Βιταμινη D3 2000 U.I/KG
Βιταμινη E 360mg/kg
Χαλκος 8,00 mg/kg
Σεληνιο
Εκχυλισμα Γιουκα 0,25 mg/kg

Αυτα...περιμενω γνωμες!
 


tomtechgr

Member
17 Οκτωβρίου 2011
10
0
volos
φιλε καλησπερα εγω την δινω σε 2 σκυλια της μητερας μου και κανενα θεμα ...ειδικα το μεγαλο την πρωτη φορα εσκισε το τσουβαλι απο την μυρωδια της τροφης..............οποτε κανενα θεμα
 


Homer

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
325
0
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Και στον δικο μου μια χαρα εκατσε!
Τριχωμα γυαλιζει σαν να τον εχω περασει με πανακι με λαδι...τα κακα του σε σχημα και χρωμα πολυ καλα αλλα σε ποσοτητα πιο πολλα,διαθεση πολυ καλη.
Οποτε αν αναλογιστουμε οτι ειναι και οικονομικη μαλλον θα συνεχισει να ειναι η τροφη του ομηρου.
Ξεχασα να πω οτι την τροφη την εισαγει η ιδια εταιρεια που εμπορευεται και την Blue Buffalo.
 








rozeum

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
601
3
Κανενα site αλλα ελληνικα? Εψαξα και εγω και δεν βρηκα ... Καλη ακουγεται παντως..
 






Homer

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
325
0
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Εχεις π.μ.
Αν μενεις Μεσολογγι και εχεις και το σκυλουνι σου μαζι στειλε να τα παμε καμια βολτα.....:;)
 


rozeum

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
601
3
Αγορασα αυτη την τροφη με τη σκεπτικη οτι θα εχει τα παραπανω συστατικα, και δυστυχως εχει αυτα

Συσταση: Δημητριακα ( 5% Ρυζι , 20% καλαμποκι ) κρεατα και ζωικα υποπροιοντα ( 10% πουλερικα).....

και τωρα τραβαω τα μαλλια μου και καταριεμαι την ωρα που την αγορασα.....
 


Homer

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
325
0
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Εγω αγοραζω την Lovely Puppy και τα συστατικα που εχω γραψει παραπανω ειναι αντιγραφη απο την συσκευασια!!!!
 




rozeum

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
601
3
αρα τα συστατικα αυτα τα εχουν μονο στη Lovely Puppy...
εμενα ηταν καφε με ενα καφε σκυλο πανω....
 




Homer

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
325
0
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Σημερα πηρα τις αιματολογικες εξετασεις του Homer.
Σε οτι αφορα λοιπον την διατροφή του ο δεικτης ολικων πρωτεινων ειναι 7,1gr/dl.
Αυτο λοιπον συμφωνα με την κτηνιατρο ειναι ενας πολυ καλος δεικτης απορροφησης της τροφης, ενας λοιπον ακομα λογος να συνεχισω να του δινω την συγκεκιμενη τροφη....
 


rozeum

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
601
3
τελεια!! εγω ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να εχουν τοσο καλη την puppy και τοσο χαλια την adult????
 


giotis

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2011
153
0
Athens
Για τη housy dog εχει αυτα >>> Κοτόπουλο (Min 28%), Δημητριακά (Min 12% ολικής αλέσεως, Min 10% του ρυζιού), ζωικό λίπος (λίπος Ave Min 10%), το κρέας, υδρολυμένη πρωτεΐνη, Ψάρια, ιχθυέλαιο, χλωριούχο νάτριο, Αποξηραμένα αλεύρι Cranberries αλεύρι, Αφυδατωμένα της Apple

10% ειναι τα πουλερικα?μηπως κανετε καποιο λαθος?
 




giotis

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2011
153
0
Athens
Mακαρι να εκανα λαθος! Αυτα γραφει, η housy dog της triplecrown ειναι?
πιστευω κανεις λαθος! η τροφη που εχεις ειναι της triple crown και εχει αυτα τα χαρακτηριστικα που σου ειπα πιο πανω!δεσ και τη συσκευασια!πηρα κ εγω την adult lamp & rice ειναι καλη τροφη για τα λεφτα της!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf