Von Alex Haus


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Συγγνώμη Βαγγέλη, δεν είχα δει οτι απάντησες. Νεφέλη, δε μιλάμε για αυτό;
 




mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Βαγγέλη, αν αναφέρεσαι (και) σε εμένα με το "ύποπτος", δεν ηθελα για κανέναν λόγο να θίξω τον εκτροφέα τον οποίο δε τον ξέρω κιόλας. Απλά, εσυ σαν γνώστης, μήπως ξέρεις να μας εξηγήσεις πως βγαίνουν μακρύτριχα απο κοντότριχους γονείς; Ευθύνεται κάποιο γονίδιο;
Eίναι θέμα γενετικής! Εντελώς χονδρικά :Κάθε οργανισμός κληρονομεί από τους γονείς του γονίδια που προσδιορίζουν και διαμορφώνουν τα χαρακτηριστικά του. Τα γονίδια χωρίζονται σε δυο κατηγοριες : σε αυτά που επικρατούν (και φαίνονται) και σε αυτά που υπολείπονται (δε φαίνονται). Έμα υπολειπόμενο γονίδιο (πχ της μακριάς τρίχας) μπορεί να κληρονομείται για πολλές γενιές αλλά όλα τα σκυλιά που το φέρουν να είναι κοντότριχα! Κάποια στιγμή λοιπόν αυτό το γονίδιο , ιδιαίτερα αν "συναντηθεί" με ένα άλλο ίδιο υπολειπόμενο γονίδιο γίνεται κυρίαρχο και επικρατεί! Προφανώς, λοιπόν, ο αρσενικός, αν και κοντότριχος, φέρει υπολειπόμενο γονίδιο της μακριάς τρίχας και βγάζει και κάποια μακρύτριχα κουτάβια...
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Συγγνώμη Βαγγέλη, δεν είχα δει οτι απάντησες. Νεφέλη, δε μιλάμε για αυτό;
Τέτοιας τρίχας σκύλος έχει δοθεί από ζευγάρωμα δυο κοντοτριχων ΓΠ
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Eίναι θέμα γενετικής! Εντελώς χονδρικά :Κάθε οργανισμός κληρονομεί από τους γονείς του γονίδια που προσδιορίζουν και διαμορφώνουν τα χαρακτηριστικά του. Τα γονίδια χωρίζονται σε δυο κατηγοριες : σε αυτά που επικρατούν (και φαίνονται) και σε αυτά που υπολείπονται (δε φαίνονται). Έμα υπολειπόμενο γονίδιο (πχ της μακριάς τρίχας) μπορεί να κληρονομείται για πολλές γενιές αλλά όλα τα σκυλιά που το φέρουν να είναι κοντότριχα! Κάποια στιγμή λοιπόν αυτό το γονίδιο , ιδιαίτερα αν "συναντηθεί" με ένα άλλο ίδιο υπολειπόμενο γονίδιο γίνεται κυρίαρχο και επικρατεί! Προφανώς, λοιπόν, ο αρσενικός, αν και κοντότριχος, φέρει υπολειπόμενο γονίδιο της μακριάς τρίχας και βγάζει και κάποια μακρύτριχα κουτάβια...
ευχαριστώ
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Παρομοια κατασταση ειναι και οτι καποτε τα γ.π βγαζανε και ασπρα κουταβακια , οποια επειτα εγιναν ξεχωριστη φυλη, γιατι ηταν εκτος προτυπου .
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
δηλαδή νεφέλη στο μυαλό σου έχεις να μας δείξεις πώς το θέλεις(απο περιέργεια και να μάθουμε λίγο τους τύπους του ΓΠ)?
 


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Νεφελάκι, να σε ρωτήσω κάτι χωρίς να υπάρχουν παρεξηγήσεις όμως ε;
Γιατί ζήτησες γνώμες από τη στιγμή που δεν τις ακούς και έχεις πάρει από πριν την απόφασή σου;
Ξέρεις, εγώ προσωπικά το βρίσκω προσβλητικό να απαντάω σε κάλεσμα βοήθειας και να μην λαμβάνομαι ούτε καν υπ'όψιν.. Πόσο μάλλον όταν σε συμβουλεύουν και τόσοι άλλοι να το προσέξεις..
 


Felicine

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
53
0
Η κοπέλα δε ζήτησε ούτε συμβουλές ούτε απόψεις για θεωρίες συνωμοσίας. Ρώτησε :

Λοιπόν!!! Ρώτησα και σαε άλλο θέμα για το συγκεκριμένο εκτροφείο αλλά δεν μου απάντησε κανείς, οπότε σκέφτικα να ανοίξω ένα καινούριο εδώ, αφού πρόκειται για εκτροφή. Ενδιαφέρομαι λοιπόν να αγοράσω κουτάβι απο εκει. Ένα μακρύτριχο γερμανικό ποιμενικό. Ο κος Αλέξανδρος που μιλάμε απο το καλοκαίρι, μου είπε οτι θα έχει διαθέσημα κουτάβια μέσα Ιουνίου. Θα μου στείλει σύντομα φωτγραίες και pedigree των γονέων. Είπε οτι επειδή θα είναι μακρύτριχο θα μου το αφήσει 500. Έχει πάρει κανείς κουτάβι απο το συκεκριμένο εκτροφείο; Εμένα μου αρέσει πάρα πολυ το κλίμα. Φαίνεται να είναι άνθρωπος που αγαπά τη δουλεία και τα σκυλιά του!!! Ίσως κάποια μέλη έχουν εμπειρία απο το συγκεκριμένο εκτροφείο. Ίσως πάλι να έχετε ακούσει μόνο πράγματα. Όπως και να ΄χει θα ήθελα τις γνώμες σας!!

Το site: GermanDog.gr || Von Alex Haus || Γερμανικός Ποιμενικός | Εκτροφείο Γερμανικών Ποιμενικών
Μονό ένας έχει απαντήσει ως τώρα στο παραπάνω.


Και κάποιες απορίες...

Πως γίνεται η συμμετοχή/κρίση σε έκθεση μορφολογίας να σου εξασφαλίζει το χαρακτήρα ?
Πως γίνεται η συμμετοχή/κρίση σε έκθεση μορφολογίας να σου εξασφαλίζει την υγεία ?

Νομίζω δε γίνεται, εκτός από τα πολύ βασικά (το σκυλί δεν είναι κουτσό/δεν αγριεύει σε όλο το σύμπαν)

Για να πάρεις pet πόσα χρόνια πρέπει να ψάχνεις ?
Σε πόσες εκθέσεις μορφολογίας πρέπει να πας αν η μορφολογία για σένα είναι δευτερεύον ζήτημα μπροστά στην υγεία και στο χαρακτήρα ?
Πρέπει να γίνεις ειδικός και να ξέρεις από αίματα και γραμμές ?
Αν μιλάγαμε για εκτροφικό πχ τσιουάουα (ή άλλη φυλή από την ομάδα 9) ισχύουν τα ίδια ?


Sorry αν ακούγομαι προκατειλημμένη (είμαι λίγο από όταν είδα το Pedigree dogs exposed) ή ειρωνική (δεν είμαι και δεν θέλω να προσβάλω κανένα) αλλά νομίζω πως κάποια μέλη είναι λίγο υπερβολικά :D
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
@felicine το οτι επιμενουν ολοι να λενε οτι ψαχτειτε λιγο παραπανω εχει καποιο λογο. Οταν λενε πηγαιντε σε εκθεσεις να δειτε εχει σημασια. Οταν λενε οτι καλο ειναι ενας σκυλος να εχει καλη κριση σε εκθεση εχει σημασια, διοτι σημαινει οτι ο σκυλος εχει καλη εργονομια, εχει καλη κινηση. Το οτι θελω ενα σκυλο με καλο χαρακτηρα και με εξετασεις για δυσπλασια ειναι πολυ αφηρημενο και λιγο για μενα.

πολλοι κανουν το λαθος και βιαζονται κατα την επιλογη εκτρφεα και γεννας. Οσο λοιπον πιο πολυ το ψαξεις τοσο πιο πολυ θα μαθεις την ρατσα, τι θελεις ο ιδιος απο το σκυλο και απο που εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να το βρεις. Συνεπως η ερευνα και η αναλυση σε βαθος χρονου θα ριξουνφως, ακομα και αν θες ενα πετ. Δεν μιλαμε για ενα αυτοκινητο που ανδε σαρεσει το πουλας.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Η κοπέλα δε ζήτησε ούτε συμβουλές ούτε απόψεις για θεωρίες συνωμοσίας. Ρώτησε :
Και κάποιες απορίες...

Πως γίνεται η συμμετοχή/κρίση σε έκθεση μορφολογίας να σου εξασφαλίζει το χαρακτήρα ?
Πως γίνεται η συμμετοχή/κρίση σε έκθεση μορφολογίας να σου εξασφαλίζει την υγεία ?

Νομίζω δε γίνεται, εκτός από τα πολύ βασικά (το σκυλί δεν είναι κουτσό/δεν αγριεύει σε όλο το σύμπαν)

Για να πάρεις pet πόσα χρόνια πρέπει να ψάχνεις ?
Σε πόσες εκθέσεις μορφολογίας πρέπει να πας αν η μορφολογία για σένα είναι δευτερεύον ζήτημα μπροστά στην υγεία και στο χαρακτήρα ?
Πρέπει να γίνεις ειδικός και να ξέρεις από αίματα και γραμμές ?
Αν μιλάγαμε για εκτροφικό πχ τσιουάουα (ή άλλη φυλή από την ομάδα 9) ισχύουν τα ίδια ?
Στα γερμανικά ποιμενικά υπάρχει μια εξέταση που ονομάζετε korung .
Είναι μια εξέταση που τα σκυλιά κρίνονται αν είναι ικανά να αναπαραχθούν.
Για να μπορέσουν να συμμετάσχουν σε αυτή την εξέταση πρέπει πρώτα να έχουν περάσει επιτυχώς την εξέταση IPO1 , μια εξέταση που αποτελείτε από τρία σκέλη.
Α) ιχνηλασία , μια διαδικασία που ο σκύλος ανιχνεύει αχνάρια και βρίσκει αντικείμενα.
Β)υπακοή , μια εξέταση που ο σκύλος ακολουθεί τον κυναγωγό σε προκαθορισμένη πορεία και εκτελώντας συγκεκριμένες εντολές.
Γ) καθήκοντα προστασίας , ο σκύλος εκτελεί ανίχνευση και εντοπισμό του <<κακού>> όπως επίσης πρέπει να εκτελέσει άκρως ελεγχόμενη από τον κυναγωγό δράση.
Για να μπορέσει να εξεταστεί στο IPO1 θα πρέπει πρώτα να έχει περάσει εξέταση BH , είναι μια εξέταση υπακοής με συγκεκριμένα ζητούμενα .
Πρέπει να έχει εξεταστεί σε δυσπλασία ισχίων και αγκώνων τα οποία να πιστοποιούνται για το καλό της κατάστασης τους από τον γερμανικό όμιλο.
Να έχει πιστοποιημένο DNA και να έχει πάρει σε εξέταση μορφολογίας έστω ,τον χαρακτηρισμό [Καλός]


Από δυο τέτοιους γονείς θα πάρεις όσο το δυνατό αξιόπιστα κουτάβια ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΥ
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Και κάποιες απορίες...

Πως γίνεται η συμμετοχή/κρίση σε έκθεση μορφολογίας να σου εξασφαλίζει το χαρακτήρα ?
Πως γίνεται η συμμετοχή/κρίση σε έκθεση μορφολογίας να σου εξασφαλίζει την υγεία ?

Νομίζω δε γίνεται, εκτός από τα πολύ βασικά (το σκυλί δεν είναι κουτσό/δεν αγριεύει σε όλο το σύμπαν)
Η έκθεση μορφολογίας σου εξασφαλίζει την μορφολογία και η εξετάσεις εργασίας σου εξασφαλίζει τον χαρακτήρα!
Όλα αυτά υπόκεινται σε ένα πρότυπο!Το πρότυπο είναι ο ορισμός της υγείας!
Στην έκθεση μορφολογίας ο σκύλος εκτίθεται σε έναν κριτή και κρίνεται για την μορφολογία του σύμφωνα με το πρότυπο!Οι εξετάσεις δυσπλασίας αγκώνων και ισχύων έρχονται να καλύψουν και συμπληρώσουν την υγεία του ζώου!Οι απόγονοι επίσης που δίνουν τα σκυλιά αυτά που έχουν κριθεί σε εκθέσεις και που είναι διαπιστωμένα απαλλαγμένα δυσπλασίας έρχονται με την σειρά τους να δείξουν ότι ο σκύλος αυτός-χώρια του ότι έχει κριθεί σε εκθέσεις, χώρια που είναι απαλλαγμένοι από παθήσεις- δίνει και καλούς απογόνους!
Αντίστοιχα στις εξετάσεις εργασίας(korung) γίνεται ο αντίστοιχος έλεγχος κτλ κτλ
Τι άλλο θέλουμε για να καταλάβουμε αν ο σκύλος είναι υγιής και ικανός?

Για να πάρεις pet πόσα χρόνια πρέπει να ψάχνεις ?
Σε πόσες εκθέσεις μορφολογίας πρέπει να πας αν η μορφολογία για σένα είναι δευτερεύον ζήτημα μπροστά στην υγεία και στο χαρακτήρα ?
Πρέπει να γίνεις ειδικός και να ξέρεις από αίματα και γραμμές ?
Αν μιλάγαμε για εκτροφικό πχ τσιουάουα (ή άλλη φυλή από την ομάδα 9) ισχύουν τα ίδια ?
Εξαρτάται, το να πηγαίνεις σε εκθέσεις δεν σε κάνουν και ενημερωμένο!
Μπορεί να πηγαίνεις για τον τζερτζελέ!Το θέμα είναι να κάτσεις και αν παρατηρείς τα σκυλιά, τα γκρουπ απογόνων, τις κρίσεις, και έπειτα περνάς και στις κατα τόπους λεπτομέρειες!
Συμμετέχεις σε συζητήσεις που αναλύουν τα χαρακτηριστικά του σκύλου παραπάνω από τον μέσο και σιγά σιγά αρχίζεις και ξεχωρίζεις, μαζεύεις γνώσεις και κρίνεις με αυτά που έχεις!Συνεχής προσπάθεια είναι!
Η μορφολογία δεν πρέπει να είναι δευτερεύον ζήτημα!Πρέπει αν είναι πρωτεύον!Αν εσένα σου δώσει έναν σκύλο που το ένα κόκκαλο κοιτάει στην δύση και το άλλο στην ανατολή(υπερβολική διατύπωση) θα είναι οκ ο σκύλος?Θα είναι εργονομική η μοροφλογία του σκύλου?Θα βοηθάει στην κίνηση?Η θέση του θα είναι εντάξει όσον αφορά την υγεία?Η γωνίωση του κοκάλλου θα είναι σωστή?Αν προκαλεί όχι καλή κίνηση τι θα πεις?

Sorry αν ακούγομαι προκατειλημμένη (είμαι λίγο από όταν είδα το Pedigree dogs exposed) ή ειρωνική (δεν είμαι και δεν θέλω να προσβάλω κανένα) αλλά νομίζω πως κάποια μέλη είναι λίγο υπερβολικά
:D
Το Dog Exposed είναι ένα ντοκυμαντέρ για τον υπετυπισμό στα σκυλιά!
Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο!Δεν είναι ο κανόνας και δεν πρέπει αν το παίρνουμε σαν να είναι!
Το βίντεο αυτό μιλάει για τα υπερτυπικά σκυλιά και το πως κατάντησαν μερικοί εκτροφείς των εκάστοτε φυλών τα σκυλιά έτσι!
Ναι, υπάρχει υπερτυπισμός!Αλλά υπάρχουν και κανονικά σκυλιά, χιλιάδες!Μην βλέπουμε μόνο μερικά από τα πάμπολλα δείγματα που υπάρχουν!

Τέλος, για όποιον ενδιαφέρεται να ψάξει και να μάθει πως συσχετίζεται η έκθεση μορφολογίας με την υγεία του ζώου και πως η εξέταση εργασίας σχετίζεται με την υγεία του χαρακτήρα μπορεί να ανατρέξει σε βιβλιογραφίες εικονογραφημένες με μετρήσεις κτλ, με λεπτομερέστατη εξέταση της ανατομία του ζώου, με εμπεριστατωμένες απόψεις για το πως πρέπει είναι το κάθετι και να προάγει την υγεία του ζώου κτλ!
Υπάρχουν αυτά, είναι μελέτες, δεν είναι θεωρίες που βγήκαν από τα μυαλά κάποιων!
Συγκεκριμένα για αυτόν τον ρημαδοβηματισμό του Γερμανικού Ποιμενικού και για το πως πρέπει να είναι η μορφολογία του έχουν γραφτεί άπειρα άρθρα!Για το πως πρέπει να είναι γωνιώσεις του ζώου, για την λιγότερη δυνατή κατανάλωση ενέργειας με την μεγαλύτερη δυνατή απόδοση κτλ!Όλα αυτά είναι λεπτομέρειες που χρησιμεύουν στην υγεία του ζώου!Δεν πρόκειται για τρελούς!Καταλαβαίνουμε ότι το να λέμε ότι η μορφολογία του ζώου είναι δευτερεύον ζήτημα είναι λάθος!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και κάποιες απορίες...

Πως γίνεται η συμμετοχή/κρίση σε έκθεση μορφολογίας να σου εξασφαλίζει το χαρακτήρα ?
Πως γίνεται η συμμετοχή/κρίση σε έκθεση μορφολογίας να σου εξασφαλίζει την υγεία ?

Νομίζω δε γίνεται, εκτός από τα πολύ βασικά (το σκυλί δεν είναι κουτσό/δεν αγριεύει σε όλο το σύμπαν)

Για να πάρεις pet πόσα χρόνια πρέπει να ψάχνεις ?
Σε πόσες εκθέσεις μορφολογίας πρέπει να πας αν η μορφολογία για σένα είναι δευτερεύον ζήτημα μπροστά στην υγεία και στο χαρακτήρα ?
Πρέπει να γίνεις ειδικός και να ξέρεις από αίματα και γραμμές ?
Αν μιλάγαμε για εκτροφικό πχ τσιουάουα (ή άλλη φυλή από την ομάδα 9) ισχύουν τα ίδια ?
Aν θες να μπεις στον κόσμο των καθαρόαιμων σκύλων ΟΦΕΙΛΕΙΣ να το κάνεις σωστά.
Αν δεν σας ενδιαφέρουν όλα αυτά δίνετε πάτημα σε κατσαπλιάδες να σας κοροϊδεύουν και να κάνουν γέννες για ψύλλου πήδημα, αδιαφορώντας για πρότυπα, υγεία, χαρακτήρα και όλα όσα πασχίζει να βελτιώσει ή να διατηρήσει ένας ηθικός εκτροφέας.
Και αυτά ισχύουν για ΟΛΕΣ τις φυλές.
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Λοιπόν, επειδή βγαίνουμε λίγο απο θέμα μας!
1) Με ενδιαφέρει ένας σκύλος με καλό χαρακτήρα και υγιής! Μόνο αυτό! Δεν με ενδιαφέρει κάτι άλλο... Τώρα, επειδή δεν θέλω να στηρίζω ανεύθυνες γέννες και να γεμίσει ο τόπος αδέσποτα, ούτε τα πετ σοπ φυσικά, αποφάσισα να πάρω κουτάβι απο τον συγκεκριμένο εκτροφέα, ο οποίος έχει πολύ καλά σκυλιά και αίματα σε προσιτές τιμές! Γιατί να δώσω 1200 για ένα κουτάβι με την καλύτερη μορφολογία αφού δεν ενδιαφέρει τόσο;
2) Όπως πολύ καλά ανέφερε και ένα μέλος, ζήτησα την γνώμη σας για τον συγκεκριμένο εκτροφέα και την δουλειά του.
3)Ποτέ δεν είπα οτι ο συγκεκριμένος αδιαφορεί για εκθέσεις και πρότυποα κλπ κλπ. Εγώ αδιαφορώ! Μην το μπερδεύεται!
4) Για την συγκεκριμένη ράτσα ψάχνω 5 χρόνια. Δεν λέω πως την ξέρω τέλεια( δεν θα μπορούσα άλλωστε, αφού δεν έχω σκύλο) αλλά ξέρω αρκετά και έχω δεί τις δουλειές πολλών φημισμένων εκτροφείων και ομολογώ οτι δεν μου άρεσαν ως και μου προκάλεσαν μια αντιπάθεια...
5) Εκτιμώ οτι πολλοί απο σας πήρατε σκύλο με 1200 ευρώ και το τρέχετε σε εκθέσεις και δεν ξέρω εγώ τί άλλο και μπράβο σας, αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει...
 


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Κατανοητόν..
Απλά πολλούς από εδώ πέρα μας ενδιαφέρει, ο κάθε ιδιοκτήτης σκύλου να πράττει φιλοζωικά ( και όχι μόνο αυτός), είτε πρόκειται για την συμπεριφορά του απέναντι στο ζώο, είτε ακόμα και για την επιλογή απόκτησης ενός ζώου..
Εδώ πέρα βλέπουμε ένα άτομο να μην πράττει έτσι..
Συγνώμη, έτσι βλέπω εγώ και ίσως και κάποιοι άλλοι και ίσως να πέφτω και πολύ έξω..
Ή απλά έχεις τσιμπήσει στην ''ταμπέλα'' που γράφει ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ και γι αυτό σου επισημαίνουμε ΟΛΟΙ να ψαχτείς λίγο παραπάνω , γιατί με τα δεδομένα που μας έδωσες , μας έκανες να καταλάβουμε ( χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα για το εκτροφείο) πως η ''δουλειά'' που γίνεται εκεί δεν συμβαδίζει με τα δικά μας πιστεύω, και μιλάω πάντα για την κυνοφιλία. Και ναι η κυνοφιλία ''κοστίζει'' ( γνώσεις - κτηνίατροι εκθέσεις εξετάσεις και και)..
Ή απλά εσύ θες να κοιμάσαι ήσυχη πως ο σκύλος σου είναι καθαρόαιμος και δεν θα βάλεις και πολύ το χέρι στη τσέπη.. Και δεν σε νοιάζει και πολύ το παρασκήνιο.. Που ένα από αυτά είναι και η κυνοφιλία..
Συγνώμη που μου βγαίνει προς τα έξω ένα επιθετικό ύφος , αλλά συμβαίνει επειδή αυτό έχω αυτή τη στιγμή..
Και πάλι η απόφαση δική σου, αρκεί να ξέρεις μια κριτήρια διαλέγεις κάτι..
Βάλε τα σε μια σειρά..
Τίμη-καθαροαιμία-κυνοφιλία;
Κυνοφιλία-καθαροαιμία-τιμή;
Τιμή;
Απλά να ξέρεις και εσύ τι ψάχνεις...
Λοιπόν και πάλι συγνώμη για το ύφος μου..
 


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Η κοπέλα δε ζήτησε ούτε συμβουλές ούτε απόψεις για θεωρίες συνωμοσίας.
Ποιος ο λόγος ανοίξεις ένα θέμα λοιπόν;;;;;

Τι ήθελε να ακούσει μόνο;;;;

''Μπράβο είναι η καλύτερη η επιλογή'' και όλα ωραία...;;;

Επειδή δεν υπάρχει άμεση και συγκεκριμένη ερώτηση για κάτι, αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να πάρει απάντηση για κάποια άλλα πράγματα ε;

Που ίσως είναι και πιο απαραίτητα να γνωρίζει από αυτά που ρωτάει...
 


Felicine

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
53
0
vagelis_ras και st3li0s ευχαριστώ για τις τρομερά κατατοπιστικές και καταρτισμένες απαντήσεις σας. Έχω κάποιες μικρές ενστάσεις όμως.

Στις εκθέσεις μορφολογίας παρουσιάζονται αυτά που ο κάθε εκτροφέας έχει πρώτα ο ίδιος με τις γνώσεις του κρατήσει από τις γέννες του, κρίνοντας τα ως show quality σκυλιά και αυτά που έχουν ιδιώτες που ζήτησαν συγκεκριμένα ανάλογης "ποιότητας" κουτάβια από τους εκτροφείς τους, σωστά ?
Αυτά τα σκυλιά όταν τα ζευγαρώνει οι εκτροφέας θα βγάλουν 1-2 ή και κανένα show quality και τα υπόλοιπα "ελαττωματικά" δλδ pet. Στην ηλικία που δίνονται τα κουτάβια(2,5 μηνων), το διαχωρισμό τον κάνει ο εκτροφέας με όσα μπορεί να δει σε εκείνη την ηλικία αν και πολλές φορές έχω διαβάσει εδώ "πολλά σκυλιά πουλήθηκαν για pet και μεγαλώνοντας βγήκαν show".
Άρα ο αγοραστής που θέλει pet (δλδ δεν τον ενδιαφέρουν τα μορφολογικά ελαττώματα και η μελλοντική απόδοση σε εργασία) ξέρει ότι μάλλον θα πάρει κουτάβι με ελαττώματα, ίσως και σοβαρά (φαντάζομαι συμβαίνει και προφανώς και αυτά τα κουτάβια κάπου τα δίνει ο εκτροφέας).

Τα παραπάνω δεν αλλάζουν όση έρευνα και να κάνεις σε γονείς, γραμμές κτλπ. Δε σημαίνει αυτό πως δε πρέπει να γίνεται έρευνα βέβαια.

Το Pedigree dogs exposed το ανέφερα στην συγκεκριμένη περίπτωση όχι τόσο για τον υπερτυπισμό, άλλα για τα θέματα υγείας που δε φαίνονται αλλά οι εκτροφείς τα ξέρουν (τα king charles spaniel με τα νευρολογικά). Δεν ξέρω τι άλλες ασθένειες εκτός από τη δυσπλασία απαντώνται συχνά στα γπ και αν είναι ασθένειες που "φαίνονται".

Τελικά στην αναζήτηση εκτροφέα, σύμφωνα πάντα με ότι έχω διαβάσει στο forum, κριτήριο και και η καλή σχέση με τον εκτροφέα, τουλάχιστον για τους πιο άπειρους. Ο "παλιός" που έχει ήδη μεγαλώσει 2-3 σκυλιά μιας φυλής ίσως να μην τον νοιάζει αν ο εκτροφέας του επομένου κουταβιού του του φαίνεται πχ αντιπαθητικός σαν άνθρωπος. Ο άπειρος όμως, που θα χρειαστεί να τον παίρνει τηλέφωνο, να ρωτάει ίσως "χαζές" ερωτήσεις, μάλλον χρειάζεται έναν εκτροφέα που "κολλάει" μαζί του.


Aν θες να μπεις στον κόσμο των καθαρόαιμων σκύλων ΟΦΕΙΛΕΙΣ να το κάνεις σωστά.
Αν δεν σας ενδιαφέρουν όλα αυτά δίνετε πάτημα σε κατσαπλιάδες να σας κοροϊδεύουν και να κάνουν γέννες για ψύλλου πήδημα, αδιαφορώντας για πρότυπα, υγεία, χαρακτήρα και όλα όσα πασχίζει να βελτιώσει ή να διατηρήσει ένας ηθικός εκτροφέας.
Και αυτά ισχύουν για ΟΛΕΣ τις φυλές.
Yorkaddict το σχόλιο το βρίσκω λίγο ελιτίστικο και αβάσιμο. Αν θα ήθελες να αναλύσεις το σκεπτικό σου να το συζητήσουμε.

ΜάρκοςΓΔ μάλλον ατυχής η χρήση 1ου πληθυντικού στην απάντηση σου.
με τα δεδομένα που μας έδωσες , μας έκανες να καταλάβουμε ( χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα για το εκτροφείο) πως η ''δουλειά'' που γίνεται εκεί δεν συμβαδίζει με τα δικά μας πιστεύω, και μιλάω πάντα για την κυνοφιλία. Και ναι η κυνοφιλία ''κοστίζει'' ( γνώσεις - κτηνίατροι εκθέσεις εξετάσεις και και)..
Πέρα από την "ύποπτη" τιμή, βρήκες κάτι στο site του εκτροφέα ? Έχεις ακούσει κάτι άσχημο για τα σκυλιά του ? Αν μπορείς να μας το αναλύσεις.

Απλά πολλούς από εδώ πέρα μας ενδιαφέρει, ο κάθε ιδιοκτήτης σκύλου να πράττει φιλοζωικά ( και όχι μόνο αυτός), είτε πρόκειται για την συμπεριφορά του απέναντι στο ζώο, είτε ακόμα και για την επιλογή απόκτησης ενός ζώου..
Εδώ πέρα βλέπουμε ένα άτομο να μην πράττει έτσι..
Ή απλά εσύ θες να κοιμάσαι ήσυχη πως ο σκύλος σου είναι καθαρόαιμος και δεν θα βάλεις και πολύ το χέρι στη τσέπη.. Και δεν σε νοιάζει και πολύ το παρασκήνιο.. Που ένα από αυτά είναι και η κυνοφιλία..
Και πάλι πέρα από την τιμή, που ακριβώς δεν πράττει ως φιλόζωη ή κυνόφιλη η θεματοθέτης ? Μάλλον δε χρειάζεται δικηγόρο, καλά τα καταφέρνει και μόνη της απλά είμαι περίεργη τι άλλο χρειάζεται να κάνει για φτάσει στα stadar σου πέρα από το να δώσει 1000 ευρό αντί για 500 για το σκύλο ? Η κυνοφιλία γιατί μπαίνει ως κριτήριο εξαρχής ? Και τι ακριβώς εννοείς κυνοφιλία ?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω παντος εχω παρατηρησει οτι σε αρκετες φυλες εχουν πεσει η τιμες και για αυτο τα 500 ευρω δεν μου κανουν και πολυ εντυποση. Και δεν μιλαω για εκτροφεις "επαγγελματιες", αλλα για τα μικρα και προσεγμενα εκτροφεια, με 1-2 γεννες το χρονο, πολυ μερακι και αγαπη.
O λογος μαλλον προφανες- εδω ο κοσμος δεν εχει να φαει- θα παρει σκυλο για 1000 και ευρω? Και προκειμενουν να του μενουν τα κουταβια μεχρι 5-6-7 μηνων τα δινουν μαλλον σε πολυ διαφορετικες τιμες απο οτι πριν ενα χρονο ακομα.
Και ετσι ακουσα απο φιλους και γωνστους π.χ 800 ευρω για rough Collie, 500 για Rottweiler, 400-600 για Σναυτσερ νανος ( Εψαξε και πηρε πολυ προσφατα πελατισσα μου), 400-500 για Cocker Spaniel. Οι πολυ εμπορικες φυλες ακομα κρατανε- αλλα για ποσο?

Και το φαινομενο αυτο δεν παρατηρειται μονο εδω- μια φιλη μου, εκτροφεας και εκεινη/δουλευει σε μεγαλη κτνηνιατρικη κλινικη ( με πολλους εκτροφεις πελατες) και ο αντρας της πολυ ενεργος στην εργασια - με μεγαλο φιλικο κυκλο απο εκτροφεις μου λενε τα ιδια για την γερμανια. Πολλα κουταβια, ανεξαρτητα φυλης μενουν για πολυ καιρο απουλητα- και φευγουν μονο, οταν πια ειναι αρκετων μηνων και σε σκοτομενες τιμες.
 
Last edited:


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Πολλές φορές διαβάζω ή ακούω σε κουβέντες την φράση <<εγώ θέλω ένα σκύλο για πετ , δε με ενδιαφέρει η μορφολογία του ή οι ικανότητες σε εργασία >>.
Είναι απόλυτα θεμιτό και αποδεκτό .
Δεδομένου λοιπόν ότι θέλω έναν σκύλο για συντρόφια και συμβίωση με μοναδικό ζητούμενο την καλή του υγεία θα μπορούσα κάλλιστα να επιλέξω ένα σκύλο συντροφιάς ή να βοηθήσω ένα αδέσποτο προσφέροντας του στέγη.
Χωρίς ίχνος είρωνας εγώ καταλαβαίνω κάτι διαφορετικό .
Με τον να μην με ενδιαφέρει μια συγκεκριμένη φυλή στο σύνολο της , με το να μου είναι αδιάφορα τα χαρακτηριστικά που ξεχωρίζουν μια φυλή , αλλά να θέλω ντε και καλά την συγκεκριμένη – τότε κάπου στο βάθος το μόνο κριτήριο που φαίνεται να με έλκει είναι η εικόνα του και μόνο .
Γιατί η καλή υγεία μας ενδιαφέρει έτσι και αλλιώς σε ότι σκύλο και αν αποκτήσουμε .
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Το συγκεκριμενο εκτροφειο τα κοντοτριχα ποσο τα δινει? ισως κανει διαχωρισμο αναμεσα στα κοντοτριχα και τα μακρυτριχα , με τα δευτερα να μην τα θεωρει μεσα στους θεμιτους στοχους και ετσι τα δινει λιγοτερο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU