Κορτιζόνη και συχνοουρία.


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Την αυξημένη αλκαλική φωσφατάση που την αποδίδουν; Μπορεί να οφείλετε στην ερλίχια;

Κουράγια και υπομονή μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα! Όλα να πάνε καλά!!!!:)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και εγω ρωτησα κ μου ειπαν οτι μπορει να οφειλεται στην ερλιχια. Εντωμεταξυ εχει 320 και μου ειπανε ειναι λιγο αυξημενη. Εγω νομιζα οτι αυτο ειναι παρα πολυ και ειχα τρελαθει .
Εαν βγει αρνητικο κανουμε και αλλες εξετασεις...
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Το φυσιολογικο της αλκαλικης φωσφατασης ειναι το ανωτατο οριο 212 αν δεν κανω λαθος. Οποτε το 320 ειναι τσιμπημενο. Εμεις ειχαμε 315. Επισης και τα λευκα της Σοκο ηταν ανεβασμενα, κοιταξα χτες της εξετασεις της για αυτο μου ειπε οτι ηταν καποια λοιμωξη. Με την αντιβιωση και την κορτιζονη θα παρει τα πανω του αρκετα παντως.
Σημερα δεν παιρνεις τις απαντησεις για ερλιχιωση?? Αν δεν ειναι τι αλλες εξετασεις σου συνεστησε να κανει?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αρνητικη και η ερλιχιωση.
Καναμε ξανα λεισμανια αλλα του πηρε αιμα αυτη τη φορα οχι στα γαγγλια. Αυριο περιμενουμε το αποτελεσμα.
Με την αντιβιωση και την κορτιζονη εχει οντως παρει τα πανω του αλλα ακομα δεν ειναι ο εαυτος του.. δεν μου τρωει και καθολου ξηρα... σημερα μονο μοσχαρισιο κιμα και μια κονσερβα...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Λεισμανια δεν εχουμε, ερλιχια δεν εχουμε, σημερα περιμενουμε αποτελσματα απο τα ουρα και θα κανουμε και εναν υπερηχο... Τα αιμοπεταλια του επεσαν και αλλο στη δευτερη γενικη αιματος...
Με την κορτιζονη και την αντιβιωση εχει ξαναγινει κατσικι και τωει κανονικα... φοβαμαι οτι δεν ειναι αληθινο ομως ... και μολις σταματησει θα εχουμε παλι τα ιδια..:(
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
2 κτηνιατρους πηρα τηλ. που μου προτεινανε για να παρω και αλλη γνωμη.. και ο δικος μας ο ενας απο τους 3.... ολοι εκτος Ελλαδος! Τι γ..μο σεμιναριο εχει και δε μπορω να βρω κτηνιατρο??? Ξερει κανεις?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Λεισμανια δεν εχουμε, ερλιχια δεν εχουμε, σημερα περιμενουμε αποτελσματα απο τα ουρα και θα κανουμε και εναν υπερηχο... Τα αιμοπεταλια του επεσαν και αλλο στη δευτερη γενικη αιματος...
Με την κορτιζονη και την αντιβιωση εχει ξαναγινει κατσικι και τωει κανονικα... φοβαμαι οτι δεν ειναι αληθινο ομως ... και μολις σταματησει θα εχουμε παλι τα ιδια..:(
Εμενα μετα απο ενα δεκαημερο αγωγης ηταν μια χαρα! Τι εξετασεις σου ειπε να κανεις επιπλεον??
Εμεις τις εηετασεις αιματος της επαναλαβαμε ενα μηνα μετα το πρωτο κορυσμα, στεα τα κοιταγα. Τα
λευκα του ηταν ανεβασμενα??
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
2 κτηνιατρους πηρα τηλ. που μου προτεινανε για να παρω και αλλη γνωμη.. και ο δικος μας ο ενας απο τους 3.... ολοι εκτος Ελλαδος! Τι γ..μο σεμιναριο εχει και δε μπορω να βρω κτηνιατρο??? Ξερει κανεις?
Δεν ξέρω, αλλά βρίσκω θετικό το ότι οι κτηνίατροι που εχεις υπόψη σου τουλάχιστον πάνε σε σεμινάρια! :)

Θα σου στείλω με ΠΜ το κινητό του ενός που είπαμε, ωστε να μάθεις τουλάχιστον πότε γυρνάνε.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Νεοτερα μετα την επισκεψη μας χτες το βραδυ και στον κο Λιαπη στο Χαλανδρι.
Αφου του ειπαμε ολο το ιστορικο , ειδε ολες τις εξετασεις και εξετασε τον μικρο μας ειπε οτι οι εκδοχες ειναι 2. Ειτε ειναι καποιο αυτοανοσο νοσημα που το πιασαμε στο ξεκινημα ειτε ερλιχια σε πολυ αρχικο σταδιο κ γι αυτο δε φαινεται στο δεικτη και δειχνει αρνητικος.
Για την πρωτη περιπτωση δε υπαρχουν εξετασεις, για τη δευτερη θα κανουμε παλι εξετασεις (γενικη, βιοχημικες και ερλιχια )μετα απο ενα μηνα.
20 μερες θα παρουμε prezolon και ronaxan. Την πρωτη φορα που πηραμε για 3 μερες δεν ολοκληρωθηκε ο κυκλος της θεραπειας και γι αυτο μετα απο 5 μερες παλι κατεπεσε.
Tον ρωτησα για την κορτιζονη που θα παρει τοσεσ μερες και μου ειπε οτι το σκυλι ειναι νεαρο και δυνατο και δε θα εχει συνεπειες να μη φοβαμαι.
Να προσθεσω εδω οτι και οι 3 κτηνιατροι που ειδα μου ειπαν πανω κατω τα ιδια. Οποτε μαλλον δεν εχει αξια να παρω και αλλη γνωμη...
Οι υπολοιποι που επικοινωνησα επιστρεφουν απο Δευτερα απο εξωτερικο.
Το συμπερασμα ειναι οτι για 20 μερες θα φαμε πολυ κατουριμα !!! Χτες καθοταν πανω μου και πηγε να σηκωθει να παει στο μπαλκονι και με κατουρισε γιατι δεν προλαβε !!! Τι τραβαω η μανα!!!
 
  • Like
Reactions: adespoti




sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
επαναφερω το θεμα για να μην ανοιγω καινουργιο...παιρνει και ο δικος μ κορτιζονη και εχει το ιδιο θεμα συχνοουρια και μερικες φορες του φευγουν του κακομοιρη(τα ηξερα μου τα ειχε πει η γιατρος) αλλα εμενα του εχει κοπει και η ορεξη...δεν χοροπηδαει σαν τρελο κοιμαται πολυ και γενικα μια αισθηση ατονιας....ειχατε κατι παρομοιο?
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Δύο φορές που χρειάστηκε εμένα να πάρει κορτιζόνη (την πρώτη λόγω τσιμπήματος και τη δεύτερη λόγω του ότι ένας σκύλος χωρίς λουρί έτρεξε καταπάνω του και του ξέσκισε το αυτί), είχε, όντως, συχνοουρία και υπνηλία. Από όρεξη, όμως, άλλο τίποτα, σαν να μην υπάρχει αύριο έτρωγε.
Λογικά είναι σαν το Τζόκερ, τι θα σου κάτσει από όλες τις παρενέργειες.:LOL:
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
επαναφερω το θεμα για να μην ανοιγω καινουργιο...παιρνει και ο δικος μ κορτιζονη και εχει το ιδιο θεμα συχνοουρια και μερικες φορες του φευγουν του κακομοιρη(τα ηξερα μου τα ειχε πει η γιατρος) αλλα εμενα του εχει κοπει και η ορεξη...δεν χοροπηδαει σαν τρελο κοιμαται πολυ και γενικα μια αισθηση ατονιας....ειχατε κατι παρομοιο?
Ναι μαζί με εμετό....όπου και τη σταμάτησα...Καλό είναι να συζητήσεις με το γιατρό σου να βρείς την αιτία της αλλεργίας για να μη φορτώνεις άδικα το σκυλί με κορτιζόνη.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
πηγαμε και σε 2 κτηνιατρο..μου ειπε τα ιδια με τον 1ο..συμφωνησε με την αγωγη του 1ου κτηνιατρου και μου ειπε μονο να του αγορασω ενα shampoo douxo!σας εχω πριξει το ξερω αλλα ευτυχως με καθησύχασε
 
  • Like
Reactions: adespoti


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ο σκύλος μου είχε πάρει 2 φορές στη ζωή του κορτιζόνη, την πρώτη φορά που τον χτύπησε αυτοκίνητο (ήταν γενικά χάλια τότε αλλά μετά από 3 μέρες άρχισε να τρώει, έπινε πολύ νερό και κατουρούσε συνέχεια, δεν ήταν περδίκι αλλά δεν ήταν και υποτονικός, πονούσε ο κακομοίρης). Τη δεύτερη φορά είχε πάθει κάτι σαν επιληπτικές κρίσεις, αλλά τότε του είχανε δώσει και ηρεμιστηκό, οπότε ήταν ήρεμος λόγω του ηρεμιστικού. Δεν ξέρουμε ακριβώς αν ήταν κρίσεις ή κάποια αλλεργική αντίδραση, πάντως εκτοτε δεν το ξαναέπαθε.

Ειλικρινά δεν πιστεύω πως η κορτιζόνη δημιουργεί ατονία, για ποιο πράγμα την παίρνει;
 
  • Like
Reactions: sake


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
παιρνει κορτιζονη γιατι επαθε αλλεργια και γεμισε καντηλες σε ολο του το σωμα.. ρωτησα 2 γιατρους μου ειπε μπορει να ειναι και η κορτιζονη που του δημιουργει ατονια...ειδικα τις πρωτες μερες επαιρνε 4 χαπια τη μερα...τωρα που παιρνει 2 ειναι αρκετα καλυτερα
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Η κορτιζόλη είναι καταβολικη ορμόνη, για την ακρίβεια είναι Η καταβολικη ορμόνη. Η κορτιζόνη είναι στερεοειδης μορφή της άρα είναι συχνό φαινόμενο η ατονία και η συνεχής αίσθηση κούρασης. Και να έχετε υπόψιν ότι βάζει κιλά και καθαρίζεισχετικά αργά από τον οργανισμό αναλόγως το εστέρα που έχει προσκολλημένο.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
δεν ξερω τι γινετε παιδια..σημερα εχω παλι γιατρο... δεν εχει σταμτησει οταν κανει την αναγκη του, απο χθες να κανει σχεδον μονο αιμα... δεν ξερω αληθεια εχω σκασει απο το αγχος μου
 




sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
απο πισω.. του εχω φτιαξε ρυζι με κοτοπουλο 2μερες τωρα και συνεχιζει...υπαρχει περισπτωση να τον πειραξε η κορτιζονη ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf