Κορτιζόνη και συχνοουρία.


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ είμαι πολύ επιφυλακτική μαζί της (οχι μονο για το σκύλο, αλλά και για μας....)..... το πρόβλημα της (εκτός απο τις πολλες παρενέργειες) είναι οτι "καλύπτει" τα συμπτωματα κι αντε να βρεις την αιτία μετά..... Σώνει ζωές σε περιπτώσεις αλλεργικού σοκ ή αυτοάνοσων νοσημάτων (οπου επιβάλλεται η ανοσοκαταστολή), αλλά θα ζητούσα πολλες εξηγήσεις πριν δώσω κορτιζόνη χωρίς να είναι ξεκάθαρο ποιο είναι το πρόβλημα και με δεδομένο οτι δεν απειλείται άμεσα η ζωή του σκύλου.

Πάντως κάνε μια ερώτηση παραπάνω την επόμενη φορά που θα μιλήσεις με τον κτηνίατρο.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Επειδη τη ρωτησα ... να σας πω τι μου ειπε ακριβως..
Ο πυρετος ειναι συμπτωμα και οχι νοσος .. μπορει να προερχεται απο χιλια δυο πραγματα.. ακομα και απο αυτο που εφαγε απο εξω το προηγουμενο βραδυ... να ηταν τοξικο... ο αιματοκριτης και τα ερυθρα ειναι λιγο πιο κατω απο το κανονικο... δε μας δειχνουν κατι ...
Το πρεζολον θα το παρει μονο για 3 μερες (2 χαπακια πρωι βραδυ 2 μερες- 1 χαπακι πρωι βραδυ 1 μερα) ... Θα βγουν τα αποτελεσματα απο τα γαγγλια... θα κανουμε και βιοχημικες ... και μετα θα δουμε τι γινεται...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Συμφων'ω με τη Πηγη...για το θέμα της κορτιζόνης.
Δεν είναι windex η κορτιζόνη...
Εγω επειδή είμαι αισιόδοξος άνθρωπος..πιστεύω ότι από το τράυμα στο πόδι του, έκανε κάποια φλεγμονή και για αυτό ανέβασε πυρετο...
Τάδε έφη...doctor Κατερίνα...!!!!:):):):)
Αμαλία ...μην ανησυχείς...δεν θα είναι τίποτα...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Παντως μην ανυσηχείς για τη συχνοουρία και την κατακράτηση.... αυτά είναι όλα απο την κορτιζόνη..... θα περάσουν οταν την κόψετε.

Περαστικά και να μας πεις πως πάει και αν βρήκαν κάτι τελικά! :)
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Πρεδνιζολόνη (Prednisolone)
Κορτικοστεροειδές: χρησιμοποιειται για την αντιφλεγμονωδη και ανοσοκατασταλτικη δραση του.Εζει αντιφλεγμονωδη και γλυκοκορτικοειδη ενεργεια 4 φορες ισχυροτερη απο την υδροκορτιζονη,αλλα και πολυ ασθενεστερη αλατοκορτικοειδη ενεργεια.Ενδεικνυται σε ολες τις εφαρμογες των γλυκοκορτικοειδων
Σκευασματα:
DELTA-CORTIL(Pfizer) Tabl.Bt 100x5 mg
PREZOLON(Minerva) Tabl. Bt 30x5 mg // Amp.Bt 3x1 ml (25mg)
Επισης : Adelcort,Adelone
σε αλλεργειες σκυλου-γατας
ως αντιφλεγμονωδες σκυλου-γατας
για ανοσοκαταστολη σκυλου-γατας
σε αλλεργικη δερματιτιδα απο ψυλλους
σε δερματικο μαστοκυττωμα τριτου και τεταρτου βαθμου
σε ραγοειδιτιδα (uveitis) του οφθαλμου για την καταπολεμιση της φλεγμονης
σε σαρκοπτικη ψωρα του σκυλου ωστε να ανακουφιστει το ζωο απο το κνησμο
σε ινσουλινωμα σκυλου μπορει αρχικα να χορηγηθει
σε πυωδη δερματιτιδα των κουταβιων (ανασαρκοειδες ή πυωδης λεμφαδενιτιδα)
σε αιμομπαρτονελλωση γατας
σε εμβολη γατας απο ενηλικιοκτονο θεραπεια διροφιλαριασης
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Όπως και στον άνθρωπο έτσι και στον σκύλο δεν χορηγούμε κορτιζόνη χωρίς να γνωρίζουμε την ακριβής αιτία του προβλήματος. Ακριβώς επειδή κάνει για πολλά πράγματα η κορτιζόνη πολλές φορες την δίνουν και ανεξέλεκτα.., χωρίς να θέλω να θίξω τον συγκεκριμένο ιατρό..
Απλά θα ένιωθα καλύτερα αν ήμουν στην θέση του φίλου μας, αν είχε κάνει όλες τις εξετάσεις για να γνωρίζει και την ακριβής αιτία του προβλήματος.

Προσωπικά μου έχουν προτείνει ιατρός τηλεφωνικά (που δεν έχω πάει ποτε για εξέταση) λόγο αναστροφης αναπνοής (που όσοι ξέρουν δεν είναι κάτι το παθολογικό) να δώσουμε κορτιζόνη.
E.. νομίζω πως θέλει λίγο προσοχή και πιο λεπτομερή εξέταση μέχρι να αποφασιστεί η κατάλληλη αγωγή.

Δεν είμαι ιατρός.. απλά προσέχω ..για να έχω..
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.122
10.076
Athens
Προσωπικά μου έχουν προτείνει ιατρός τηλεφωνικά (που δεν έχω πάει ποτε για εξέταση) λόγο αναστροφης αναπνοής (που όσοι ξέρουν δεν είναι κάτι το παθολογικό) να δώσουμε κορτιζόνη.
Ανάστροφο φτάρνισμα ενοείς ή είναι κάτι άλλο?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Ανάστροφο φτάρνισμα ενοείς ή είναι κάτι άλλο?
Ανάστροφη αναπνοή το λέει ο ιατρός μου, στα Αγγλικά όμως λέγετε (Reverse Sneezing).
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.122
10.076
Athens
Ανάστροφη αναπνοή το λέει ο ιατρός μου, στα Αγγλικά όμως λέγετε (Reverse Sneezing).
Nαι ανάστροφο φτάρνισμα είναι - συχνό φαινόμενο στα γαλλικά μπουλντόγκ αλλά και σε άλλες φυλές. Καμία σχέση με κορτιζόνες! Δεν είναι κάτι που χρήζει θεραπείας - μπορείς όμως να βοηθήσεις "μηχανικά" το σκύλο εκείνη τη στιγμή για να του σταματήσει.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Ναι το ξέρω το κάνει όταν αγχώνεται ή αν τραβήξει το λουρί και για αυτό πάντα του έχω σαμαράκι.
Τον χαιδεύω με έναν συγκεκριμένο τρόπο στον λεμό και σταματάει..
Είχε γίνει όταν τον είχα πρωτοβρεί τον μικρό και είχα θορυβηθεί.., είχα πάρει λοιπόν εκείνον τον ιατρό και χωρίς να τον δει μου πρότεινε να δώσουμε κορτιζόνη.
Βρισκόμουν απλά σε φάση ψαξίματος που είπα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη πάνω σε αυτό, αλλα μόλις μου έδωσε τηλεφωνικός θεραπεία εννοείτε πως ούτε από έξω δεν πάτησα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Kango, εννοείς γιατρός στον οποίο δεν είχες ξαναπάει και δεν γνωριζόσασταν; Γιατί προσωπικά, ο γιατρός που τον έχει μεγαλώσει τον Σωτήρη, θεωρώ ότι μια χαρά πρώτες οδηγίες, μπορεί να δώσει από το τηλέφωνο, αν εκείνος κρίνει ότι δεν πρόκειται για κάτι επικίνδυνο. Μου έχει τύχει να μου δώσει σε ώρα πανικού και οδηγίες, για σκυλάκι που δεν είχε ξαναδεί και εκ των υστέρων αποδείχτηκε σωστός. Δεν σου λέω να κάνει τηλεφωνικό χειρουργείο, αλλά μια πρώτη εκτίμηση δεν νομίζω, ότι ένας έμπειρος γιατρός, δεν μπορεί να κάνει.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Τον ιατρό που πήρα τηλέφωνο δεν με ήξερε και δεν τον ήξερα.., μου είχαν πει κάποια καλά λόγια και πήρα για να τον ρωτήσω και αν είναι να κλείσω κάποιο ραντεβού.
Όταν του το είπα μου είπε χωρίς καν να τον δει να του δώσουμε κορτιζόνη.
Άλλο δίνω κάποιες οδηγίες τηλεφωνικός άμεσης βοηθειας..και άλλο δίνω μια θεραπεία χωρίς καν να το εξετάσω προδικάζοντας την κατάσταση.

Έχει μια διαφορα δεν ξέρω αν μπορείς να την καταλάβεις..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Ναι, το έγραφες νωρίτερα ότι δεν είχες ξαναπάει. Δεν το πρόσεξα.

Δεν είμαι σίγουρη για το ύφος των γραφόμενών σου, αλλά προφανώς και μπορώ να καταλάβω την διαφορά.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Kανένα ύφος.:)
θέλω να πω πως είναι λεπτές οι διαφορες μεταξύ των δυο και θέλει προσοχή.:)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Οι εξετάσεις βγήκαν αρνητικές και τα λεμφογαγγλια το ίδιο...αυριο τελειώνει την κορτιζόνη και σε 2-3 μερες θα κάνουμε ξανά μια γενική και βιοχημικές.... Εντωμεταξύ ο μικρός εχει βρει τον εαυτό του ευτυχώς.
Σκεφτομαι νά πάρω και μία δευτερη γνώμη βέβαια γιατί το θέμα της ερλιχίας δε μου το ανέφερε καν.. και δεν κάναμε και αιματος για ερλιχία.
Οσον αφορά στην τηλεφωνική εκτίμηση που συζητάτε, νομίζω ότι εαν γνωρίζει ο κτηνίατρος το ιστορικό του σκύλου και τον παρακολουθεί απο κουτάβι δεν είναι και τόσο "παρακινδυνευμένο" να δώσει οδηγίες.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
εξαρτατε..
η κορτιζονη δεν εμπεριεχεται στις "οδηγιες"..εκτός και αν μιλάμε για αλλέργικο σοκ..
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν καναμε βιοχημικες ... μονο γενικη, λεισμανια και δειγμα απο λεμφογαγγλια.
Μου ειπε να κανουμε βιοχημικες μολις τελειωσει με την κορτιζονη... αφου δε μπορουμε να τη σταματησουμε σημερα ετσι αποτομα.