Κορτιζόνη και συχνοουρία.


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Σε ρωταω γιατι ειχα αντιμετωπισει ενα παρομοιο προβλημα με την Σοκο και κανοντας βιοχημικες
ανακαλυψαμε οτι ειχε αυξημενη την αλκαλικη φωσφαταση. Βεβαια με το που παρουσιασε τα
συμπτωματα της εκανα βιοχημικες και μετα πηρε αγωγη.

Θα περιμενω τα νεα σας! Περαστικα του!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μολις πηρα τα αποτελεσματα απο βιοχημικες.... Οι τιμες κανονικες..αρα συκωτι και νεφροι οκ.
Σε λιγακι θα εχω και ερλιχια! (να ναι καλα η αδελφουλα μου που ηρθε το Σαββατο και του πηρε αιμα και τελικα θα μας κανει τα παντα - νοσηλευτρια οχι κτηνιατρος αλλα γατα στη δουλεια της!!!)
Παρολαυτα σημερα ξυπνησε χαλια παλι.. το βραδυ δεν κοιμηθηκε και καλα απο οτι καταλαβα αφου 2-3 φορες ηρθε στο κρεβατι μας και μετα εφευγε.. Το πρωι ηταν υποτονικος, δεν εφαγε ουτε καν ζαμπονακι και ηθελε να κοιμηθει. Πυρετο δεν ειχε που του εβαλα θερμομετρο.
Βρε παιδια μηπως να κανουμε και καμια αλλη εξεταση???
Δεν ξερω τι να σκεφτω... και ο κτηνιατρος δε μας προτεινε και κατι αλλο! Χτες ηταν μια χαρα... εφαγε, πηγαμε στο καταφυγιο ολα οκ... και σημερα...
Σκεφτομαι πως θα ειναι τωρα που θα γυρισω σπιτι...
 






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ναι ειχαμε κανει γενικη αιματος πριν 1 βδομαδα... τη μερα που ανεβασε πυρετο και ειχε ολους του δειχτες οκ εκτος απο αιματοκριτη που ηταν χαμηλος.. Να επαναλαβω τη γενικη ?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μαρια δε νομιζω αφου δεν ηρθε σπιτι μας ακομα! Η πρωτη γνωριμια εγινε βεβαια και ηταν επιτυχημενη!
Μακαρι να ηταν απο αυτο...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μήπως έχει ενοχληθεί με τον επισκέπτη σας; :p
Δεν εχουν επισκέπτη ακόμα.

Ναι ειχαμε κανει γενικη αιματος πριν 1 βδομαδα... τη μερα που ανεβασε πυρετο και ειχε ολους του δειχτες οκ εκτος απο αιματοκριτη που ηταν χαμηλος.. Να επαναλαβω τη γενικη ?
Οχι, οχι... απλά μπερδεύτικα και δεν κατάλαβα γιατι του ξανακανες εξετάσεις αίματος αφού του είχες κάνει την προηγούμενη βδομάδα..... δε νομίζω να δεις καμία διαφορά σε τόσες λίγες μέρες κι αν δεις μπορεί απλά να είναι τυχαιες διακυμάνσεις....

Τι να σου πω βρε παιδί μου... μακάρι να είναι ερλιχίωση, γιατι ξέρεις πως να το αντιμέτωπίσεις...... φιλάκια να του δώσεις... τον ματιάσαμε χτες με τα πολλά τα χάδια και τα φιλιά.....:(:(:(
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ε, τότε είναι επειδή τον γλυκάνατε με την κούκλα και μετά την αφήσατε αυτήν πίσω και αυτόν στα κρύα του λουτρού. Του λείπει... *agapoylas*
Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Την κορτιζονη την τελειωσαμε πριν 4 μερες.
Επειδη η αποκλιση απο τον κανονικο δεικτη ηταν πολυ μικρη, μου ειπε οτι δε δειχνει κατι..
Ηταν να παμε αυτη τη βδομαδα να κανουμε και αλλες εξετασεις αλλα ειχα τοση αγωνια που το Σαββατο εβαλα την αδελφη μου να του παρει αιμα και να του κανει τα παντα.(Δουλευει σε ιδωτικο κεντρο και στελνουν τα αιματα σε εργαστηριο που κανει και κτηνιατρικα).
Σε λιγακι θα εχω και τις ερλιχιας και θα δουμε...
Πηγη μου εχει παρει τοσα χαδια και αγκαλιες απο τοσο κοσμο ( Mr. κοινωνικοτητα τον λενε ολοι... και ειναι ο καλος μου) που σιγουρα δε ματιαστηκε χτες!!!
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μολις πηρα τις βιοχημικες στα χερια μου
Αλκαλικη δωσφαταση στο θεο! 320 iu/l οταν το οριο ειναι 110!
Ειρηνη? Αυτο που ειχες πει! Τι σημαινει?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Μολις πηρα τις βιοχημικες στα χερια μου
Αλκαλικη δωσφαταση στο θεο! 320 iu/l οταν το οριο ειναι 110!
Ειρηνη? Αυτο που ειχες πει! Τι σημαινει?
Μα κατι μου θυμιζαν ολα αυτα. . . Και στη Σοκο στο Θεο ηταν η αλκαλικη φωσφαταση και ο αιματοκριτης χαμηλος.
Ο γιατρος μου ειχε πει τοτε (αν θυμαμαι καλα) οτι ειναι ανεβασμενη λογω καποιας λοιμωξης της χοληδουχο κυστης.
Επαιρνε δεκα μερες κορτιζονη 9μιση το πρωι και μιση το βραδι) και αντιβιωση (Ronaxan 100 mg) και επαναλαβαμε ξανα τις εξετασεις μετα απο 15 μερες οπου και ολα ηταν παλι στα φυσιολογικα επιπεδα.
Μου ειχε πει αν επεμενε ολο αυτο θα καναμε και υπερηχο για να δουμε τα οργανα της αλλα με την αγωγη που μας εδωσε το ξεπερασε. Εγω φοβομουν για αμυλωιδωση που ειναι πολυ επικινδυνη νοσος των SHARPEI. και ακομα το φοβαμαι μπας και το ξαναπαρουσιασει.

Επισης μου ειχε πει να την ταιζω οπωσδηποτε εστω και κοτοπουλο σκετο, να μην την αφηνω δηλαδη αφαγη εστω και αν δεν ηθελε κατι να εβρισκα να την δελεασω.

Παρε τον γιατρο σου αμεσως τηλεφωνο και ρωτα τον. Σιγουρα πρεπει να παρει καποια αγωγη!

Θα περιμενω νεα σας!
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ξεχασα να σου πω οτι γενικα το ανοσοποιητικο της ηταν πεσμενο την συγκεκριμενη περιοδο αλλα ευτυχως τα συπτωματα κρατησαν μονο μια μερα. Μετα που αρχισε αγωγη πηρε τα πανω της.
Και ηταν αρνητικη στην ερλιχιωση.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Γι αυτο οσο επερνε κορτιζονη πηρε τα πανω του και μολις τη σταματησαμε μετα απο λιγες μερες ξανα τα ιδια! Δεν εχει πιει ουτε νερο σημερα! Μολις γυρισα σπιτι και ειναι ξαπλωμενος με πυρετο 39,2. Ευτυχως του εδωσα μια κονσερβα που ειχα και εφαγε.
Εφυγα για το γιατρο.
Ευχαριστω παιδια. Θα τα πουμε μετα.
 






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ευχαριστουμε!
Δυστυχως χτες δεν ειχαμε τα αποτελεσματα απο ερλιχια... σημερα βγαινουν. Ξεκινησαμε vibramicin και κορτιζονη ομως γιατι ο μικρος ηταν χαλια.. Δεν τρωει σχεδον καθολου, σημερα εφαγε μονο 5 φετες τυρι και ζαμπον και ειναι υποτονικος. Ολο το βραδυ ειχε και τρεμουλο αλλα πυρετο οχι. Καναμε παλι γενικη και ενω ανεβηκε ο αιματοκριτης (44), τα αιμοπεταλια παιρνουν τον κατηφορο (134). Πηγα σε 2 γιατρους και μου ειπαν το ιδιο πραγμα...99% να ειναι ερλιχια. Αν βγει ομως αρνητικο ισως ειναι κατι αυτοανοσο (δεν καταλαβαινα και δε θυμαμαι και πολλα απο τις ονομασιες)... Οποτε περιμενουμε και ευχομαστε να ειναι κατι περαστικο γιατι δε μπορω να τον βλεπω ετσι...
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Κάνε υπομονή. Είναι δύσκολο ρε γαμώτο να τα βλέπεις αβοήθητα στα χάλια τους και να μην μπορείς να κάνεις κάτι. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.